Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте Smile
Ето за какво става дума-на 29.11.06 напуснах старата си месторабота без предизвестие.Причината-намерих си нова работа и нямах време да чакам един месец, докато напусна...Шефа ме предупреди, че щом не съм си спазила предизвестието, няма да получа заплата.Ок, дотук добре, ама аз все още не мога да го проумея, как така 2 години ще си скъсваш задника от бачкане, ще спазваш срокове и дати, ще ходиш болна на работа(щото според шефа съм имала право на 7дни болнични за година, което е пълен абсурд), ще ходиш на работа, дори и когато близък твой роднина е починал, и накрая да ти кажат "ами това е, няма да си видиш заплатата, хващай си пътя" #Cussing out
Та така....незнам може би са прави, затова се и допитвам до вас, а на мен ми е още болно, задето постъпиха така с мен.Решила съм да направя нещо по въпроса.Туко що видях, в един сайт ето това, от Кодекса на труда е
Обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестиел) ко­га­то ра­бот­ни­кът или слу­жи­те­лят прек­ра­ти тру­до­вия си до­го­вор без пре­диз­вес­тие, по­ра­ди за­ба­вя­не из­п­ла­ща­не­то на тру­до­во въз­наг­раж­де­ние от стра­на на ра­бо­то­да­те­ля или не­за­кон­на ед­нос­т­ран­на про­мя­на на ус­ло­ви­я­та на тру­до­вия до­го­вор, съ­о­т­вет­но не­и­з­пъл­не­ние на дру­ги за­дъл­же­ния по тру­до­во­то пра­во­о­т­но­ше­ние - в раз­мер на брут­но­то тру­до­во въз­наг­раж­де­ние за сро­ка на пре­диз­вес­ти­е­то или в раз­мер на дейс­т­ви­тел­ни­те вре­ди, но не по­ве­че от ос­та­тъ­ка от сро­ка - при сроч­но тру­до­во пра­во­о­т­но­ше­ние, съг­лас­но чл. 221, ал. 1 и ал. 4, т. 1 от Ко­дек­са на тру­да;
Разпоредбата на чл. 221, ал. 1 от КТ предвижда, че обезщетението се дължи от работодателя, само когато прекратяването е обусловено от негово виновно поведение, което се изразява във:
         - забавено изплащане на трудово възнаграждение или обезщетение, свързано с трудовото правоотношение;
        - едностранно и без да има право да промени мястото, характера на работа, размера на трудовото възнаграждение или не изпълни други свои задължения, предвидени в индивидуалния трудов договор, КТД или нормативен акт;
        - значително влошаване на условията на труд след промяна на работодателя;
       Предназначението на това обезщетение е да компенсира претърпените от работника или служителя вреди

Всички тези гореизброени неща, важат с пълна сила и за мен, тъй като неведнъж са ми забавяли възнаграждението, искала съм да ме местят в друг отдел, но и това не направиха...Според вас, какво да правя или да пия една студена вода?
Цитирай

София

Мнения: 901
Аз не съм юрист, но скоро ми се наложи да се запозная с Кодекса на труда много подробно ( както и на теб), затова могада ти кажа, че всичко което си прочела е точно така.
В твоя случай мисля, че не можеш да направиш нищо, защото работодателят ти се е съобразил със закона. Друг е въпроса, че ти е бавел възнаграждения или т.н., но ако си искала да го съдиш за обезщетение заради това е трябвало да го направиш тогава - сега вече е късно. Сигурно трудно ще докажеш, че ти е забавял заплащането и че си оставала извънредно да работиш.
Така, че  май ще трябва да "прежалиш" последната заплата и да отидеш на новото място.
Желая ти успех на новата работа и дано там всичко бъде по-коректно и по-добре.  bouquet
Цитирай

София

Мнения: 1 829
Зависи какви документи си подписвала, ако си се подписвала, че си вземала заплата редовно....нищо не можеш да направиш. Според Кодекса на труда, като напуснеш без предизвестие, дължиш на работодателя една работна заплата. Сега ме мързи да ти цитирам кой член беше, ще си го намериш сама след като четеш. Бива освен своите права да четеш и своите задължения.
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
Първо - зависи в чия полза е договора. В повечето случаи е в полза на 2-те страни - т.е. един на друг си дължите предизвестие и ако не е спазено правилно е удържана заплатата.
Цитирай


Мнения: 1 091
По принцип не е редно предизвестието да се удържи от заплатата. Работодателят няма право да прави удръжки от заплатата, освен изрично посочените в КТ. Работникът или служителят дължи - ако не изпълни, работодателят може да си търси сумата по съдебен ред. Smile
Цитирай

Бургас

Мнения: 1 111
 
По принцип не е редно предизвестието да се удържи от заплатата. Работодателят няма право да прави удръжки от заплатата, освен изрично посочените в КТ. Работникът или служителят дължи - ако не изпълни, работодателят може да си търси сумата по съдебен ред. Smile
  Не е много ясно какво искаш да кажеш.
  По въпроса, прав е работодателя.Към студената вода върви работата.
 
Цитирай


Мнения: 1 091
Кое по-точно не ти е ясно? Ако работникът или служителят не изплати на работодателя обезщетението за неспазено предизвестие, работодателят може да си го търси единствено по съдебен ред Smile
Работодателят е в правото си да получи обезщетение в размер на 1 заплата, но няма право да я удържа от работника, защото това противоречи на Кодекса на труда.
Съжалявам, че е прозувчало неясно, но е така.
Цитирай

Свищов

Мнения: 624
Я сега уточни забавял ли ти е възнаграждението ,не ти е плащал заплата ,осигуровки ...........
Ако е така беше добре да пуснеш една молба ,че прекратяваш ТПО на това основание ,ама ти май не си го напрвила .
Росита е права ,удръжките са само тия изброени м чл.272 КТ .
Но ако горното не ти е плащал заплати и т.н. ,удържал ти е парите без твое съгласие .........я вземи напиши една жалба до инспекцията по труда ,обясни как стоят нещата подробно ,те ще направят една проверка .............. Peace
Цитирай


Мнения: 1 091
donna2 , и аз това щях да напиша Smile
Но понеже работя в инспекцията по труда се поколебах Smile
Loри , ако имаш нужда от съдействие, давай....
Цитирай
Благодаря ви момичета за бързите отговори Hug
Ясно е че нищо не може да се направи, за мое огромно съжаление.И аз си мислех да подам жалба в инспекцията по труда срещу некоректен работодател.Поне това ще ми остане...Рossita ще ми обясниш ли каква е процедурата относно подаването на такава жалба и какво става след това?Благодаря  bouquet
Цитирай


Мнения: 1 091
Loри , за да не станат грешки моля те обясни все пак как напусна работата си? Подавала ли си някаква молба за напускане, т.е. работодателят ти знае ли че ти не работиш вече там, оформено ли е прекратяването на трудовото правоотношение и по какъв начин? Питам те за да знам дали има смисъл да пишеш жалба? Защото, ако просто си спряла да ходиш там на работа, твоят работодател може да те уволни дисциплинарно.
ИА "Главна инспекция по труда", и по-точно Дирекция "Областна инспекция по труда" София /ако става въпрос за София/ е длъжна да разгледа жалбата ти, да извърши проверка във фирмата и да упражни предоставените от закона правомощия., като например да даде задължително предписание на работодателя за отстраняване на нарушението /определя се срок, в който следва да се изпълни предписаното- в случай, че не се изпълни- следва глоба за работодателя/. Може едновременно с даването на задължителното предписание , работодателят да бъде глобен, за това че е допуснал нарушението.
Все пак какво стана след като шефът ти каза "ами това е, няма да си видиш заплатата, хващай си пътя" ? Оформихте ли някакви документи, свързвани с прекратяването на трудовото правоотношение?
Питам те, защото установяването на нарушението се извършва на основание официални документи ...
Иначе за повече инфо, ако искаш прочети и питай, ако не ти е ясно нещо!
http://git.mlsp.government.bg/
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.