Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 11 ян. 2007, 22:08 ч.

Трудов договор???

  • 3 263
  • 33
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 259
Момичета, на трудов договор съм с шестмесечен изпитателен срок в полза на работодателя. Срока изтича в неделя.

Мога ли да напусна от понеделник или така или иначе трябва да си дам предизвестие, тъй като той автоматично става безсрочен  newsm78

# 1
  • sofia
  • Мнения: 476
про4ети си договора
наи-вероятно там си има клауза 4е все пак трябва да има предизвестие от твоя страна - обикновено 1 месец, наи-много да не ти платят заплата за изминалиямесец. в редки слу4аи има и санкции, но все пак е ? на догоВОРка м-у теб и работодателя

# 2
  • Мнения: 1 002
имаше нещо ... 3 дневно предизвестие ..
най-добре им кажи ..

# 3
  • Мнения: 2 792
  За теб важат правилата за безсрочния, т.е. трябва ти предизвестие, работодателят ти може да го прекрати, когато поиска (в рамките на изпитателния срок, разбира се) щом е в негова полза.

# 4
  • Мнения: 1 002
това , което аз помня , че след края на изп. срок работодателят в 3 дневен срок трябва да ти каже дали те наема
и ти май трябва да кажеш  дали оставаш също в тридневен срок ,
но не съм много сигурно за второто

# 5
  • София
  • Мнения: 6 259
Благодаря за отговорите... утре ще се договоря с работодателя, дано ме пусне без бой  Mr. Green

# 6
  • под Сините камъни
  • Мнения: 1 022
правилно ти е казала Кифлата
или с предизвестие или по взаимно съгласие
няма значение дали ти свършва срока за изпитване, ако си решила да напуснеш можеш да го направиш във всеки енин момент
 Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 3 308
Ако в договора е записано, че срокът е уговорен в полза на работодателя, за теб той би имал характера на срочен трудов договор. Окончателен и безсрочен все пак не е едно и също. Според мен в този случай ще се приложат правилата за прекратяване на срочен трудов договор - чл. 326, ал. 2, изр. ІІ-ро от КТ :"Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора."
Ако нещо бъркам, нека спецовете по УЧР ме поправят - на мен тази материя от години ми е странична дейност.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 248
Ако е временен трудов договор - няма нужда от предизвестие. Пишеш само Уведомление.
Но не трябва да оставаш на работа повече от 5 дни, след като ти е изтекъл.
Това го знам от юрист. Преди две седмици прекратих такъв договор (в него ми влизаше изп. срок), въпреки че на работодателя не му се искаше - закона беше на моя страна.

# 9
  • Мнения: 2 792
Ако в договора е записано, че срокът е уговорен в полза на работодателя, за теб той би имал характера на срочен трудов договор. Окончателен и безсрочен все пак не е едно и също. Според мен в този случай ще се приложат правилата за прекратяване на срочен трудов договор - чл. 326, ал. 2, изр. ІІ-ро от КТ :"Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора."
Ако нещо бъркам, нека спецовете по УЧР ме поправят - на мен тази материя от години ми е странична дейност.
Не, не може да бъде тълкуван като срочен трудов договор, това си е договор с изпитателен срок , те са различни институти.
 Луминоса, при прекратяване е от значение в чия полза е обявено, това ти го казвам като юрист и не говорим за срочен договор, а за договор на изпитател срок.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 248
Луминоса, при прекратяване е от значение в чия полза е обявено, това ти го казвам като юрист и не говорим за срочен договор, а за договор на изпитател срок.

Сигурно си права. Като цяло моя договор беше изготвен в полза на работодателя ми.
В крайна сметка, подписахме по взаимно съгласие. Peace

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 3 358
Надежда, пусни си молба за освобождаване от работа считано от еди коя си дата и отдолу напиши, че се надяваш молбата ти да бъде удовлетворена. Ако разпише с резолюция "да" това е оптимално най-добрия вариант. Ще се разделите по взаимно съгласие. Ако държи да пуснеш 1 месец предизвестие си в пълното си право в този месец да излезеш в полагаем годишен отпуск, като шефа ти няма право да ти отказва и е длъжен да ти го изплати /не зная дали си използвала отпуска си за миналата година Thinking/. Ако нямаш пълна работна година отпуска се изчислява по следния начин: 20 делено на 12 умножено по отработените месеци.
Успех  bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 3 308
Ако в договора е записано, че срокът е уговорен в полза на работодателя, за теб той би имал характера на срочен трудов договор. Окончателен и безсрочен все пак не е едно и също. Според мен в този случай ще се приложат правилата за прекратяване на срочен трудов договор - чл. 326, ал. 2, изр. ІІ-ро от КТ :"Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора."
Ако нещо бъркам, нека спецовете по УЧР ме поправят - на мен тази материя от години ми е странична дейност.
Не, не може да бъде тълкуван като срочен трудов договор, това си е договор с изпитателен срок , те са различни институти.
 Луминоса, при прекратяване е от значение в чия полза е обявено, това ти го казвам като юрист и не говорим за срочен договор, а за договор на изпитател срок.
Съгласна - снощи писах, без да имам възможност да прегледам съдебната практика. Ето какво прочетох днес: "Уговорка за изпитване може да се направи както при сключване на трудов договор за неопределено време, така и при сключване на срочен трудов договор. В последния случай обаче това обстоятелство трябва да е изрично посочено. Практически това се постига по два начина - чрез включване на основанието по чл.68, т.т. 1-4 КТ наред с това по чл.70, ал.1 КТ или чрез словесен текст, който установява срочния характер на договора и неговия вид /за определен срок, до завършване на определена работа и т.н./. В противен случай общата клауза на чл.67, ал.2 КТ повелява, че трудовият договор се смята сключен за неопределено време." /решение от 2000 г. на ВС, ІІІ г. о./.
Т. е., ако работодателят на Надежда не прояви склонност да се възползва от правото си да прекрати договора въз основа на клаузата за изпитване /което според мен е по-компрометиращ вариант спрямо нея/ или двамата не постигнат съгласие договорът да бъде прекратен по взаимно съгласие /по-добрия вариант/, тя трябва да му отправи заявление, което да съдържа реквизитите и на молба за прекратяване на правоотношението по взаимно съгласие, и уговорка, че ако на това нейно волеизявление не бъде отговорено положително в законния срок, работодателят следва да го приеме като едномесечно писмено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение помежду им.
ОК?

# 13
  • София
  • Мнения: 3 308
Надежда, пусни си молба за освобождаване от работа считано от еди коя си дата и отдолу напиши, че се надяваш молбата ти да бъде удовлетворена. Ако разпише с резолюция "да" това е оптимално най-добрия вариант. Ще се разделите по взаимно съгласие. Ако държи да пуснеш 1 месец предизвестие си в пълното си право в този месец да излезеш в полагаем годишен отпуск, като шефа ти няма право да ти отказва и е длъжен да ти го изплати /не зная дали си използвала отпуска си за миналата година Thinking/. Ако нямаш пълна работна година отпуска се изчислява по следния начин: 20 делено на 12 умножено по отработените месеци.
Успех  bouquet
Яна, не съм убедена, че въпросът с отпуската е така еднозначно решим. Ето какво имам предвид:

Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск - чл. 173, ал. 5 от КТ.

Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага - чл. 176, ал. 2 от КТ.

Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително - чл. 176, ал.3 от КТ.

Т. е. възможно е по време на предизвестието да се ползва редовен платен годишен отпуск, но само ако работодателят го разреши, а ако не го направи - само ако предишната година не е ползван, при условията на посочените по-горе две алинеи на чл. 176. Мисля, че ал. 2 без желанието на работодателя няма да бъде приложима, защото сме още в началото на годината. Което пък означава, че извън неговата добра воля платен годишен отпуск няма да може да се ползва. Варианта с отпуска по болест го споменавам мимоходом  Wink

# 14
  • Мнения: 2 792

Т. е., ако работодателят на Надежда не прояви склонност да се възползва от правото си да прекрати договора въз основа на клаузата за изпитване /което според мен е по-компрометиращ вариант спрямо нея/ или двамата не постигнат съгласие договорът да бъде прекратен по взаимно съгласие /по-добрия вариант/, тя трябва да му отправи заявление, което да съдържа реквизитите и на молба за прекратяване на правоотношението по взаимно съгласие, и уговорка, че ако на това нейно волеизявление не бъде отговорено положително в законния срок, работодателят следва да го приеме като едномесечно писмено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение помежду им.
ОК?
   Изчерпателна до перфектност  Grinning Hug

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт