Кой дава болничните при 315 дни?

  • 3 306
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, дали може да попитам нещо малко встрани от темата, но все пак свързано с нея? В момента съм в отпуск за отглеждане на малко дете до 2 год., който ще прекъсна утре, защото напускам предишната си работа и от понеделник започвам на ново място. Въпросът ми е за половината от обезщетението, което трябва да ми се изплаща, докато детето стане на 2 год. - от къде трябва да го поискам - от новия си работодател или от НОИ? Мерси.
От новия работодател. Ти си заварена към 01.01.2007 в този отпуск, следователно той ще ти се изплаща от работодателя, независимо от факта, че самия работодател се сменя.

# 31
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
ZinaSt на мен пак нещо ми се губи Embarassed-значи аз от 04.01.2007год. излизам в болничен 45 дни преди термина, значи този билничен ми го издава генеколога, след това от болницата ми издават билничен 42 дни а после от педиатъра толкова дни че да станат 135 и след това какво?
Поправи ме ако греша все пак.
И кога се порава тази декларация номер 2 за която говорите #Crazy. Защото на мен ми казаха от НОЙ че аз не трябва да подавам каквито и да са документи при тях, казаха че работодателя щял да прави всички формалности. newsm78
Моля обяснетве ми Praynig

# 32
  • Мнения: 236
Някой знае ли какъв е срока за подаване на декларацията при работодателя за продължението до 315 дни защото счетоводителката ме успокоява, че има време да не бързам?

# 33
  • Мнения: 199
Оф ,голяма обърквация с това Нои.Няма да ти кажат точно и ясно.Мерси  Зина отговора,беше ми много полезно.

# 34
  • Мнения: 32
http://www.noi.bg/content/laws/07/Prilogenia.zip - tuk shte namerite naredbata i prilozheniqta kum neq

# 35
  • София
  • Мнения: 2 768
ZinaSt на мен пак нещо ми се губи Embarassed-значи аз от 04.01.2007год. излизам в болничен 45 дни преди термина, значи този билничен ми го издава генеколога, след това от болницата ми издават билничен 42 дни а после от педиатъра толкова дни че да станат 135 и след това какво?
Поправи ме ако греша все пак.
И кога се порава тази декларация номер 2 за която говорите #Crazy. Защото на мен ми казаха от НОЙ че аз не трябва да подавам каквито и да са документи при тях, казаха че работодателя щял да прави всички формалности. newsm78
Моля обяснетве ми Praynig

доколкото разбрах за остатъка до 315 дни се дава не болничен а се подава писмено заявление до фирмата в която работиш. май до ной не е необходимо нищо да се дава за продължаване на плащането Laughing
аз също се обръщам към зина с молба да каже кога трябва да се подаде молбата -декларация до НОЙ и декларацията за банковата сметка? предполагам че след като АГто ти даде първия болничен в най-кратък срок трябва да се посети НОЙ за да може да има време да ти обработят документите и след 1 месец /или по-малко/ да започнеш да си получаваш обезщетение   newsm78
благодаря предварително

# 36
  • Мнения: 9 050
ZinaSt на мен пак нещо ми се губи Embarassed-значи аз от 04.01.2007год. излизам в болничен 45 дни преди термина, значи този билничен ми го издава генеколога, след това от болницата ми издават билничен 42 дни а после от педиатъра толкова дни че да станат 135 и след това какво?
Поправи ме ако греша все пак.
И кога се порава тази декларация номер 2 за която говорите #Crazy. Защото на мен ми казаха от НОЙ че аз не трябва да подавам каквито и да са документи при тях, казаха че работодателя щял да прави всички формалности. newsm78
Моля обяснетве ми Praynig

Щом излизаш в болничен на 04.01.2007, на теб болничните ще ти се изплащат от НОИ. Болничните листове трябва да представяш първо на работодател, а да попълни той необходимата информация и после в НОИ заедно с приложение 2 от новата наредба и приложение 7 за банковата сметка. Това приложение 2 е точно за останалите 180 дни след последния болничен от педиатъра.

# 37
  • Мнения: 9 050
Сроковете все още имам нужда да си ги доизясня за себе си. Защото в Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността има един текст, че болничния трябва да се представи пред работодателя до 2 дни след издаването му. В случая с болничен за бременност и раждане обаче, не виждам как една майка със секцио, която е 24 в реанимация и после едвам ходи, отива в НОИ да си даде болничния лист. Утре ще разполагам със сроковете и ще ви пиша какви са.
Засега знам само, че НОИ трябва да изплати обезщетенията в срок от един месец от представянето на документите.

# 38
  • във фурната
  • Мнения: 596
На мен пък днес счетоводителката ми каза,че за оставащите 180 дни трябва също да има болничен+копие от акта за раждане на детето+договор с банката,където ще се превеждат парите.Това й го е казал днес някакъв господин от НОИ на тел.926-19-27 #Crazy

# 39
  • Мнения: 1 321
Записвам се и аз да следя темата за обърквацията която ни донесе НОЙ. Mr. Green #2gunfire #2gunfire

# 40
  • София
  • Мнения: 2 768
Сроковете все още имам нужда да си ги доизясня за себе си. Защото в Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността има един текст, че болничния трябва да се представи пред работодателя до 2 дни след издаването му. В случая с болничен за бременност и раждане обаче, не виждам как една майка със секцио, която е 24 в реанимация и после едвам ходи, отива в НОИ да си даде болничния лист. Утре ще разполагам със сроковете и ще ви пиша какви са.
Засега знам само, че НОИ трябва да изплати обезщетенията в срок от един месец от представянето на документите.
зина, много ти благодаря за отговора!
а какво по-точно попълва работодателя и къде? за него някакво копие оставя ли се, друг екземпляр ли? newsm78

# 41
  • Мнения: 683
http://club.biberonbg.com/read.php?9,345954
тук има малко информация по въпроса, както и копие на тази декларация към работодателя Peace
Това знам и аз. Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 2 768
забравих да попитам знае ли някой дали ще получавам някакво майчинство /дъщеря ми няма да е навършила 2 години / като излеза в отпуск за бременност и раждане? при мен ще се получи застъпване от 2 месеца...
болничния ще изляза на 1 февруари а девойката ще направи 2 г на 2 април? ще взимам ли майчинство за 2 месеца -цяло или 50% или няма?
благодаря за отговорите  bouquet

п.с. сега видях че ми се полагат 50% от майчинските за тези 2 месеца. обаче кой ще ми ги дава-до сега работодателят ми ги даваше но нали от НГ вече НОЙ ще ги изплаща а аз ще подавам декларация за второ дете към НОЙ... или от НОЙ ще получавам за второто бебе а от работодателя-за първото
оф, ще се гръмна Banghead

Последна редакция: сб, 06 яну 2007, 16:37 от звездица

# 43
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
аз така се обърках вече Cry

# 44
  • Мнения: 9 050
Обещах да ви пиша за сроковете и тъй като вече имам текста и на допълващите нормативи, съм готова Simple Smile
Уточнявам отново! Всички болнчини или отпуски, започнали преди 01.01.2007 ще се изплащато от работодателя, до края им! Т.е. ако например сте излезли в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термина на 29.12, всичките 315 дни ще си ги получите по стария ред.
По новия начин се изплащат само болничните, започнали след 01.01.2007 г.
Начина е следния. Вие си носите болничния лист на работодателя. Той ще си попълни справките, които трябва да се предадат в НОИ. Вие нямате друг ангажимент, освен да представите болничните на работодателя си. Оттам нататък, самия работодател е длъжен да представи вашия болничен в НОИ веднъж месечно, не по късно от един ден след изплащане на заплатите. От НОИ пък са длъжни да изплатят обезщетението в срок от 30 дни от получаване на документите.
Обезщетението ще се изплаща по банков път, като всеки сам е длъжен да си открие банкова сметка и да даде номера на сметката си на работодателя си, за да го представи той в НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт