На училище на 6 години ?

  • 4 930
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Здравейте. Извиянвам се ако има подобна тема, но търсачката ми не работи.
Искам да запиша малкия на училише на 6 години. Сега той е втора група, но не  се притеснявам, че ще пропусне 3-та и ще отиде направо в ПГ. По скоро в къщи сме се разделили на 2 враждуващи лагера: аз и свекъра, които е тръгнал по рано на училище сме за "6 годишното" тръгване, а свекървата и таткото не искат и да чуят.
Моите аргументи са, че дететето се развива по-бързо в компанията на по-големи - това което научи за по-малко от година в групата на батко си, не може и да се сравнява с наученото за 2 години в групата с неговия набор, макар госпожите да са по-добри. Баткото е ПГ, но му е интересно и в къщи се опитва да чете и да пише. Малкия покрай него, вече почти се научи да чете - думичките с по 2-3  срички изобщо не са му проблем. Пише ченгелчета и плюсчета по-старателно и от брат си. Страх ме е, ако чакам още 2 години, в училище изобщо няма да му е интересно и ще изпусне козите още в началото.
Таткото и бабата ме обвиняват за луда, че му крада от детството.
Ще ви бъда много благодарна, ако споделите своето мнение и опит.

# 1
  • Мнения: 953
Всичко си зависи от детето ако смяташ че за него е по-добре така ДЕЙСТВАЙ.  Нали всичко правим за тяхно добро.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Таткото и бабата ме обвиняват за луда, че му крада от детството.
И аз мисля така. Според мен е най-добре да си върви с набора.
И какво значи "няма да му е интересно"? На училище не се ходи, за да е интересно...

# 3
  • Мнения: 2 700
Ако детето ти е родено в края на годината, бих подкрепила решение да си тръгне с набора, въпреки че не е навършило 7. Но да го караш да прескача цяла група от зор да тръгне на училище ми звучи меко казано странно. Синът ти може да е любознателен, но това съвсем не означава, че физически е готов да го посрещне. Пък и любознателността може да бъде задоволена и уползотворена, без да слагаш каруцата пред коня. Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
Ако детето ти е родено в края на годината, бих подкрепила решение да си тръгне с набора, въпреки че не е навършило 7. Но да го караш да прескача цяла група от зор да тръгне на училище ми звучи меко казано странно. Синът ти може да е любознателен, но това съвсем не означава, че физически е готов да го посрещне. Пък и любознателността може да бъде задоволена и уползотворена, без да слагаш каруцата пред коня. Peace
Peace Peace
Абсолютно съм съгласна. Peace

Remisteri,
Между 29 и 30 годишните разлика няма, но една година в живота на едно дете е много време.  Blush И, повярвай, разликата между 6 и 7 годишните е много голяма. На малкия му е интересно сега, но той няма да е узрял психически за училище. Няма да има концентрацията на вниманието за 7 годишните деца, а ще е непостоянен, бързо ще се разконцентрира, защото ще е на 6. Има интереси, да, засили му ги, остави го да чете, заедно с баткото, да смята, да пише, но не му отнемай игрите ....  Naughty Sick
Тази година, която ще му вземеш сега, като дете, кога ще му я върнеш?  newsm78 #2gunfire
Когато стане на 19 и е завършил училище току що? newsm78
Няма да те убеждавам, че е по-добре детето да си ходи с набора на училище. В първи, втори, трети, че и дори в четвърти клас няма да усетиш, че децата в класа на синчето ти ще са по-големи с цяла година, но в пети или най-късно в шести клас, когато синът ти навлезе в пубертета, ще се чудиш какво да правиш. Защото той няма да е на тяхното психическо ниво, колкото и странно да ти е ... И тогава ще имаш страхотни затруднения. Sick
А ако наистина детето е свръхнадарено....  Hug Ами запиши го в курс по някакъв език, или на някакъв спорт, или просто го научи да чете и го остави да се образова сам, като си разглежда и чете книги ....
Успех!   bouquet

# 5
  • Мнения: 1 734
Аз си мисля, че е добре да го запишеш от 6 гоини в първи клас щом проявява интерес и се развива малко по-бързо. Няма нищо лошо в това и какви са тези изказвания за откраднато детство?! Никой не му краде детството и то не свършва щом детето тръгне на училище. Все пак в други страни децата задължително тръгват от 5 годишна възраст и нищо лошо не им се случва. Аз също бих записала детето си от по-отрано на училище, щом видя че проявява интерес и е готово за това. Успех!

# 6
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Имам приятелка учителка ,която ми сподели,че такива деца в началото тръгват много силно,но към 3-4 клас вече започват да "издишат"/точно така се изрази тя/,така че не насилвай нещата,остави детенцето да поиграе още една година. Peace

# 7
  • Мнения: 2 792

Таткото и бабата ме обвиняват за луда, че му крада от детството.
Ще ви бъда много благодарна, ако споделите своето мнение и опит.

 Аз предприех същите стъпки с Момчил, за това сега е на 5 и половина и ходи на предучилищна, само че той не е пропускал група. В яслата изкара само един месец и попадна в първа група с набор 2000. Моите мотиви са сходни на твоите, чувах и същите упреци  Laughing.
 Лично аз не смятам, че ученето краде от детството, още повече когато дете му е приятно, любознателно и се забавлява в процеса на обучение. Дори ми се струва погрешно родителя да поставя граница между детството и обучението, като ги разделя и противопоставя, децата продължават да си бъдат деца и да си имат детство и след започването на училище.
  По важно е да прецениш, дали детето ще може да задържи вниманието си и концентрацията си в рамките на 35 минутен час и дали ще може да се справя с това натоварване, ако няма проблем в тази насока, невиждам причина да се колебаеш.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 866
габриела вече срича твърде усърдно. ако някой реши да я насърчава, до няколко седмици ще чете гладко. пише. смята до 10. брои до 300 (по-нататък май не е опитвала).
не мисля, че й е време за училище.
освен четенето и писането, има и други фактори, които са важни, за да тръгне едно дете на училище: възможност за продължителна концентрация, готовност да изпълнява поставени задачи, способност да спазва правила (доста по-стриктни от тези в детската градина) и т.н.
това ние не можем да го преценим за твоето дете.

# 9
  • Мнения: 1 734

.............. но не му отнемай игрите ....  Naughty Sick
Тази година, която ще му вземеш сега, като дете, кога ще му я върнеш?  newsm78 #2gunfire.................

Е, това е малко пресилено казано

# 10
  • Мнения: 1 615
Принципно съм против. Но си зависи и от детето, и от семейството. Моята дъщеря е родена в началото на годината, тръгна рано на ясли, справяше се идеално с по-големите. Естествено, пожелах да си повтори яслената група и с набора, но по някое време я преместиха отново при "големите". Казваха ми, че се справя по-добре от повечето от тях и искаха да я запишат във 2-ра група заедно с тях. Но аз настоях да си е с набора, за да не избирам между повтаряне на ПГ и по-ранно тръгване на училище. Ще тръгне на 7г. 7м. и въобще не съжалявам за това. Опитва се да учи букви и цифри, но въобще не я поощрявам излишно да бърза. Това е моят избор и кой каквото ще да ми разправя, не мисля, че й "спъвам развитието".

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
  Имам приятелка учителка ,която ми сподели,че такива деца в началото тръгват много силно,но към 3-4 клас вече започват да "издишат"...

да, така си е. Видях го с очите си.
...освен четенето и писането, има и други фактори, които са важни, за да тръгне едно дете на училище: възможност за продължителна концентрация, готовност да изпълнява поставени задачи, способност да спазва правила (доста по-стриктни от тези в детската градина) и т.н.
това ние не можем да го преценим за твоето дете.

много точно казано.  Peace

И може би за 1000-ляден път ще го кажа. Щерката в 1-ви клас излизаше сутрин в 7:50 и се връщаше в 18.50ч. Мислиш ли, че синчето ти на 6г. е готов за такъв "работен" ден?

# 12
  • Мнения: 4 555
И аз съм за тръгване на училище по-късно. Ако детето е много любознателно, винаги има как да се възползваш от това с курсове по езици или други интересни неща, без да го оставяш да бездейства и без да го натоварваш прекалено от малък.

Аз съм тръгнала на училище много малка и от първи до 12-ти клас винаги съм била най-малката в класа. Въпреки, че съм сменила няколко класа, че и училища. Разликата в мисленето, в развиетието, в нещата, които те вълнуват на определена възраст, без съмнение  се усещат.
И не на последно място - повечето първокласници в днешно време са 7-годишни. Много рядко ще срещнеш някой на 6, по-скоро е изключение. Определено не е случайно.

# 13
  • Мнения: 5 468
Щях да пиша и аз, какво мисля, но като прочетох Radostin4eto не бих могла да кажа нещо по-различно. Същото бих казала като нея.
Според мен, няма нужда да го правиш "възрастен" и с отговорности още от 6 годишен. Цял живот ще учи и ще работи след това. Аз не бих записала дъщеря си на 6 г. в първи клас. С нейния набор предпочитам да си върви.

# 14
  • Мнения: 7 474
  Имам приятелка учителка ,която ми сподели,че такива деца в началото тръгват много силно,но към 3-4 клас вече започват да "издишат"/точно така се изрази тя/,така че не насилвай нещата,остави детенцето да поиграе още една година. Peace

Това е истината, майка ми работи в училище и казва същото. Сестра ми тръгна на 6г. и след две-три години просто си проличава разликата Stop
Аз даже си двоумя дали да не я пусна на 7,5г.  newsm78, по съвет на учителките, ама ще го мисля още ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт