Детското хранене по света

  • 5 637
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 278
Майчета,

Разкажете моля ви за това, как се хранят децата в страната, в която живеете. Интересувам се по колко пъти на ден е прието да хапват и пийват (основни и междинни хранения) и съответно какъв тип продукти. Споделете едно примерно меню, ако не ви затруднява.
Само да уточня, че не става въпрос за захранването, а за дечицата от годинката нагоре. Вълнува ме какво ви препоръчват лекарите или съответните специалисти по храненето (ако изобщо ви препоръчват нещо Wink )
А как стои въпросът с водата? Кога спирате да преварявате? На филтрираната, трапезната или минералната вода наблягате?

# 1
  • Мнения: 2 452
На мен специално съвети не са ми давали, само ме питат дали се храни "нормално"; иначе аз не спазвам някаква специална диета, типична за Канада. В общи линии се опитвам да спазвам хранителната пирамида:
http://www.babycenter.com/general/toddler/toddlerfeeding/9296.html

Едно примерно меню на Изабела (3 години):
6 ч. - пр. мляко
8-9 ч. - закуска; примерно препечена филийка с масло изрязана в различни форми, краставичка и кисело мляко за пиене (тя не яде сирене и кашкавал!)
12 -1 ч. супа (най-често "моркови"), всъщност е много гъста супа, която правя с моркови, пилешко месо, паста (буквички, фиде) или ориз или ечемик - то си е едно солидно ядене; за десерт - зависи - плод, мляко, бисквитка, сладолед
вечер - пилешки хапки с пържени картофки, зеленчук (сладка царевичка, грах, краставица)
Тя пие вода, к.мляко (плодови млекца на Данон), понякога и давам безалкохолни напитки, леко стоплени в микровълновата; През деня може да си хапне ябълка, ядки, боровинки и др.
Преди лягане - пр. мляко.

# 2
  • Мнения: 4 458
Оххх, тук изобщо не е за малки деца  Sad
Ядат мног люто и няма супи  Close  основната им храна е ориз и печено пиле. Почти няма зеленчуци - даже като се замисля хич ги няма. И мноооого банани, папая, ананас.....
Аз лично изобщо не съм доволна от храната тук, но.... няма как. В България е направо рай за малки деца.

# 3
  • Мнения: 1 072
Деметра, тука основната храна за вси4ки е паста ( макарони). МНого ядат и разли4ни зеленцуци( краставици по4ти не, а доматите лееееко 4ервени Shocked ), и разни треволяцИ. Много се готви и с целина, тикви4ки, патладжани... Риба сьЩо. Имат адета бебеШката храна да я поливат с льжица маслиново олио.

# 4
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
испанската кухня е много богата и вкусна Stuck Out Tongue и на пазара има разнообразие на плодове и зеленчуци,каквото ти душа сака.
следвам съветите на педиатърката и сега от скоро започнах да давам на Моника фасул и леща.тя е на 1 и 4 г.водата специално в мадрид е хубава,затова не я пречистваме.направо и давам от чешмата за пиене.тук си хапват добре Grinning имат закуска,втора лека закуска,обяд,следобедна и вечерята.
едно дневно меню на моника представлява долу- горе това:
10 -мляко с бисквити/попара/корнфлейкс/кус -кус/кекс с мляко/
после плод
14 -обяд  :супа микс зеленчуци със сухар или някаква манджа с месо на парченца, малко салата , веднъж в седмицата риба,за десерт плод.от месото и давам заешко,телешко или пиле.
17 -следобед: грис/мляко с ориз/някакъв плодов шейк/ и плод
20- вечеря: от нашата,ако е подходяща или просто само 210 г мляко Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 271
За нашето хранене знаеш, а за водата - ние си намерихме и тук Брита и сме доволни на този вариант.
Радвам се, че поне засега моите деца не приличат на канадчетата-мишелинчета. Дано удържим фронта и за напред

# 6
  • Мнения: 3 271
Цитат на: aylin
Оххх, тук изобщо не е за малки деца  Sad
Ядат мног люто и няма супи  Close  основната им храна е ориз и печено пиле. Почти няма зеленчуци - даже като се замисля хич ги няма. И мноооого банани, папая, ананас.....
Аз лично изобщо не съм доволна от храната тук, но.... няма как. В България е направо рай за малки деца.


супер за готините плодове и печеното пиле, ама да няма зеленчуци и да ядат люто  Rolling Eyes

# 7
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ами първо да ти кажа,4е тук за съжаление е пълно с де4ица с наднормено тегло  Confused
Не е само заради пастата/ спагетени изделия / тук ядат и много Щуротии и се движат малко.По принцип има вси4ко и е въпрос на кулинарни традиции: много зависи кой в кой район живее.
Ина4е едно примерно меню на Джулия е :
8,30 _ биберон с прясно мляко и бисвити
10,00( не всеки ден) _ има едни като сухи пасти4ки тук: пандиШпаново тесто и мле4ен крем) или понякога плод
13,00_ паста със  сирене или зелен4ук, месо( пилеШка или телеШка пържолка,на риба по4ти не налита) или варено яйце,плод
16,30_плод или тост или плодово кисело мляко
19,30_супа със зелен4уци или ризото , сирене(моята е като някое миШле:страШно оби4а) или Шунка,плод
10,30_биберон с прясно мляко
Естесвено това е идеалния вариант,но не всеки ден се минава през вси4ки етапи и се яде вси4ко...

