Болничен и отпуск по майчинство

  • 12 497
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 83
Здравейте!
Тук искам да обсъдим как стоят нещата при майки,които преди отпуска по майчинство са били в болничен.
Аз например поради проблеми  с бременността още в първия триместър ще съм в болнияен тези 6 месеца,които разглеждат за обезпечението за майчинство и поради тази причина май ще взимам 180 лв.,а не 90% от заплатата,защото за тези месеци нямам брутно възнаграждение. Мисля,че това не е добре още повече,цхе едва ли има майка,която иска да има проблеми по време на бременността

Последна редакция: чт, 04 яну 2007, 09:47 от spasy

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Това, което си написала е вярно, уви ...

Тази тема не е за този форум, обаче newsm78 - в подфорума на "СНБМ" има конкретна тема по въпросите за майчинството.

# 2
  • Мнения: 83
Аз както знаеш съм новак и явно не сесправям с местоположението.

# 3
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Може би модераторите ще се намесят  Thinking

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Не е вярно, че ще взимаш 180 лв. В този случай за основа на обезщетението се взима доходът ти от шестте месеца преди болничния - има тема в Бъдещи майки, където се разисква този въпрос. Няма как да наливаш осигуровки и да те лишат от полагащото ти се, само защото си била в болнични. Така че, ще взимаш 90% от дохода, върху който ти е било изчислено сегашното обезщетение. Но разбира се, не повече от 100% от нетния ти тогавашен доход. И малко офф: много са дразнещи някакви журналисти, които пишат, че се взима 90% от брутото и така майките щяли да взимат даже повече пари, отколкото ако са на работа, и много услужливо за властта забравят да споменат за ограничението с нетния доход.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 294
Обезщетения за болест нямат нищо общо с обезщетения за гледане на дете. Доколкото те разбирам ти си в момента в болнични, а те се изчисляват на база дохода ти от предходните 6 месеца. Обезщетенията за гледане на дете се вземат след като изтече срока на болничните и от 01,01,2007 размера е 180 лв.

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Не е вярно, че ще взимаш 180 лв. В този случай за основа на обезщетението се взима доходът ти от шестте месеца преди болничния - има тема в Бъдещи майки, където се разисква този въпрос. Няма как да наливаш осигуровки и да те лишат от полагащото ти се, само защото си била в болнични. Така че, ще взимаш 90% от дохода, върху който ти е било изчислено сегашното обезщетение. Но разбира се, не повече от 100% от нетния ти тогавашен доход. И малко офф: много са дразнещи някакви журналисти, които пишат, че се взима 90% от брутото и така майките щяли да взимат даже повече пари, отколкото ако са на работа, и много услужливо за властта забравят да споменат за ограничението с нетния доход.

Позволявам си да поспоря,независимо, че темата не е за Красива мама, за да не оставим авторката на темата в заблуждение.
Болничните, които се ползват по време на бременността са " за общо заболяване" - патологична бременност и са 80 % от БТВ, но не повече от нетното възнаграждение на лицето. Болничният за бременност и раждане е на НОВО основание по КСО и се изчислява нова база, т.е. предхождащите го 6 месеца, независимо, че лицето през тях е било също в друг вид болничен. За да се запази базата трябва болничните да следват, т.е. да има един първичен и всички следващи да са негово продължение. За съжаление наистина се намалява базата за изчисляване на болничният за бременност и раждане / общо 315 дни /, но изобщо не може да става въпрос за наливане на осигуровки, защото във времето на болничните / независимо от вода им / се дължи само здравна вноска, а не вноски за фондовете на ДОО, вкл. фонд ОЗМ.

# 7
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Това, което си написала е вярно, уви ...

Тази тема не е за този форум, обаче newsm78 - в подфорума на "СНБМ" има конкретна тема по въпросите за майчинството.

Да добавя - размерът на обезщетението за бременност и раждане ще бъде поне 180 лева, но може и да е повече, в зависимост от осигурителният ти доход и обезщетението за общо заболяване, което си получавала през бременността.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Доколкото аз разбирам авторката пита за болничния от общо 315 дена, за който се правят изчисления върху осигурителния доход, а не за обезщетението за гледане на дете до 2 години, което мисля е еднакво за всички. Иначе за другото не споря, права си, че болничните трябва да не са прекъснати. а за осигуровките - разбира се, имам предвид тези, които се плащат преди излизането в болнични и не е все едно дали са върху минималната заплата или върху примерно пет пъти повече.  bouquet

# 9
  • Мнения: 83
Да, точно за тези 315 дни питам,а иначе са ме осигурявали на 500лв. преди болничния.
Ивече съвсем не ми е ясно как се изчислява това обещетение или каквото и да е там.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 294
В периода на болничните 315 дни получаваш на база предходните 6месеца  80 % от брутното възнаграждение т.е. от 500 , а след болничните имаш право на отпуск за гледане на дете.
Отпуската за гледане на дете може да се ползва от майката или да се прехвърли на бащата, на някоя от бабите. От 01.01.2007 г. размера на обезщетението за гледане на дете е 180 лв., т.е. след тези 315 дни ще получаваш само 180 лв.

# 11
  • Мнения: 83
Но аз тъй като съм в болничен тези 6 месеца май нямам брутно възнаграждение. Нали ми изплащат болничен през този период.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 294
От кога си в трудови правоотношения? Ако в момента януари 2007 г. си в болничен, базата ти е от декември, ноември, октомври, септември, август и юли 2006 г. Работиш ли от юли 2006 нямаш проблем, но ако си назначена сега базата (80% от брутното възнаграждение) се изчислява въз основа на минималната заплата за страната. А доколкото виждам (500 лв) има голяма разлика между твойто възнаграждение и минималната заплата за страната.

# 13
  • Мнения: 907
Вече е обяснено по-нагоре, ама не знам дали spassy е разбрала, та ще се опитам и аз да го обясня Simple Smile
Spassy, Това, че 6-те месеца преди излизане в болничен за бременност и раждане си била в болничен поради общо заболяване НЕ означава, че обезщетението за бременност и раждане ще се изчислява на база МРЗ. В Кодекса за социално осигуряване пише, че когато в периода, служещ за определяне размера на обезщетението (6-те месеца преди излизане в болничен за бременност и раждане в случая) лицето е получавало обезщетение (т.е. било е в болничен), то за база за изчисляване на НОВОТО обезщетение се взима дохода, върху който е изчислено първото обезщетение. Т.е. при изчисляване на размера на обезщетението ти за бременност и раждане ще се вземе дохода, върху който е изчислено обезщетението за временна нетрудоспособност (за времето, през което си била в болничен).
Надявам се да съм го обяснила ясно  Peace

# 14
  • Мнения: 83
Много благодаря gertrudka,сега разбрах.
На мен счетоводителя на фирмата в която работя ми каза,че тъй като 6 месеца преди да родя ще съм в болничен, нямам брутна заплата за тези месеци,тоест тя е равна на 0 и ще получавам тези 315 дни 180 лева

# 15
  • София
  • Мнения: 4 294
Много благодаря gertrudka,сега разбрах.
На мен счетоводителя на фирмата в която работя ми каза,че тъй като 6 месеца преди да родя ще съм в болничен, нямам брутна заплата за тези месеци,тоест тя е равна на 0 и ще получавам тези 315 дни 180 лева
Какъв е този счетоводител, той знае ли какво означава брутно възнаграждание?
Аз бях в болнични последните 4 месеца и половина от бремеността и си получавах почти нетната заплата, дори малко повече, защото на болничните нямаш данъци. Да добавя, че имам стаж 8 г. преди това (по закон са нужни само 6 месеца осигурителен стаж, дори може да бъде прекъснат стажа).
При заплата от 500 лв. бруто предполагам, че взимаш нето 350-360 лв. Така че спокойно трябва да си получаваш тези 360 лв във вид на болнични, фирмата не ги плаща от собстените си пари, а ги изплаща държавата.

# 16
  • Мнения: 83
Благодаря,че се отзовахте. Надявам се да мога да го обясня това на счетоводителя и всичко да е наред

# 17
  • Мнения: 4 181
счетоводителят ти е за  #2gunfire
кажи му да вземе да се образова.
за другото момичетата вече са ти обяснили, не се притеснявай, ще си взимаш почти чистата заплата Peace

# 18
  • Мнения: 83
Счетоводителят ми продължава да твърди,че за тези 315 дни ще получавам 180лв.
Имате ли някаква идея къде да се обадя, за да попитам?

# 19
  • Мнения: 4 181
Счетоводителят ми продължава да твърди,че за тези 315 дни ще получавам 180лв.
Имате ли някаква идея къде да се обадя, за да попитам?
виж какво мила, кажи му моля те да прочете чл. 41, алинея 3 от Кодекса за социално осигуряване, с последната корекция от брой 105 на ДВ от 2006г.
И му кажи, че ако не ти изплати това което ти се полага, а не това което той смята ще подадеш жалба в НОИ Peace

# 20
  • Мнения: 83
Благодаря ти Клеопатра.

# 21
  • Мнения: 463
Първо искам искрено да благодаря на ZinaSt и Incandescent Hug, че ми отговориха на този същия въпрос. Аз, обаче реших да потърся максимум мнения и се обадих в НОИ и там ми обясниха следното: Ако преди излизането в 45 дневен болничен преди раждането си бил 6 месеца в болнични, нещата според човека от НОИ стоят така: 135 дни взимаш 90%, от 80% които си вземала когато си била в болничен, т.е сумата се формира на база шесте предходни месеца в които си била в болничен. От 136 ден до 315 ден си взимаш 90% от брутното заплата, т.е. взимаш повече пари отколкото в дните до 135 ден. 
Може би, ако има още една-две институции, ще има и още едно-две мнения. А ако питате вашите счетоводители, те ще ви кажат възможно най-абсурдни мнения, мойта ми заяви, че в момента, в който родя бебчо, ще взимам по 160 лева и това е. #2gunfire #Crazy

# 22
  • Мнения: 83
Ох,вече съвсем се замъглих. Чакам един счетоводител да си оправи ДДС-то и ще го питам и него,че той поне чете пък и си имат бебенце,така че се интересува. Ако разбера нещо ново  ще пиша.

# 23
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Първо искам искрено да благодаря на ZinaSt и Incandescent Hug, че ми отговориха на този същия въпрос. Аз, обаче реших да потърся максимум мнения и се обадих в НОИ и там ми обясниха следното: Ако преди излизането в 45 дневен болничен преди раждането си бил 6 месеца в болнични, нещата според човека от НОИ стоят така: 135 дни взимаш 90%, от 80% които си вземала когато си била в болничен, т.е сумата се формира на база шесте предходни месеца в които си била в болничен. От 136 ден до 315 ден си взимаш 90% от брутното заплата, т.е. взимаш повече пари отколкото в дните до 135 ден. 
Може би, ако има още една-две институции, ще има и още едно-две мнения. А ако питате вашите счетоводители, те ще ви кажат възможно най-абсурдни мнения, мойта ми заяви, че в момента, в който родя бебчо, ще взимам по 160 лева и това е. #2gunfire #Crazy

Добре, но обезщетението за отпуск за бременност и раждане не може да бъде по-малко от МРЗ действаща в момента или 180 лв. И базата която важи за изчисляване на обезщетението за разликата между 135 и 315 дни си остава същата, като минимума пак е МРЗ

# 24
  • Мнения: 9 050
Първо искам искрено да благодаря на ZinaSt и Incandescent Hug, че ми отговориха на този същия въпрос. Аз, обаче реших да потърся максимум мнения и се обадих в НОИ и там ми обясниха следното: Ако преди излизането в 45 дневен болничен преди раждането си бил 6 месеца в болнични, нещата според човека от НОИ стоят така: 135 дни взимаш 90%, от 80% които си вземала когато си била в болничен, т.е сумата се формира на база шесте предходни месеца в които си била в болничен. От 136 ден до 315 ден си взимаш 90% от брутното заплата, т.е. взимаш повече пари отколкото в дните до 135 ден. 
Може би, ако има още една-две институции, ще има и още едно-две мнения. А ако питате вашите счетоводители, те ще ви кажат възможно най-абсурдни мнения, мойта ми заяви, че в момента, в който родя бебчо, ще взимам по 160 лева и това е. #2gunfire #Crazy

Така беше до 01.01.2007. Има нов текст в КСО по този въпрос. А в това пък от 136-тия ден нататък да взимаш повече няма абсолютно никаква логика. Това е един и същи отпуск. Каквото взимаш за първия ден, това ще вземеш и за 315-тия. Това, което ти си описала е възможно само ако 135-те дни са изтекли през 2006-та, а останалите 180 ( или по-малко ) ще се ползват през 2007-ма.
Иначе, от 01.01.2007 е в сила ето този текст :

Възнаграждение, от което се определя обезщетението
 
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение за .....................................................

