списък за бебето след раждането

  • 10 058
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 999
Относно лекцията: Не съм съгласна с цеденето.
Със смяната на памперса - също. 1. Защото моите бебета искаха на всяка цена веднага да ядат, ако започнех процедура по смяна на памперса, щяха да ореват света. 2. Защото почти задължително се изакваха по време на ядене, така че се налагаше да сменям пелена преди и след ядене.

# 16
  • Мнения: 3 205
Тази лекция е леко абсурдна на места.
-Как точно се учи бебето да дъвче, ако му се дава каша с лъжичка?  newsm78
-Какво означава при кърмене детето да се държи за крачето? Ето, кърмя вече второ дете, а нещо не мога да си го представя това. Аз лично си ги гушкам.
-Бебе на 7-8 месеца не може да ползва седалка 13-18 кила, даже и да седи стабилно. Големите, гледащи напред седалки не са за седящи деца, а за деца, които имат достатъчно укрепнали мускули на врата. Това става след едногодишна възраст. Дотогава може да се ползва единствено столче за кола, което гледа назад.
-Ако бебето се мие след всяко напикаване и се мие със сапун след всяко наакване, ще остане без кожа на втората седмица. Говорим за новородени, които акат по 7-10 пъти на денонощие все пак. Мокрите кърпички с лосион са по-подходящи за бебешката кожа от варовитата хлорирана вода и содата каустик в сапуна.
-Млечницата, която се причинява от гъбички кандида, не се предотвратява от плакнене на устата с вода след хранене. Може да плакнете устата и да се появи млечница, може да не плакнете устата и никога да не се появи млечница. Т.е. няма връзка между двете.
-Няма никакъв проблем бебето да спи по гръб от самото си раждане, даже се препоръчва. Главата на бебето винаги е на една страна, така че няма опасност да се задави при повръщане.
-Възглавница се слага теоретично след като обиколката на главата стане по-малка от обиколката на гърдите. На практика - някъде до една годинка детето няма никаква нужда от възглавница.
-Няма нужда да се цедят гърдите след хранене (е, освен ако не искате да събирате запаси във фризер) - това е предпоставка за хиперлактация. Няма нужда да се цедят и преди хранене.
Цитат
В такъв случай е добре да се изцеди част от млекото преди хранене, за да се нормализира струята – иначе кърмата буквално се излива в гърлото на бебето и то не суче.
Това не е съвсем точно казано. Проблемът не е в това, че детето не суче, а в това, че силната струя го дави, защото не успява да преглътне. Тогава действително трябва или да се изцеди малко, за да поотмине бързата струя, или - още по-просто решение - да се облегнете назад или да полегнете по гръб, за да може детето да е отгоре върху гърдата и така струята мляко няма да го дави.
-Продължителността и честотата на кърменето през деня и нощта се определя от гладното дете, не от механичния часовник.
-Аз лично сменям памперсите, защото детето е наакано и опикано, не защото трябва да се храни. Преобуване и хранене нямат връзка, освен ако не се нааква по време на хранене или малко след това  Laughing
-Детето се облича така, че да са му топли вратлето и коремчето. Има деца, които обичат да са добре облечени, има деца, които не понасят завивки и повече от един тънък памучен гащеризон върху себе си. Ако детето е зачервено и изприщено по бузите, брадичката и гушката - определено му е прекалено горещо и то от доста дълго време. 
-Коликите може да се появят още на 3-4 ден и да продължат до 6 месец. Въпрос на късмет.

# 17
  • Мнения: 3 456
2. Защото почти задължително се изакваха по време на ядене, така че се налагаше да сменям пелена преди и след ядене.
Също.

# 18
  • Мнения: 961
Благодаря на дамите, които са схематизирали информацията. Мисля, че с поправките става доста изчерпателна и полезна за бъдещите майки и за жените, станали наскоро майки.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 089
Айде и аз ще отговоря....
За много неща съм несъгласна, ще пиша само от личния си опит без да претендирам, че за всичко ще съм на 100% права... Wink

Аз не бих и не съм приемала гости в родилното. Там като бебето не беше с мен спах и четох и се съвземах, когато беше при мен - отделях му цялото си внимание...някой извеждаха новородените си бебета в коридора да ги показват на ступаната тълпа по време на свиждането, за мен това беше абсурд....
В къщ никой никога не ми е пречил и от прибирането ни все имаше гости и помагачи в началото...което само ме радваше.