# 8
Малей-й-й, тук (Германия) с яденето са направо аскетични, много ги е страх от разните там захарни изделия и прочие.

Първо да отбележа, че нито в градината, нито в яслата насилват децата да се хранят, сервира се обикновено в средата и всеки си сипва колкото му се иска, а не изяде ли това в чинията - нищо лошо...

Та за примерните менюта,
на дъщеря ми - на 1 година:

Закуска 8:30 в яслата: обикновено черен хляб /ама много черен ви казвам или такъв само от цели слънчогледови ядки - щях да падна като я видях да го яде с апетит:-)/, намазан със сирене, подобно на Крема или други сиреноподобни намазки, или с масло и кашкавал. Може и с масло и конфитюр /ама тука тия конфитюри тука са с нищожно количество захар/ или с масло и мед. Към всичко това - нарязани краставици, моркови и чушки /не ме питайте как дете на 1 година яде такива работи, моята не може, ама по-големите се справят доста добре/,
дават им също мюсли с кисело мляко.

Обяд: 11:30 - обикновено е нещо с месо - например пилешко рагу с картофено пюре и задушени моркови, за десерт - плодове или кисело мляко

Закуска в 15:00 - пак филия хляб с Крема-сирене, или парче козунак със стафиди

Аз като я взема към 17:00, пак е гладна, та обикновено й давам преди вечеря някакви плодове /мандарини, ябълки, гроздето го унищожава за нула време, банан също/ и:

вечеря: 18:30 - каквото ядем ние, но често без месото /нещо не обича много да го дъвчи/, но й отделям от соса и - с ориз или картофи, яде и боб без проблеми, също леща, спанак, супа топчета (много любима, тук барабар с топчетата), палачинки (ако сме готвили нещо люто, изпържвам й няколко, щото няма как...), или макароноподобни изделия - просто с масло и сирене, по български обичай...

А, да - вечер заспива с шише мляко все още, даваме й го към 20:00 и веднага след това заспива...


Сина - на 5 години,
закуска 9:00 в детската градина, ама ние я приготвяме, аз редувам студени и топли сандвичи, какво друго?
Обяд: 12:00 - като им гледам седмичното меню, поне веднъж в седмицата ядат пица, един път - макароненоподбно нещо със сос, един път - ориз с нещо си (гулаш или пак някакво рагу), един път - супа и един път - риба със зеленчуци, особено разнообразие няма, за десерт - кисело мляко, сладолед или плодове.

15:00 - следобедна закуска - също като на бебета - филия с нещо намазано или гофрета или парче козунак

17:00 И синът ми е гладен като го взема, ама рядко яде плодове, кандисва на шоколадови бисквити или разни други вредности, ама какво да правя - държа по една кутия в къщи и му отпускам по 2-3

18:30 - вечеря с нас, ама много често не му харесва каквото има на масата, така че търчи до хладилника, рови по шкафовете, изявява желание да правим сладкиш (услужливо вади яйцата от хладилника и бакпулвера от шкафа) и след известно количество заплахи, че ще легне без вечеря, накрая се примирява да яде каквото има, ама обикновено - ако е с картофи, те се смачкват на "супа" и се правят хлебни кубчета, ако е ориз - трябва да е "чист", само със сос и без никакво месо, ако е супа - да няма вътре чушка, боб и леща вече хич не кусва...

# 9
  • Мнения: 530
Гледам да не яде много сухоежбини, сладки и прекалено солени неща (тези криспсове ме дразнят и са голяма краста за тукашните деца) - това е което не ми харесва толкова от диетата на децата тук. Но в яслата си имат кухня и им готвят добре и менюто е разнообразно. Вкъщи рядко готвя за Анна, защото яде каквото и ние, но ако знам че нещо определено не го обича, тогава й правя отделно. Примерно меню:
 8-9 Закуска - прясно мляко (пие го или й го слагам в сириъла) със някакъв сириъл ама гледам да е без захар и да е пълнозърнест. Много обича и каша от овесени ядки с мед или с мед и сирене (бяло) или с кленов сироп. Яде и препечени филийки с масло и сирене, понякога с мармайт, понякога със сладко (аз купувам сладка без захар), яде и плодове според сезона, понякога кроасани, в събота и неделя ако си правим яйца обича много бъркани яйца с препечена филийка. Палачинки също, но рядко ми се случва да правя.

В яслата към 10 часа им дават плодове. Като не е на ясла режима й е по-'плаващ' но тя си иска плод или кис. мляко или изобщо ако е гладна отваря хладилника и си взима или си иска. Напоследък много обича да й правя омлети и като иска отива вади яйцата и ми ги носи. После заедно ги чупим и бъркаме.

12 (ако е на ясла, ако не по-късно) обяд - Обикновено нещо готвено с месо или риба, правят им често паста, или разни неща с гарнитура с картофи и зеленчуци на пара. Тя общо взето обича всичко, само да не са много смесени нещата. Обича например зеленчуците й да са на отделни купчинки, а не омесени, затова примерно крем супите ги яде повече от супите в които плуват разни неща. За десерт там им дават разни сладки пудинги, но на нея съм казала да й дават кис. мляко и/или плодове, че не мисля, че има нужда да ги яде тези сладкишчета всеки ден.

3 -3:30 следобедна закуска - сандвичи, кис. мляко, зеленчуци, плодове, понякога супа. Общо взето разнообразно.  Вкъщи обикновено обяда се слива със следобедната закуска.

Вечеря - или с нас или ако стане късно й давам по нещо малко,н о обикновено не е много гладна вечер ако е яла добре през деня - супа, кис. мляко, преп. филийка с нещо, обожава краставица, паста, варени зеленчуци, каша от овесени ядки, грис, плодове и каквото ми хрумне или на нея й хрумне.

# 10
Малеййй колко нещо сте изписали. Grinning
То човек няма какво да добави. Wink
Цитат на: Demetra
Разкажете моля ви за това, как се хранят децата в страната, в която живеете. Интересувам се по колко пъти на ден е прието да хапват и пийват (основни и междинни хранения) и съответно какъв тип продукти.....

Ами от мои наблюдения горе -долу като ги гледам . Сутрин бутат по една чаша мляко или натурален сок, хапват някакъв сирил и препечена филийка с кашкавал.
В училище ги изпратят със сандвичи, или ядат храната там - риба, пържени картофи, картофено пюре, сосиджи, кюфтета, салати, паста,....абе много работи им готвят Grinning
Следобяда са ги научили да пийват чай (моите не щЪт Laughing ) и бутат по някой друг плод (обикновенно банан)
И вечерята - каквото семейството яде.

При нас нещата в къщи по-различни. Каката ми е злояда. Само сухоежбинки признава. Виж с малкото (чукам на дърво) - яде, каквото и ние. Само, че тя 4-ри пъти на ден, пък аз един път Wink  Grinning

# 11
  • Мнения: 4 244
Обе zа Щерката детския и лекар и каzа след гиднкатак че може да яде с нас на масата и всичко каквото поиска
Вода се преварява само д 6 месец,което важи и zа бибероните и ШиШетата
Моите и двете ядат са нас на масата каквото ние ядем и слава Богу , че моя мъж не е придирчив само към немската кухня и готвя каквото ми дойде на акъла = и балканска кухня, италианска (умрем всичките zа пици и паста), френска, китайска и немска
Само гледам zа децата да не слагам много люти подправки, че да не им драzня стомахчетата.
Сокове им давам да пият обаче по препоръка на доктора им гледам да са винаги раzредени 1към1.
Иначе им давам от време на време сладкотии и чипс , солети и от сорта, ама ядат и многоооо плодове. И вечер си мият zъбите

Ама всичко е въпрос на лиЧен вкус на майката и съгласието на баЩата по тия въпроси

# 12
  • Мнения: 1 278
Много ви благодаря на всички за подробните отговори. Супер интересно и полезно ми е всичко, което сте написали.
При нас общо взето храненето се движи по нашенската система (за големия става въпрос, де). Това обаче включва три различни готвени неща - супа и ястие за обяд + различно от обедното ястие за вечеря. Освен това по българската система на вечеря се яде постно (за децата). Не, че успявам всеки ден да сготвя три различни неща, ама като не стане изпитвам едва ли не угризения, че не го храня правилно детенцето. Виждам обаче, че и по-нормално може да се живее  Grinning.
Напоследък се разчеквам направо с това вечно готвене. Малкият след седмица ще стане на годинка, но още не съм го захранвала с някои основни продукти, които иначе използвам - млечни, яйца, свинско, телешко, риба. На всичкото отгоре е алергичен е към моркови и пащърнак. С две думи, той си яде съвсем отделна храна и се виждам в чудо. И пак дотук е добре, ами като станат три, животът си в кухнята ли ще прекарвам само?!  ooooh!
Не! Определено трябва да опростя нещата, та затова съм ви много благодарна, че ме светнахте малко по въпроса!   newsm44

# 13
  • Мнения: 6 390
подновявам темата че ми стана интересно  Laughing Wink
тук определяно нямам много наблИУдения, защото си я храня по бг модел дъщерята  Laughing
но новодошлите мами, или изпусналите тамата мами да се вклИучат  Wink

# 14
  • Мнения: 7 605
Оххх, тук изобщо не е за малки деца  Sad
Ядат мног люто и няма супи  Close  основната им храна е ориз и печено пиле. Почти няма зеленчуци - даже като се замисля хич ги няма. И мноооого банани, папая, ананас.....
Аз лично изобщо не съм доволна от храната тук, но.... няма как. В България е направо рай за малки деца.

Ти къде живееШ?

Общи условия

Активация на акаунт