Спиране на кърменето при силен рефлукс?

  • 626
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 271
Това са препоръчали на моя приятелка. Бебето е на 1.5 месеца, тя има тесни канали и като цяло й е проблем да кърми, но полага големи усилия и се справя доста добре. Но бебето е доста неспокойно и преди няколко седмици се оказа, че заради рефлукса има проблеми с ушите, гърлото и хранопровода. Добавката от тогава му е специално мляко, по-гъсто, за да не връща толкова. Стандартните неща като да я държи повече време изправена, повдигнато матраче и т.н ги правят. Но сега доктор им (много опитен педиатър, познават го от години и му имат огромно доверие) е препоръчал спиране на кърменето, защото уврежданията от постоянното връщане били проблем. Обрисувал е една мрачна картинка.
Нямам възможност да ровя в Интернет тези дни, затова разчитам на вас за съвети. Никак не ни се иска да го отбива още от сега, прекалено крайно е. Таткото е ровил и е намерил подобни съвети за сходни случаи и сега сме в чуденка всички.

Благодаря ви предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 926
Хм, мисля Бу или Хедра могат да се включат с инфо, но ето нещо от мен - да кърми малко по-кратко от обикновено (15 вместо 20 минути) и накрая да предложи специалното мляко с лъжичка, пипета или спринцовка Grinning Специализираните млека са с клей от рожкови, който се сгъстява в стомахчето и образува тапа на изхода. Така отворчето на пилора и да се отвори, вероятността да върне нещо е минимална. А чрез описания от мен начин основното хранене е кърма, а другото е съвсем малко.
Могат да се обърнат и към класически хомеопат за решаване на проблема, но само ако те искат и са съгласни на такова лечение.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Милена, ето това е най-доброто и обширно практично ръководство за родители относно рефлукса при бебетата, което съм срещала досега:
http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/LivingwithInfantAcidReflux.pdf
Доста е дълго - 22 страници и многобройни препратки, но е наистина безкрайно полезно, защото описва нещата от всички ъгли, с всички възможни терапии и простички средства за спасяване на душевното равновесие на родителите (защото сериозния рефлукс може да е подлудяващ заради постоянните ревове и страдание на детето). Навсякъде се подчертава едно - че кърменето е най-доброто, което може да се направи в случая.
Има 2 неща, които е хубаво да се направят - едното е да се потърси консултация с вещ по въпросите на кърменето лекар, за да се проследят или овладеят някои неща, които може да усложняват рефлукса (напр. силен рефлекс на потичане, прекомерно много мляко, както и някои възможни промени в организацията и позите за кърмене, които облекчават състоянието), а другото е да попитат направо лекаря за медикаментозното лечение на проблема (не си писала дали бебето взема медикаменти за рефлукс?) - така обикновено няма нужда от спиране на кърменето.
Понякога сериозният рефлукс може да е симптом и на тежка алергична реакция - и това не е лошо да се проследи. Така че при всички случаи е добре да потърсят още поне едно мнение, за да са сигурни, че взимат информирано решение.

# 3
  • Мнения: 3 271
Страхотни сте  Heart Eyes  bouquet
Преди малко се чух с нея. Ще й препратя и линка, за да си чете. Аз само надникнах, изглежда чудесно описано и много се надявам да я успокои.

Големи благодарности!

# 4
  • Мнения: 1 425
Моят син имаше рефлукс, не знам колко серизен е бил, но повръщаше след всяко кърмене. Изписаха ми Нестаргел http://www.nestle-wissdienst.de/pdf/prodinfo03/nestle_nestargel.pdf, но не ми казаха да спирам с кърменето. Това е едно прахче, което се разтваря във вода, получава се нещо като гел и се дава преди всяко кърмене. Съдържа клей от рожкови.
Ако иска твоята приятелка мога да й изпратя една кутийка, имам една останала почти пълна.

# 5
  • Мнения: 3 271
Катя, благодаря ти много! Ще й кажа и за това. Аз всъщност й дадох линк към темата.
Най-важното е, че няма да се налага да я отбива, както и аз мислех и се надявах. Много съм ви благодарна за това, дано да се стабилизира и успокои скоро малкото човече и да си се кърмят дълго! 

# 6
  • Мнения: 98
ние сме на 5 месеца със същия проблем и си се курмим чудесно,лекуваме се с хомеопатия.успех.

# 7
  • София
  • Мнения: 322
Въпреки, че имат такова доверие на педиатъра си, защо не потърсят и още едно лекарско мнение? Мога да препоръчам доктор Пантелеева от Детската клиника по гастроентерология - тя подкрепя изключителното кърмене. Вярно, че случая на дъщеря ми не беше свързан с обилно повръщане, но честотата беше по 5-6 пъти между всяко хранене. Когато намекнах на лекарката, че има майки, които са доволни от Фризовом, тя едва ли не ми се обиди и ми повтори за н-ти път, че да продължавам да кърмя е най-доброто, което мога да направя за бебето си.

Освен това, не знам какво ще рече тесни канали, но ако просто бебчо не успява да изсуче 120 грама наведнъж, това че не му се препълва коремчето всъщност е добре за преодоляване на повръщането. Основния съвет за организация на кърменето при рефлукс е по малко, на кратки интервали.

Каквото и да реши майката, бързо оздравяване на бебчо!  Hug

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Питам - а връщането на АМ не е ли същия проблем за уши и тн, като връщането на кърмата?

Бих ползвала прашеца, който по-горе написаха за сгъстяване.

Лично моите наблюдения са, че при Насе рефлукса не беше така изразен, докато имах кърма.
Като минахме на АМ, стана страшно, и антирефлуксните млека не помагаха изобщо, Фризовом и подобни си ги повръщаше почти след всяко хранене. Накрая с Милумил позкарепихме, той не е антирефлуксен, но е по-калоричен.

Мисля, че кърмене на поискване е единственото, което може да помогне - малко кърма, разгражда се бързо, а не 120 мл АМ наведнъж...
Аз се опитвах да наподобя хранене на поискване със сондата, но общо взето при нас тя беше пречещия фактор (макар че и с извадена сонда повръщаше все така ужасно)

# 9
  • Мнения: 313
Това което аз бях чела някъде по въпроса беше, че е най- добре да се дава крайната кърма в такива случаи. Тя е по- гъста и калорична. Тоест твоята приятелка може да опита да изцеди известно количество кърма и след това да даде на бебето да суче. Също бих я посъветвала да разгледа хранителния си режим. Да намали млечните продукти и напълно да изключи прясното мляко. Изобщо да види кои са основните алергени и да не ги приема известно време, но не по- малко от месец, за да види дали има резултат. Аз основно знам за тези алергени: прясно мляко, ядки, цитросови плодове, сокове от кутия, телешко, пилешко, риба, яйца, пшеница. Ако ме питаш какво ще яде... и аз не мога да ти кажа, но така пише Laughing

Общи условия

Активация на акаунт