Какво ще кажете за новата система на болничните?

  • 17 181
  • 254
  •   1
Отговори
  • Мнения: 294
Интересно ми е какво мислите за новата система болничните да се плащат от НОИ в рамките на 30 дни след болничния и многото документи за попълване!?... Въобще мислите ли, че някой ще има изгода от това освен НОИ, разбира се? newsm78 Mr. Green

# 1
  • Мнения: 14 469
мисля че новата система е кофти защото доколкото разбрах има възможност въобще да не ти платят болничния ако не го харесат.

# 2
  • Мнения: 189
Ами още не съм чела нормативните документи, но от това което прочетох в пресата разбрах, че работодателя ще подава справка за болничните  в НОИ след изплащане на заплатите, а НОИ в около 30 днесен срок ще плаща болничните. Простата сметка казва - закъснение от 20-30 дни докато си дочакаш заплатата и още 30 за НОИ.
Ще си видиждаме парите на куково лято. #2gunfire

# 3
  • Мнения: 4 546
колко умно измислено! а до тогава - на фотосинтеза. не дай Боже да ти трябват и пари за лекарства  - ще се лекуваш после  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 505
Аз доколкото разбрах пък НОИ ще изплаща болничните директно на лицето, а не както досега на работодателя. Ако е така, мисля че е по-добре, предпочитам все пак да чакам 20-30 дни и да взема нещо, отколкото да ги усвои работодателя както често се случва.

# 5
  • Мнения: 294
Аз само от пресата имам информация, но това което ме претесни най-много е подаването на болничния на работодателя в 2 дневен срок от началото на заболяването #Crazy, плюс "точното попълване" на болничния, плюс документите, които трябва да подадеш в НОИ - деклараии, сметки и т.н. ooooh! Представям си за гледане на дете как ще се издават болнични и кога НОИ ще ми плати..... #2gunfire #Cussing out
Май единствена полза от тази система ще имат НОИ, който ще си "върти" парите месец-два, и работещите при недобросъветсни работодатели, които не им изплащат болничните - всички други ще духаме супата (sorry за израза), но мисля, че точно така ще стане. Да не говорим колко пари ще бъдат "спестени" на НОИ, поради бюрокрацията много хора просто ще си пускат отпуск и т.н.
Интересно в малките градове и села как точно ще се плаща по банков път"?!

# 6
  • Мнения: 4 546
всеки си гледа от неговата камбанария  Rolling Eyes моят работодател е коректен, но ме притеснява как след като към 2 месеца ми бавят парите, ще живея и ще си внасям вноските по заема
обаче, за схората, които имат некоректни работодатели това сигурно е добре дошло. все пак мисля, че не е редно да бавят толкова. ако си за 2-3 дни в болничен - ок, няма да го усетиш. но ако се наложи да не работиш 2седмици и нагоре - хич няма да ти е весело. на тоя жалък стандарт дето го имаме би трябвало да се съобразяват с тия неща  Close

# 7
  • Мнения: 263
За мен е крайно неудобно това "нововъвдение". Вече ми се наложи да ходя да "събирам" документи, защото все още имам право на майчинство. В банката някаква много неприятна служителка едва ли не ми обясни, че съм луда! Нямало такова нещо, те не били издавали бележки за банкова сметка, по която ти се превежда заплатата (поискаха ни от нашето счетоводство). Тя не била чула такова нещо и знаела ли съм аз какво можела да каже на счетоводителите ни, ако и се обадят (защото и поисках телефона). Накрая звънна на някого и ми връчи някаква хартийка. Естествено ще ми се наложи пак да ходя, защото счетоводителите ни ме помолиха да отида да се подпише и да сложат печат на банката!
А за това, че ще си получавам парите със закъснение изобщо няма да коментирам колко ми е неприятно!

# 8
  • Мнения: 95
Че то под 3 дена болнични не са ли за сметка на работодателя? НОИ изплащаше обезщетения след 3-тия ден. Поне досега мисля че беше така.
Колкото до нововъведенията, не съм съвсем запозната с тях. Но от това, което прочетох, ми намирисва на поредната форма на геноцид, на който сме подложени в последните години. Кой ще ти мисли за хората... Който оцелее.

# 9
oleeee... tva vsi4ko mi se struva super slogno i nenugno. 4e az dnes si dadoh bolni4niq na rabotodatelq i nikoj ni6to ne mi kaza, kakvi dokumenti kakvo 4udo, ugas  newsm78

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Че то под 3 дена болнични не са ли за сметка на работодателя? НОИ изплащаше обезщетения след 3-тия ден. Поне досега мисля че беше така.

Не, от две години насам само обезщетението за първия ден е за сметка на работодателя

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
като човек, от другата страна на бариерата съм супер удовлетворена.

# 12
  • Мнения: 490
като човек, от другата страна на бариерата съм супер удовлетворена.




 newsm78 newsm78 newsm78 .... това мъдрост ли беше някаква или заблудено изречение....

# 13
  • Мнения: 14 469
като човек, от другата страна на бариерата съм супер удовлетворена.
newsm78 newsm78 newsm78 .... това мъдрост ли беше някаква или заблудено изречение....

да, хубаво би било да поясниш.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 686
Ще кажа, че съм счети и ми се отваря повече работа, отколкото преди. Като започне да действа системата ще си проличи дали е по-добре или не.

Общи условия

Активация на акаунт