За училището-обучението и педагогиката...

  • 5 056
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 470
   Здравейте,всички мамита!!!От скоро съм в този чат,но не намерих тема по въпросът който живо ме интересува. Thinking
   Имам ученици във първи и втори клас,децата са ми умнички"на мама гарджетата...",и според учителките се справят много добре...Но аз не съм доволна...Сух материал,сух материал,адски много сух материал...Домашни по четири и повече листа,и то само по български...А математиката newsm78 ...говорим за деца на 6г.и на 8г....Значи сутрин учат по 4часа,следобед пишат домашни по 4часа средно,това са 8часа умствен труд...Питам се дали във министерството работят толкова?!А за извън класни дейности...Или някакви по хуманни занимания,някакви организации,училищен вестник,театрални постановки...То вярно че и време не им остава,но аз си мисля,че поне в началните класове трябва да се наблегне на по-човековъзпитаващи дейности.Каква е файдата да ги направим роботи,претъпкани от знания,но нямащи никаква инициатива,амбиция,самоконтрол...
   Убеждавам се че не обществото или семейството са виновни за агресията у децата...В основата на това седи изкривеното ни образование...Не знам дали сте говорили с психоаналитик,но аз съм говорила,и книги що изчетох...На децата трябва да им се дават задачи,с които боха се справили относително лесно,за да изграждат самочувствие,и интерес към света...Трябва да се набляга на общественните прояви и рулевите занимания,както се наричат,за да се учат да общуват помежду си,да бъдат социални...Да им се даде простор на изявите им,да се търсят талантите им и да се развиват...
   Що се отнася до четенето,писането и смятането,езиците и компютрите,те неминуемо ще ги научат,няма как,но защо да не им направим училищата по лесно усвоими,по близки до техните желания и възможности!!! Praynig
   Съжалявам че съм толкова многословна!Но не искам моите момчета всяка вечер да изтрещяват върху домашните си от преумора,да се изнервят и да си го изкарват един върху друг,или върху мен...Какво печелиме всички от това?!Печелат само амбициозните им учители,че когато минат в 4клас,ще се гордеят че са най-наученият клас.Но на каква цена?!И за какво ни е това?!Чакам мнения!

# 1
  • Мнения: 2 784
А какво точно печелят учителите? Повечето учители също смятат, че училищния материал е много и неподходящ. Но нямат думата, защото програмата се пуска от Министерството. За мен лично много неща не са наред в образователната система и е факт, че въпреки многото информация, с всяка година децата не стават по-образовани, а напротив. Не е нормално, например, въвеждането на чужд език още в 1-2 клас, когато детето не се е научило да пише правилно на майчиния си. Не е нормално задачите на един четвъртокласник да затрудняват баща му, който е учил в математическа гимназия (визирам племенника си и баща му). За съжаление нещата вървят все по-зле. Крайно време е министерския пост в Министерството на Образованието да се заеме от учител, а не от адвокати и счетоводители, но познайте кога ще стане това. Rolling Eyes

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Така като чета си готова за учителка.
Моето дете е още далеч от училищната възраст, но имам наблюдения над две деца във втори клас. Ами не виждам нищо претоварващо. Организация трябва. Едно добре организирано дете успява да се справи с домашните си за около 2 часа. Не ми е ясно как ще се научи да пише, без да се упражнява с химикала в тетрадката. А и листовете е относителна работа-4 листа в учебна тетрадка са няма и половин страничка в обикновена. Дори са доста по-облекчени от времето, когато ние бяме ученици. Много по-лесно е да попълваш наготово в уч.тетрадка.
   Какво печелиме всички от това?!Печелат само амбициозните им учители,че когато минат в 4клас,ще се гордеят че са най-наученият клас.
Децата вече завършват начална степен на образование в 4 клас, т.е. в 5 ще са гордостта на учителите си.
А по-абмициозна е майка, която изпраща детето си на 6 г в първи клас.

# 3
  • Мнения: 1 470
Благодаря на всички които са си направили труда да прочетат и моята тема!!!  bouquetВ отговорите ви долавям и критика!За Микки,не съм амбициозна,наложи ми се да дам детето си на 6г.,и не ви говоря за учебните тетрадки...Все пак е хубаво да има амбициозни майки,но тази тема не ме показва в такава величина.Може би наистина ни липсва организация в семейството...Просто ми се ще някой да обърне внимание на моя призив,да се преразгледа начиная на преподаване,и да се набляга малко повече и на извънкласните дейности,защото те подчертават индивидуалното в децата ни,и ги карат да общуват.А ние всички се надяваме от тях да станат преди всичко хора,нали?!
    Praynig Praynig PraynigМоля!!!Нека всички които мислят поне наполовината като мен,да ме подкрепят,и освен за детските надбавки и майчинството да помислим как да се борим и за нашето възпитание и израстване на нашите любими деца,както и за обучението им естественно! Praynig

# 4
В старанието си за "толериране" на талантите се народиха всевъзможни нови и по-нови учебници с безумно съдържание и никаква логика в начина на поднасяне на материала.
Предпочитам си "старата школа", поне имаше повече логика в учебниците.

Колкото до количеството на домашните - това не е програма от министреството а си е прищавкя на самите учители и е подход за намразване на училището още от самото начало. Работи 100%.

Добре дошла в света на ученическия родител, купи си валериян, защото тепърва предстои да се срещнеш с безумията на сегашната система и омразата на повечето учители към учениците. Ще разбереш защо и учениците ще намразят учителите.
Синът ми посещава алянса, разликата в подхода на учителката му там у огромна. И след като не става въпрос за пари, тъй като това не бива да влияе върху отношението на учителите към децата, то не разбирам как повечето не могат да приемат, че просто не ги бива за тази работа, а продължават да тормозят децата.

Разбира се всеки учител си е уникален, това те го знаят чудесно, но малцина са тези, които приемат децата като уникални, повечето подхождат към класа като към стадо говеда и по този начин ги подканват да се държат така. Естествено е, че разбиране у такива хора няма да намериш, нито пък ще успееш да обясниш нещо на тези, които "аз от 10 годин съм педагог, вие на мен сте тръгнали да обяснявате". Затова установих, че тактиката "трай коньо за зелена трева" работи най-добре и е най-полезна за детето ми. Това е съвет от майка на петокласник, въз основа на педгодишните ми наблюденията върху едно българско училище.
УСПЕХ!

# 5
  • Мнения: 1 640
Ттотов,съгласна съм наполовина с изказването ти,но твърдя,че постигането на най -високи учебни резултати не е най-важната цел за учителя.Той работи за  изграждане на навици и умения за системен учебен труд,за положителна емоционална среда , в която да учат учениците му, за добри взаимоотношения/ученик-ученик,учител-ученик/,за ... Да не изброявам повече.Разбираемо е ,че в края на 4 кл.учителят  желае учениците му да имат добри резултати на изходящите контр.работи-та нали по учениците се съди за кадърността на учителя,за ефективността на работата му.Може/допускам/ да има и такива,които прекаляват с изискванията и натоваренността,но тогава да помислим защо е така! Ако един учител се престарава в работата си,ако прави през ден писм. изпитвания,ако дава за през ваканцията писане на 5 преразказа или съчинения или решаване на 50 задачи.........ами че и самият учител се натоварва с повече работа в този случай,нали трябва да провери работата на децата!Мисля,че ти дадох насока,размисли и ми кажи каква е печалбата за този учител.А няма ли и доста амбициозни родители,които мърморят,че детето им скучаело в клас понеже знаело да чете,да пише,умножавало и не знам още каквоси.Е, кажи ми ти как ще постъпиш,ако си учител и трябва да угодиш и на амбициозните и на тези,които мислят като теб?!Не те нападам,просто разгледай проблемите в образованието и от друг ъгъл.Учителите са брънка от системата и за мен те и децата са най-потърпевши от експериментите,които се правят.
     Ти като родител също искаш децата ти да постигат добри резултати и би се гордяла с това.Защо учителите да не го правят?!

# 6
  • Мнения: 1 470
   Мисля че погрешно сте ме разбрали,или погрешно съм се изказала!В никакъв случай не нападам учителите,и те гонят стандарта,освен това сте много прави,че има безброй майки които са готови на цената на всичко да направят от своето дете гении.Но това подстрекава много училища за да се водят елитни,да прекаляват със обучението...Обръщам се по скоро към нас,родителите,които трябва да се опитваме да направляваме начина на образование,с действията си,или да толерираме тази анархия,с бездействието си!Знаете ли че за по миналата година в елитните училища е имало към 30случая,на докарване на първокласници до диабет от стреса,и от амбициозни родители и учители?!Тези данни ни ги изнесе една психоложка,на специална среща със родителите на кандидатпърволаци.Ето за това говоря!И съм много далече от мисълта в кампанията по написване на учебниците да се включват още "ВЕЛИКИ"умове...Напротив,трябва да сменим системите до минимум,и да ги опростим...Търся привърженици,които е хубаво да разбират повече от тези неща,и с които поне да обърнем внимание на общественноста,а може би и на управляващите. Praynig Praynig Praynig

# 7
  • Мнения: 1 640
Подкрепям те,съгласна съм с това,което казваш за елитните училища,за мн.високата летва,за здравето на децата ни ,за това,че ставайки жертви на нечии амбиции,децата губят безгрижието на детството и ред други негативи.
     Дано се включат и др.майки в разговора.

