Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-254 от 254 отговора

Интересно ми е какво мислите за новата система болничните да се плащат от НОИ в рамките на 30 дни след болничния и многото документи за попълване!?... Въобще мислите ли, че някой ще има изгода от това освен НОИ, разбира се? newsm78 Mr. Green
Цитирай

мисля че новата система е кофти защото доколкото разбрах има възможност въобще да не ти платят болничния ако не го харесат.
Цитирай

Ами още не съм чела нормативните документи, но от това което прочетох в пресата разбрах, че работодателя ще подава справка за болничните  в НОИ след изплащане на заплатите, а НОИ в около 30 днесен срок ще плаща болничните. Простата сметка казва - закъснение от 20-30 дни докато си дочакаш заплатата и още 30 за НОИ.
Ще си видиждаме парите на куково лято. #2gunfire
Цитирай

BG

колко умно измислено! а до тогава - на фотосинтеза. не дай Боже да ти трябват и пари за лекарства  - ще се лекуваш после  Rolling Eyes
Цитирай

Варна

Аз доколкото разбрах пък НОИ ще изплаща болничните директно на лицето, а не както досега на работодателя. Ако е така, мисля че е по-добре, предпочитам все пак да чакам 20-30 дни и да взема нещо, отколкото да ги усвои работодателя както често се случва.
Цитирай

Аз само от пресата имам информация, но това което ме претесни най-много е подаването на болничния на работодателя в 2 дневен срок от началото на заболяването #Crazy, плюс "точното попълване" на болничния, плюс документите, които трябва да подадеш в НОИ - деклараии, сметки и т.н. ooooh! Представям си за гледане на дете как ще се издават болнични и кога НОИ ще ми плати..... #2gunfire #Cussing out
Май единствена полза от тази система ще имат НОИ, който ще си "върти" парите месец-два, и работещите при недобросъветсни работодатели, които не им изплащат болничните - всички други ще духаме супата (sorry за израза), но мисля, че точно така ще стане. Да не говорим колко пари ще бъдат "спестени" на НОИ, поради бюрокрацията много хора просто ще си пускат отпуск и т.н.
Интересно в малките градове и села как точно ще се плаща по банков път"?!
Цитирай

BG

всеки си гледа от неговата камбанария  Rolling Eyes моят работодател е коректен, но ме притеснява как след като към 2 месеца ми бавят парите, ще живея и ще си внасям вноските по заема
обаче, за схората, които имат некоректни работодатели това сигурно е добре дошло. все пак мисля, че не е редно да бавят толкова. ако си за 2-3 дни в болничен - ок, няма да го усетиш. но ако се наложи да не работиш 2седмици и нагоре - хич няма да ти е весело. на тоя жалък стандарт дето го имаме би трябвало да се съобразяват с тия неща  Mad
Цитирай

За мен е крайно неудобно това "нововъвдение". Вече ми се наложи да ходя да "събирам" документи, защото все още имам право на майчинство. В банката някаква много неприятна служителка едва ли не ми обясни, че съм луда! Нямало такова нещо, те не били издавали бележки за банкова сметка, по която ти се превежда заплатата (поискаха ни от нашето счетоводство). Тя не била чула такова нещо и знаела ли съм аз какво можела да каже на счетоводителите ни, ако и се обадят (защото и поисках телефона). Накрая звънна на някого и ми връчи някаква хартийка. Естествено ще ми се наложи пак да ходя, защото счетоводителите ни ме помолиха да отида да се подпише и да сложат печат на банката!
А за това, че ще си получавам парите със закъснение изобщо няма да коментирам колко ми е неприятно!
Цитирай

Че то под 3 дена болнични не са ли за сметка на работодателя? НОИ изплащаше обезщетения след 3-тия ден. Поне досега мисля че беше така.
Колкото до нововъведенията, не съм съвсем запозната с тях. Но от това, което прочетох, ми намирисва на поредната форма на геноцид, на който сме подложени в последните години. Кой ще ти мисли за хората... Който оцелее.
Цитирай
oleeee... tva vsi4ko mi se struva super slogno i nenugno. 4e az dnes si dadoh bolni4niq na rabotodatelq i nikoj ni6to ne mi kaza, kakvi dokumenti kakvo 4udo, ugas  newsm78
Цитирай

Варна

Че то под 3 дена болнични не са ли за сметка на работодателя? НОИ изплащаше обезщетения след 3-тия ден. Поне досега мисля че беше така.

Не, от две години насам само обезщетението за първия ден е за сметка на работодателя
Цитирай

с/у ОколоМръсТното

като човек, от другата страна на бариерата съм супер удовлетворена.
Цитирай

Русе

newsm78 newsm78 newsm78 .... това мъдрост ли беше някаква или заблудено изречение....
Цитирай

newsm78 newsm78 newsm78 .... това мъдрост ли беше някаква или заблудено изречение....

да, хубаво би било да поясниш.
Цитирай

Варна

Ще кажа, че съм счети и ми се отваря повече работа, отколкото преди. Като започне да действа системата ще си проличи дали е по-добре или не.
Цитирай

В метрото

А аз като съм и от двете страни какво да кажа? Къде мога да открия информация, защото ми се очертава от 03.01 за доста дълъг срок да ползвам болничен.
Цитирай

някъде в орбита...

Ми и аз съм счети. И от новите промени съм бясна. Колежката на ТРЗ-то направо ще й се подпали главата. За всичко - описи, писма, ходене до тия гадове. А персонала ни хич не е малко  #Crazy #Crazy #Crazy
Цитирай

на брега на мечтите

Работя в Бургас, най-близкия ни офис е във Варна, а счетоводството ни е в София. Не виждам как болничния ми лист ще е представен в НОИ за 2 дни и как ще ми изплатят болничните. Ще си имам сериозни продлеми с това нововъведение. В същото време при нас работодателя е коректен и никога не сме имали проблеми с осигуровки, болнични и майчинство. За мен това е поредната недомислица.
Цитирай

В метрото

Вече ходя по мъките. Не си взех болничен лист от Пирогов. Съответно закъснях и при Джи-пи-то. Сега имам болничен от 25.01 до 31.01. Оказа се, че миналата година съм се осигурявала върху %, който не ми разрешава да ползвам болничен. Освен това, в НОИ отнесохме 4 различни формуляра. Трябва да имам и отделна от фирмената сметка  #Crazy Сега чакаме.
От поликлиниката ме пратиха в съседната, защото нямали детска комисия. А оттам, в поликлиника на 20 км от нас. Изобщоооо. Очертавасе да не ми изплатят нищо.  #Cussing out
Но пък, от 01.07 се заклевам да съм болна до края на света. Егати бюрокрацията. ЗА счетоводителите - ако носите повече от 5 болнични листа, задължително трябва да са на дискета. И внимавайте коя програма ползвате ( защото били няколко).
Ще пиша пак когато има развитие.
Цитирай
Какъв е този процент, който не позволява болничен? За първи път чувам такова нещо. И какво става ако отсъстваш повече - 2-3 месеца например? Кога започват да изплащат болничния?
Цитирай

София

да, хубаво би било да поясниш.
Ами момичето просто е работодател и сега има едно гайле по-малко на главата, какво толкова  не разбирате Laughing
Цитирай

Ланкър, планините Овнерог

На мен ми е все едно. В тази фирма не бях ползвала болничен до сега, но в предишната пак ми ги изплащаха, коато НОИ ги преведе. А това си беше дъъъългоооо чакане. Сега поне директно на картата ще ми ги превеждат. Само при първия се носи документ от банката и декларация, след това си е като преди.
Цитирай

Ямбол

Какво да кажа - нищо хубаво не направиха, освен да ни накарат да си взимаме болнични, само ако сме на смъртно легло. Още си чакам изплащане на болничен от средата на януари. Имам колежки, които са с Т и гнойна ангина, едва говорят, но не смеят да си вземат болничен.
Иначе здравните осигуровки си ги вземат (НОИ) без закъснение.
Цитирай

близо до морето

А откъде се взема декларацията? newsm78
Цитирай

Германия

При нас как е - вземаш си болничен, още първия ден (не може после със задна дата да ти го издаде лекаря), като оздравееш го носиш на работодателя или локалния счетоводител. Откривате си сметка/дебитна карта, ако нямате и искате удостоверение от банката за пред НОИ, че тази сметка е ваша. Давате и удостоверението на четоводството, там се попълват някакви декларации (при нас  жената ги попълва) и всичко отива при НОИ. До 30 дена се чаката парите...

В общи линии е досадно само първия път. За кратко боледуване ми изглежда по-добре взимането на отпуска.
Цитирай

BG

трябваше да го направят по избор. например, задължен си да подадеш декларация, в която да посочиш кой искаш да ти изплаща болничните. ако ти е некоректен реботодателят, избираш НОИ и чакаш.
направо ми се изправя косата като си помисля как ще я караме като дойде време да излизам в болнични  ooooh!
с огромно удоволствие бих подписала петиция да се спре това малоумие
Цитирай

Ямбол

От счетоводителя на работодателя. Има ги и в сайта на НОИ.
Цитирай
До 30 дена се чаката парите...

В общи линии е досадно само първия път. За кратко боледуване ми изглежда по-добре взимането на отпуска.

А дали енергото ще е благосклонно към мен да ме изчака като си взема парите, тогава да си платя тока, или банката ще почака с парите за кредита, а може и да не се яде месец време, колко му е  Thinking
Малоумна държава с малоумни депутати  #2gunfire
Цитирай

близо до морето

От счетоводителя на работодателя. Има ги и в сайта на НОИ.
  Благодаря!
Цитирай

Сливен

Заради тази нова система с болничните, направо съм бясна! #Cussing out Аз съм в майчинство, а на татето ни се наложи да ползва болничен за месец - оперираха го!
Надали енергото ще приемат обяснение, че трябва да купувам памперси, или пък хората в къщи трябва да се хранят. Обърка ни се целия бюджет, а съпругът ми не искаше да се разболява, "вервайте ми". Не зная кой я измисли тази система ама си е за  #2gunfire Щяло да се спре безпричинното вземане на болнични!На който не му се работи пак ще му намери цаката.  #Cussing out
Цитирай

София

Единственото което ще се постигне с това е, хората да не си вземат болнични. А по отношение на тези дето си вземат болнични без причина и с познати - пак ще си вземат.

Няма никакво облекчение - нито за работодател, нито за служител.
Служителят чака много повече време за парите си, а работодателят се товари с допълнително работа(счетоводството или ТРЗ) - попълване на документи, още едно чакане по опашки в НОИ.
  Направо се радвам, че досега(2007) имам само болнични и майчинства при заварено положение. Да Ви кажа и хората се радват - превеждаме осигуровките след края на месеца заедно с искането и до три дни превеждат парите. Получават си ги със заплатите.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Мога да кажа че това е някакво безумие !

Осигуряват ме на пълна заплата, плащам безумни данъци и накрая половин заплата за януари ! Малката беше болна и се наложи да изляза още в началото на януари за 10 дни болничен, познайте дали досега съм си получила парите Sad Освен това си задавам въпроса, като кандидатстваш за кредит или като се смята обещетението за майчинство дали ще ги смятат тези болнични, защото във фиша за заплатата ми от януари те не фигурират !

Иначе казано НОИ намери как да прави пари, познайте сега къде ми стоят паричките, в някоя банка им се трупа лихвичка докато аз се чудя как да си платя кредита  #2gunfire
Цитирай

София

Да, аз също съм доста притеснена. през март ме очаква задължителния 45-дневен болничен за бременност, а също изплащам кредит! представям си какво ме чака...
Ще следя темата.

