Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, не зная дали някой вече не е повдигнал този въпрос, но тъй като търсачката не работи не успях да проверя. Ако се повтарям моля да ме извините. Става дума за промените в закона за майчинството и по-точно за това че аз съм една от майките в заварено положение, на които 135-те дни за раждане са изтекли, но детето ми няма навършени 9 месеца все още.

Тъй като подписах петицията на форума и я изпратих на всичките си познати, бях много щастлива да разбера, че изглежда е имало резултат от нея и майките в заварено положение също ще могат да се възползват от промяната в закона.
Доколкото разбрах трябва да подам някакви документи към фирмата в която работя за да мога да получавам 90% от сумата на която съм се осигурявала още 4 месеца. Въпросът е, че май още никой не знае какви трябва да са тези документи. Някой знае ли нещо по въпроса? Предварително ви благодаря.

# 1
  • Враца
  • Мнения: 44
Може ли и аз да се присъединя към въпроса, ако някой знае да каже моля:)

# 2
  • Мнения: 5 250
Май всички вече знаем какви са документите и на кой трябва да се подават, но нищо. Отиди в подфорума на СНБМ или в темата Майчинството - счетоводно. От месеци се обсъжда това.

# 3
  • Мнения: 236
Трябва да подадеш писмено заявление до фирмата, към което се прилага акт за раждане на детето декларация съгласно приложение № 7. Ето го 

Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
 
ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава.

# 4
  • Мнения: 6
Много ти благодаря Inadar, както и на всички които се включиха. Желая ви успех, аз лично ще се пробвам при нашите счетоводителки да видим дали това ще им е достатъчно, пук да се надяваме че всичко ще е наред.
Между другото, желая ви здрави и щастливи дечица, а на майките успешна и хубава нова година!

# 5
  • Мнения: 191
Тази декларация готова блан newsm78ка ли е и от къде може да се вземе или ние трябва да я пишем?

# 6
  • пред компютъра
  • Мнения: 3 042
Тази декларация готова блан newsm78ка ли е и от къде може да се вземе или ние трябва да я пишем?

Тази декларация е приложение към Наредбата за работното време почивките и отпуските. Може да си я принтираш и да я попълниш. А освен това счетито във фирмата, където работиш  може и да има готови разпечатани.

# 7
  • Lovund, Norway/ Варна
  • Мнения: 72
Здравейте!
 Аз ходих преди 2 дена до работата и шефката, след като звънна до счетоводството се оказа, че приложенията ги има в сайта на НОИ. Изтеглиха ми и попълних № 2 и №7. Като влезете в сайта- в Парични обезщетения и помощи, а оттам в Парични обезщетения при болест, майчинство и трудоустрояване и помощи от ДОО и после си ги сваляте от Текст на Наредбата с приложенията към нея. Успех  Peace



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт