Какво ще кажете за новата система на болничните?

  • 17 175
  • 254
  •   1
Отговори
# 60
А ако фирмата по някаква причина бави или не внася осигуровките, значи ли че болничния не се изплаща?

# 61
  • Смолян
  • Мнения: 42
Аз съм касиер и нося болничните в НОИ. За януари представих болничните в края на месеца, защото не може да се представят по рано от данните по Декларация №1 която се представя в персоналния регистър. От персоналния регистър се вземат данните за изчисление на болничния и декларацията трябва да бъде внесена тогава да се обработят болничните.Първия ден от болничния се изчислява като работен ден от работодателя, а останалите се плащат от НОИ. С предимство се обработват болничните които са за по-голям период от време. Ако още нещо Ви интересува питайте ако знам ще Ви отговоря. Болничните се представят в НОИ задължително от работодател. Поименно се внасят само от самоосигуряващи се. Някои питаше дали има процен на внесени осигуровки по които не се изплащат болнични ще ви кажа че има, това е процент по които се осигуряват само за пенси и процента е минимален. В тези случай болнични, трудови злополуки и др. не се изплащат, а при съкращение на персонала работниците не могат да се запишат и Бюрата по труда за да получава обезщетения за безработица. Не вярвам работодателите да правят този процент осигоровки защото рано или късно ще попаднат под ударите на закона затова си мисля, че за това не трябва да се притеснявате. По важно е ежемесечно да се внасят осигуровките, данъците и Декларациите обр.№1 и №6 за да се иизчисляват и изплащат болничните навреме.

# 62
  • Мнения: 3 116
Момичета, моя болничен е от началото на януари, внесен е в началото на февруари, до този момент няма пари Sad Става дума за 10 дни болничен, така че явно хората ще си спазват срока от 1 месец и това е.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 3 227
Много съм доволна, отидох рано и бях трета на опашката /след мен се наредиха поне още 20 човека/, минах без проблем и не ме върнаха за нищо.
Ритка, дано скоро получиш парите  Praynig

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 702
.......

За 200 лв се смята така: 200 лв / 22 раб .дни = 9.09 лв на ден
9.09* 90% * 5дни = 40.91 лв
Да ме поправи някой практикуващ счетоводител ако има нужда.
На парите от болничен не се плаща ДОД ( то не че на 200 лв се плаща де:)

Не съм счетоводител, но доколкото знам %тът е 90 само при болнични за бременност и раждане, както и за гледането на бебето след това. За гледане на болно дете болничният е 100% от възнаграждението. Във всички останали случаи се плаща 80% от него.

А по темата: мисля, че нововъведението е отвратително. Животът става все по-забързан и динамичен и на фона на това срокове от порядъка на 30 дни са направо безумие! Всеки ден е пари! Вместо да се създават условия за експедитивна работа държавата узаконява мудността и бюрокращината!

Новата система не е от полза на никого, включително и на тези с некоректните работодатели. Защото некоректите работодатели, ако имат парите, по-сколо ще си  платят заплатите, отколкото да  внесат осигуровките. Което пък е условие вие да си получите обезщетенията за болнични. А ако някой работодател разчита на вашия болничен да си оправи паричните потоци, то той не е некоректен, ами направо фалирал.

# 65
  • Мнения: 4 300
Евгения, права си. 80% е при общо заболяване. Току що проверих.
90% било при трудова злополука.

# 66
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Вие направо ме стреснахте Confused.
Точно мислех да пускам тема (и ще я пусна все пак, де) има ли някоя, която вече е в отпуск по майчинство и дали си е получила 90% от заплатата, върху която се е осигурявала Rolling Eyes
С тая лудница с болничните какво излиза сега - май по-добре да си седя в зоната на здрача, да си бачкам и да не си усложнявам живота; поне съм сигурна, че ще си получавам парите...
От друга страна ми трябва проклетият договор, кредит искам да тегля Tired
Тъпо Sick

# 67
  • Мнения: 7 100
 CTramell, оправи си договора щом ти трябва.
90 % от сумите върху новия договор ще можеш да получиш след 7 месеца. Базата за изплащане на осигуровките е 6 месеца преди месеца на болничния лист.
Ако отговорните за това във фирмите ви са точни, може да се окаже, че сумите ще се получават даже и по-рано от тези на другите колеги. Пък и не се знае дали и докога ще просъществува тази схема.
 

# 68
  • Мнения: 1 925
Системата е отвратителна. При мен се получва така, че месец и 20 дена ще стоя без пари, защото такава е процедурата...  #2gunfire Всичко в държавата ни е така направено, че гражданите и работниците да страдат...  #Cussing out

# 69
Здравейте, всички!
Във връзка с темата
Искам да попитам следното нещо: Ако една майка е в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. и получава майчинство, но детенцето се разболее и влезе в болница, то майката има ли право да вземе  болничен лист за  гледане на болно дете и да получи  и обезщетение от НОИ.
Благодаря предварително!

# 70
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отговорът ми не е много компетентен, но ето какво мисля аз: Ако си в майчинство, не можеш да ползваш болнични, но можеш да го прекъснеш и да се върнеш на работа и после да излезеш в болнични. Това последното не те съветвам да го правиш, защото болничният ти ще бъде изчислен върху сумата от майчинството, което си взимала преди това.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 2 504
Да се включа и аз в клуба на възмутените Confused Значи, за да не си вземат болнични и да не чакат 2 месеца без заплати, половината офис киха и кашля и си пръска вирусите върху мен Close И после дали аз ще ги прихвана и дали ще си ги занеса вкъщи на детето, НОИ хич не го е грижа Close Ей на това му викам превенция!

# 72
  • Мнения: 8 917
Интересно ми е какво мислите за новата система болничните да се плащат от НОИ в рамките на 30 дни след болничния и многото документи за попълване!?... Въобще мислите ли, че някой ще има изгода от това освен НОИ, разбира се? newsm78 Mr. Green
Sick

# 73
  • Мнения: 953
Системата меко казано е отвратителна. В допълнение ако има грешка в болничния ти го връщат с писмо от НОИ и ти да ходиш да се разправяш с лекаря за грешката. Това допълнително бави времето на изплащане.

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 09:25 от galaMa

# 74
  • Мнения: 1 069
 Ще кажа: Да пази Господ!
 Дано сме здрави и ние и децата ни, защото както почти всички сме с кредити, ако се наложи да боледуваш какво става с вноските?

Общи условия

Активация на акаунт