Цитирай

Ще кажа, че не е добра за мен.
Досега винаги съм работила при коректни работодатели- никога не са закъснявали с изплащането на болнични.
Сега обаче държавата ми усложни живота- още не съм си получила болничния за януари ( а съм получила една заплата и един аванс оттогава в редуциран размер).
Безумно е болничният да се депозира на втория ден от издаването му- ами ако съм самотна стара мома и счупя крак? Кой ще го занесе на работодателя?
Безумно е и болничните да се изпращат към НОИ веднъж месечно, и след това да чакам 30 дни ( поне на хартия са 30). А и като закъснееш да си платиш вноските ти начисляват лихва, но когато НОИ се забави да ти плати никой не ти дава лихва:)

Може би за работещите при некоректни работодатели нещата сега са по добре- поне не биха могли да им блокират изплатен болничен.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Хмм, ново 20  Sick

Ако вие момичета искате да вземете кредит от банката ви искат служебна бележка с нетните възнаграждения няколко месеца назад в зависимост от банката. Досега в тези нетни възнаграждения се включваха и болничните, вече не се включват. Т.е. ако един месец ви няма защото сте болнички, там ще пише кръгла нула за тоз месец и кредит нанайси  #Cussing out
Цитирай

Хмм, ново 20  Sick

Ако вие момичета искате да вземете кредит от банката ви искат служебна бележка с нетните възнаграждения няколко месеца назад в зависимост от банката. Досега в тези нетни възнаграждения се включваха и болничните, вече не се включват. Т.е. ако един месец ви няма защото сте болнички, там ще пише кръгла нула за тоз месец и кредит нанайси  #Cussing out

Едва ли ще има проблем, защото ако се покаже фиш там пише и броят отработени дни. В комбиинация с трудовия договор би трябвало да няма проблеми. Абе с две думи това е най малкият дерт. По важно е според мен че самите пари се бавят, а не с какъв документ ще ги докажем пред банката.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Хмм, ново 20  Sick

Едва ли ще има проблем, защото ако се покаже фиш там пише и броят отработени дни. В комбиинация с трудовия договор би трябвало да няма проблеми. Абе с две думи това е най малкият дерт. По важно е според мен че самите пари се бавят, а не с какъв документ ще ги докажем пред банката.

Аз нямам право да показвам въпросните 2 документа, тайна са Sad
Цитирай
Мога да кажа че това е някакво безумие !

Осигуряват ме на пълна заплата, плащам безумни данъци и накрая половин заплата за януари ! Малката беше болна и се наложи да изляза още в началото на януари за 10 дни болничен, познайте дали досега съм си получила парите Sad Освен това си задавам въпроса, като кандидатстваш за кредит или като се смята обещетението за майчинство дали ще ги смятат тези болнични, защото във фиша за заплатата ми от януари те не фигурират !

Иначе казано НОИ намери как да прави пари, познайте сега къде ми стоят паричките, в някоя банка им се трупа лихвичка докато аз се чудя как да си платя кредита  #2gunfire

На същия хал съм и аз, само че с 9 дни за януари. Скоро ще взема заплатата си за февруари, а болничните от януари май към март ще ги дочакам...нямам думи просто.
Цитирай

Ritka, ти май никога не си вземала кредит:)

Аз също като почнах работа подписах Confidential agreement. Като кандидатстваш за кредит обаче работодателят ти издава служебна бележка за дохода, с което се съгласява да разкриеш тайната на трудовия си договор.
Ако имаш още въпроси относно банковото кредитиране заповядай:)

А най лошото е че паричките на НОИ не се олихвяват никъде, поне някой да ги вземаше тея лихви , ами то...
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Ritka, ти май никога не си вземала кредит:)

Взимала съм 3 кредита, един потребителски който съм изплатила и 2 ипотечни, които са много далеч от тоз момент на изплащане Wink

Точно в тази служебна бележка за дохода по месеци, няма да се включва сумата за болнични според нашите HR-ки.
Цитирай

На вашите ХР-и им казваш да ти дадат бележка за броя отработени дни и броя дни, които си била в болнични. Нямат право да ти откажат и не представлява тайна:)
Цитирай

Люлин

Най лошото от всичко е че трябва да вадиш толкова много документи, а служителките са едни "любезни".
Цитирай

а какво да кажат хората, които работят в учреждения, в които заплата се изплаща в края на месеца, следващ отработения месец? т.е. края на февруари вземаш заплата за януари. и документите за болничния ти през януари се носят в НОИ в края на февруари, следователно парите ги виждаш в най-добрия случай в края на март. #Cussing out
Цитирай

Горно нанадолнище

УЖАСНА!Пълна простотия,както и всички закони в тая държава #Cussing out
Цитирай

София

Незнам какво да си мисля. Работя във фирмата на мъжа ми и той каза дословно: "По-добре аз да ти дам направо нпари, отколкото да се занимаваме с тая сложна система".

Та на тоя принцип доникъде не го докарахме.
Отделно, че детето ми беше болно и в къщи 14 дни, а болничният най-много можел да е за 7. Питам се ако не бях в семейна фирма , а при друг работодател какво трябваше да правяс останалите 7 дни.

Апропо, за осигуряване на 200 лева, колко ще трябва да ми изплатят за 5 дни болнични. Някой знае ли?
Цитирай

Незнам какво да си мисля. Работя във фирмата на мъжа ми и той каза дословно: "По-добре аз да ти дам направо нпари, отколкото да се занимаваме с тая сложна система".

Та на тоя принцип доникъде не го докарахме.
Отделно, че детето ми беше болно и в къщи 14 дни, а болничният най-много можел да е за 7. Питам се ако не бях в семейна фирма , а при друг работодател какво трябваше да правяс останалите 7 дни.

Апропо, за осигуряване на 200 лева, колко ще трябва да ми изплатят за 5 дни болнични. Някой знае ли?
Може да  е повече от 7, но се подписва от ЛКК- лекарска консултативна (мисля) комисия. Но това по принцип касае само лекаря, който ти го издава- той трябва да издаде болничния, да го представи на ЛКК и да ти го даде в ръката.

За 200 лв се смята така: 200 лв / 22 раб .дни = 9.09 лв на ден
9.09*90% * 5дни = 40.91 лв
Да ме поправи някой практикуващ счетоводител ако има нужда.
На парите от болничен не се плаща ДОД ( то не че на 200 лв се плаща де:)
Цитирай

София

Започвам все повече да се плаша, защото трябва да взема 45-дневен болничен и както чета, ще остана без стотинка!

Sad
Цитирай

Майничка

Безумно е болничният да се депозира на втория ден от издаването му- ами ако съм самотна стара мома и счупя крак? Кой ще го занесе на работодателя?

Това съществуваше и досега в кодекса - болничния се представя пред работодателя до 3 дни от издаването му. Друг е въпросът че рядко се спазваше, но и сега едва ли ще се държи толкова строго.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Ламята НЕСПАСКА, със сигурност ще останеш без заплата месец-два така че се подсигурявай миличка  Sick
Цитирай

София

Май наистина това ме чака, ама не смятам да си мълча. Ще говоря с адвокат - имам кредит и разчитам на тези пари.

Амбицирах се и намерих връзка в НОИ - та да ви кажа:
дългите болнични ги обработват приоритетно и плащанията не закъсняват. Много важно е личният лекар да попълни правилно ЕГН, лични данни и т.н. и работодателят да спази срока до 2 раб. дни да занесе нещата в НОИ. Нямало никакви опашки - не се чакало изобщо.

Успокоих се! казаха ми, че в началото се създала психоза, защото схемата била нова за всички, но сега било различно. дано
« Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 13:22 от Ламята неСПАСКА »
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Ламята неСПАСКА, това е много интересно, защото моят работодател ги носи само веднъж в месеца тез болнични и нали се досещаш че като болничния ми беше от 6 януари, как ще си ги взема в края на март Sad
Цитирай

дългите болнични ги обработват приоритетно и плащанията не закъсняват.

а на куп ли ще ти изплатят 45-те дни или месец за месец?
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Ламята неСПАСКА, това е много интересно, защото моя работодател ги носи само веднъж в месеца тез болнични и нали се досещаш че като болничния ми беше от 6 януари, как ще си ги взема в края на март Sad Стана ми интересен този срок от 2 дни за работодателя  newsm78
Цитирай

София

Така ми отговориха - че зависи от реакцията на работодателя и откоректно написаните документи от страна на лекаря.
Аз лично най-много се тревожа от личния състав - за какво време ще ми занесе документите, но само да ме забавят - ще вдигна страшна пушилка...

Май плащат месец за месец  newsm78
Цитирай

Шопия

Дано скоро възстановят стария ред. То от улеснения и за работници, и за работодатели
лудницата е пълна.
Ламче – 2-та дни са след като се преведат заплатите и съответните данъци и осигуровки върху тях.
Цитирай

София

Може да  е повече от 7, но се подписва от ЛКК- лекарска консултативна (мисля) комисия. Но това по принцип касае само лекаря, който ти го издава- той трябва да издаде болничния, да го представи на ЛКК и да ти го даде в ръката.

9.09*90% * 5дни = 40.91 лв

Peace Тенкиш.
Цитирай
Аз искам да попитам, дали има проблем ако човек сам си занесе болничния в НОИ или изпрати свой близък да го занесе веднага за по-сигурно. Че като знам какви пишман работодатели има ... А ако имаш кредит... с банките шегите са нездравословни. Ако някой е на ясно, моля да отговори.
« Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 19:55 от Ninicol »
Цитирай

BG

Дано скоро възстановят стария ред. То от улеснения и за работници, и за работодатели
лудницата е пълна.
Ламче – 2-та дни са след като се преведат заплатите и съответните данъци и осигуровки върху тях.

нашто счети ми каза, че сракът е 14 дни след начисляването на зплатите  newsm78 обаче при всички случаи е след като направи заплатите и начисли осигуровките-по-рано не можело, не им разбирам счетоводните рботи
Цитирай

Шопия

Утре ще пиша пак.
След като днес бистрихме темата в близкото ми служебно обкръжение седнах да чета.
Изчетох наредбата. И някаква друга наредба, към която препращаше прегледах.
Единствено в съпроводителното писмо до НОИ фигурира текст да са начислени/внесени възнагражденията.
Вече си мисля, че колежката, на която това й работата си прави удобства. Ако е така, ще има шокане на канчета.

Говорих и с друга колежка, която е носила вече в НОИ болничен на бременна. Казали са й, че парите ще й бъдат преведени до 2 дни. Ха дано.
Цитирай

Варна

Утре сутрин ще се редя пред НОИ-то, хич не ми се мисли. Имаме 30 болнични за януари, кой знае колко от тях няма да им харесат  ooooh! Мисля си че това с 30те дни е малко пресилено, предполагам че ще има 15тина дни срок за плащане.

Аз искам да попитам, дали има проблем ако човек сам си занесе болничния в НОИ или изпрати свой близък да го занесе веднага за по-сигурно. Че като знам какви пишман работодатели има ... А ако имаш кредит... с банките шегите са нездравословни. Ако някой е на ясно, моля да отговори.
Не можеш сам да го носиш, нито пък има смисъл да е веднага след издаването му. Необходимо е фирмата да начисли и внесе осигуровките и тогава се представят в НОИ.
дългите болнични ги обработват приоритетно и плащанията не закъсняват.

а на куп ли ще ти изплатят 45-те дни или месец за месец?
Месец за месец, зависи кога се падат.

7 дена са от личния лекар. После може да се продължи, но от лекарска комисия.
Цитирай
А ако фирмата по някаква причина бави или не внася осигуровките, значи ли че болничния не се изплаща?
Цитирай

Смолян

Аз съм касиер и нося болничните в НОИ. За януари представих болничните в края на месеца, защото не може да се представят по рано от данните по Декларация №1 която се представя в персоналния регистър. От персоналния регистър се вземат данните за изчисление на болничния и декларацията трябва да бъде внесена тогава да се обработят болничните.Първия ден от болничния се изчислява като работен ден от работодателя, а останалите се плащат от НОИ. С предимство се обработват болничните които са за по-голям период от време. Ако още нещо Ви интересува питайте ако знам ще Ви отговоря. Болничните се представят в НОИ задължително от работодател. Поименно се внасят само от самоосигуряващи се. Някои питаше дали има процен на внесени осигуровки по които не се изплащат болнични ще ви кажа че има, това е процент по които се осигуряват само за пенси и процента е минимален. В тези случай болнични, трудови злополуки и др. не се изплащат, а при съкращение на персонала работниците не могат да се запишат и Бюрата по труда за да получава обезщетения за безработица. Не вярвам работодателите да правят този процент осигоровки защото рано или късно ще попаднат под ударите на закона затова си мисля, че за това не трябва да се притеснявате. По важно е ежемесечно да се внасят осигуровките, данъците и Декларациите обр.№1 и №6 за да се иизчисляват и изплащат болничните навреме.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Момичета, моя болничен е от началото на януари, внесен е в началото на февруари, до този момент няма пари Sad Става дума за 10 дни болничен, така че явно хората ще си спазват срока от 1 месец и това е.
Цитирай

Варна

Много съм доволна, отидох рано и бях трета на опашката /след мен се наредиха поне още 20 човека/, минах без проблем и не ме върнаха за нищо.
Ритка, дано скоро получиш парите  Praynig
Цитирай

Бургас

.......

9.09* 90% * 5дни = 40.91 лв

Не съм счетоводител, но доколкото знам %тът е 90 само при болнични за бременност и раждане, както и за гледането на бебето след това. За гледане на болно дете болничният е 100% от възнаграждението. Във всички останали случаи се плаща 80% от него.

А по темата: мисля, че нововъведението е отвратително. Животът става все по-забързан и динамичен и на фона на това срокове от порядъка на 30 дни са направо безумие! Всеки ден е пари! Вместо да се създават условия за експедитивна работа държавата узаконява мудността и бюрокращината!

Новата система не е от полза на никого, включително и на тези с некоректните работодатели. Защото некоректите работодатели, ако имат парите, по-сколо ще си  платят заплатите, отколкото да  внесат осигуровките. Което пък е условие вие да си получите обезщетенията за болнични. А ако някой работодател разчита на вашия болничен да си оправи паричните потоци, то той не е некоректен, ами направо фалирал.
Цитирай

Евгения, права си. 80% е при общо заболяване. Току що проверих.
90% било при трудова злополука.
Цитирай

България-Швейцария

Вие направо ме стреснахте Confused.
Точно мислех да пускам тема (и ще я пусна все пак, де) има ли някоя, която вече е в отпуск по майчинство и дали си е получила 90% от заплатата, върху която се е осигурявала Rolling Eyes
С тая лудница с болничните какво излиза сега - май по-добре да си седя в зоната на здрача, да си бачкам и да не си усложнявам живота; поне съм сигурна, че ще си получавам парите...
От друга страна ми трябва проклетият договор, кредит искам да тегля Tired
Тъпо Sick
Цитирай

Шопия

CTramell, оправи си договора щом ти трябва.
90 % от сумите върху новия договор ще можеш да получиш след 7 месеца. Базата за изплащане на осигуровките е 6 месеца преди месеца на болничния лист.
Ако отговорните за това във фирмите ви са точни, може да се окаже, че сумите ще се получават даже и по-рано от тези на другите колеги. Пък и не се знае дали и докога ще просъществува тази схема.

Цитирай

в сърцето му

Системата е отвратителна. При мен се получва така, че месец и 20 дена ще стоя без пари, защото такава е процедурата...  #2gunfire Всичко в държавата ни е така направено, че гражданите и работниците да страдат...  #Cussing out
Цитирай
Здравейте, всички!
Във връзка с темата
Искам да попитам следното нещо: Ако една майка е в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. и получава майчинство, но детенцето се разболее и влезе в болница, то майката има ли право да вземе  болничен лист за  гледане на болно дете и да получи  и обезщетение от НОИ.
Благодаря предварително!
Цитирай

Ямбол

Отговорът ми не е много компетентен, но ето какво мисля аз: Ако си в майчинство, не можеш да ползваш болнични, но можеш да го прекъснеш и да се върнеш на работа и после да излезеш в болнични. Това последното не те съветвам да го правиш, защото болничният ти ще бъде изчислен върху сумата от майчинството, което си взимала преди това.
Цитирай

Пловдив

Да се включа и аз в клуба на възмутените Confused Значи, за да не си вземат болнични и да не чакат 2 месеца без заплати, половината офис киха и кашля и си пръска вирусите върху мен Mad И после дали аз ще ги прихвана и дали ще си ги занеса вкъщи на детето, НОИ хич не го е грижа Mad Ей на това му викам превенция!
Цитирай

London, Sofia

Интересно ми е какво мислите за новата система болничните да се плащат от НОИ в рамките на 30 дни след болничния и многото документи за попълване!?... Въобще мислите ли, че някой ще има изгода от това освен НОИ, разбира се? newsm78 Mr. Green
Sick
Цитирай

Системата меко казано е отвратителна. В допълнение ако има грешка в болничния ти го връщат с писмо от НОИ и ти да ходиш да се разправяш с лекаря за грешката. Това допълнително бави времето на изплащане.
« Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 09:25 от galaMa »
Цитирай

София

Ще кажа: Да пази Господ!
 Дано сме здрави и ние и децата ни, защото както почти всички сме с кредити, ако се наложи да боледуваш какво става с вноските?
Цитирай

Аз имам болничен от 19 януари,още не е изплатен,а е вече 02.03.Преди 2 седмици ми го върнаха,че няма егн на детето ми.Та трябваше да го занеса на доктора да напише ЕГНто.Да обаче доктора щеше да отсъства няколко дни и аз взех та го написах сама.
Цитирай

под Сините камъни

Какво да кажа ... иде ми да стрелям  #2gunfire #2gunfire
Съвсем сериозно обмислям варианта, ако до 30 дни не ми бъдат приведени парите да заведа съдебен иск. Ако не друго поне за лихви върху тях ... Че то какво - ако ти закъснееш да си платиш сметката или данъка - веднага ти ги начисляват, обаче ако ти имаш да получаваш нещо - нъцки - ебават те отвсякъде.
Пази боже - да не се разболяваш - иначе жална ти е майка
от една страна здравеопазването ти разкатава фамилията, от друга страна стоиш без пари и не може да си покриеш лечението
Мамка им.
Цитирай

Шопия

Всъщност връщането зависи от това кога са внесени документите в НОИ. Почти сигурна съм, че от НОИ ще си спазват сроковете.
Цитирай

BG

Всъщност връщането зависи от това кога са внесени документите в НОИ. Почти сигурна съм, че от НОИ ще си спазват сроковете.
егати сроковете 30дни  Mad
Цитирай

под Сините камъни

Досега не ги спазват - факт.
Редовно занесени болнични за януари още не са изплатени  Twisted Evil
Цитирай

Шопия

Понеже не съм адвокат на НОИ, прост идеалист - пускайте жалби за бавност.
Когато станат достатъчно много поне онзи мазник Христозков може да изгри заради тъпите си приумици да зависи нещо от него.
Все пак питайте отговорното лице във фирмата, за която работите кога точно са представили болничните ви пред съответното НОИ. 30-дневния срок тече от тази дата.
Цитирай

Варна

Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

Иначе мнението ми за цялата система е  Shocked

После се чудим защо нямало пари за това и това, а бюрокрацията някакси не намалява от самосебе си. Не вярвам, че е достатъчно голям процентът на безсъвестни работодатели, които не са плащали болничните досега и ето, отсега нататък, работниците им ще си получават обезщетението. Какво мислите вие?

Според мен доста работодатели просто ще си спестят удоволствието да зависят от НОИ и за средната маса болнични ще плащат от своя джоб - така НОИ ще отчете "спад във фалшифицирането на болнични". Да не говорим за забавянето на парите и пр.
« Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 15:18 от malina_m »
Цитирай

София

системата е кофти
бях болничен в началото на януари, а парите още ги няма и няма #Cussing out
Цитирай

Варна

Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

На обучението на което ходих обясниха, че било за улеснение на приемащите документите, т.е. ако е на една дискета, ще трябва само една служителка да ги приеме, а така можело да се разпределят и на други, и да не се забавя приемането.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

И мойте пари от болничен от началото на януари ги няма. Днес един колега им се обади, казали са че имат проблеми със софтуера и че ще ги преведат може би този четвъртък.

Ами, омръзна ми, какво повече мога да кажа  Sick
Цитирай

България-Швейцария

Иначе мнението ми за цялата система е  Shocked

После се чудим защо нямало пари за това и това, а бюрокрацията някакси не намалява от самосебе си. Не вярвам, че е достатъчно голям процентът на безсъвестни работодатели, които не са плащали болничните досега и ето, отсега нататък, работниците им ще си получават обезщетението. Какво мислите вие?

Според мен доста работодатели просто ще си спестят удоволствието да зависят от НОИ и за средната маса болнични ще плащат от своя джоб - така НОИ ще отчете "спад във фалшифицирането на болнични". Да не говорим за забавянето на парите и пр.
ooooh!
Откъде да започна да ти отговарям, се питам.
По първия параграф - ще питам колежката от счетоводството, предполагам с радост ще ми каже. И какви са тия дискети в 21 век, за бога Crazy. Четох миналата седмица статия как дискетата вече отивала в музея, новите компютри фабрично ги произвеждали без флопи. В музея - ама малко по-късно, някога, но не сега...

Относно бюрокрацията - само си мечтаем, че примерно с влизането в ЕС и уеднаквяването (уж) на стандартите ще намалява. Хич нямам такива наблюдения, напротив - в нашата фирма, откакто е сертифицирана по ISO, бумащината стана двойно по-голяма Sick, естествено набъбването на работа и задължения се поема от същите хора, стресът им е много повече, възнаграждението обаче не мърда Thinking.

И последно - за това, че доста от работодателите ще прескачат НОИ си абсолютно права. Като първи ход служителите или си ходят болни на работа, или ако съвсем закъсат и няма накъде без да останат да се полекуват малко в къщи се разбират на местно ниво с прекия ръководител изобщо да не представят болничен, все едно са си били на работа. А самата работа по някакъв начин я свършват, къде в домашна обстановка, ако естеството й позволява, къде със седене до среднощ като оздравеят Tired.
Цитирай

Ямбол

Някой да знае как мога да потърся информация къде и защо ми се бавят болничните вече месец и половина?
И жалба до кого и къде да подам?
Благодаря на отзовалите се!
Цитирай

просто нямам думи
ето днес какво се случи.Идва жена да си вади зъб ,но трябва болничен за един ден - не е редно да се работи в запрашена среда,до тук добре,ще се издаде болничен за един ден, но какъв е смисъла
за този един ден отсъствие от работа ,заслужава ли си тичането,
трябва и банкова сметка да отвори за да и преведат парите евентуално след един месец
отваряне на банкова сметка е 10,00лв.,а надницата и на ден е 6-7лв.
и естествено познайте кво направи пациентката - извади си зъба и отиде на работа newsm   78
Цитирай

Варна

просто нямам думи
ето днес какво се случи.Идва жена да си вади зъб ,но трябва болничен за един ден - не е редно да се работи в запрашена среда,до тук добре,ще се издаде болничен за един ден, но какъв е смисъла
трябва и банкова сметка да отвори за да и преведат парите евентуално след един месец
и естествено познайте кво направи пациентката - извади си зъба и отиде на работа newsm   78

За един ден няма смисъл - и без това е за сметка на работодателя по закон. В такива случаи просто хората няма да си вадят болнични масово, предполагам, ако се разберат с работодателя си (НОИ сигурно ще си го искат, за статистика или кой знае какво, но....)

На обучението на което ходих обясниха, че било за улеснение на приемащите документите, т.е. ако е на една дискета, ще трябва само една служителка да ги приеме, а така можело да се разпределят и на други, и да не се забавя приемането.

И как минава приемането? Някак ми звучи все едно ще ми маркират сиренето на едната каса, а хляба и макароните - на друга. Облегчава ли се нещо изобщо?  newsm78
CTramell, кажи какви са отзивите на вашата счетоводителка...
Цитирай

Варна

И как минава приемането? Някак ми звучи все едно ще ми маркират сиренето на едната каса, а хляба и макароните - на друга. Облегчава ли се нещо изобщо?  newsm78
Незнам на практика как става. Аз имах 30 болнични, на 1 дискета, и общо с преглеждането на всички документи минах за 10 минути. Може пък ако има наистина толкова много дискети, да има вариант да се оставят за по-късна обработка, както беше едно време за персонален регистър /поне във Варна/, оставяш нещата и минаваш на другия ден да си ги вземеш.   
Цитирай

под Сините камъни

Днес касиерката ни е занесла болничните в НОИ.
Започвам да броя дните за сеир.
Цитирай
хм...тези 30 дена работни ли са? Ако е така, ще си чакам парите към май... Болничният ми е от 30януари - 2 февруари. Внесен в НОИ на 19 февруари. Редовен. Сигурно и на два паса ще ми се преведат парите. Веднъж за единия ден от януари, втори път за другите два от февруари. Пфу... егати бюрокрацията. Като резултат ще принудят хората да си ползват платения годишен отпуск, както направих аз, когато ми се наложи отново да пазя леглото в края на февруари...
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Аз вече опатках 7 дни от годишния си отпуск Sad

Вместо да си заведа детето на море през лятото с тази отпуска, го пазя болно вкъщи  Crying or Very sad

За телефон, на сайта на НОИ има един национален телефон 070018700. Пробвайте на него  bouquet
Цитирай

София

Да ви се похваля:
Даскал, в държавно училище. Последните постъпления са ми от края на декември. В болнични съм от 08.01, а от 06.02 - болничен 45 дена преди раждане.
До сега не съм получила нито стотинка, т.е. на практика 3 месеца. А разчитах на тези пари.
Счетоводителката ни вика задръж малко, а аз й се смея, че всеки момент ще родя.
Проблемят е, че изобщо не ми е смешно, надявах се поне една епидурална да мога да си платя ;(
Цитирай

под Сините камъни

Аз викам да стъкмим едно протестно писмо и всеки недоволен да го праща на пошенските кутии на Министерски съвет, Министерството на труда, НОИ и на който там се сетим още ... Току виж ни обърнали внимание
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Аз викам да стъкмим едно протестно писмо и всеки недоволен да го праща на пошенските кутии на Министерски съвет, Министерството на труда, НОИ и на който там се сетим още ... Току виж ни обърнали внимание

Аз съм съгласна, даже си мисля да звънна на няколко места да си кажа мнението по въпроса  Naughty
Цитирай

BG

и аз! също бих подписала и петиция! обаче, нямам идея как да се формулират точките  Embarassed
Цитирай

София

Понеже не съм адвокат на НОИ, прост идеалист - пускайте жалби за бавност.
Когато станат достатъчно много поне онзи мазник Христозков може да изгри заради тъпите си приумици да зависи нещо от него.
Все пак питайте отговорното лице във фирмата, за която работите кога точно са представили болничните ви пред съответното НОИ. 30-дневния срок тече от тази дата.

Също така можете да изискате справка - кога болничният ви е занесен. Дава им се такава, доколкото знам и те не могат да ви откажат копие.
Цитирай

Русе

Искам да ви питам нещо.Майчинството ми свърши на 25.01. От 1.02 съм на 4-часов трудов договор със заплата 91лв.а на 5.02 излязох в болничен за гледане на болно дете..Въпросът ми е на базата на кой доход ще ми изчислят болничния-на този от майчинството,или от трудовия договор?Благодаря предварително.
Цитирай

София

днес нашата личен състав е занесла болничния, обаче са я върнали! обработвало се тогава, когато работодателят внесе социалните плащания! което при нас е края на март... Sad
Цитирай

Шопия

РУСО - СОФИЯ - град
бул. "Александър Стамболийски" № 62-64
п.код 1303
факс: 02-926-17-07

E-mail:
Sofia@NSSI.BG
02-926-19-87
02-926-19-37
трудови злополуки
02-926-19-58
обезщетения за безработица  и гарантирани вземания 02-926-17-97
Даже и след като базата за изплащане е предходния месец?

Аз утре ще пусна запитване на горния е-mail. Вече бях  убедена, че не трябва да се изчаква начисляването и плащането на текущия месец.  За невнесени в срок суми се дължат лихви и административни санкции. Това не е причина за отказ.

Крис-ко, базата е 6 осигурителни периода (месеца) назад преди текущия.

Цитирай

Стара Загора

Треса се от ужас да не се разболея аз или децата ми.
Цитирай

София

Ами аз преди малко писах на този мейл, защото цял януари съм в болничен, а парите и днес не се появиха. От работа са внесли документите в НОИ на 7 февруари, т.е. предвид, че плащат само четвъртъците, няма как да спазят вече този 30 дневен срок.  #2gunfire
Искам да подам някаква жалба освен този мейл, но не знам къде да я подам. Някой да има идея случайно  newsm78
Как си представят, че мога да се подготвям за посрещането на бебето без пари  doh
Цитирай

под Сините камъни

E-mail: NOI@nssi.bg
МТСП
Начало > Контакт
Телефон: 8119 443
Факс: 988 44 05; 986 13 18
Е-mail: mlsp@mlsp.government.bg

Пресцентър
Телефон: 8119432, 9873394
Факс: 9861318
Е-mail: press@mlsp.government.bg

Цитирай

София

Ами току-що писах и на тези два мейл-а на министерството на социалната политика. Благодаря. Да видим ще има ли отговор и кога, ако изобщо си направят труда да ми отговорят.
Цитирай

София

Пълно безобразие! и аз ще напиша жалба. току що показах на личния състав какво е написала Рони - то и нашият личен състав не е особено компетентнен...

Успех на всички в борбата! аз лично няма да оставя нещата така
Цитирай

що ли някой от вас не извика господари на ефира? не са много безпристрастни ама може да има някаква полза
Цитирай

София

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=169256.0

писах и тук - да видим дали сдружението може да помогне
Цитирай

Бургас

просто нямам думи

Е това вече е тъпо. Първо - защото сега става дума за един ден, но утре може да й се наложи за един месец. Сметка трябва да има. И второ откриването на картова сметка с издаването на карта е не повече от 2 лева. А пък покрай тази офанзива с болничните чух, че има банки, които го правят даже безплатно.
Цитирай

Като потърпевш от системата ще кажа само,че дъщеря ми беше болна през януари, ползвах болничен 5 дни,чак  за 1 март ми ги изплатиха. Тази седмица отново съм в болнични и се занимавам със сума бюрократщини.Честно казано следващия път ще предпочета да си пусна отпуск, отколкото да минавам през този ад отново.
Цитирай

София

Аз доколкото знам издаването на карта е безплатно в повечето банки. Има минимална сума, която се блокира по картата- обикновено около 3 лв., но тя не се плаща предварително, а се блокира от първите преведени по картата пари. И при закриване те си се връщат на картодържателя. Това за 10-те лева много ме изненадва. А работя в банка.
В петък получих отговор от Министерство на социалната политика, че мейл-ът ми не се чете, та го пращах и на латиница. Ще чакам отговор от там и от НОИ- да видим ще има ли някаква реакция.
Съветвам всички, които не са си получили болничните в срок да пишат жалби, за да има по-голям ефект.
Цитирай

под Сините камъни

мхм - точа си клавиатурата и броя дните
днес е ден 5
Цитирай

Северна България

Пощенска банка блокират 10 лв по картовата сметка и това е от сега покрай тези сметки с болни4ните.
Цитирай

Варна

Ето каква е системата на болничните:
1. Вземате си болничен и сте длъжни в 2 дневен срок да го представите на работодателя. Работодателят води дневник на приетите болнични листове, дава входящ номер на болничния, който входящ номер се записва на гърба на болничния. Важно е да се подпишете на дневника за приетите болнични листове, защото това доказва, че сте го представили на работодателя в законоустановения срок.

2. Работодателят не носи болничните веднага. Болничният лист се носи след като се изплатят заплатите в еднодневен срок. Примерно имате болнични през януари, заплатите и осигуровките за януари са изплатени на 15 февруари. Болничният лист трябва да се занесе на 16 февруари и от 16ти февруари започва да тече 30 дневния срок - тоест към 18-20 март някъде трябва да ги чакате. Съответно ако работодателя изплати осигуровки и заплати на 28 февруари - от там ще се броят 30 дни.

Ужасна е системата Sick
Цитирай

Ето каква е системата на болничните:
1. Вземате си болничен и сте длъжни в 2 дневен срок да го представите на работодателя. Работодателят води дневник на приетите болнични листове, дава входящ номер на болничния, който входящ номер се записва на гърба на болничния. Важно е да се подпишете на дневника за приетите болнични листове, защото това доказва, че сте го представили на работодателя в законоустановения срок.

това с тоя дневник сега ли е въведено или го има отпреди. рядко излизам в болничен, декември ми се наложи два пъти и никъде не се подписвах нито номер ми дадоха.
Цитирай

под Сините камъни

мхм
трябва да се завеждат в специален регистър от работодателя
всеки болничен трябва да има входящ номер
Цитирай

1st floor

Пощенска банка блокират 10 лв по картовата сметка и това е от сега покрай тези сметки с болни4ните.
на мен преди три -четири години ми блокираха десет лв., но защото картата ми била международна. Да не би затова да е? newsm78
Цитирай

мхм

хм и после идват проверяват отдел човешки ресурси и няма никакви нарушения. аз не съм се разписвала никога на дневник за болнични. Shocked
Цитирай

Северна България

Не картата е съвсем обикновенна и служителката ми обясни ,че таксата е вдигната сега,а до момента блокираната сума е била 3 лв
Цитирай

под Сините камъни

мхм

хм и после идват проверяват отдел човешки ресурси и няма никакви нарушения. аз не съм се разписвала никога на дневник за болнични. Shocked

Не-е! Naughty
Този регистър е въведен с наредбата и просто трябва болничния да е вписан в него и да има входящ номер.
Ти не трябва да се подписваш никъде.
Цитирай

София

Това е положението! болничните се носят след като работодателят е направил социалните плащания. Дългите болнични се обработват с приоритет, като се прави превод до 10 дни след получаване на документите, стига да няма някаква грешка.
От НОИ ми казаха, че надзорният съвет чака да се набере "критична маса" оплаквания, за да се промени наредбата...
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Пари пак няма Sad

2 месеца и 7 дни си чакам Sad

Сега започвам да звъня телефони и ще ви кажа после резултата !
Цитирай

под Сините камъни

Упс!
А някой не знае ли каква е стойността на "критичната маса"
Да се включвеме със засилени темпове ако трябва ..
Цитирай

София

"критичната маса", не е в качество, а във време. Трябва да мине поне половин година, че тогава да променят наредбата... Иначе от НОИ ни знаят проблемите...
казаха, че другите държави са имали поне 2-3 години за адаптация на този начин на плащане на болничните, а тук е станало набързо - както обикновено и така...
Цитирай

под Сините камъни

Е, ний нали сме ударници - всичко в съкратени срокове   Mad
Цитирай

BG

"критичната маса", не е в качество, а във време. Трябва да мине поне половин година, че тогава да променят наредбата... Иначе от НОИ ни знаят проблемите...
казаха, че другите държави са имали поне 2-3 години за адаптация на този начин на плащане на болничните, а тук е станало набързо - както обикновено и така...
значи дотогава, може да стане само индивидуално - на съд  Confused
Цитирай

София

бясна съм и ще си подам жалбата! за съд няма да имам нерви и време, за жалост!!!
Цитирай

Варна

И какво ще й променят на наредбата?? Имат ли някаква идея или ще се мисли, като се натрупа "критичната маса"?
А знаете ли, между другото, как е в другите страни?
Цитирай

София /Абсурдистан

Пари пак няма Sad

2 месеца и 7 дни си чакам Sad

Сега започвам да звъня телефони и ще ви кажа после резултата !

Как ти го обясниха това безобразие?
Дано да нямаш кредит, че става страшно ...
Цитирай

BG

ха! току що се оказа, че един болничен при нас просото си залежава в НОИ. на всичко отгоре, вчера като са се обаждали да питат колежките са им казали, че болничният е върнат с обратна разписка /ние съответно не сме го получили, обаче и можете да си представите каква паника настана/. добре, че някой има познат там, че да вземат да го придвижват. болничният е от 1,01 и е за раждане. толкова за дългите болнични с предимство  Mad
Цитирай

под Сините камъни

Още януарските болнични не са преведени.
Сега говорих с нашата касиерка.
Иначе за статистиката - ден 9 Wink
Цитирай

София

Ще кажа, че е отвратителна новата система на болничните. Съпругът ми има нещастието да се разболее и да остане вкъщи за една седмица през януари. Съответно миналия месец получи минус 120 лева. За нашия бюджет това си е сериозен удар, не сме особено богати. Вчера му казаха, че болничния не бил попълнен както трябва и НОИ са го върнали. Тази седмица ще ходи при Джипито да се оправя и от другата пак ще се подаде болничния, като чак след това тече 30 дневния срок за изплащане (ако всичко е наред де....). Значи както смятам след средата на април ще си види парите. Дотогава, добре, че има спестявания и няма кредити за плащане.

Оставиха служителите без пари, а те са слабата страна в трудовото правоотношение. Работодателите могат някак да почакат за изплащане на болничните, но ние обикновените хора да мрем ли докато се натуткат от НОИ. Или да се влачим на работа с по 40 градуса температура? Направо... #2gunfire
Цитирай

София

Баси, аз пък чакам болнични от м.феФруари - какъв съм оптимист а ?  Mr. Green Mr. Green Mr. Green моите са занесени на 01.03 - днес е ден 14-ти (вече ще драскам черти като затворниците). А аз и  друго да питам, некво документче ще ни дадат ли  да видим барем как са ни изчислили обезщетението ?  Наредбата казва ли нещо по тоз въпрос, че сега ме мързи да я чета ?
Цитирай

под Сините камъни

Баси, аз пък чакам болнични от м.феФруари - какъв съм оптимист а ?  Mr. Green Mr. Green Mr. Green моите са занесени на 01.03 - днес е ден 14-ти (вече ще драскам черти като затворниците). А аз и  друго да питам, некво документче ще ни дадат ли  да видим барем как са ни изчислили обезщетението ?  Наредбата казва ли нещо по тоз въпрос, че сега ме мързи да я чета ?

Всъщност изчисляването се прави от счетоводителят ви.
На гърба на бланката има посочени доходите 6 месеца назад

А за броенето ...  Mr. Green ... аз вече го правя Wink
Цитирай

И аз не мога да кажа нищо хубаво за тази нова система на НОИ. Тотално объркване.  #Cussing out
Цитирай

София

А за броенето ...  Mr. Green ... аз вече го правя Wink
хм, във фиша ми нямаше изчисления по повод болничните. трябва да попитам, защото при нас заплатите ги прави външна фирма  Rolling Eyes, която постоянно хващам в издънки. е с какво тогава са улеснили счетоводителите ????  Shocked Shocked Shocked
а какво става , ако НОИ ти затрият болничния ???
Цитирай

под Сините камъни

Във фиша ти може да има изчисление само за първия ден от болничните
(по него можеш да се ориентираш какво ще ти е обезщетението).
Цитирай

София

И аз да се включа. Моят януарски болничен до днешна дата не е изплатен от НОИ. Нямам инфо да е нередовен или неподаден в срок. Искам да ви кажа, че с най-голямо удоволствие ще се включа в подписка, петиция, вербална нота или каквото и да е мероприятие, за да се разкара тази тъпотия! Аз като компютърно неграмотна не мога да направя подписка,но ако някой модератор иска и има желание, моля да го направи!

Другото, което мен ме вбеси и за което никой дотук не е писал, е откриването на нова банкова сметка или по-точно защо е необходимо да се открива нова, след като може да си имаш вече една. Отговорът на нашата юристка: Защото от НОИ имат право да ти запорират сметката, ако са ти превели грешна сума. Запорът се вдига, когато от НОИ си дръпнат грешно преведените пари!

Два въпроса: Как така някой ще ми запорира ЛИЧНАТА сметка, без да има заведено изпълнително дело срещу мен, че му дължа пари?
Ако от НОИ са ми превели по-малко пари (погрешка или от некадърност!) аз мога ли да запорирам тяхната сметка, че да си прибера парите?

Айде чакам подписка! Ще се разпиша първа!
Цитирай

Другото, което мен ме вбеси и за което никой дотук не е писал, е откриването на нова банкова сметка или по-точно защо е необходимо да се открива нова, след като може да си имаш вече една. Отговорът на нашата юристка: Защото от НОИ имат право да ти запорират сметката, ако са ти превели грешна сума. Запорът се вдига, когато от НОИ си дръпнат грешно преведените пари!

Два въпроса: Как така някой ще ми запорира ЛИЧНАТА сметка, без да има заведено изпълнително дело срещу мен, че му дължа пари?
Ако от НОИ са ми превели по-малко пари (погрешка или от некадърност!) аз мога ли да запорирам тяхната сметка, че да си прибера парите?

Айде чакам подписка! Ще се разпиша първа!

При нас нямаше такова нещо - сметката ми за болничните съвпада с тази по която си получавам заплатата.

Освен това ми обясниха че (следи внимателно  Naughty ) - ако подадеш болничен за януари на 1 февруари (както направихме ние с колежката ми), сумата ще ти бъде изплатена в края на март!!!!!!!!
Цитирай

И мъжът ми беше януари 2 седмици болничен заради децата и още няма преведени пари.
За януари взе половин заплата горе-долу, а като сметнете колко пари дадохме за лекарства, направо цял месец карахме по-възможно най-икономичния начин, а и заем имаме........
Цитирай

Русе

Много интересно!
Оня ден получаваме пари за м.февруари и шефката ми обяснява,че ми удържа 1,27лв,защото съм излизала в болничен .Аз нямах време да реагирам дори,защото след мен чакат още хора.Днес изведнъж включих,че тя трябва да ми изплати първия ден от болничния,а дори не беше споменато за това.Мнооого се замислих какво е това левче удръжка-не ме бърка левчето,ама защо ми удържа,като всъщност ми дължи?
Цитирай

София

Юристката ви е.....нямам думи #CrazyТова е абсолютно невярно. Първо - по коя сметка ще ти превеждат парите от НОИ, зависи от теб. Ти си подаваш декларация за целта, образец от нея има към наредбата, в нея си пишеш айбана и никой не може да те задължи да правиш нова сметка за целта.
Това за запора дори няма да го коментирам. Рядко съм чувала такава глупост Confused
Цитирай

Варна

Никъде върху болничния не се посочва доход. В НОИ би трябвало да изчисляват обезщетението на база на данните от декларация 1, която е подал работодателя.
А за сметката - изискването на НОИ е да е лична, т.е. на твое име; а от практична гледна точка е по-добре това да не е сметка, по която се превежда вноска за кредит например, защото ще имаш закъснение всеки месец
Цитирай

под Сините камъни

Много интересно!
Оня ден получаваме пари за м.февруари и шефката ми обяснява,че ми удържа 1,27лв,защото съм излизала в болничен .Аз нямах време да реагирам дори,защото след мен чакат още хора.Днес изведнъж включих,че тя трябва да ми изплати първия ден от болничния,а дори не беше споменато за това.Мнооого се замислих какво е това левче удръжка-не ме бърка левчето,ама защо ми удържа,като всъщност ми дължи?

От 01.01.2007г. парите, които се плащат от работодателя за 1-вия ден болнични са облагаеми. Може би затова имаш удръжка.
Цитирай

София

Още чакам парите за януари както и отговор на мейлите, които изпратих. Отивам да звъня, защото вече ми писна.  #2gunfire
Цитирай

София

Е, ходих да звъня. От работа казаха, че някои болнични са изплатени, други- не. Звънях и в НОИ. Дадоха ми този номер за болничните: 9261798. Първо никой не вдигна 2-3 минути, но после се обади някакъв мъж. Пита ме кой ми е работодателят, после провери по ЕГН. Оказа се, че болничните ми са одобрени, но неизплатени. И той самият се изненада (явно са го затлачили нещо). Каза, че ще огледа всичко пак и ще го включи във ведомостта за вторник, болничните, от която ще се плащат в четвъртък. Та сега ще чакам до четвъртък- да видим!!!!! Стискайте палци най-накрая да си получа парите за януари.
Цитирай

София

и аз не съм получила още за януари, сега ще звъня на този номер #Cussing out
Цитирай

под Сините камъни

Сега поразпитах колегите - никой не си е получил парите за януари.
А аз чакам за февруари  Twisted Evil Twisted Evil
Цитирай

София

един много любезен мъж, същата работа като при зазу, но попринцип каза че телефонът за справка не е този а 9261937
Цитирай

Не мога да повярвам, но е факт! Току-що си проверих сметката. Дошло е плащането за единия ден от болничните ми за януари!!! Казвам за единия ден, защото бях в болнични 3 дена - 30, 31 януари и 1 февруари. Първият ден така или иначе е за сметка на работодателя. Вторият вече е платен. Чакам плащане за още един ден. Луда работа...
Цитирай

Аз пък бях в болнични от 26.01 до 02.02.
Понеже заплатата за февруари ми я изплащат на 01.03 ( т.е. осигуровките се плащат тоагава)и болничният ми е занесен в НОИ на 02.03.
И сега продължавам да си чакам паричките.......
Цитирай

На мен днес ми преведоха болничните от януари, но за 4 дни 37.81лв.ми се струват малко.... newsm78Моля, по-компетентните да се включат с отговор защо е така Rolling EyesИстината е че очаквах около 60 лв... Tired
Цитирай

под Сините камъни

Ако болничните са ти били 4 дни - това е сумата за три от тях. Първия ден се плаща от работодателя.
Зависи от това на каква заплата те осигуряват и за какво си била в болнични.
Цитирай

София

Аз все още си чакам парите за януари, но се включвам да кажа, че днес получих отговор на мейл-а тип жалба, пратен до НОИ на 9-ти февруари. Той гласи да си изпратя адрес за кореспонденция, за да ми пратят отговор. Е, пратих го и сега ще чакам. Предвид, че писмата в страната пристигат най-късно на следващия ден...... да се надяваме, че ще е скоро. Ще ви държа в течение.  Flutter
Цитирай

София

Полуих си парите за януари.  newsm44 Доживях.  smile3501
Цитирай

под Сините камъни

А получи ли отговор на жалбата си?
Цитирай

София

Юристката ви е.....нямам думи #CrazyТова е абсолютно невярно. Първо - по коя сметка ще ти превеждат парите от НОИ, зависи от теб. Ти си подаваш декларация за целта, образец от нея има към наредбата, в нея си пишеш айбана и никой не може да те задължи да правиш нова сметка за целта.
Това за запора дори няма да го коментирам. Рядко съм чувала такава глупост Confused

Хайде бе! Ти пък недей квалифицира хората или по-точно тяхната професионалност, като не ги познаваш. Това, ако искаш да знаеш, е отговор от отговорен служител на  НОИ на въпроса: Защо, при положение, че вече имам една сметка, ми препоръчвате да си открия нова? Отговорът е: Ваш е изборът дали ще дадете номера на старата сметка или ще си откриете нова, по която да ви се превеждат специално парите от НОИ. Но ако дадете стара сметка (да кажем тази, по която ви се превежда заплатата) може в един момент тя да ви бъде запорирана от НОИ, ако се окаже, че сме ви превели погрешно пари. Запорът се налага дотогава, докато парите не бъдат служебно възстановени по сметка на НОИ. В подобна ситуация няма да можете да теглите никакви пари от старата си сметка. Затова ви трябва нова, в която да са само парите от НОИ (демек - не цялата ми заплата или други пари, които нямат нищо общо с НОИ!).

Като се замислиш, има логика, ква ще кажеш?

И преди да си разбрала, не прави квалификации!  Юристката ни си е баш харна и е изключително компетентен специалист! За разлика от някои други!
Цитирай

Отговорът е: Ваш е изборът дали ще дадете номера на старата сметка или ще си откриете нова, по която да ви се превеждат специално парите от НОИ. Но ако дадете стара сметка (да кажем тази, по която ви се превежда заплатата) може в един момент тя да ви бъде запорирана от НОИ, ако се окаже, че сме ви превели погрешно пари. Запорът се налага дотогава, докато парите не бъдат служебно възстановени по сметка на НОИ. В подобна ситуация няма да можете да теглите никакви пари от старата си сметка. Затова ви трябва нова, в която да са само парите от НОИ (демек - не цялата ми заплата или други пари, които нямат нищо общо с НОИ!).

какви пари да теглим от сметката като то няма никакви в нея освен тези които нои превежда? щото ако си в болничен повече от месец /тъй като тогава е по-големия проблем че хората стоят без пари/ никакви пари не ти постъпват в сметката освен дългочаканите от нои? къв ти е тогаз проблема? запорират си туй дето са превели, други пари там човек няма Mr. Green
Цитирай

София

Ами не са ми отговорили още на жалбата. Чакам писмен отговор по пощата, след като в понеделник (ако не бъркам) им пратих и адрес за кореспонденция, който ми поискаха по мейл-а- за да ми пратят отговор. Като го получа, ще го цитирам тук Smile Още не е дошъл.
Цитирай

мисля Диана за това което си написала и се сетих:откъде накъде ще ми запорират сметката нои? на какво основание? все едно работодателят ми да ми запорира сметката като установи че ми е превел грешно пари? кажи де, кое е юридическото основание за това?
Цитирай

Бях януари месец болнични и миналата седмица в четвъртък си получих парите.Странното е,че мъжа ми преди мен беше болнични, преди мен получи заплата  за януари,а на него не са му превели от НОИ.  Shocked

А за запориране на сметките...Това ми се струва абсурдно. Доколкото знам, само съда може да запорира банкови сметки. Служителите на НОИ трябва да си отварят очите при пресмятанията, защото после само със съд могат да си възстановят грешките...
Цитирай

под Сините камъни

Служителите на НОИ трябва да си отварят очите при пресмятанията, защото после само със съд могат да си възстановят грешките...
Mr. Green
тамън тъй Smile
без съдебно разпореждане - нъцки Wink
Цитирай

Служителите на НОИ трябва да си отварят очите при пресмятанията, защото после само със съд могат да си възстановят грешките...
Mr. Green
тамън тъй Smile
без съдебно разпореждане - нъцки Wink

и аз тъй мисля ама на какво пишат горе да ме ядосват #Crazy
Цитирай

София

вчера си получих януарските болнични, просто невероятно
имам едно въпросче: работодателят плаща 1вия ден 100%, а останалите се изплащат по 80%, така ли е?
10х
Цитирай

под Сините камъни

100% - за гледане на дете
90% при бременност и раждане
80% при всички останали случаи

аз продължавам да броя дните - днес е ден 18 Wink
Цитирай

София

мисля Диана за това което си написала и се сетих:откъде накъде ще ми запорират сметката нои? на какво основание? все едно работодателят ми да ми запорира сметката като установи че ми е превел грешно пари? кажи де, кое е юридическото основание за това?

Тъкмо т`ва питах в най-първия си пост и аз! Откъде накъде ще има право някой - пък бил той и НОИ, да ми запорира личната сметка, за да си тегли евентуално погрешно преведени пари? Ама някои както винаги не четат докрая, или пък не си правят труда да разберат докрая какво е написано. За мен подобно действие също абсолютно няма логика, освен ако от НОИ не са завели дело срещу мен, пък да са го спечелили, да са си извадили изпълнителен лист, на базата на който съдебен изпълнител ми налага запор на лична сметка. Ама това вече е много далечна и хипотетична история и не е част от темата.

Това, което написах после (вчера), беше, за да дообясня нещата и да кажа, че не е добре да се правят квалификации за непознати хора!

Цитирай

окей. дай да успокоим топката - за миг помислих че си от нои или ги защитаваш, явно и двете сме от едната страна на барикадата Very Happy
Цитирай

София

100% - за гледане на дете
90% при бременност и раждане
80% при всички останали случаи

аз продължавам да броя дните - днес е ден 18 Wink

благодаря за инфото Wink
Цитирай

София

Относно изплащането на болничните да вметна, че доколкото знам по новата система НОИ превежда парите по банки и после банките разпределят по клиентските сметки. Интересно как би станал моментът със запора на практика  newsm78

П.С. Аз чакам обикновен малък болничен от доста време (според мен), но като си извадих да проверя, се оказа, че са минали "само" около 50 дни оттогава и т.е. няма за какво да се притеснявам, че не съм го получила  Embarassed

П.П.С. Във фиша ми за февруари наистина липсваха тези пари (за "работни дни от болничния" - 1 ден, който се плаща от работодателя и който ден беше старателно описан във фиша), интересно наистина от къде ще се получава тази информация - от извлечението за движение по банковата сметка ли?  Важно е да се пазят фишовете за заплата, защото ако се загуби трудова книжка чрез тях по-лесно ще бъде извадена нова, та се замислих с новата система дали и как ще повлияе това  newsm78
Цитирай

Шопия

Зелено човече, много сложни неща пускаш като знания. Невероятни.
Дано скоро си получиш парите.
И за какво мислиш, че работодателите са задължени да пазят по 50 години ведомости за заплати?
Цитирай

София

Зелено човече, много сложни неща пускаш като знания. Невероятни.

Това подигравка ли е или е сериозно? Защото не мисля, че моментът със запорирането на сметките се изяснява особено при наличието на тази особеност.

И за какво мислиш, че работодателите са задължени да пазят по 50 години ведомости за заплати?

Знам, че е затова, но има работодатели, които не го правят, а и освен това има хора, които са сменили по няколко работодателя и след време тези неща като дати и колко точно стаж имаш, се забравят. Това е мое мнение, разбира се  Embarassed А и какъвто късмет имам, баш на 51-вата година ще ми се загуби трудовата книжка  Very Happy
Цитирай

Шопия

Не се подигравам. Няма за какво. Всъщност съм повече от сериозна, защото има хора, които вярват на слухове повече отколкото на истината. Това вреди.
Цитирай

София

28-ми ден чакам, ако и утре не получа пари, определено няма да спазят срока  Confused
Цитирай

под Сините камъни

Вчера си говорехме с една от мамите в нашия дом на тази тема. Тя е ходила в НОИ, защото не са много добре финансово и паричките им трябват. Болничния й е от януари, осигуровките са преведени, а парите - нъц! Та служителката в НОИ, след всичките молби и обяснения от страна на момичето за тежкото финансово положение и пр. и рекла, че може и да я включат във ведомостта за другата седмица "Ако има пари".
Та се зачудих  newsm78 newsm78 да не би държавата да е фалирала, че в НОИ нямат средстава за болнични. 
Цитирай

София

всички разчитат малко или много на тези пари! ето сега разбрах, че нашият велик личен състав има намерение да занесе болничните не днес, не утре, а чак в понеделник! много благородно, нали?
ох, ако можех само да избегна този болничен...  Crying or Very sad
Цитирай

София

Ако помните предната седмица си получих парите за януари най-накрая  newsm44 . Понеже ми се сториха повечко, звънях в НОИ да питам за кога са и от там след проверка ми казаха, че са за януари само. Но тази седмица получавам пак пари- наполовина на предните. И пак звънях  #2gunfire
Оказа се, че предните не били само за януари, а за двата болнични (3-9 януари; 10.01-09.02), т.е. почти за месец и половина, а сега са ми превели за остатъка от февруари. Въпреки, че следващият ми болничен е до 03 март. Е аз как да разбера кога ги плащат по месеци, кога по болнични. И как да си правя сметката.
Иначе похвалното е, че днес ми вдигнаха още при първото обаждане на номер 9621990, за разлика от предния път, когато въртях на 5 номера половин час.
И поне разбрах по колко на работен ден ми ги смятат- от там ми казаха и занапред ще знам горе-долу какво да очаквам.  doh
Иначе отговорът, който получих от НОИ на жалбата е следният (дойде в събота, но нямах време да седна, че приготвяме за появяването на бибо):

"ДО СТОЛИЧНО УПРАВЛЕНИЕ СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ
КОПИЕ: до мен

Приложено, изпращаме ВИ писмото на г-жа Зорница В. Йоргова, препратено ни от Министерството на труда и социалната политика, вх.№ 04-02-141 на Националния осигурителен институт от 16.03.2007 г., относно непостъпила по банковата и сметка сума за парично обезщетение за временна неработоспособност.
Моля да извършите спешна проверка и за резултата да уведомите г-жа Йоргова с копие до Министерство на труда и социалната политика и Главна дирекция "Осигурителни вноски и краткосрочно осигуряване" на Националния осигурителен институт.
ГЛАВЕН ДИРЕКТОР: Д.Асенова (подпис
)"

Т.е. нищо особено за сега. Продължавам да чакам отговор, въпреки, че парите ми ги изплатиха, както споменах по-горе в мейл-а.
Цитирай

гр.Варна

Здравейте!
Аз съм една бъдеща мама-счетоводител!
За жалост ситуацията наистина никак не е розава!!
Но......недейте да съдите счетоводителите,че не днес,не утре,не вдругиден ще занесат болничния,а еди кога си........Защо ли?ами аз лично ходих 2 пъти да ноя болнични и ми връщат все по някой от тях,при все,че сме обърнали внимание на реквизитите,но все иманещо наистина незначитално,за което те връщат и ти отново трбва да чакаш километрична опашка от хора.И това е в момент,в който ние сме на прага на годишно приключване и аз като бъдеща мама,на която й предстои раждане след 2 седмици,все още работя,защото е лудница на работа!!!
Съвет!Ако толкова много бързате,в много фирми процедират по следния начин.След като се платят осигуровките,на следващият ден могат да се подадат и болничните!Ако толкова бързате,предложете на счетоводството Вие или някой друг от фирмата,който бърза, да ги занесе!
Сега и моите болнични ще се забавят,но няма как........
Не мисля,че виновните сме ние,а този,който измисли тъпите болнични да се изплащат именно по този начин!

Дано скоро всички си получим паричките и програмата с тези болнични,да стане по-ефективна....а не супер тромава,както беше/е досега
Лек ден bouquet
Цитирай

под Сините камъни

hristina_k , никой не обвинява счетоводителите.
Причината е в самата тъпа наредба.
Трябваше да има буферен период поне 1-2 години,
в който примерно болничните се изплащат от място
по желание на служителя /НОИ или работодателя/
Трябваше да си направят софтуера и да го тестват.
Трябваше да се оправят със секретните регистри
и други трябваше ...
А сега въведоха нещата от днес за вчера и в резултат
се получава една огромна бумащина и бюрокрация,
която в края на краищата ощетява този, който се е разболял.
Ами ако си самотен родител ...
Или просто сам човек, който няма доходи от другаде ...
Тогава  Shocked  Shocked Shocked
Да ляга и да умира, щото на някой му кефнало ...  #2gunfire
« Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 19:52 от Ян Бибиян »
Цитирай

София

[Та се зачудих  newsm78 newsm78 да не би държавата да е фалирала, че в НОИ нямат средстава за болнични. 
[/quote]

Еми за пред хората може и да е фалирала...ама аз искам скапаните ни управляващи да ми обяснят как нямат пари като около 50% от заплатата на която се усигурява човек си я прибират в хазната пък после нямали пари... Например на 1 000 лв. около 260 лв. се взима от работника и към 250 лв. отделно работодателя внася... та вместо да си взема 1000те лв. ще ми дават 720-730 лв.??? и какво... нямат пари.... фалирали... е сигурно... нека ми дават на мен тези пари и аз ще казвам, че съм фалирала а ще се возя в мерцедес.... Пък и какви са тези 40 дни, на който имам право да гледам болното си дете??? Е ако боледува повече??? В крайна сметка нали затова са тези здравни... 

Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Относно изплащането на болничните да вметна, че доколкото знам по новата система НОИ превежда парите по банки и после банките разпределят по клиентските сметки. Интересно как би станал моментът със запора на практика  newsm78

П.С. Аз чакам обикновен малък болничен от доста време (според мен), но като си извадих да проверя, се оказа, че са минали "само" около 50 дни оттогава и т.е. няма за какво да се притеснявам, че не съм го получила  Embarassed

П.П.С. Във фиша ми за февруари наистина липсваха тези пари (за "работни дни от болничния" - 1 ден, който се плаща от работодателя и който ден беше старателно описан във фиша), интересно наистина от къде ще се получава тази информация - от извлечението за движение по банковата сметка ли?  Важно е да се пазят фишовете за заплата, защото ако се загуби трудова книжка чрез тях по-лесно ще бъде извадена нова, та се замислих с новата система дали и как ще повлияе това  newsm78

От коя дата броите тези 50 дни? От датата на започване на болничния или от датата на представяне на документите в НОИ? Срока за изплащане по Наредба е до 30 дни от датата на приемане на всички необходими документи от НОИ
Цитирай

под Сините камъни

30 дни е ама трънки  Crazy
Имам колеги от януари не са си получили парите,
а документите ни се представят навреме /държавна институция, няма мърдане/
Цитирай

Sofia

ВЕЧЕ Я ИЗПРОБВАХ СИСТЕМАТА, ИЗЛЯЗОН В БОЛНИЧЕН 5 ДНИ 15-19 ЯНУАРИ, ЧАК ПРЕДИ 2-3 ДНИ СА ГИ ПРЕВЕЛИ МИЛИТЕ.
Цитирай

София

Аз както казах си получих парите за януари 45 дни, след като счетоводителите са предали изрядните документи в НОИ (и то след като звънях да питам в НОИ защо не ми ги превеждат), а на следващата седмица получих за февруари (т.е. за неизплатената част от февруари- защото част са я превели с януарските  newsm78 ). Луда работа.
Съвет от мен. Питайте на работа кога са занесли документите в НОИ и ако до 30 дни ги няма парите, веднага звънкайте в НОИ. Иначе не е ясно кога ще ви дойде редът.... Thinking
Цитирай

под Сините камъни

Луда работа не - направо откачена  #2gunfire
Аз ще изчакам и тази седмица, на 6 ми изтичат 30 дни.
Цитирай

под Сините камъни

ПФУ!
Язък ми за точенето на клавиатурата ...
Отчитам:
Днес, ден 28 - получих си болничните за февруари

Преди малко реших да навестя железния мъж и ха - изненада
чак не можах да повярвам на очите си
Цитирай

София

33 ден няма никой. къде да звъня. в София има 100 телефона, а счетката ни няма телефон на жената, на която ги е предала  Confused
Цитирай

София

Пробвай на 9261990. На мен там ми вдигнаха веднага и ми дадоха доста подробна информация след справка по ЕГН. Успех  Peace
Цитирай

Пробвай на 9261990. На мен там ми вдигнаха веднага и ми дадоха доста подробна информация след справка по ЕГН. Успех  Peace

Брани също и на 926 19 86 и 926 19 61
Цитирай

под Сините камъни

Не мога да им разбера системата  newsm78
имам колеги които не са си получили парите от януари
аз пък получих за февруари  Rolling Eyes
не се оплаквам, но ми е много странно  newsm78
Цитирай

Не мога да им разбера системата  newsm78
имам колеги които не са си получили парите от януари
аз пък получих за февруари  Rolling Eyes
не се оплаквам, но ми е много странно  newsm78

Би трябвало да зависи от това за колко дни е болничния. Тези за повече дни се изплащат с предимство /ако има пари/.
Цитирай

под Сините камъни

Ами - тц!
моя беше за три дни, а на колежката за седем
никаква логика
Цитирай

София

Брани също и на 926 19 86 и 926 19 61
засега звъня безуспешно и на трите телефона. имам 10 дни през февруари - 5 за гледане на дете и 5 за мен. и двата са първични т.е. имат да ми плащат 8 дни. не съм опряла до тези пари, но въпросът е принципен  Naughty Crossing Arms
Цитирай

София

Свързах се. Днес и утре справки не правят, не можели да влизат в програмата. Защо ??? - Днес и утре изчизслявали сумите. Преводи се правят всеки четвъртък. (само и единствено)
- Кога ще си получа парите за фувруари?
- Амиииииии срокът е едномесечен
-Да.Затова звъня
- Амиииииии то зависи кога са подадени
- на 01.03.2007
- Амииииииии срокът е едномесечен
- Да. Точно. ЗАТОВА ВИ ЗВЪНЯ
- Амиииииии сигурна ли сте.
- Да сигурна съм.
- Амиииииииииии
- Амиииииии сега изчисляваме нещо #Crazy #Crazy #Crazy
- Да проверя ли сметката си в петък ???
- Амиии ..........
- Изчакайте. Ами да може да проверите
това се случи на 9261961
Цитирай

BG

Ами - тц!
никаква логика

твоят се е паднал в по-предна купчинка
Цитирай

под Сините камъни

Ами - тц!
никаква логика

твоят се е паднал в по-предна купчинка
Сигурно  Twisted Evil
Или по азбучен ред  Mr. Green
Цитирай

Днес ми казаха тези телефони за информация
926 19 39
926 19 86
926 19 71

на гишетата на които приемат документи за болничните ми казаха да си чакам парите в първия четвъртък след изтичане на 30 дневния срок
Цитирай

София

Днес ми казаха тези телефони за информация
926 19 39
926 19 86
926 19 71

на гишетата на които приемат документи за болничните ми казаха да си чакам парите в първия четвъртък след изтичане на 30 дневния срок
при мен това беше вчера, днес още нямам нищо по сметката. ще изчакам до края на деня  Rolling Eyes
Цитирай
Някой има ли представа как точно се изчисляват болничните. Не трябва ли да ми изплатят 80% от "стойността"?  newsm78   Защото получих парите си и сумата определено не отговори на очакванията ми.  Sad  Разговаряйки с познати се оказа, че и при тях има разлика между очаквана и получена сума. Не че съм за тези 10 -20 лева, но въпросът е принципен. Казаха ми, че изчисляват сумите по нов начин, но не разбрах как точно. Моля някой, който знае нещо по въпроса да се включи. bouquet
Цитирай

София

Да се похваля - днес си получих  парите за болничен в началото на февруари. 2 месеца Twisted Evil Поне са изчислени правилно hahaha
Цитирай

София

Да се похваля - днес си получих  парите за болничен в началото на февруари. 2 месеца Twisted Evil Поне са изчислени правилно hahaha
И аз днес и получих ..... половината пари . Само от първия болничен. Както писах по-горе имам два първични през февруари .... егати простаците са тия  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #Cussing out #Cussing out #Cussing out. Другият вариант е да са объркали сметките, басиииии
Цитирай

Аз днес получих обезщетението за м. март. За февруари обезщетенията бяха по-малко от моите сметки, а сега са повече.

Биби едновременно ли са ти подадени и двата болнични? Да няма някакъв проблем с документите, за да не ти превеждат цялото обезщетение
Цитирай

София

Аз днес получих обезщетението за м. март. За февруари обезщетенията бяха по-малко от моите сметки, а сега са повече.

Биби едновременно ли са ти подадени и двата болнични? Да няма някакъв проблем с документите, за да не ти превеждат цялото обезщетение
да едновременно са подадени на 01.03. миналата седмица говорих с тях. всичко било о.к. с изкл. на това, че р-дателя ме подава с 3 имена, а в ГРАО и НОИ съм с 4 (имам още една фамилия след брака, ама съм със старата л.к. по ред причини). зададох въпроса, ако това е проблем , защо са върнали документа за идентичност на лицето издаден ми от общината , който им занесе счетката с все другите бумаги ... адекватен отговор на получих. казаха само, че за жените ни било толкова строго вече с фамилиите, щото масово имали разминавания като моите. за друг проблем не споменаха. разликата е около 150 лв. и нагоре
« Последна редакция: пт, 13 апр 2007, 11:33 от bibi »
Цитирай

София

Свързах се пак.Изплатили са ми само единия - защо не разбрах, уж всички било одобрено. Ще правят проверка и ще ме уведомят другата седмица  #Cussing out #Cussing out #Cussing out. no comment
Цитирай

България-Швейцария

Свързах се пак.Изплатили са ми само единия - защо не разбрах, уж всички било одобрено. Ще правят проверка и ще ме уведомят другата седмица  #Cussing out #Cussing out #Cussing out. no comment
Ако тези забавяния са новият начин да се 'въртят' по-дълго време парите на хората из държавни сметки и аз съм с no comment Twisted Evil.
Но цялата тая уж неразбория точно на такова ми намирисва, нали 'фалирането' на банки и пирамидите вече са неактуални, пфу Mad.
Цитирай

Писах преди,но и сега ще пиша.
Момичета,болнични съм в момента. Бях 1 седмица по празниците в болница заради пиелонефрит+отделяне на камъчета и след като ме изписаха ме попитаха колко дни да ми дадат за домашно лечение,защото има още един антибиотик,който да пия. Казах им,че не искам болнични,точно заради тази система. Но ми отговориха,че не може,че ще имат проблеми с НЗОК за клиничната пътека ако не ми дадат и прочие аргументи. Тогава казах да ми пишат 7 дни.

Сега ми се събира половин месец да не съм на работа и незнам кога и какви пари ще взема. Косите ми настръхват какво ще правя другия месец,когато трябва да получа заплата за април,а имам и аванс...
Цитирай

София

На въпроса за новата система -  icon11 newsm69 angry Banghead
За протокола - болнични от 06.02.2007 дълги и продължителни ... до сега нищо...
Цитирай

София

На въпроса за новата система -  icon11 newsm69 angry Banghead
За протокола - болнични от 06.02.2007 дълги и продължителни ... до сега нищо...
Звънете не ги жалете  Laughing
Цитирай

София

Аз имам болничен от февруари, който още не е изплатен.

Да не говорим, че все още си чакам майчинството за януари #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire
Цитирай

София

Вие знаете ли, че тия нещастници от НОИ само в четвъртък превеждали пари? Аз като чух, щях да падна! Аз още си чакам болничния от края на януари. И в момента съм в болнични пак, щото драбното кашля и е със сополи и не може да е на градина. Леле, утре ще им звънна (насъбрах от темата всички телефони и почвам подред) и ще им завихря едно скандалче!
Цитирай

София

Звънете не ги жалете  Laughing

Това и правя, но ми дава само заето... #Cussing out
Хора, как успявате да се свържете... Banghead
Цитирай

И аз пробвах днес следобед, но дава само заето.
Утре отново, че за 2 месеца и половина имам над от 270 лв. получени по-малко получено обезщетение
Цитирай

на кой му пука, майна

Малее, само като чета и направо избеснях  #Cussing out
Не ми се мисли, като се върна на работа и недай си боже ми се наложи да взимам болнични  #Cussing out

Тоя дето я е измислил тая система за плащане на болничните трябва да го застрелят. Егати болните мозъци ! Няма да измислят как да се увеличи благосъстоянието на държавата ни и на нейните поданици /данъкоплатци/, ами мислят как да ни вгорчават живота все повече и повече !  Mad

Цитирай

Пловдив

Това е още една от големите простотии на нашето нормотворчество. Така стана, че точно като си болен и имаш нужда от пари, не ги получаваш-пълна гавра с данъкоплатеца.От 20 януари съм в майчинство, а първите пари ги получих за Великден  #Cussing out
Цитирай

София

То не, че не звъня, звъня си аз ... но то човек за да се свърже трябват наистина здрави нерви, а моите вече са на привършване.  При мен проблема уж не бил в НОИ /те мотаят само един месец  #2gunfire/ а работодателя, че не бил подал Декларация 1. Той /чак се сърди, че го занимавам с глупости/ звъни на счетоводителката - тя била подала - той повече не се интересува ... и така още цял месец.... а аз като куче следотърсач търся проблема ... / а 29-та г.с. и съм болнични за да лежа/. Та проблема /поне за сега - щот пари още не съм видяла/ е в НАП център - софтуера им се скапал и било възможно тъпата патка да била подала а то да не се отчело /не че ще и стане нещо ако пак подаде, все пак я моля два месеца вече/... те пък подавалт данни на НОИ /въпросната Д1/...............
Цитирай

София

И аз пробвах днес следобед, но дава само заето.
Утре отново, че за 2 месеца и половина имам над от 270 лв. получени по-малко получено обезщетение
превеждат частично бе. и като питам защо - няма логично обяснение. не ми остава да си мисля нищо друго , освен че нямат пари  Rolling Eyes
Цитирай

Magrathea

И аз да се разпиша тук. Бях в болничен 29.01-02.02 и все още чакам. Болничният е внесен в НОИ на 03.02.
По телефона направих няколко опита да се свържа, но неуспешно и им писах писмо. Веднага ми отговориха, че им трябва ЕГн-то ми за справка, но оттогава пак нямам отговор.
Цитирай

Пловдив

Вече станаха два месеца,а още на съм си получила болничните!!!Тези от НОИ #Cussing outОт едно време си ги знам,ама... #2gunfire
Цитирай

под Сините камъни

Единствената идея, която ми идва /и която щях да осъществя, ако не ми бяха изплатили болничните/ е да се пише жалба с копие до: Омбудсмана, Министерски съвет, Председателя на Върховния административен съд, канцеларията на Президента и който там още се сетите. Щом им трябва критична маса - да им я осъществим. Още повече, че примерно Омбудсмана за това яде от парите на данъкоплатеца - да ни защитава от държавата. За да се самосезира обаче му трябва повод Wink Ето ви идеален такъв.
« Последна редакция: ср, 18 апр 2007, 16:38 от Ян Бибиян »
Цитирай

BG

Омбудсмана за това яде от парите на данъкоплатеца - да ни защитава от държавата.
това пък какво е  newsm78
Цитирай

под Сините камъни

Омбудсмана за това яде от парите на данъкоплатеца - да ни защитава от държавата.
това пък какво е  newsm78

Това е омбудсман Smile

А това е формулярът за онлайн жалба Wink

Ако се потрудим достатъчно, със сигурност ще има проверк на НОИ Wink
« Последна редакция: ср, 18 апр 2007, 23:28 от Ян Бибиян »
Цитирай

София

На мен ми е чудно как още няма нито един репортаж от нито една телевизия... newsm78 Правят журналистически разследвания за щяло и нещяло, а за този наболял проблем - пълно мълчание  Crossing Arms
Да вземем да сигнализираме БТВ или Нова... newsm78
Аз не съм влизала в сайтовете им, но предполагам, че има възможност да пишем там  Thinking
Цитирай

BG

на мен също ми е интересно. бих писала, но засега не мога да дам пример със себе си. а е добре да пише някой, който си е изпатил - и не по вина ан работодател или лекар, а изцяло по вина на НОИ
Цитирай

Шопия

На мен ми е чудно как още няма нито един репортаж от нито една телевизия... newsm78 Правят журналистически разследвания за щяло и нещяло, а за този наболял проблем - пълно мълчание  Crossing Arms
Да вземем да сигнализираме БТВ или Нова... newsm78
Аз не съм влизала в сайтовете им, но предполагам, че има възможност да пишем там  Thinking
Сигурно причината се крие в това как си получават възнагражденията.  Very Happy
Цитирай

В метрото

Това с Омбудсмана е супер идея.
И аз да споделя. В началото на темата писах, че чакаме болнични. Няма за сега. Съпругът ми е в болнични от 01.10.2006 до края на Март. Накараха го да си направи банкова сметка. Направи. Нося една дебитна карта и през ден, през два проверявам. Нъц. Голяма фирма, счетоводителката свестна. Обаче няма. Наскоро стана ясно, че понеже...ринтинтин...заварено положение....нямало да му приведат пари по банков път, а щели да ги дадат на работодателя. И още нищо. Моят отпуск също ще се окаже неплатен, защото през миналата година не съм осигурявана на правилния %.
Амбицирана съм да взема пари от НАП, та ако ще свиня в джамия да влезе. (Не че имам нещо против свинете да ходят където си искат, ама такава е приказката)
Цитирай

София

подкрепям ви за пускане на сигнал до медиите!
моят болничен още не е преведен - минаха почти два месеца...
утре ще звъня, ама на кой телефон  newsm78 newsm78 newsm78
Цитирай

под Сините камъни

подкрепям ви за пускане на сигнал до медиите!
моят болничен още не е преведен - минаха почти два месеца...
Ами както казах - пиши жалби до който ти се стори подходящо Wink

Като за начало на омбудсмана Wink А това е формулярът за онлайн жалба Wink
Може да изнамерим мейлите и на други институции  Twisted Evil
Все пак нали уж имаме електронно правителство  Sick
« Последна редакция: ср, 18 апр 2007, 23:28 от Ян Бибиян »
Цитирай

София

Ако имаш предвид телефони в НОИ - аз се отказах... Tired
Вече не помня откога звъня и все заето... ooooh! Знам ги наизуст - от сън да ме бутнеш...9261990; 9261986; 9261939

Днес си пуснах писмена молба за проверка до НОИ - да видим... Thinking Crossing Arms
Цитирай

Ако имаш предвид телефони в НОИ - аз се отказах... Tired
Вече не помня откога звъня и все заето... ooooh! Знам ги наизуст - от сън да ме бутнеш...9261990; 9261986; 9261939

Днес си пуснах писмена молба за проверка до НОИ - да видим... Thinking Crossing Arms

Нати как си пусна молбата до НОИ лично в деловодството или по пощата? А какво писа в нея?
Цитирай

София

Нати как си пусна молбата до НОИ лично в деловодството или по пощата? А какво писа в нея?

Там, където работя, в деловодството ни идва периодично куриер от НОИ и я оставих да му я предадат.
По-добре я пусни лично в деловодството им, защото по пощата много се бавят понякога.
Писах, че не ми е изплатено обезщетение за временна неработоспособност /демек болничен/, ЕГН-то и трите имена, с молба за проверка.
Цитирай

Мерси много за инфото. Аз ще отида в събота да подам молба до деловодството.
Цитирай

София

Мерси много за инфото. Аз ще отида в събота да подам молба до деловодството.

Пък, ако ни отговорят или вземат, че ни изплатят болничните, ще се похвалим тук...То даже си е за почерпка направо... ooooh!
Цитирай

Русе

И моите февруарски болнични все още не са изплатени,ходих в НОИ за справка и се оказа,че осигуровките ми са подадени два пъти и то върху различни суми.Поради тази причина болничния ми не подлежи на обработка,засега.Искам да ви питам работодателите плащат ли ви първият ден от болничния?Защото в нашата фирма на никого досега не са плащали този ден.А от НОИ ми казаха,че работодателя е длъжен да плаща този ден.
Цитирай

София

Само да се отчета. Снощи си взех част от парите за февруари. Само част, защото не било подадено инфо, че се осигурявам на 500 лв., та са изчислени в/у 180..... ма пак е нещо. Другите - друг път.
А за работодателя - 2,5 месеца вече му нося болнични, а не ми е изплащал никакви първи дни  newsm78 . То кво ли се чудя де... осигуровките до 500 лв. си му ги давам аз ...
Цитирай

София

За статистиката - 10 дни (2 Х 5 дни) болнични през февруари.
Първото обазщетение получено на 42 -рия ден след 2 скандала на горецитираните телефони.
Второто на 49 тия ден (демек вчера) след допълнителен скандал и заплахи от моя страна. Нямам разумно обяснение от тяхна страна защо ги бавят (след проведени 5-6 телефонни разговора с 3-ма различни служители).
Въоръжете се с търпение и звънете на телефоните настойчиво, ако всичко ви е наред с документите - сте съвсем в правото си да им държите сметка защо не превеждат парите в срок. Ако ние закъснеем има санкции, ако някоя държ. институция закъснее - санкции йок.
Напълно съм съгласна да се раздуха проблема чрез всички възможни ЗАКОННИ методи и средства.
« Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 14:17 от bibi »
Цитирай

софия

И тук да се разпиша моят болничен е от 15 януари до момента. От работата занесли болничните за януари и февруари  на 20.03 #Crazy. Та днес си проверих картата и имам преведени към 100лв. Осигурявам се на 480.
Supi4ka възможно ли е и на мен да са ми ги изплатили на база 180лв, защото сметките ми нещо не излизат Shocked ти как разбра че не е подадени инфо и кой не го е подал. Не мога да ходя да се разправям по НОИ  защото съм в края на 9 месец и въобще не знам какво да правя жалба ли какво ли. Или да взема да родя в НОИ най-добре rotfImbo така поне ще се разчуе.
Цитирай

София

Болничният ми за бременност започва от 22 януари 2007, до момента не съм получила нищо /а вече предадох на нашата счетоводителка и последният болничен за отглеждане на дете от педиатъра на дъщеря ми/. След около 3-4 разговора със служителка от НОИ в стил "някакъв проблем има с Вашия болничен, но не мога да кажа какъв точно, сигурно ще се върне за поправка от лекаря" до "а, проверих пак, всичко е наред, тази седмица или другата най-късно си чакайте парите" до днес пари няма. #2gunfire Днес я чакам да провери при шефа си защо все още не е изплатен. Наистина май трябва да се включат тв репортери, днес ще проверя на сайтовете на бтв и нова как стои въпроса и ще се свържа с някой. Ще ви уведомя Mr. Green
Цитирай

София

Въоръжете се с търпение и звънете на телефоните настойчиво

bibi , как успя да се свържеш, при това няколко пъти... newsm78
Вече на когото и да тръгна да звъня, набирам по инерция телефоните на НОИ, по толкова пъти на ден им звъня, че вече издрънчах...  ooooh! Винаги дава заето, само няколко пъти ми даде свободно, но никой не вдигна... #Cussing out

Цитирай

София

И тук да се разпиша моят болничен е от 15 януари до момента. От работата занесли болничните за януари и февруари  на 20.03 #Crazy. Та днес си проверих картата и имам преведени към 100лв. Осигурявам се на 480.
Supi4ka възможно ли е и на мен да са ми ги изплатили на база 180лв, защото сметките ми нещо не излизат Shocked ти как разбра че не е подадени инфо и кой не го е подал.
Ми как разбрах - след хиляди разговори с НОИ и НАП ...
Схемата е следната : за да ти дадат парите освен болничен и 2-те декларации от счетоводството на фирмата трябва да подадат и Декларация 1 /подава се в НАП, а те пращат данни до НОИ - тя именно показва сумата в/у която, са внесени осигуровките/. Без нея - няма пари. Аз чаках тъпата счети да се натутка 2месеца  #2gunfire и след цялото туткане подала за м. дек. за мен 180 лв, а за ян. и февр. по 500 ... и то чак преди няколко дни ... бе нямам думи...
При теб май има 2 варианта: или да са ти изплатили само част от болничните нпр. 15-31 ян. или да са ти смятали парите в/у 180 лв. /казаха ми, че като нямат данни плащат в/у 180 лв. за да не бавят парите на хората ... #Crazy..а после доплащали...
Пълен ужас, дано тъпата им система заработи, че ако следващите две години е така.....
Обади им се по телефона и питай какъв ти е случая. Стискам палци.
Ако палците не помогнат - жалби се подават в 103-та стая /някой беше казал някъде/ . Още не съм ходила, но ако ти трябва компания за там съм насреща....
Цитирай

софия

Supi4ka Звъня ама никой не вдига и тъй като нямам време защото края на другата седмица ми е термина. След малко ще си вдиган д-то да подам молба ми казаха в другата тема в 103. А пък дано не се разраждам по трасето rotfImbo.
Цитирай

Преди малко се връщам от НОИ. Има отделни гишета само за проверка на неизплатени болнични.
Не са ми изплатили единия болничен защото декларация 1 е подадена на следващия ден, а самия болничен е одобрен. Служителката ми направи разпечатка и го пусна отново за препотвърждение.

На адрес www.Benefits@sofia.noi.bg можете да задавате въпроси свързани с изплащането и изчисляването на болнични листове.
Цитирай

София

Да знаете случайно някой телефон на ДАП - Държавна агенция по приходите, защото се оказва, че от ДАП не са пратили информация до НОИ по моята декларация1 и затова НОИ не ми плаща болничните
Цитирай

Да знаете случайно някой телефон на ДАП - Държавна агенция по приходите, защото се оказва, че от ДАП не са пратили информация до НОИ по моята декларация1 и затова НОИ не ми плаща болничните

Данните с декларация 1 се подават в НАП - НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ПО ПРИХОДИТЕ.
Тази информация може да се подава във всеки от офисите на НАП в София независимо къде е регистрирана фирмата. Трябва да се свържете със счетоводството на фирмата където се водите на работа и там да проверите дали е подадена информация и какво и подадено.
Иначе можете да проверите в сайта на НОИ каква информация е подадена за вашето ЕГН само ако имате ПИН код.
Цитирай

София

Пробвай да говориш със счетоводството на фирмата, може да са подали Декл. 1, но в някои НАП имали проблеми със софтуера /нпр. център/... та от там пълна боза... най-добре пак да се подаде. Аз заради тази Д1 чаках 2 месеца пари и накрая... половината... та още сигурно 2 месеца ще чакам другите.
Иначе тел на НАП 070018700 - за инфо или виж в сайта им за НАП, който ти е по месторабота - най-вероятно там вашето счет. подава Д1 и питай.
Цитирай

София

Нашите счетоводителки казаха че са подали декларацията в НАП. В НОИ ми казаха, че я няма при тях и затова искам да проверя в НАП какво става.
Цитирай

В метрото

Нашите счетоводителки казаха че са подали декларацията в НАП. В НОИ ми казаха, че я няма при тях и затова искам да проверя в НАП какво става.
Направо отиди в НАП и поискай справка. Става за 5 минути. Или в интернет, в сайта на НОИ. Там ще разбереш дали има подадена информация в момента. Можеш веднага да провериш.
http://www.nssi.bg/
Цитирай

Информацията се подава с ПРОТОКОЛ на който се слага датата на която са подадени данните. Поискайте от счетоводството да ви го покажат.
Цитирай

София

Въпреки че си пуснах молба до НОИ, днес реших пак да се пробвам и звъннах...Взех, че се свързах веднага и какво се оказа - болничният ми е с входящ номер от 4.4, а е издаден на 26.2, т.е. нашата касиерка го е занесла почти месец и половина по-късно... Shocked #Cussing out Сега докато ги чакам и от НОИ да се натуткат - ще си имам парички за морето... hahaha Тъй че преди да звъните там, проверете от фирмата ви дали са били изрядни.
Цитирай

Magrathea

Вчера са ми изплатили болничния (от 27.01), поне сумата е точна Crazy
Цитирай

Пловдив

smile3511За новата система за изплащане на болничните!Цензура:тииит тит -тит тииииииит!и т.н.
Цитирай

София

Бях обещала да пиша като получа отговор на жалбата до НОИ. Е получих- не са ми платили болничните за януари в 30 дневен срок, защото независимо, че работодателят е представил документите на 9.02, някакви декларации е подал чак на 26.02 (пиша малко по памет, че нямам много време). Та затова са се забавили.
Това е.
Иначе да предупредя и тук- сметнали са ми грешно 45-те дни преди раждане, защото има някаква програмна грешка при тях. Ще преизчисляват след 10-ти май и ще доизплащат разликата. Ако и при вас се е получило- да не се шашнете.
Цитирай

София

за протокола: месец май - превели са ми болничния за март!!! хич и не знам за кои дни са платили... къде мога да направя справка? на телефоните, на които никой не вдига ли? Mr. Green
Цитирай

България-за сега

Новата система за болничните е голяма глупост.Също като многото други безумства в нашата така наречена държава.
Цитирай

София

Аз продължавам да си чакам и паричките /болничният ми е от февруари.../ и отговора на жалбата... Crossing Arms
Цитирай

София

колежката ми Ани днес сподели, че още не са й изплатили болничен от февруари Shocked
Цитирай

София

За съжаление, не е само тя....
Аз от два месеца слушам от НОИ - питайте в НАП при нас всичко е о.к., от НАП- питайте работодателя... от него - ми аз съм о.к. пък  НОИ и НАП  не са си свършили работата... а до тук равносметката е половината от парите за февруари.... и всички уж са изрядни.....А имам кредити... то ако ще е така следващите две години  #Crazy
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-254 от 254 отговора