(3) (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.

Вярно, че беше публикуван съвсем в последните броеве на ДВ, но това не извинява уважаемите служителки в НОИ, че не са си направили труда да го прочетат!!!! #2gunfire

# 25
  • Мнения: 8 917


(3) (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.




Най-накрая написано "черно на бяло" smile3501

# 26
здравейте, ще се радвам да ми отговорите на следния въпрос: дали ще мога ли да получавам  майчинство като сигурено лице при условие, че в момента на излизане в болничен по майчинство няма да имам навършени  6 месеца трудов стаж.
предварително благодаря.

# 27
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
EТО И ЦЕЛИЯ ТЕКС НА РАЗЯСНЕНИЕТО ОТ НОИ

Р Е П У Б Л И К А     Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Изх. № 91-01-23/18. 01. 2007 г

ОТНОСНО: възникнали въпроси по правото на парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство от 1 януари 2007 г.


По повод възникнали въпроси относно правото на парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство във връзка с изменения на Кодекса за социално осигуряване и Кодекса на труда, направени със Закона за бюджета на ДОО за 2007 г. /ДВ., бр. 105 от 2006 г./, в сила от 1 януари 2007 г., да се има предвид следното:
1. В чл. 40, ал. 1 след думите “осигурените лица” се добавя “осигурени за всички социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица”.
С допълнението се регламентира, че осигурените лица придобиват право на обезщетения за временна неработоспособност     /с изключение на случаите по чл. 40, ал. 2 от КСО/, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица. Целта на промяната в закона е да уреди принципното осигурително положение, че право на парично обезщетение за временна неработоспособност от фонд “Общо заболяване и майчинство” се придобива от участието в осигуряването в този фонд.
Тъй като допълнението влиза в сила от 1 януари 2007 г., то се прилага за случаите, когато временната неработоспособност е настъпила след 31 декември 2006 г. Това означава, че в тези случаи в    т. 1 от Раздел “Данни от осигурителя/самоосигуряващия се” в болничния лист се попълват само букви “а” и “в”.  Буква “б” не се попълва.
Когато временната неработоспособност е настъпила преди      1 януари 2007 г. за правото на обезщетение за временна неработо-способност в случаите на общо заболяване се изискват най-малко          6 месеца общ осигурителен стаж, включително и когато плащането на обезщетението възниква след 31 декември 2006 г.
2. Член 40, ал. 3 от КСО е основание за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и помощите от ДОО от ТП на НОИ по декларирана от осигурените лица лична разплащателна или спестовна безсрочна банкова сметка. Условията и редът за изчисляване и изплащане на обезщетенията се регламентират от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване /ДВ., бр. 1 от 2007 г./, в сила от 1 януари 2007 г., издадена на основание чл. 40, ал. 5 и чл. 41, ал. 5 от КСО.
При определянето на реда за изчисляване и изплащане на обезщетенията и помощите за заварените случаи се прилагат разпоредбите на § 22б от ПЗР на КСО и § 2 от ПЗР на посочената наредба. По прилагането на тези разпоредби да се има предвид, че във всички случаи, когато лицата са започнали ползването на отпуск за временна неработоспособност, бременност и раждане или отглеждане на малко дете или трудоустрояване поради временно намалена работоспособност преди 1 януари 2007 г., паричните обезщетения се изчисляват и изплащат по “досегашния ред”, независимо от обстоятелството дали е започнало плащането на паричното обезщетение и коя е правопораждащата му дата. По досегашния ред се изплащат и всички неизплатени обезщетения и помощи, отнасящи се за периода до 1 януари 2007 г., както и обезщетенията за бременност и раждане в случаите на § 22е от ПЗР на КСО.
В случаите, когато лицата са започнали ползването на съответния отпуск преди 1 януари 2007 г. и непосредствено след изчерпването му без прекъсване започнат да ползват отпуск за друг осигурен социален риск, обезщетенията за този отпуск също се изчисляват и изплащат по досегашния ред. Например: паричното обезщетение за отглеждане на малко дете на майката, заварена в отпуск за бременност и раждане към 1 януари 2007 г., която непосредствено след изтичането му е започнала да ползва отпуск за отглеждане на детето се изплаща по досегашния ред. По досегашния ред се изплаща и паричното обезщетение за бременност и раждане, /но за срока от 315 календарни дни/ на майката, заварена към 1 януари 2007 г. в отпуск за патологична бременност, след изтичането на който непосредствено е преминала в отпуск за бременност и раждане.
В понятието “досегашен ред” се включва както редът, регламентиран до 1 януари 2007 г. за изплащане на обезщетенията и помощите от ДОО чрез осигурителите, така и редът за плащане обезщетенията и помощите на самоосигуряващите се лица, посочени в § 2, ал. 2 от ПЗР на наредбата и на лицата, осигуряващи се чрез осигурителни каси, след заверка на документите за теглене на осигурителните плащания от ТП на НОИ. “Досегашен ред” е и редът за изплащане, предвиден в отменения чл. 10 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски.
3. Съгласно новата редакция на чл. 40, ал. 4 от КСО осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграж-дение за месеца, в който е настъпила неработоспособността, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение. Разпоредбата се прилага само за случаите, когато временната неработоспособност е настъпила след 31 декември 2006 г. Съгласно чл. 40, ал. 4 от КСО за първия работен ден от настъпването на временната неработо-способност работодателят изплаща трудово възнаграждение, а не парично обезщетение за временна неработоспособност за всеки период на временна неработоспособност. Осигурителят не изплаща за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение в случаите, когато  временната неработоспособност продължава без прекъсване; когато няма прекъсване във временната неработоспособност, независимо че може да е констатирана с първични болнични листове; в случаите по чл. 42, ал. 2 от КСО, както и в случаите при бременност и раждане. Паричните обезщетения на самоосигуряващите се лица за целия период на временната неработоспособност и при бременност и раждане също са за сметка на ДОО.
Изплащането на възнагражденията за първия работен ден от настъпилата временна неработоспособност не се ограничава до            15 работни дни през календарната година. 
4. От 1 януари 2007 г. влизат в сила измененията на чл. 163 от КТ и чл. 51 от КСО, според които продължителността на отпуска и изплащането на обезщетенията за бременност и раждане се увеличава на 315 календарни дни. Във връзка с това новите § 3а от Преходните разпоредби /ПР/ на Кодекса на труда и § 22е от ПЗР на КСО уреждат случаите на разрешаване на отпуска и изплащане на обезщетенията, когато осигуреният социален риск бременност и раждане е настъпил преди 1 януари 2007 г. Съгласно § 22е от КСО:
- майките /осиновителките/, за които срокът на обезщетението по чл. 50 от КСО не е изтекъл до 1 януари 2007 г., но от започването му не са изтекли 315 календарни дни, имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.
- майките /осиновителките/, за които срокът на обезще-тението по чл. 50 е изтекъл до 1 януари 2007 г., но от започването му не са изтекли 315 календарни дни имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.
И в двете хипотези, обезщетението на това основание се изплаща, ако майката ползва отпуск при условията на § 3а от ПР на КТ. Във връзка с правото на обезщетение по § 22е от ПЗР на КСО да се имат предвид следните особености:
А. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни не е изтекъл към 1 януари 2007 г. парично обезщетение по § 22е, ал. 1 от ПЗР на КСО се изплаща само, ако майката ползва остатъка от отпуска до 315 календарни дни въз основа на подадено от нея заявление по реда на чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските /НРВПО – изм. ДВ., бр. 96 от 2006 г./. За този период майката не може да ползва отпуск за отглеждане на детето и да получава обезщетение по чл. 53 от КСО. За същия период тя не може да получава и обезщетение по чл. 54 от КСО, ако работи и не ползва отпуска.
Б. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни е изтекъл преди 1 януари 2007 г. са възможни следните случаи:
а) към 1 януари 2007 г. майката или лицето по чл. 164, ал. 3 от КТ ползва отпуск за отглеждане на малко дете с право на обезщетение по чл. 53 от КСО, или такъв отпуск не се ползва и майката работи с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Във всички тези случаи ползването на правата по чл. 164 от КТ и съответно получаването на обезщетенията по чл. 53 или 54 от КСО продължава и след 31 декември 2006 г. Като заварена в тези права майката може да прави промените, предвидени в чл. 164 от КТ, като й се изплаща съответното обезщетение по чл. 53 или чл. 54 от КСО независимо, че остатъкът от 315 календарни дни на срока на отпуска за бременност и раждане не е изтекъл.
През посочения период обаче, майката може да подаде заявление по чл. 45, ал. 1, т. 2 от НРВПО за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 315 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ, съответно оттегля съгласието за ползването му от лицата по чл. 164, ал. 3 или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи. През времето на отпуска по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ тя може да получи само обезщетение по § 22е, ал. 2 от ПЗР на КСО. Ако майката прекрати ползването на разрешения отпуск по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ преди изтичането му и се върне на работа, тя няма право на обезщетението по чл. 54 от КСО и не може отново да ползва права по чл. 164 от КТ и чл. 53 и 54 от КСО. След изтичането на срока от 315-те календарни дни майката придобива правата на отпуск за отглеждане на дете и може да получава обезщетенията по чл. 53 и 54 от КСО.
б) Към 1 януари 2007 г. майката не е заварена с право на отпуск по чл. 164 от Кодекса на труда или с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Например: 135-ят ден от отпуска за бременност и раждане изтича на 31 декември 2006 г. включително; или към тази дата тя не се намира в трудово или служебно правоотношение; или осигуряването й за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица като самоосигуряващо се лице е прекъснато или прекратено. В тези случаи след 31 декември 2006 г. майката не може да ползва права по чл. 164 от КТ, чл. 53 и чл. 54 от КСО до изтичането на 315-те календарни дни от срока на отпуска за бременност и раждане.
След 31 декември 2006 г. майката може да подаде заявление по чл. 45, ал. 1, т. 2 от НРВПО за разрешаване на отпуск за бременност и раждане по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ и да получи обезщетение по § 22е, ал. 2 от ПЗР на КСО по досегашния ред, ако към датата на разрешаване на отпуска е осигурена за всички социални рискове, всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица. По време на ползването на отпуска до изтичането на 315-те календарни дни тя няма право на обезщетение по чл. 53 и 54 от КСО. Право на такова обезщетение тя може да придобие след изтичането на остатъка от срока на 315-те календарни дни, ако е осигурена за всички социални рискове, за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички социални рискове без безработица към пораждане на правото.
5. Когато към 1 януари 2007 г. майката не е била осигурена и не е ползвала отпуск за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни, но към тази дата не са изтекли 315 календарни дни, тя ще има право на парично обезщетение за остатъка до изтичането на този период, ако за нея възникне осигуряване за  всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и й бъде разрешен отпуск. В този случай паричното обезщетение се изплаща от съответното ТП на НОИ.




А ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ ВИЖ ТАЗИ ТЕМА - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122192

# 28
  • Мнения: 2 425
Много се извинявам, надявам се да не ставам досадна, но прочетох толкова много неща за брутна и нетна заплата и в главата ми е хаос. Искам само да попитам ако ме осигуряват на 300 лв., майчинството ми трябва да е 270 лв. ако съм разбрала правилно, а може би греша? Защото не ми е ясно дали майчинството е 90 процента от 300 лв. или 90 процента от тези там сто и няколко лева които се внасят за осигуровки. Благодаря предварително. smile3525

# 29
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Много се извинявам, надявам се да не ставам досадна, но прочетох толкова много неща за брутна и нетна заплата и в главата ми е хаос. Искам само да попитам ако ме осигуряват на 300 лв., майчинството ми трябва да е 270 лв. ако съм разбрала правилно, а може би греша? Защото не ми е ясно дали майчинството е 90 процента от 300 лв. или 90 процента от тези там сто и няколко лева които се внасят за осигуровки. Благодаря предварително. smile3525

Обезщетението ще бъде 90% от средно дневното брутно възнаграждение 6 месеца назад, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение за периода. Сумата зависи от това кои месеци ви се взимат за база в зависимост от работните дни в тях.

# 30
  • Мнения: 2 425
Много ти благодаря Дейзи, но май пропуснах да кажа че нищо не ми говори брутно и нетно възнаграждение.

# 31
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Брутното възнаграждение включва основната заплата + ако има допълнителни възнаграждения, т.е. сумата върху която се внасят осигурителни вноски.
Нетното възнаграждение е брутното - всички лични осигуровки и данък, т.е. това което чисто се получава /в повечето случаи/

# 32
  • Мнения: 2 425
Много мерси сега вече съм наясно. Чувствам се по умна  newsm03

Общи условия

Активация на акаунт