Бебето винаги съм си го обличала с толкова дрехи, с колкото съм аз, отоплявахме нормално и на бебето макар и зимно му беше добре...лятото пък съвсем не ми е хрумвало да слагам нещо в повече...
За реима - не само в началото, а изобщо съм на мнение, чедетето трябва да бъде оставено да си създаде режим според нуждите си и изобщо да бъде слушано и то да е водещото по отношение на сън, хранене и т.н. Интервалът между храненията, както и времево в което се храни и дали съмо от едната или двете гърди - също бебето го решава според моментните си нужди. Ако не целите увеличаване на лактацията, няма нужда от цедене, освен ако не усетите напрежение в гърдите, а бебето спи...но тогава се цеди също само колкото да се облекчат гърдите, а не до последната капчица мляко...

Памперс се сменя при нужда, ако бебето се буди с рев и гладно, по-добре е първо да се нахрани, ако е спокойно и търпеливо и не ака по време или веднага след хранене може да смените памперса преди това, ако обаче ще се изака докато яде...няма смисъл...при нас се е налагало и преди ислед това...будеше се акан, акаше докатао яде, после сле това пак...абе изобщо сменяхме се по 100 пъти на денонощие...ако обаче има проблем и повръща след ядене е хубаво да се позчака малко или да се сменя внимателно...
Коликите - моя имаше още от родилното и си ги имаше до 6 месец...нито капки, нито чайчета нито нищо не помогна...

Къпането на бебе няма нужда да е всеки денособено ако е с по-суха кожа.а от шампуани първите месеци няма нужда.
за мазането - за мен бебето не е салата и със зехтин не мажа - има си козметика за бебета за целта...

За миенето - ако е пишкан само плакнех, ако е ако - на чешмата с вода и сапун - мокри кърпички само на вън и то гледах да не се налага, защото се обриваше ужасно от тях.

Това с оригването също ми е било непонятно защо - в смисал ако детето се оригне хубаво - обаче аз си отчитам като голяма грешка, че съм си будела детето и съм го мъчела по половин час да се оригне....ми не винаги става....особено ако е кърмено, то нагълтва по-малко въздух...
Възглавница преди годинка не се слага, независимо колко е ниска. Може да доведе до изкривявания на гръбнака....

Столчето за кола - първата си годинка детето трябва да пътува с гръб към движението. В началото се ползват кошниците  0-13 кг, ако умалее на 7-8 месеца, както става при по-едрите бебета  е коректно да купите стол 0-18 кг (той може да се монтира и с гръб на движението и по посока на него). Столчета 13-18 кг - няма такова животно на пазара. След годинка може да се сложи детето в стол 9-18 кг и да си гледа по псока на движението.

За забелването направо не ми се коментира....това със забелването и дърпането, за мен е варварски метод, който  може да доведе до много осложнения, особено при евентуално вторично залепване в по-късна възръст, възпаления и все такива неприятни неща.... За мен тази статия както и инфото от темата за фимозата в здравния подфорум са били водещи http://www.bg-mamma.com/site/content/view/966/53/

За крачето...не знам защо трябвало бебето да се държи за крачето...
За лъжичката - съгласна съм, че храната, различна от мляко от първата му хапка трябва да се дава с лъжица....все съм се чудела на това хрнене с каши и пюрета от биберон....

# 20
  • Мнения: 9 903
аз ще добавя само, че антибиотичните прахове за пъпче все повече се отричат и е достатъчен само спирт.
мазането с крем след акане може да се налага след всяко акане, не само след баня - има бебета, които от поглед се подсичат.
и, детето спокойно може да се храни в скута на майката, не фронтално. Всъщност така започнах захранването, първите ни опити с лъжичка.

Общи условия

Активация на акаунт