Държавна работа или при частник. За и Против.

  • 3 282
  • 37
  •   1
Отговори
Здравейте.Малко съм объркана.В края на миналата година реших,че вече ще започвам сериозно работа (досега все си бях с дечковците вкъщи и нямам кой знае какъв трудов стаж Embarassed).Вече имам две предложения,които напълно ме удовлетворяват като длъжност-различни са с това,че едната работа е на частно,а другата в държавно учреждение.Съответно частната е по-добре платена,при това доста.Отвсякъде ми казват,че да се хванеш на държавно било егати късмета,да не се колебая и т.н.Но аз не съм запозата,даже никак.
Парите не са ми особено важни,защото съм добре осигурена материално засега.

Моля за съвет и напътствия. Praynig

Вие кое бихте предпочели,ако имате право на избор и какви биха били мотивите ви?


Поздрави.  bouquet

# 1
  • Мнения: 227
Здравей,
държавната работа май е по-добре за майка с деца и като старт по принцип, за да свикнеш по -лесно в работна среда ако отдавна не си работила.  С частните е по-трудно за начало. Успех ти желая!!!

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Скоро я бистрихме тази тема. Голям спор беше. Аз предпочитам частна фирма.
Аз също съм материално осигурена и за това ако ще работя- няма да е за без пари. Иначе по-добре да си стоя вкъщи. А парите никога не са достатъчни, независимо от дохода. За това при мен водещ фактор е заплатата.

# 3
  • Мнения: 3 777
Зависи какво искаш.
Ако ти трябва просто стаж и да минава деня - държавната.
Ако ти трябват пари и развитие - частната.
И това мислене, че частната работа не е за майки с деца са щуротии.

# 4
  • Мнения: 7 186
За каква работа става въпрос?
Щом парите не са водещото при теб, може би трябва да проучиш как стои въпроса с работното време на двете места, условията на работа и въобще всичко, което те интересува.
Все пак ако частната предлага доста повече пари и прилични условия, не виждам защо трябва да се буташ някъде за същата работа и по- малка заплата. Парите никога не са излишни.

# 5
  • Мнения: 14 483
Зависи какво искаш.
Ако ти трябва просто стаж и да минава деня - държавната.
Ако ти трябват пари и развитие - частната.
И това мислене, че частната работа не е за майки с деца са щуротии.

това е и моето мнение. частника може и да плаща добре, но дали ще бъде благоприятно настроен ако вземаш болнични, отпуски и т.н. а това не е никакъв проблем в дръжавно учреждение. ако си и материално осигурена /т.е./ не работиш за пари почвай в държавното. все пак има и други неща които е хубаво да имаш предвид /щото уж са маловажни, ама 8 часа трябва да ги търпиш/, а именно факта че в държавния сектор да го нарека работят служители назначени по шуробаджанашката линия. може да се окаже че началника ти не е и на 10 % компетентен колкото теб, че трябва да търпиш простоиите на кого ли не, да ти прехвърлят работа която не ти е в длъжностната характеристика и т.н. и нищо не можеш да направиш по въпроса. може би такива неща има и в частните фирми ама със сигурност не в такива размери.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 421
.........., а именно факта че в държавния сектор да го нарека работят служители назначени по шуробаджанашката линия. може да се окаже че началника ти не е и на 10 % компетентен колкото теб, че трябва да търпиш простоиите на кого ли не, да ти прехвърлят работа която не ти е в длъжностната характеристика и т.н. и нищо не можеш да направиш по въпроса. може би такива неща има и в частните фирми ама със сигурност не в такива размери.[/color][/b]

Уриел разсмя ме - точно в частните фирми вършиш хилади неща  и никой не пита дали го има в длъжностната ти характеристика.
Трябва да е доста голяма фирма за да има точно и ясно разграничение на позициите и работата свързана с тях.
На мъжът ми в старата работа длъжностната му характеристика се състоеше в едно изречение - "Всичко, което касае фирмата"(и не е бил момче за всичко, а на ръководна позиция).

Всичко е много относително - има частни фирми, в които се спазва работното време, ползват се болнични, плащат се редовно осигуровки, ползват се обедни почивки, НО има и такива където всичко гореспоменато го няма.
При държавните фирми нещата стоят почти по същият начин - е, ща ползваш болнични и почивки, но не се знае колко работа на някой първи братовчед ще вършиш - поне от това се оплакват познатите ми работещи в държавни фирми.

# 7
  • Мнения: 502
Щом парите не са от голямо значение,по добре започни на  държавната работа. Знаеш си почивните дни, отпуска,работно време и всички други такива удобства.Неостатък е заплащането,но след като не ти е проблем.А  винаги можеш в по-късен етап да смениш работата си.

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Оффф, стига с това деление държавна - частна, не е вярно просто!!!Толкова е относително, че няма накъде повече. Има частни фирми, в които нищо съществено не се прави и 500 лева се води супер добра заплата. Има държавни учреждения, в които се скъсваш от бач, не смееш да излезеш болничен, просто щото няма кой да ти свърши работата и като цяло си е доста напечено, но поне заплатата е добра, уикенда си е уикенд/поне в повечето случаи Laughing/, отпускът си е отпуск. Следва да се сравняват две конкретни длъжности, а не просто ей тъй държавно - частно. Тъпо е.

# 9
  • Мнения: 14 483
поне от това се оплакват познатите ми работещи в държавни фирми.

все пак аз правя разлика между държавна фирма и държавно учреждение.

# 10
  • Мнения: 99
Уриел разсмя ме - точно в частните фирми вършиш хилади неща  и никой не пита дали го има в длъжностната ти характеристика.
Трябва да е доста голяма фирма за да има точно и ясно разграничение на позициите и работата свързана с тях.
На мъжът ми в старата работа длъжностната му характеристика се състоеше в едно изречение - "Всичко, което касае фирмата"(и не е бил момче за всичко, а на ръководна позиция).

Всичко е много относително - има частни фирми, в които се спазва работното време, ползват се болнични, плащат се редовно осигуровки, ползват се обедни почивки, НО има и такива където всичко гореспоменато го няма.
При държавните фирми нещата стоят почти по същият начин - е, ща ползваш болнични и почивки, но не се знае колко работа на някой първи братовчед ще вършиш - поне от това се оплакват познатите ми работещи в държавни фирми.

Искам да вметна нещо, което не е много по темата, но пък е към този коментар. Казвам го от гледната точка на работодател.
Интересното е, че когато при мен са кандидатствали служители за длъжностите не си знаят правата и задълженията. Прави ми впечатление, че идват на интервюто и задават само 2-3 основни въпроса, а в последствие ме питат ама защо тогава не ми казахте....  А въпросите им са: Колко ми е заплатата (после се оказва, че им е малка.... защо не казват като кандидатстват ами чакат да започнат работата и сее надяват, че тогава вече няма къде да мърдам), втория е какво ми е работното време (което в повечето случаи се стараят да не спазват... може би остатъчно влияние на държавната работа) и третия въпрос е какво трябва да правя (когато кандидатстваш за определена длъжност би трябвало да си проучил малко или много какви са ти задълженията по тази длъжност, а на интервюто да задаваш доуточняващи въпроси). Ето в случая подходящите въпроси са : при какви обстоятелства бих могла да ползвам болнични/ отпуска, колко време е предизвестието, което би било удачно за да ползвам такива. Колко от тях са платени, тъй като имам малки деца има ли възможност за излизания по спешност (разбира се в екстремни ситуации), Ще се налага ли често извънредна работа и на ккаъв принцип се заплаща, има ли възможност за развитие и при какви условия, има ли перспективи за увеличение на заплатата при тази длъжност, както и доуточняващите въпроси ( ще се налага ли да правя това, на някой места изискват и това, при Вас как е и т.н).... и разбира се до колко ми е позволено в екстремни ситуации да взимам самостоятелни решения, въпросите за договори и осигуровки.

Ето и хубав пример за това "как няма да правя това, което не  ми е работа: кандидатства за офис асистент, започва работа, като в длъжностната й характеристика влиза приготвяне и предлагане на напитки на клиентите ни... в един момент пристигат много важни лица, заради, които сме се строили като войници, влиза "девойката" и ми изсипва " Извинявайте, ама няма вече чисти чаши какво да правя... чистачката кога ще идва"... кажете ми Вие какво правите в този момент?  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

лелеее колко изписах, а има още много интересни случки Sick #Crazy Sick #Crazy

# 11
  • Мнения: 793
Аз съм за държавната ако парите не са от значение ако не друго то поне отиваш в 9 и свършваш в 5, вали трещи това е. Часните фирми това е почти невъзможно, верно парите са супер, ама докато не си свършиш работата не си тръгваш Tired да не говорим за това че понякога работиш и събота и неделя и не го правиш защото ще ти платят извънредни , а защото просто не си могъл през седмицата и има срокове, които гониш Tired

didi_velikova - не искам да споря, но разсъждаваш от гледна точка на работодател, т.е. не случайно към всяка длъжност има трудови характеристики, които на човека се казват и той се подписва. При едно интервю за работа човек е малко или много паниран, да не говорим за това ако фирмата и заплата която ще получава му харесват и той се старае да бъде одобрен. По принцип работодателя казва какви са задълженията на работника, а не работника да си разпитва да тях  Peace

# 12
  • Мнения: 99
didi_velikova - не искам да споря, но разсъждаваш от гледна точка на работодател, т.е. не случайно към всяка длъжност има трудови характеристики, които на човека се казват и той се подписва. При едно интервю за работа човек е малко или много паниран, да не говорим за това ако фирмата и заплата която ще получава му харесват и той се старае да бъде одобрен. По принцип работодателя казва какви са задълженията на работника, а не работника да си разпитва да тях  Peace

Аз също не споря  Peace, но нали не може да кандидатстваш за офис асистент, а пък полсе да си изненадан, че трябва да владееш Word i Excel например?!  Naughty Naughty
А и самият работодател също е малко или много "паниран", особенно когато търси служител за важна длъжност и знае, че и този човек ще държи компанията му в ръцете си. А всяка длъжност има достаъчно много неща, които да могат да се опишат на една среща, особенно дребните детайли. Затова и на повечето места търсят хора с опит в областта.
Във фирмата имаме една шега по този повод: Точно се научи и го изгубим.

А сещам се интересна случка по повод на заплата, тогава много яд ме хвана... Служителка - мениджър продажби, работи страхотно, един ден идва и ми казва, напускам.... в последствие се оказа, че отишла в друга фирма за 50 лв повече... Ако ми беше казала, че парите са и малко, за нея специално нямаше да е проблем да и бъдат добавени към заплатата... #Crazy #Crazy

# 13
  • Мнения: 293
пробвай с търсачката, когато работи, имаше бая ми ти дълга тема Laughing

# 14
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Досега съм работила само в части фирми, големи частни фирми. Проблеми с болнични, отпуски и т.н. никога не съм имала. Вярно е, че съм си тръгвала понякога в 1 през нощта, но пък винаги в края на годината съм била сериозно компенсирана     Money
Лятото на майтап си подадох документите в едно държавно учреждение, отидох на интервю, те пък взеха, че ме харесаха и ми предложиха мястото. Отказах им. Заплатата беше супер смешна просто. Кат опресметнах, излезе, че да ходя на работа за тези пари ще ми излезне по- скъпо, отколкото да си седя майчинство  Rolling Eyes Материално осигурена съм, но си ценя труда и образованията и досега съм работила, не за оня дето духа, нито пък само за да отбия номера и да броя минутите до края на работния ден, каквато е практиката на много места, в това число и в частните фирми -също има такива екземпляри.
Но- за всеки нещата стоят различно.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт