искам да направя кекс, а не намирам рецепта

  • 14 632
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 127
Дайте идея за изпитана рецепта, защото ще се развалят яйцата , докато аз намеря рецепта и се реша да я пробвам. Laughing

# 1
  • Мнения: 5 140
2-3 яйца
1 ч. чаша захар
1 ч. чаша прясно мляко
3-4 с.л. олио
2 ч. чаши брашно
1 бакпулвер

Всичко се разбърква внимателно, намазнява се тавичката или формата за кекс с олио и се поръсва с брашно.



Имам и друг с повече яйца някъде около 6 бр и чаша и половина нещо газирано - може лимонада, сода, ябълка. Газираното се слага вместо мляко. Кекса бухва много и става хубав.

За да не ти спадне един кекс докато се пече не трябва да се отваря поне 15- 20 мин. Пече се на умерена фурна около 200 градуса.

# 2
  • София
  • Мнения: 193
Виж в готварската книга на бг мама там има рецепти Simple Smile

# 3
  • Мнения: 162
Ето един кекс който винаги става:
4 яйца
1ч.захар
1ч. брашно
1 бакпулвер
1ч. олио
ванилия, какао

# 4
  • Мнения: 1 313
Ето и моята рецепта:

6 яйца;
2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
6 с.л. вода /става по-вкусно с лимонов сок/
6 с.л. олио
1 бакпулвер
1 ванилия

Разбивам белтъците със захарта, а жълтъците с олиото и водата, после смесвам и добавям останалите продукти. Може и да се отдели една част, на която да сложиш какао - така се получава шарен кекс. Пека около 40 мин. на 150 гр на вентилатор.

Много лесно става, това е първото нещо, което се научих да готвя - аз обаче обикновено приготвям с 5 яйца и съответно по-малко от другите продукти, защото иначе става голямо количество и един път ми се разля от формата, която е доста голяма Embarassed

# 5
  • Мнения: 127
вече4 пека кекса по първата рецепта. Като изключим факта , че поизтече от формата и загоря на дъното на печката, защото сложих 6 яйца и не добавих повечко брашно, май все пак ще си хапнем кексче!  chef
Извинявам се на sineo4ka  , че поокепазих хубавата рецептичка, но си записах  всички и много ви благодаря! newsm51

# 6
  • Мнения: 5 140
вече4 пека кекса по първата рецепта. Като изключим факта , че поизтече от формата и загоря на дъното на печката, защото сложих 6 яйца и не добавих повечко брашно, май все пак ще си хапнем кексче!  chef
Извинявам се на sineo4ka  , че поокепазих хубавата рецептичка, но си записах  всички и много ви благодаря! newsm51


Е не ми се извинявай, аз затова ти пуснах пъро тази с по малкото яйца, защото е по лесна и елементарна, аз нея правя често. Другата е запазена марка на майка ми, тя го прави супер.
А аз се извинявам, че забравих да ти кажа, че излиза от формата, може би ти е по малка.
Но дано все пак стане нещо.

# 7
  • Мнения: 139
Кекса ми от онзи ден

4 яйца
1 ч.ч. к.мляко
1/2 ч.ч. олио
2 ч.ч. захар
1 ч.л. сода
1 ванилия
3 ч.ч. брашно
1 ч.ч орехи

Белтъците се разбиват с 1-та ч.ч. захар
А жълтъците, отделно с другите продукти
Накрая се смесват и се изсипват в купа. Половината смес  се излива, слагат се орехови ядки и се излива останалата смес, към която е добавено какаото.

# 8
  • Мнения: 3 251
Рецептата по която приготвям кекс /предимно за празници, защото става ужасно красив / е следната:
3-цветен кекс
7 яйца
6 с.л. олио
1 с.л. какао
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
орехи-смлени
1 смокиня сушена-нарязана на много ситни кубчета или 2-3 кайсии/пак сушени/и по същия начин нарязани.
Правят се 2 смеси:
Жълта смес:
3 цели яйца + 4 жълтъка се разбиват с половината от обявеното по-горе количество захар /излиза малко повече от 1/2 ч.ч./. Добавят се 3 л. олио, при внимателно бъркане /не с миксер/ се прибавя и 1ч.ч. брашно и орехите.

втората смес е:
Бяла смес:
Разбиват се 4 -те белтъка с останалата половина захар на сняг, прибавят се внимателно 3 л. олио, 1. ч.ч. брашно и плода нарязан на дребни парченца. Разбивам само белтъците със миксер, после действам с лопатка или дървен прибор.

В намаслена и поръсена с брашно форма сипвам половината от жълтата смес, поръсвам със сухото какао. Сипвам после цялата бяла смес  и пак поръсвам с какао. Накрая се сипва останалата част от жълтата смес.
Пече се при 160-180*. Става много пухкав и не изсъхва, защото няма набухватели, но е важно -всичко да бъде идеално разбито.
Това е!

# 9
  • Мнения: 1 065
Ядеше ми се кекс , поразрових из форума и попаднах на рецептата на Синеочка.Щеше ми се нещо ,което не съм пробвала,изглеждаше лесен и затова го направих.Добавих само настъргана лимонова кора ,стафиди и орехи.Стана чудесен,вече изядох няколко парчета.Благодаря за успешната рецепта. Отиде ми диетата,но толкова ми се ядеше нещо вкусничко...

# 10
  • Мнения: 3 251
Tова
 е приготвеният днес кекс - без набухватели. Колкото и дълго да е описано приготвянето му, не е нужно повече от 20-тина минути за направата му.
А рецептата е написала по-долу poohcho - за което й благодаря!  bouquet

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 08:28 от Сапфира

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Дунапренен кекс в два цвята

Продукти: 6 яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
1 и 1/2 ч.ч. брашно
1 ванилия
6 с.л. олио
6 с.л. студена вода
4 с.л. какао
пудра захар за поръсване
Начин на приготвяне: Яйцата, захарта и ванилията се бъркат заедно в продължение на около 7-8 мин /до получаване на мехурчета/. Добавят се олиото и водата и постепенно брашното. Половината от сместа се изсипва в тавичка с диаметър 30 см /намазнена и поръсена с брашно/. В другата половина се добавя какаото и после се изсипва върху другата част от сместа. Пече се около 30 мин на 220 градуса /предварително загрята фурна/ в по-ниския ред на фурната. Отгоре се поръсва с пудрата захар.

# 12
Здравейте, ето ви още една рецепта, която на мен лично много ми харесва и е правя често:

2 к.ч. захар
5 яйца
1 к.ч. вода
1 к.ч. олио
3 1/2 к.ч. брашно
1 бакпулвер
1 к.ч. орехи / ако нямате може и без тах/
1 буркан сладко/ каквото и да е/
за предпочитане е да е от 310гр. но може и повечко.

Всичко това го смесвате в съд и разбърквате, може с вилица може и с миксер. Печете в умерена фурна. Ако решите след като е готово може да го поръсите с пудра захар. Да ви е вкусно. Peace

# 13
О,  забравих ако я пробвате кажете дали ви е харесал  Flutter

# 14
  • Мнения: 3 537
5 яйца
1ч.захар
1ч. брашно/става и с 1/2 ч.брашно и 1/2 ч. нишесте ванилия/
1ч. олио
ванилия, какао

 Grinning  На мен от както ми казаха тази рецепта вече ми става кекса, защото до сега почти никога не ми е ставал  по каквито и да е други рецепти.
Разбивам белтъците на сняг, жълтъците разбивам със захарта да побелеят,сипвом в тях олиото и брашното и ванилията.Накрая прибавям белтъците във жълтъчената смес като разбърквам много внимателно за да не спаднат.Може да се добави и какао за да е шарен кекса.Пече се на 170-180 градуса в предварително загрята фурна/топла ,не гореща/

Общи условия

Активация на акаунт