Една тема за здравното осигуряване,която ме вълнува

  • 2 935
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 098
От три години се боря всяка ваканция в България с НОИ и абсолютните некадърници,които работят там.В крайна сметка това,4е живеем в 4ужбина и съм представила паспорти,справки,подписали сме декларации,4е еди си колко години няма да живеем в България и не сме имали,нито Ще имаме ли4ен лекар,не ги спря да изпратят писма с дължими суми по 1800 лв.и на двамата ни. Mr. Green
Какво,аджеба трябва да направя ве4е,4е да спрат да искат пари,при положение,4е не им дължим ниЩо и занапред да не ни търсят,докато ние сами не се запишем?
Друго,което ме интересува е,мога ли с тукашната си осигуровка,като се върна в България да се оперирам,да ходя на прегледи и т.подобни?А съЩо така и как стои въпроса при децата?
Ето тук прилагам един цитат,който ме навежда на такива размисли:
"От тази година двойното осигуряване отпада, но българите, които живеят в ЕС, ще имат право тук само на спешна и неотложна медицинска помощ. При временното им пребиваване в България те могат да се обърнат към семейния си лекар, но при планирано лечение ще трябва да получат разрешение от постоянния си осигурител (например здравната каса на Испания), за да се оперират у нас, поясни Въткова."
A цялата статия тук-http://evropa.dnevnik.bg/show/index.php?storyid=302537

# 1
  • Мнения: 3 423
Детето, ако е български гражданин,
има право на безплатна медицинска
помощ в България. Помощ ли казах?!

# 2
  • Мнения: 6 390
българите, които живеят в ЕС, ще имат право тук само на спешна и неотложна медицинска помощ
Ostanaloto si go plastas, moiata zastrahovka pone tuk, ne vazi v rodnata mi strana - pitai vse pak tak kadeto se zastrahovas, no si mislia ce ste e sastoto
Decata - do X. godini s bg EGN imat pravo na bezplatno osiguriavane v BG

Sorry, niama kredor, i foruma e uzasen

# 3
  • Мнения: 3 098
Е,да  децата по принцип са осигурявани от държавата,при положение,4е са нейни граждани.Моята дъЩеря например фигурира в Нои,но пък няма сведения за нея и така искам и да бъде засега.Пък и ако трябва да я записвам,да й избирам ли4ен лекар,Ще си загубя ваканцията,по_добре да си платя и да си гледам рахата.Но пък тук плаЩаме доста солидна сума месе4но за осигуровки,а не им ползваме услугите.Та ако я върна в България и желая да й оперират сливиците,например,Ще мога ли да използвам осигуровките й от тук?Тъй като не съм я намерила на пътя и не желая да й правят ниЩо в тукашните болници?

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Мъжът ми попита в нашето осигурително бюро тук и му казаха, че още не са взели решение какво ще покриват, ако искаме да си използваме осигуровките в Бг. Ще ни издадат някакви картони от тук, за пътуванията ни. Не ми стана ясно за какво ще са, като ги вземем ще разберем.
Така че, всичките си въпроси трябва да зададеш в осигурителната си организация, всичко зависи от тях, а не от институциите в Бг.
Колкото до дължимите суми в Бг, все се надявам че ще се реши въпроса. Чух че вероятно ще отпаднат за тези, които са се осигурявали за съответния период в друга европейска държава, но за сега няма нищо сигурно.

# 5
  • Мнения: 198
4естно казано никога не съм се замисляла по този въпрос  Thinking
не мога да ти дам отговор но ще следя темата с интерес
 :peace Wink

# 6
  • Мнения: 3 098
Тези дни форума явно имаше някакъв проблем,та не можах да пиша.Взех и си проверих задълженията,а и на мъжа ми.Ами нямаме такива.ЗаЩо са пратили писма у нас и аз не знам? newsm78Явно миналата година,когато си попълвах там разните декларации,настоявах,карах се е имало ефект.Единствено са ни оставили някакви месеци от 2000 год,когато сме били в България.
Явно можело,та ви съветвам и вас да си търсите правата.Сега остава въпроса със осигуровките ни тук и какво могат да покриват те.Като проу4а въпроса,пак Ще пиша,ако ми дадат някаква информация.

# 7
  • Мнения: 436
Тези дни форума явно имаше някакъв проблем,та не можах да пиша.Взех и си проверих задълженията,а и на мъжа ми.Ами нямаме такива.

Марица, как ги проверяваш тези задължения. Имам пред вид някакви суми. Аз като си чукна ЕГН то на сайта на Нои и ми излизат само данните по месеци и години, но никакви суми с задълженията.

А за децата не съм сигурна, че е безплатно. Като правя проверка за  синът ми има начислени задължения няколко месеца и най отдолу пише дебело следното:

Задълженията за посочения период са за сметка на родителите. Здравноосигурителните вноски за лицата под 18 годишна възраст от семейства без доходи, получавали помощи по Закона за социалното подпомагане са за сметка на бюджета на съответната община по местоживеене

И понеже това ме шокира се обадих в данъчното, за да питам как стоят нещата с децата. Отговора беше, че трябва да подам молба при тях, за да бъде освободено детето от задължения.

Последна редакция: вт, 16 яну 2007, 15:59 от rosafee

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз не съм си плащала здравни осигуровки от около 3 год. Преди година изпратиха писмо на адреса на майка ми че дължа около 200лв. , но това е ако отново реша да съм здравно осигурена в БГ. При положение, че аз не желая, никой неможе да ме накара да палтя тези пари.
Когато сина ми се роди в БГ, му избрах лична лекарка и мисля, че до първи клас нейните прегледи и ваксините са безплатни.
Документите за лекар се взимат от Здравната Каса, като изискват само ЕГН и име на детето.

# 9
  • Мнения: 3 098
rosafee,eто от този сайт на НОИ си ги проверявам:
http://www.noi.bg/
http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp
A Щом нямаш задължения някакви изписани там,зна4и наистина не дължиш ниЩо. Peace
Това оба4е което ти искат за детето просто не може да бъде истина. newsm78 И аз се шокирах.Наистина питай си и в Нои,неЩо са се объркали. Crazy
Олинце,не знаех,4е става толкова лесно,само го записваш при лекар и готово.Мислех,4е процедурата е сложна. Laughing

# 10
  • Мнения: 436
Марица, аз от там тръгнах в същност. От НОИ ми казаха, че не се занимават с парични въпроси, т.е. вноски и ми казаха да се обадя в данъчното.
Там вече ми казаха да отида "на място" да подам молба за детето да бъде освободено от здравни вноски. Не можело по телефона имали поне половин час работа с мен. Документи се попълвали бла, бла. Питах какви документи са необходими. Щели на място да ми кажат.
 
От там пак се обадих в Нои в централата в София и ми потвърдиха, че за детето трябва да плащаме. Казах им да не вземете да ми пращате сега писма за детето както на мен ги пращате с задни дати. Отговора беше, ама разбира се госпожо, че ще ви пращаме, вие какво очаквате. Всеки български гражданин е задължен.

Парадокс е понеже не съм чувала от никого от моите познати с деца в Бг да плащат нещо.
Само да кажа, че детето е родено в чужбина и има първо чуждо гражданство. Българсkо получи 3 години след раждането си. Не съм му избирала лична лекарка.
Хм..... това беше положението преди 3 месеца. От тогава не съм се обаждала и нямам и намерение.
На глава няма да се излезе явно. А и пътят да оправим нещо ще бъде дълъг.

# 11
  • Мнения: 3 098
rosafee,това наистина не е редно и не се оставяй да те мамят по този на4ин.До навършване на пълнолетие всяко дете е осигурено.
Ами ако родителите са безработни и т.н. няма да има право на ле4ение ли?Все оЩе не са казали,4е здравната политика върви в такава насока.
Просто трябва да се въоръжиш с яки нерви и да оправиш неЩата,заЩото нямат право да искат ти да си осигуряваш детето.

# 12
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
До колкото съм информирана за децата се плащат осигуровки. Никой не се интересува дали си безработен или не, пак плащаш за себе си. Те не се интересуват, че се осигуряваш в друга държава, въпреки че се получава двойно данъчно облагане, та камо ли такива дреболии Wink.

# 13
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Цитат
Олинце,не знаех,4е става толкова лесно,само го записваш при лекар и готово.Мислех,4е процедурата е сложна.

Не е никак лесно даже. За да има личен лекар детето в БГ и да му се полагат някакви безплатни манипулации и прегледи, трябва да си здравно осигурена и постоянно да се осигуряваш здравно в БГ. Така че не е само записване, то всъщност никой няма да те запише ако не си осигурен в БГ. А може да си погледнеш текущия договор за здравно осигуряване в държавата където си и да видиш дали не ти важи и в БГ. Моята е така - и ако ходя там на лекар или купувам лекарства ми се възстановяват после от тук. Това е по лесния начин според мен.

Поздрави  bouquet

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
dezita , аз не съм здравно осигурена от 2 години и половина! Още като бях бременна се обадих на лекарката и тя каза че няма проблем. Като се роди бебето в болницата му биха ваксини, в деня на изписване лекарката дойде в къщти за преглед, който НЕ платих и когато бяхме в БГ, бебо ходеше на консултации и ваксинации всеки месец, за които аз НЕ плащах. Не помня дали в така до 3год или 1ви клас, но е факт. Аз останах много приятно изненадана.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт