без брак

  • 3 814
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
може ли да ми обясните какъв е пътят бащата да даде името си на детето, когато нямаме брак?
или поне откъде мога да прочета какъв е редът?
Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 2 587
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.

# 2
  • Pb
  • Мнения: 1 183
точно така - татито подписва декларация, чрез който документ "признава" детето.

# 3
  • Мнения: 4 621
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
Peace

# 4
  • Мнения: 53
Благодаря ви.Мислех че процедурата е по сложна.А детето по някакъв начин ощетено ли е като няма брак между родителите?

# 5
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Ние с бъдещия тати също нямаме брак и не мислим (поне за сега) ситуацията да се променя. Не съм чувала за негативи за детето от подобни съжителства. Ще ми бъде интересно и на мен, мами без брак да споделят, дали са се сблъскали с проблеми (пред закона), само защото нямат брак с таткото.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 345
на една моя приятелка изискаха от родилното нотариално заверен докумет провери си предварително да не тичате в последния момент

# 7
  • Мнения: 49
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
И при нас беше така,все пак ако можеш провери предварително,защото мисля че всяка болница  има своя политика по въпроса.Не мисля че детето ще бъде ощетено!Ние също нямаме брак и за сега всичко е  ОК.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 942
нас така Simple Smile таткото дойде и записахме Малчо заедно, подписа декларация и плати 2 лв. такса. Иначе единствения негатив е статутът на самотна майка, което напрактика не е така. От друга страна пък това ми позволява да вземам огромните 18лв. на месец .... Смешна държава!!!! Сори за офф-а

# 9
  • Мнения: 5 393
И на нас ни искаха нотариално заверена декларация.Свободен тексто от типа на " Аз, еди-кой- си, признавам детето ......., родено от майка....... за свое" или нещо подобно и нотариуса слага един печат и това е.Но по принцип в различните болници май е различно-това е за "Лозенец".

# 10
Родих миналата година в Тина Киркова,поискаха ми документ заверен при нотариус ,в който бащата признава детето.Поискаха ми го на втория ден след раждането,а не при изписването.

# 11
  • Мнения: 5 362
татито подписва декларация, чрез който документ "признава" детето.
Peace

А детето по някакъв начин ощетено ли е като няма брак между родителите?
Naughty

# 12
  • Мнения: 150
При нас първият път - преди 3 години, трябваше таткото да "припознае" детето при записването му в самата болница. Този път трябваше документ, заверен от нотариус. За мен е пълна глупост тази заверка. На всичкото отгоре, когато отивах за акта за раждане ме накараха този път аз да декларирам, че съм съгласна, че детето е от таткото, който го е припознал. Ако таткото не го "припознае", щяло в акта за раждане и всички регистри да пише, че е без баща и после докато го оправиш било голяма въртележка. Иначе никъде не съм срещала някакъв проблем, че не сме женени. В никое учреждение не питат, дали родителите ти са женени, само питат кои са, нали? Така че нищо не зависи от това дали имате брак или не. Единствено възрастните роднини са малко по-шокирани. #Crazy

# 13
  • Мнения: 1 531
записвам се да следя темата, конкретно по следните въпроси:
- изисквания в Шейново (аз иначе и лично ще попитам, де Wink )
- страда ли детенце или ние, след като статусът ни на заедно не е легитимиран пред държавата

тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked

# 14
  • в центъра
  • Мнения: 445
Родих миналата година в Тина Киркова,поискаха ми документ заверен при нотариус ,в който бащата признава детето.Поискаха ми го на втория ден след раждането,а не при изписването.
И аз така, затова провери предварително в болницата.
Аз знаех, че по-рано болниците са предлагали такава "услуга", а впоследствие вече са започнали да искат нотариално заверена декларация.

# 15
  • Мнения: 2 197
записвам се да следя темата, конкретно по следните въпроси:
- изисквания в Шейново (аз иначе и лично ще попитам, де Wink )
- страда ли детенце или ние, след като статусът ни на заедно не е легитимиран пред държавата

тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked
.
В Майчин Дом и Шейново също искат нотариално заверен акт за припознаване, който се представя заедно с двете лични карти при записването на детето. Това става на втория, третия ден, зависи как се падат датите (примерно дъщеря ми я записаха 5 дена след раждането, защото първо не бях готова с документите и после стана Великден, та се паднаха празници.
По отношение на страданието сигурно ще се сблъсква с много предубедени хора, но от гледна точка на законните му права то има същите както родените в "законен" брак, след като е припознато от бащата. Доколкото знам ние ползваме намаление 50% от таксите в яслите и детските градини. А за  тези помощи аз също за първи път чувам, но не мисля да се занимавам с тях, още повече, че живея с бащата на детето и ми се струва малко нагло да получавам пари като самотна майка.

# 16
  • Мнения: 8 917
Подписва декларация, чрез която "признава" детето. Peace

# 17
  • Мнения: 1 146
В Шейново на нас не ни искаха нотариално заверен акт за припознаване. Въпреки това ние си направихме - казаха ни че уж като го имаме после по-бързо  става процедурата и свидетелството за раждане по-бързо ще ни го дадат.

Иначе на следвашия ден след като родих дойде в стаята една жена и каза, че ще й трябват личните карти на майката и бащата, ние й ги занесохме заедно с този акт и готово.

# 18
  • Мнения: 1 531
Доколкото знам ние ползваме намаление 50% от таксите в яслите и детските градини. А за  тези помощи аз също за първи път чувам, но не мисля да се занимавам с тях, още повече, че живея с бащата на детето и ми се струва малко нагло да получавам пари като самотна майка.

 Peace

а намалениеето в яслите ползваш ли? 

# 19
  • Мнения: 742
Не са ни иска ли нищо той си даде името като записваха малката и това беше достатъчно. Мисля че това че пише неговото име на акта за раждане трябва да стига. Peace


тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked

Те не са за самотни майки, а ние без брак в повечето случай ги взенане, защото пишем само нашият дохот(понеже нямаме брак) и така  дохода ние по-малък и хоп имаш си 18лв на месец Grinning

# 20
  • Мнения: 2 271
на една моя приятелка изискаха от родилното нотариално заверен докумет провери си предварително да не тичате в последния момент
Да изисква се!

# 21
  • Мнения: 1 174
При нас на следващия ден от раждането в родилния дом таткото попълва декларация за припознаване на детето само с неговата и моята лични карти,нищо повече.
А за "ощетяването" на децата...само от...ощетени родители,извинявам се.

# 22
I v medicinska iskat notarialno zaverena deklaraciq ot tatkoto,a za 50%ot taksite za qsla i detska ve4e otpada pri pripoznato dete i razvedeni roditeli.Ostava samo za deca koito nosat imeto na maikata i siracite.

# 23
  • Мнения: 35 961
И на нас ни искаха нотариално заверена декларация.Свободен тексто от типа на " Аз, еди-кой- си, признавам детето ......., родено от майка....... за свое" или нещо подобно и нотариуса слага един печат и това е.Но по принцип в различните болници май е различно-това е за "Лозенец".

и в "Св. София"

# 24
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Подписва декларация, чрез която "признава" детето. Peace

 newsm10

# 25
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Преди 5г. в Шейново не са искали такива глупости. Какви са тези нотариуси, нали бащата се подписва под декларация....тъпотии. Иначе не съм забелязала някакви негативи в/у детето за това, че не сме женени.

# 26
  • Мнения: 942
При нас на следващия ден от раждането в родилния дом таткото попълва декларация за припознаване на детето само с неговата и моята лични карти,нищо повече.
А за "ощетяването" на децата...само от...ощетени родители,извинявам се.
Peace

# 27
  • Русе
  • Мнения: 299
А някой да има пресни сведения от АГ-Русе?

# 28
Знаете ли дали бащата може да го припознае ако не е в БГ?От общината не могат да ми отговорят,а преди да замине нотариус ми каза да напи6ем нещо като заявление,което според закона било валидно,но не съм сигурна че ще ми сварши работа.Моля пишете ми ако имате информация

# 29
  • София
  • Мнения: 3 688
ние сме без брак и не еимало проблем с признаването на детето от бащата
Дойде в родилното когато го записвахме и толкова:)

# 30
  • Мнения: 191
Според закона родените в брака и извън него имат равни права. А дали е така - не знам.

# 31
  • Мнения: 11 003
Според закона родените в брака и извън него имат равни права. А дали е така - не знам.

Така е  Peace

# 32
  • Мнения: 2 197
Доколкото знам ние ползваме намаление 50% от таксите в яслите и детските градини. А за  тези помощи аз също за първи път чувам, но не мисля да се занимавам с тях, още повече, че живея с бащата на детето и ми се струва малко нагло да получавам пари като самотна майка.

 Peace

а намалениеето в яслите ползваш ли? 
Още е много малка, не мисля да я давам на ясла. За детската градина (ако по някаква случайност се доредя , разбира се) мисля да ползвам намалението, но има 2 години дотогава и към 10% шанс въобще да ходи на детска градина като гледам темите за опашките, запазването на места от няколко години, факта, че около нас има само2 детски гради и т.н.

# 33
  • Мнения: 1 701
на една моя приятелка изискаха от родилното нотариално заверен докумет провери си предварително да не тичате в последния момент
И на нас!  Peace

# 34
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Радвам се, че родителите без брак не са срещали трудности заради "незаконното" си положение, защ. бях започнала да си задавам въпроси дали и ние ще имаме проблеми, но сега вече съм по-спокойна.

# 35
  • Мнения: 5 026
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
Така е!

# 36
  • Мнения: 1 273
Момичета ако таткото е припознал  детето--- няма такъв филм за "самотна майка"--тъй като детето е записан на двама родители. За уточнение самотните майки взима 36лв, а не 18лв. Тези 18 ги взимат всички майки с нисък доход. Същото важи и за яслите и детските градини. Ако е припознато--няма намаление.

# 37
  • Мнения: 1 531
а в кой нормативен акт са уредени тези неща?   bouquet


А за "ощетяването" на децата...само от...ощетени родители,извинявам се.

не бих могла да го кажа по кратко точно и ясно Peace

 

# 38
  • Мнения: 195
И ние сме "семейство" без брак. Това няма никакво значение за нас. Имаме едно слънчице на 5 годинки, а сега през август чакаме и второ такова Laughing При нас също искаха декларация от таткото и някаква такса не помня каква. А тези 18лв са си детските добавки за всяко дете на месец( при определен доход ), а не само на "самотните" майки. Това дали ще си ги търси- всяка мама решава сама за себе си  Thinking Не са много нещата, които ни дава държавата за децата ни, т. че защо да не се възползваме  Peace

# 39
  • Мнения: 1 531
Момичета ако таткото е припознал  детето--- няма такъв филм за "самотна майка"--тъй като детето е записан на двама родители. За уточнение самотните майки взима 36лв, а не 18лв. Тези 18 ги взимат всички майки с нисък доход. Същото важи и за яслите и детските градини. Ако е припознато--няма намаление.

добре че ги няма тези намаления - иначе звучеше много неправилно кои майки считат за "самотни" Crossing Arms

# 40
  • Мнения: 439
Това с декларацията е било преди.Аз също се чудех newsm78,но процедурата е следната:за да издадът акт за раждане на бебчо се иска
-твоята лк
-на таткото лк и
-нотариално заверен свободен текст от таткото за припознаване(във всеки нотариус става,с/у някаква скромна сума)
туй то,след двайсетина дена отиваш в съвета и ти го дават

# 41
  • Мнения: 311
Не са ни иска ли нищо той си даде името като записваха малката и това беше достатъчно. Мисля че това че пише неговото име на акта за раждане трябва да стига. Peace


тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked

Те не са за самотни майки, а ние без брак в повечето случай ги взенане, защото пишем само нашият дохот(понеже нямаме брак) и така  дохода ние по-малък и хоп имаш си 18лв на месец Grinning

Извинете, но това си е измама и доста грозно от морална гледна точка. Защо въобще си го пишете???  #Crazy Това си е чиста проба грабене на дребно а не повод за гордост. Embarassed

# 42
  • София
  • Мнения: 6 477
нас така Simple Smile таткото дойде и записахме Малчо заедно, подписа декларация и плати 2 лв. такса. Иначе единствения негатив е статутът на самотна майка, което напрактика не е така. От друга страна пък това ми позволява да вземам огромните 18лв. на месец .... Смешна държава!!!! Сори за офф-а
Само да уточня, че не е това самотна майка. В детската  градина има ееей такъв надпис какво значи дете с единствен родител - това, което НЕ Е ПРИПОЗНАТО или бащата е починал! Колкото до големите 18 лв. - те се определят от дохода и при липса на брак ако майката е с по-ниска заплата се получават. Иначе  в София отрязоха  майките без брак, но с припознато дете да ползват 50% намаления за кухнята и градината .....Заради такива "хитри" мами като в цитирания по-горе пост (съжалявам за острия тон, но аз също бях резната от тези "привилегии", независимо, че си гледам наистина сама детето! )!
Колкото за правата на детето - в момента те са НАПЪЛНО ЕДНАКВИ  с тези на детето, родено в брак! Наследяване, права и задължение на родителите - всичко е същото.

# 43
  • София
  • Мнения: 276
Изисква се нотариално заверен документ, в който бащата припознава детето + лична карта.

# 44
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.

Това е начинът! В някои болници обаче може да искат нотариално заверена декларация за припознаване.

# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
И при нас беше така,все пак ако можеш провери предварително,защото мисля че всяка болница  има своя политика по въпроса.Не мисля че детето ще бъде ощетено!Ние също нямаме брак и за сега всичко е  ОК.

За Пловдив е така.  Peace

# 46
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
И в Русе е така!!!

# 47
  • Мнения: X
записвам се да следя темата, конкретно по следните въпроси:
- изисквания в Шейново (аз иначе и лично ще попитам, де Wink )
- страда ли детенце или ние, след като статусът ни на заедно не е легитимиран пред държавата
тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked

Момичета, самотна майка е тази, на чието дете в акта за раждане фигурира "баща:неизвестен" и малкото се води на нейното име и фамилия! Такъв баща /неизвестен уж/ не може да се тътрси за издръжка и детето не му е законен наследник.
Всяко припознато дете /независимо кога и дали доброволно или след водене на дело от майката/ ИМА ВСИЧКИ ПРАВА И СТАТУТА НА РОДЕНОТО В БРАК. То е законен наследник на бащата с право на запазен дял от наследството му, има съответните права на издръжка и лични отношения. НО също както в брак, майката няма право да извежда детето в чужбина, да му издава задгр. паспорт и т.н. без съгласието на бащата. Същият има право и на контакти с детето, дори при нужда чрез съд и съдия-изпълнител. Откъдето понякога идват проблемите между разведени или разделени родители.
Колкото до "страданията" на извънбрачните деца /няма такова понятие като "незаконни"' поне от около 100 години  Wink/, тези страдания са само в главите на бабичките пред блока или в ума на някоя учителка от детската градина-бивша дружинна  Mr. Green/.
Това е същото като социалистическия предразсъдък "дете на разведени родители". Тия работи са толкова остарели, че даже не знам някой обръща ли все още внимание  newsm78
Ако родителите са женени, но майката е запазила моминската си фамилия, пак има разлика в имената -нейните и на детето. И тези дечица ли страдат?  Wink

# 48
може ли да ми обясните какъв е пътят бащата да даде името си на детето, когато нямаме брак?
или поне откъде мога да прочета какъв е редът?
Благодаря ви!
Припознаването и редът, по който се извършва, са уредени в Семейния кодекс:

Форма на припознаването
 
Чл. 36. (1)  Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез
управителя на заведението, в което се е родило детето.


И няколко уточнения за повече яснота:
1. Припознаването се извършва или лично с писмено заявление, което няма нужда от нотариална заверка, или ако не може таткото да отиде лично - се подава декларация от него с нотариално заверен подпис;
2. Припознаването се прави винаги и единствено пред длъжностното лице по гражданско състояние, т.е. в общината по месторождение, като обикновено това е лице, упълномощено от кмета;
3. Заявлението за припознаване може да се подаде до общината и чрез управителя на болницата т.е. Родилното отделение играе само ролята на посредник , така се спестява и време, тъй като така или иначе от там се изпраща и съобщението за раждане в общината за съставяне на акта за раждане на детето. И тъй като в тоя случай таткото не се явява лично да заяви, че припознава, то болницата изисква нотариално заверена декларация, именно заради посредническата си роля.
4. Няма задължителен образец на заявление или декларация, но обикновено с такъв може да се снабдите от всеки нотариус, както и всяка болница с родилно си е изготвила собствени форлагета, съгласувани със съответната община.

Късмет!  Peace

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 23:41 от hanukka

# 49
  • Мнения: 2 673
В Шейново искат Нотариално заверена декларация! Просто в деня на раждане, съпруга отива при нотариус, който знае как да я изготви. С личните карти на двамата, с евентуално копие и оригинал от бракоразводно на майката\ако е разведена..
В декларацията пише ..името на Майката, името на Детето, името на Бащата, който ГО ПРИПОЗНАВА. За всеки случай майката трябва да напише декларация, че е съгласна мъжа еди си кой да припознае детето, тази декларация той носи на нотариуса. Нашия нотариус ни беше познат, та минах без такава декларация ОТ МЕН..ох,,дано го обясних добре..

# 50
  • pomorie
  • Мнения: 848
при нас беше така-още като родих ме питаха за името на таткото после той трябваше да си донесе личната карта.после при нотариус да му напише и подпечата една декларация че припознава детето и му дава името си(струва 3лв даже баща ми го бъзикаше че за 3лв и баща станал Grinning Grinning)после я дава в родилното и готово.после трябва обаче той да отиде да вземе акта за раждане.поне тук е така-на мен не ми го дадоха. Joy baby_neutral

# 51
  • София
  • Мнения: 752
Преди 2 години родих в Тина Киркова и никои не поиска да вижда таткото...бяха ми достатъчни нотариално заверената декларация , че припознава детето и личната му карта

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
"""""""Момичета, самотна майка е тази, на чието дете в акта за раждане фигурира "баща:неизвестен" и малкото се води на нейното име и фамилия! Такъв баща /неизвестен уж/ не може да се тътрси за издръжка и детето не му е законен наследник.
Всяко припознато дете /независимо кога и дали доброволно или след водене на дело от майката/ ИМА ВСИЧКИ ПРАВА И СТАТУТА НА РОДЕНОТО В БРАК. То е законен наследник на бащата с право на запазен дял от наследството му, има съответните права на издръжка и лични отношения. НО също както в брак, майката няма право да извежда детето в чужбина, да му издава задгр. паспорт и т.н. без съгласието на бащата. Същият има право и на контакти с детето, дори при нужда чрез съд и съдия-изпълнител. Откъдето понякога идват проблемите между разведени или разделени родители.
Колкото до "страданията" на извънбрачните деца /няма такова понятие като "незаконни"' поне от около 100 години  /, тези страдания са само в главите на бабичките пред блока или в ума на някоя учителка от детската градина-бивша дружинна  /.
Това е същото като социалистическия предразсъдък "дете на разведени родители". Тия работи са толкова остарели, че даже не знам някой обръща ли все още внимание 
Ако родителите са женени, но майката е запазила моминската си фамилия, пак има разлика в имената -нейните и на детето. И тези дечица ли страдат? 
""""
Напълно съм съгласна, но декларация с нотариална заверка е необходима, може да се направи и преди да бъде родено детето, и майката да отиде направо с готовата в болницата и се изисква и нейното съгласие този мъж да признае детето за свое  newsm10
А негати според мен за детето няма,  но за майкато по може да се открият такива, например тя не е наследник на бащата на детето, а това чисто житейски не е за подценяване, не е тук мястото да обяснавам всички хипотези които могат да възникнат, но трябва добре да се обмисли от майката такова решение ....

# 53
  • София
  • Мнения: 7 033
В Света София изискват нотариално заверена декларация от бащата на детето и при записването му изикваха присъствието на двамата родители - това през януари 2005 г.

# 54
  • Мнения: 1 157
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
и при нас беше така Peace

# 55
Още в родилния дом при записването на бебето майката и бащата попълват документ, в който бащата припознава детето. Всичко е много лесно. И аз съм така.

# 56
  • Мнения: 2 336
А как стоят нещата в "Майчин дом"?

# 57
  • София
  • Мнения: 3 405
В Майчин дом се иска нотариална заверка на декларацията.
Не мисля, че се чувства по някакъв начин липсата на брак при родителите.

# 58
  • Мнения: 141
при нас беше така-още като родих ме питаха за името на таткото после той трябваше да си донесе личната карта.после при нотариус да му напише и подпечата една декларация че припознава детето и му дава името си
И при нас беше така.
НА гърба на декларацията аз трябваше да напиша, че съм съгласна и няма да оспорвам или нещо от тоя род.
И аз не мисля, че детето би могло да пострада от това, че нямаме брак.Реално ние сме си заедно и сме си семейство.Един подпис нито оправя нито разваля нещата.

# 59
  • Мнения: 24 467
Мили мами, ето ги текстовете от СК, свързани с припознаването, останалото е фолклор:
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
 
Форма на припознаването
 Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.

Оспорване на припознаването от другия родител и от детето
 Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
(3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.

 Оспорване на припознаването от трети лица
 Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора.
 
Унищожаване на припознаването
 Чл. 39. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, при заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
 
Така че нито припознаването, нито формата на тази едностранна правна сделка не зависят от здравното заведение. Само да предупредя, че неспазването на формата води до нищожност на самия акт на припознаването, т.е. все едно че никога не е било правено, тъй като неспазването на формата и нищожността може да се търси по всяко време, без ограничение в сроковете.

# 60
  • Мнения: 96
Изискват нотариално заверен документ,в които
 таткото  декларира че деиствително е бащата на бебето.Иначе като записват името на бебока в болницата просто казваш фамилията на тати.Ние сьщо нямаме брак и засега не сме имали никакви неудобства заради това.Мисля,но не съм юрист,че припознатото дете и дете родено с брак между родителите имат еднакви права.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 737
Явно практиката в цялата страна е различна. При нас още в родилното ни донесоха свитък от документи, сред които декларация от мен, в която аз вписах кой е бащата на детето, и още една декларация за него, че потвърждава изложеното от мен и заявява, че е баща на детето. После му връчиха целия свитък да ходи да се бори в Общината!
Колкото до преференциите за самотни майки, и аз съм се възползвала от прословутите 18 лв. Колкото до яслите и детските градини, тук директорите скачат със становище, че щом в акта за раждане има вписан баща, значи не си самотна майка (което е долу-горе така)!

# 62
  • Мнения: 373
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?

# 63
  • Мнения: 795
С нотариално заверена декларация.

# 64
  • Мнения: 24 467
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?
Ако сте изчели правните норми, относими към правния институт на припознаването щеше да Ви стане ясно, че припознаването е едностранна правна сделка, т.е. прави се само от припознаващият, като не се изисква съгласие на когото и да било. Този акт само се съобщава на другия известен родител, за което го карат да се подпише като "запознат", а не като "съгласен" или на детето, ако е пълнолетно. Така че майката не може да припознае бащата. Отново  казвам, че неспазването на формата на припознаването, такава, каквато е дадена в СК, води до нищожност на самия акт на припознаването- все едно че не го е имало и няма място за фолклор на отделните здравни заведения или общини.

# 65
  • в центъра
  • Мнения: 445
Не изчетох всички постинги, само искам да попитам дали някой е споменал, че при подписването на тази декларация трябва да присъства и майката, която пък припознава бащата като такъв, и също се подписва?
#Crazy Crazy #Crazy
Никой не го е споменал, а и някакси няма как да се случи, защото по времето на подписването на тази декларация от бащата при нотариус обикновено майката е все още в родилния дом  Mr. Green
А защо не е нужно майката да припознава бащата ще разбереш ако прочетеш поне постингите от последната страница  smile3555

# 66
аз родих през декември миналата година в тина киркова и понеже съм без брак всеки ден в стаята идваше една жена и искаше на тези като мен нотарялно заверен документ че бащата признава детето за свое и е съгласен да му даде името си. искат и двете лични карти. това става до до деня преди изписването.

# 67
  • Мнения: 373
Не, не съм запозната с правните норми, само казвам какво се случи - в декларацията, която попълнихме, попълни той, за да припознае детето, попълних и аз, за да потвърдя, че това е башата на детето. Иначе всеки може да влезе в болницата и да припознае чуждо дете. Вероятно аз се водя нещо като свидетел. Сега, това се случи в Шейново, в София, преди 6 години. Не зная каква е практиката сега.

# 68
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Не, не съм запозната с правните норми, само казвам какво се случи - в декларацията, която попълнихме, попълни той, за да припознае детето, попълних и аз, за да потвърдя, че това е башата на детето. Иначе всеки може да влезе в болницата и да припознае чуждо дете. Вероятно аз се водя нещо като свидетел. Сега, това се случи в Шейново, в София, преди 6 години. Не зная каква е практиката сега.

Аз родих в Шейново преди 5год. и само мъжът ми подписа декларация, че припознава малката. Аз просто бях с него, но не съм подписвала или потвърждавала нищо.

# 69
  • в центъра
  • Мнения: 445
... Не зная каква е практиката сега.
Сега ти попълваш бланка как ще се казва детето (възоснова на което се издава акта за раждане) и към нея се прикрепя въпросната декларация. Вероятно се предполага, че като си написала имената на таткото за бащино и фамилно на детето неформално си го  "признала"  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 508
Родих миналата година в Тина Киркова,поискаха ми документ заверен при нотариус ,в който бащата признава детето.Поискаха ми го на втория ден след раждането,а не при изписването.
И на нас така Peace

# 71
  • Мнения: 3 092
Нямах време да прочета всички отговори .
Аз имам брак , но момичетата , който нямаха такъв  се обадиха на татковците , взеха нотариално заверено пълномощно +лична карта +таткото и така им припознаха малчовците.Ако има значение раждах в Шейново.
А за 18-те лева сте в заблуда че ги вземат само самотните майки.На практика всички ги вземат.

# 72
  • Мнения: 24 467
Нямах време да прочета всички отговори .
Аз имам брак , но момичетата , който нямаха такъв  се обадиха на татковците , взеха нотариално заверено пълномощно +лична карта +таткото и така им припознаха малчовците.Ако има значение раждах в Шейново.
А за 18-те лева сте в заблуда че ги вземат само самотните майки.На практика всички ги вземат.
А-а-а-а, не ги вземат всички, ние "богатите" дето 10 години пълним бюджета не ни подпомага държавата, нашите деца са си "наши", не са държавни. Не че са ми притрябвали тези 18.00 лв., но откакто въведоха това правило лично аз се чувствам обидена от държавата, за мен децата са еднакви и ако някой няма средства и има нужда от помощи си има социални грижи и социални помощи, но да те "орежат" поради това, че имаш доход напр. с 10.00 лв. горница на член от семейството... ами обидно е.

# 73
  • София
  • Мнения: 5 605



ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПРИПОЗНАВАНЕ НА ДЕТЕ


ОТ РОДИТЕЛ


Подписаният /трите имена на таткото/................................................ от гр................., с л.к.  №.................../................г. изд. на..... от......... ,с ЕГН ....................


ДЕКЛАРИРАМ:



Че детето от ..................... ПОЛ с име /първото име на детето/........................... родено на .............................г. в гр. ................ от майка /трите имена на майката/.................................. от гр.............., с л.к. №................/...........г. на..... от......... ,с ЕГН .................... е мое рождено дете, поради което заявявам, че го припознавам за мое дете.







ДЕКЛАРАТОР:........................

Попълваш тази декларация и таткото отива с нея при нотариус, който за 2  минути и срещу 2 лева го заверява. После даваш това заедно с копия от личните карти и на двамата в родилното, когато оправят документите на детето. Успех.

# 74
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ами те в болницата ги оправят тези неща, няма нужда от допълнително разкарване

Общи условия

Активация на акаунт