# 8
Напълно споделям мнението на ttotov.
Наблюденията са ми от позицията на родител на третокласник. В учебниците има доста "недоразумения" - нерешими задачи, трудно изпълними упражнения по български език, въпроси, чиито отговори ги няма в съответния урок по Човекът и обществото и т.н. Всичко това доста обезкуражава и снижава самочувствието и увереността в подготовката на ученика. Въоръжили сме се с всякаква допълнителна литература - тестове, сборници, енциклопедии и т.н., но понякога набавянето на елементарна информация по дребен въпрос ни отнема доста време.
Какво от това, че примерно от издателството ще ви се извинят за това, че са записали в учебника нерешима задача - нали не можете да го "закачите" до червената питанка на учителката - защо задачата не е решена. Примерите са доста и всеки път си казвам - "Ще започна да събирам тези "бисери" от учебниците, на които се натъквам и ще ги изпратя на министъра на образованието - да види с какво се борят ежедневно децата ни"

# 9
Тодоров, мисля че съм далеч от амбициозен родител - детето ми ходи на алянс за да компенсира "качеството" на обучение по чужд език, или по-скоро целогодишните отсъствия на преподавателя. Загърбвам факта, че директорите на училището си затварят очите пред ежегодните 6 месечни болнични на някои учители, но не мога да си позволя в 7ми клас детето ми да не знае език на нивото на новопостъпващите ученици.

Още в първи клас на задача по математика на контролно имаше задача, която детето ми беше решило вярно (инженер съм все пак и имам понятие от математика), но госпожата беше зачертала като грешна. В следващия час си беше направила труда да обясни "правилното" решение на задачата, като изходила с аргумента, че "така е в ръководството за учители", а на детето отговорила "тя майка ти не знае".... Беше елемнтарна задача с брой триъгълници, като един тя броеше два пъти - нещо като игричката за 11те пръста на ръката. Естествено в други задачи натам имаше правилно решени примери и тогава пак моето дете беше в грешка, защото броеше както му е показано от госпожата.
Какво излиза - учителя НИКОГА НЕ ГРЕШИ, дори да има съмнения за това, ТОЙ ВИНАГИ Е ПРАВ, защото той пише оценките. Втълпявам това в главата на детето ми още от първи клас.
Ако успееш да се пребориш с този криворазбран авторитет, ще е успееш да се пребориш и с начина на преподаване.

И нещо към Къпинче - "количествените натрупвания водят до качествено изменение" - ако детето е в състояние да напише 1 ред ченгелчета красиво, то ако трябва да напише 10 реда от тях, 9те останали ще ги напише грозно поради умора на ръката, разконцентриране и т.н. Познай кое ще се затвърди като навик - 1вия или 9те реда? =MDM=  е прав(а) - всевъзможни допълнителни сборници, а не остава да направят материяла от учебника. И за домашно - упражненията от учебника, че "за тях не остана време". Кому е нужно това?
Относно предишния ти постинг за гордостта на учителите - ще подмина, защото всеки иска да му казват "евала", особено ако някой друг ти свърши работата...

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Интересно защо щом толкова всичко ви е ясно и толкова ги разбирате нещата пускате постинги като анонимни гости newsm78Докато продължава това анонимно плюене нищо няма да се промени не само в образованието.
А защо не погледне нещата и от обратната страна. Родители, които не знаят дори името на класната, не са поглеждали бележника на детето си с месеци, не посещават родителски срещи, защото все са заети. И точно на такива все учителите им са криви.

Последна редакция: вт, 16 яну 2007, 14:38 от микки

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Когато говорим за образование – за съвременните форми и методи, за учебници, помагала и материал, практиката и опита са много важни. По тази тема всеки може да теоретизира колкото си иска, но след като няма ученик и не е запознат детайлно с това, което се случва в съвременното училище просто не знае за какво става дума. 

Да, домашните са сериозни. Едно трудолюбиво, старателно, изпълнително и съвестно детенце ще седне и за два часа /с помощта на родител/ ще си напише. А ако детето е по-палаво, буйно, трудно се задържа на едно място, и един следобед няма да му стигне. Материала е струпан безумно и не е систематизиран изобщо. Това го заявявам съвсем отговорно. Не може от първокласници, които още азбуката не са изучили да се иска да спазват точна и правилна пунктуация. Следи се за пълен и непълен член във втори клас. Пак във втори клас се съчинява приказка по „опорни думи”, забележете – 5 на брой. Имат контролна на „разказ по преживяна случка”. Във втори клас. Аз това съм го учила в 4-ти и това ми беше първата класна работа. Пак в материала за втори клас – периметър на четириъгълник. Вече имаме уравнения с неизвестни. Задачи, които аз нормално бих решила като съставя система уравнения с две неизвестни. Безумие след безумие. /Е, още не съм срещнала задача, която да ме затрудни и не вярвам да ми се случи./ Английски – 7 помагала по английски за втори клас!!! Седем! И не е само той. По всеки предмет има минимум по 5. Ние имахме по 3 /максимум, и то само по български и математика/. Какво ли ни чака в трети?

Колкото до учебните тетрадки – една страница от тях съвсем не е половин в нормална тетрадка. Гарантирано! Ние за домашна по-малко от 5 страници от сборник или учебна тетрадка нямаме. Като сложим поне 3 предмета на ден и какво се получава?

И не е там работата, че моето дете няма да се справи. Ще се справи. Щом трябва. Но трябва ли? Необходимо ли е така безумно да се трупа безредно материала? Резултата се вижда. Дори и тук. Един бегъл поглед на форумите и ще се разпознае приблизително набора на списващия по броя на правописните грешки. Неграмотността расте главоломно. И това е пряк резултат от това, което се случва в училището през последните 7-8 години. Така че, проблемът е сериозен, и то главен герой тук съвсем не са родителите.

# 12
  • София
  • Мнения: 223
И аз съм съгласна с Дара!За съжеление е абсолютно права!Неграмотността е толкова нарастнала,че скоро може и да я приемем за нещо нормално SadНаистина материалът е несистематизиран,струпан и сух!Децата се справят с нещата без да ги разбират дори,жалко е,но пропастта е голяма и все по-голяма става #Cussing out

# 13
  • София
  • Мнения: 4 865
дъщеря ми е в пети клас - съвсем обикновено дете, без претенции за гениалност.
на пръсти се броят случаите, когато се е налагало да й помагам за уроци и домашни през изминалите четири и половина учебни години.
оплакване имам единствено от уроците по история (и то не от всички) за четвърти клас - човекът и обществото или както там се наричаше. в предългите изречения виктория трудно отделяше фактите от лирично-есеистичните въздишки на авторския колектив. това пък ни даде достатъчно материал за дискусии по различни теми.
математиката никога не е предизвиквала недоумение - с ъгли, периметри и т.н. се оправяше сама. между другото, периметърът не го учат като уравнение с неизвестни, а се позовават на принципа: събираемо+събираемо=сбор и съответно умаляемо-умалител=разлика. добра основа за разбиране на уравненията по-нататък.

това, което аз виждам като основен проблем на началното училище е дисциплината, но пък това е по-скоро домашен проблем... твърде често децата не възприемат учителите си като авторитет. от кого ли са се научили?

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
това, което аз виждам като основен проблем на началното училище е дисциплината, но пък това е по-скоро домашен проблем... твърде често децата не възприемат учителите си като авторитет. от кого ли са се научили?
Да, от кого ли? Rolling Eyes
Аз съм и майка на второкласник и учител. Детето ми се справя добре и за сега не е срещало трудности. Домашните и уроците му отнемат не повече от 2 часа, понякога и много по-малко.
Проблемите са доста комплексни. Не са само до учебници. Много е сложна системата. Многократно съм обяснявала как сме притиснати от ръководството и се изискват от нас купища ненужни бумащини, а можем да се занимаваме през това време с децата.
И докато родителите не спрат да коментират пред децата колко са тъпи и жалки учителите, не трябва да очакват някакви резултати.
Не се жалвайте само тук, напишете писмо на министъра. Той в момента се е амбицирал да отчита дейност, ще проверява и т.н. Ама пак ще му замажат очите и аз знам как. Вече са ни подготвили и разяснили как да действаме при евентуална проверка...

# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Истини имам във всеки пост до тук.
Моето дете е в 3-ти клас и понякога едвам смогва(ме) да напише всичките си домашни за часовете предиобяд, защото тя сега е 2-ра смяна. Понякога има елементарно домашно. Чат-пат се справя и сама, но винаги накрая под мои контрол е всяко домашно, когато тя не е на Занималня. Ако е там, разчитам, че я контролират те, но се окзва, че дълбоко се заблуждавам... Както и да е, това вече е съвсем отделна Тема.

Не знам как е ще е в по-горните класове. Племенника е под 100%-в контрол от страна на баща ми и пак едвам смогват. А е само в 6-ти клас. И баща ми е пенсионер и има време и желание да му помага, но колко родителя могат същото? И се оказва, че без контрол от възрастен трудно се върви напред и се постигат резултати. Говоря за обикновени деца, не за гениални такива.
Безумията в МОН са велики. Както и тези в здравното министерство, но ние сме велик народ, търпелив...   ooooh!

Към гост "=":
1. Защо не се регистрираш (ако беше щеше да получиш 2т. на ЛС).  Пишеш доста активно от поне половин година насам.
2. правописа на алианс, само да ти подскажа.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
   А за извън класни дейности...Или някакви по хуманни занимания,някакви организации,училищен вестник,театрални постановки...То вярно че и време не им остава,но аз си мисля,че поне в началните класове трябва да се наблегне на по-човековъзпитаващи дейности.Каква е файдата да ги направим роботи,претъпкани от знания,но нямащи никаква инициатива,амбиция,самоконтрол...
 
и идеали бих добавила.
Мен това също много ме притеснява.

# 17
  • Мнения: 275
тъкмо щах да напиша на "госта"как се пише алианс и видях, че Шани го е направила.
Ами вижда се , че недоволни има-и родители и учители и деца.Като гледам май трябва в начален курс да се учи само правопис и математика.

# 18
  • Мнения: 1 470
   Здравейте всички,мамита!!!Много съм щастлива че моята тема има такъв отглас!Къде с критики,къде с одобрение,се радвам че ви обърнах внимание върху този проблем.Все пак това е някакво начало...Ще ми се следващата стъпка да е по задълбочен разговор,не само мнения,който наистина да доведе до някакво решение,както казва учителката обърнато директно към министъра и управляващите.В тази връзка,хубаво би било,ако в чата има майки които се занимават с психология,право,учители и др.които могат да помогнат за по пълно обосноваване на темата,нека се свържат с нас!Ако успеем-успеем,ако не децата ни ще знаят че поне сме опитали,а това ще е голям напредък,а за нас ще остане поне споделеното недоволство.Поздрави и от трите ми синчета!!!  hahaha Joy baby_neutral

# 19
  • Мнения: 2 784

И докато родителите не спрат да коментират пред децата колко са тъпи и жалки учителите, не трябва да очакват някакви резултати.

Ето с това съм съгласна напълно. Некомпетентни учители е имало навсякъде и всякога, за жалост. Но навремето ни учеха да уважаваме учителите си. Единствения път, когато съм казала лоша дума за учител, беше в 9 клас, когато казах, че физичката ни е простакела и баща ми каза:"Сладващия път, когато те чуя да казваш нещо подобно за учител, ще те зашлевя през устата." А сега слушам етърва ми да коментира пред сина си колко са тъпи учителите му. На даден етап детето ще повтори думите и пред учителката си и чакай после резултати. Какъв стимул има учителя да даде всичко от себе си и какъв стимул има детето да се учи в тази ситуация?

# 20
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не само за тъпите учители, ами и за това, че колко по-малко сме учили, което определено не е вярно, само учебниците и помагалата ни бяха по-малко и чантите определено по-леки. Всичко беше същото, но написано по-разбираемо и за родителите, а сега без да си купим ръковоство на учителя не можем да помогнем на децата си.

# 21
  • Мнения: 578
ttotov и dara напълно съм съгласна с вас. Дъщеря ми е в първи клас и се справя добре! Въпреки това има дни в които пише по три часа домашни! Всичките тези помагала и тетрадки в които пишат едни и същи цифри и букви в безумни упражнения са направо изумителни! Раницата на детето тежи всеки ден по 4-5 кг....Определено времето за "човековъзпитаващи дейности" не е предвидено, а може би вече се счита че не нужно!
Недоразуменията в учебната програма са много и най-точната оценка за нейната неефективност е нарастването на децата отпадащи от училище.

# 22
  • Мнения: 1 470
    baby_neutralДобро утро на всички раннобудници!!!Здравей и ти Жълт Ламтурник!Искам да споделя за уважението към учителя,от собствен опит.Учила съм във спортно училище...По голяма дивотия,едва ли би могла да се случи на човек!Та там както се досещате,възпитанието и човещината бяха на ниво Money Sick Money,учителите тотално унижени,и унищожени,единственният добродетел бе медала.Но все пак и там имаше учители които бяха уважавани,в чиито часове беше пълно мълчание,и никой не посмяваше да ги заплюе в лицето,не че имаха мусколи...Питам се защо ли?!Това е от мен,по въпроса за уважението,то или го има,или го няма...или си се доказал,или се надяваш да ти се размине...Питам се ние майките от този чат,в коя категория попадаме?! bowuu bowuu bowuu  bouquet

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....Но все пак и там имаше учители които бяха уважавани,в чиито часове беше пълно мълчание,и никой не посмяваше да ги заплюе в лицето,не че имаха мусколи...Питам се защо ли?!Това е от мен,по въпроса за уважението,то или го има,или го няма...или си се доказал,или се надяваш да ти се размине...Питам се ние майките от този чат,в коя категория попадаме?! bowuu bowuu bowuu  bouquet
Какво се питаш?- не разбрах. Говориш за учителите и изведнъж питаш за категрията на родителите.
За да се докаже един учител като добър педагог, не е необходимо само да има тишина в часовете му и децата да се страхуват от него. За мен е по-важно детето ми и учениците ми да са разбрали това, което съм и преподала и да съм сигурна, че у дома ще им е лесно затвърждаването. За да стане това, не се иска само професионализъм на учителя, искат се много неща: уважение към работата, родителски контрол и заинтересованост, защото съгласете се, че и най-добрият педагог поставен в среда на незаинтересовани ученици, трудно би се справил, а още по-трудно ще му бъде, ако удома постоянно се натяква на детето, че учителят е втора категория и е под нивото на семейството.

# 24
  • Мнения: 1 470

Какво се питаш?- не разбрах.

Тук доста майки поставиха въпросът със уважението на родителите и учениците към учителя...
Аз дадох пример как уважението не зависи само от средата и родителите,а и от самите учители.И въобще никъде не съм споменала думичката страх,защото в моят случай тя би се свързала само със горките преподаватели, но не и учениците им половината от които тежаха по 100кг и бяха високи по 2м. Tired

# 25
  • София
  • Мнения: 223
Съгласна съм ,че родителите трябва да учат децата си на уважение към учителите,но пък изграждането на авторитет е изцяло работа на самият педагог!Той е човекът,който трябва да намери пътят към децата и да предизвика и задържи интереса им!Много лесно е просто да прехвърляме топката от учител към родител и обратното,а децата поспенно да остават някъде посредата!Важно е да има заинтересованост и от двете страни и обратна връзка,когато има комуникация и желание от двете страни нещата взимат положителен развой.Родители и учителии трябва да работим заедно за доброто на децата ни,защото учителят прекарва дори повече време с детето ни и се явява като негова втора майка!Ако има борба м/у нас детето се демотивира и няма начин да го накараме да бъде концентрирано в час,защото вижда,че родителите му не уважават учителката ,и тя от своя стране няма отношение към родителите и съответно към детето ConfusedТака че нека работим ръка за ръка  bouquet

# 26
  • Мнения: 275
напълно подкрепям Лиляна, и 5 квалификации да има един учител и де що дипломи и курсове да е изкарал и да се утрепва да работи за своите ученици, ако няма заинтересованост в къщи и  се плюе по авторитета на учителя -резултат няма да има. Интересно ми е все пак от какъв учител ще са доволни повечето родители?
Тук срещам много теми, които започват с "Бясна съм, Възмутена съм, Да се скарам ли  с учителката,.....и т.н.Всеки недоволен и всеки критикува и упреква учителите, лелите в градината, директорите, министерството, но по-страшно е , че всяко следващо изказване  е от типа-"иди и кажи на тая...., покажи и кой командва парада,...., и неща от сорта.Та питам се ако се приеме и родителите да участват в определяне заплатата на учителя от кои точно родители ще зависят заплатите на учителите-от набедените за елит, от псевдо родителското настоятелство , лични сметки ли ще си разчистват или от ония, които са доказали, че се интересуват от децата, активно участват в учебно-възпитателната работа с децата, изискват , но и много дават от себе си, подкрепят начинанията на учителите?
Не съм съгласна заплатата на учителката на детето ми да я определя неграмотна родителка.

# 27
  • Мнения: 656
 newsm78
Защо като стане въпрос за учители, винаги се повдига въпроса за парите? Нали уж било призвание...

То че има и тъпи родители - има, това не изключва наличието на тъпи учители също.
Уважението трябва да се заслужи, а не наготово да се получи.

ПП: Говорила съм с една начална учителка (случайно в градинката разбрах, че е такава) - ами по-тъпи доводи от тези, които тя даде затова колко е нормално да принуждават децата да ходят на зелено училище не бях чувала. При това изтъкваше колко нормално е не само децата да и плащат нейните разноски, а и получаването на командировъчни пари, пак набирани за сметка на учениците. Изобщо не се замисли нормално ли е един родител при заплата колкото нейната (има доста хора взимащи и под нейната) да даде 120лв само за една седмица... Другите простотии, на които се наслушах тогава ще ви ги спестя.

Но haley_2007 ще я префразирам така " И 5 квалификации да има, те не са гаранция, че в главата на човека има ум". Присъствала съм на достатъчно родителски срещи, вярно е, че не всички родители са умни, бисери и от тях съм слушала достатъчно. Ако учителя е в състояние да погледне отделното дете като индивид, то тогава има шанс да намери интересното за него, това, за което irka7 споменава. А дали ще стане - зависи и от детето (в това виждам родителския контрол). Но е невъзможно да стане без учителя да отвори вратата за диалога.

Лиляна, чета ти от известно време мненията, ако и в истинския си живот си такава бих се замислила да си сменя местожителството, за да си учителка на детето ми.

Аз не смятам за нормално един родител да трябва да отделя всеки ден поне по 2 часа за учебния процес на детето си. От време на време го приемам, но всекидневното висене над главата на дете, в продължение на години - това за мен е липса на учебен процес в училище.

# 28
  • Мнения: 1 470
   Много се отдалечихме от темата! Аз исках да говорим повече за децата,техните нужди,емоции,и амбиции...А то каква стана?! Thinking
   Нека не нападаме учителите,или родителите,и от двете страни има и такива Blush Crazy Twisted Evilи такива Laughing Rolling Eyes Heart Eyes.За цялата дивотия в образованието е виновна системата като цяло.Нека заедно да намерим проблемите,и да се опитаме да обърнем внимание на министъра и управляващите, върху тях!
             
                Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy
 
   Нека не караме нашите деца да приличат на тези топчици,прехвърляйки си ги между учители и родители,а да обединим усилията си!

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ttotov - само от чисто любопитство...  Blush
Кое спортно школо и с какъв спорт?
10нкс  Simple Smile

# 30
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добрееее, ttotov предлага да се обединим и да искаме промяна. Аз съм с две ръце за. От доста време се противя на тази система и все се заричам да не си затварям очите и устата за нередностити, които виждам всекидневно и пак я карам така. Въпреки това се старая учениците ми да не забележат колко е крива системата ни и колкото мога компенсирам. Гнили места обаче има много и все някъде се пропуква.
Та какво предлагате? Да започнем от учебниците? Всяка година има дискусии около тези учебници и се раздухва много около тях и пак избират едни издателства, но по какви критерии не ми е ясно много, мога само да предполагам. Само на есен излиза заповед на министъра и биват публикувани един два учебника по предмет и ние за 2-3дни трябва да избираме.
Аз мисля, че трябва да се започне малко по-отгоре. От ръководствата - инспекторати и директори. Но нямам идея как може да се промени нещо там, от нас родителите и редовите учители. Казвам го от опит, пробвали сме, но не - директорът и началник инспекторатите са с много права, както се казва - "те колят и бесят".
Само мога да ви подкрепям и ако имате нижда от информация от кухнята - на разположение съм, колкото ми е възможно ще отговарям.

# 31
  • Мнения: 2 792
  Димана в момента е втори клас, не и помагам особено с домашните, в общи линии тя сама си ги пише, коментирам с нея (аз или майка ми, защото сутрин е при нея) само нещата, на които не схваща какво се иска в условието. Честно казано, на мен не ми се струва толкова претоварваща програмата, на против, още първи клас се изненадох, след всичко, което бях изчела за натоварените програми в училище, колко леко и спокойно върви всичко.
 Виж за безумните учебници е друга тема, условията понякога са безмислени, наскоро Димана имаше следната задача:
 Една майка купила 3 чифта ръкавици. Колко броя ръкавички са това? Колко деца има майката?

 На което Димана зададе логичния въпрос, как да разбере, колко деца има майката, като тя може да е купила три чифта на едното си дете или да има 2 деца и на едното да е купила 2 чифта, а на другото един, защото си пази резервния чифт, или да има 3 деца. Mr. Green

 ttotov, не разбрах, какво конкретно искаш да се промени.

# 32
  • Мнения: 275
съгласна съм и с жената на Кронки, че и дипломите не дават ум ако си си ги купил и не си положил усилия за да се изучиш.Историята познава много такива"специалисти".Е кой е виновен за това? Пак образователната система, нещата са гнили и от долу на горе и от горе на долу.Взаимно започнахме да се лъжем.Притискат учителите с разни безумни изисквания , ние ги притискаме с претенции кога основателни кога не, карат ни взимно да се мъчим по някакви безумно написани учебници и в основата на всичко не мислите ли че са парите.Пари за издателствата, които печатят учебниците, пари за училищата, които искат да запълнят бройката  с ученици за да ги има, пари за база, пари за заплати, да ама заплатите са въз основа на бройката в класа-има 18 човека има клас има учител, няма -няма.А всеки иска да е на работа......ще продължа с нещо, което ми попадна от нета, изчетете го има много истина в него:
Какво трябва да направиш, за да те изключат от училище?

  Положението е такова – никой няма интерес да те изключат от училище и каквито и усилия да положиш, те ще останат безрезултатни. Не чакай друг да свърши твоята работа. Ако искаш да се махнеш от училището, в което си записан, просто го направи.
Всяка година директорите на училища се тресат от ужас ще успеят ли да запълнят паралелките, които са заявили като план-прием пред МОН. Всеизвестно е, че все по-малко деца се раждат през последните 15 години. В един сегашен десети-единадесети клас почти никое от децата няма братя и сестри, т.е. целите ресурси на семейството са съсредоточени в усилието да бъде изхранено, облечено и изучено единственото дете. Демографската криза е проблем, който се обсъжда, но МОН не прави нищо, за да реагира адекватно на него. Нормативът за цяла паралелка и сега е 18 ученика, а този норматив се запълва с огромни усилия дори в централни софийски училища. Една паралелка отговаря на две учителски места и разформироването й би довело до сериозен кадрови или социален проблем.
Ето защо на практика поведението на учениците в час и присъствието им в училище е въпрос единствено на тяхната инициатива и добро желание.
Ученикът може да си позволи арогантно поведение, тормоз над съученици, рушене на училищна собственост, влизане в час под въздействието на алкохол и наркотици. Това се превръща в сиво ежедневие.
Правилникът за вътрешния ред посочва броя неизвинени отсъствия, след допускането на които следват наказания. Класните ръководители обаче са принудени да извинят всички отсъствия над съответния брой, защото след “Забележка” и “Предупреждение за преместване в друго училище” следващата степен е “Преместване” – а това е крайно нежелателно.
Фактът не може да остане прикрит дълго. Дори ако класният ръководител положи усилия да представи нещата като великодушна амнистия, последна прошка, отлагане с възпитателна цел... Учителят се превръща в добродушко, който всичко забравя и прощава, а ученикът е безнаказан и победител, каквото и да си е позволил.
Средствата, с които може да се въздейства на такива деца, са крайно ограничени. Разговор с родителите, които или прикриват отрочетата си, или плачат, безпомощни да се справят с промененото, израснало, лъжливо момче или момиче, в което те не могат да разпознаят бебчето си.
Изпитаното “Разделяй и владей” също не винаги върши работа. За съжаление добрите, възпитани, кротки ученици по-лесно изтърпяват системния тормоз от страна на другарчетата си, отколкото да посмеят да се изправят срещу тях. Ако влязат в конфликт с класната, тя поне няма да ги набие.
Не само добрите деца, а и учителите се оказват напълно беззащитни. Дядовците, които са охрана, не са в състояние да се покатерят до петия етаж, за да изхвърлят някой развилнял се хулиган, който заплашва със саморазправа или говори по отвратително циничен начин. Директорът винаги е на страната на “детето”, дори ако то е 95 килограма, не може да спре да хихика заради прясно изпушената трева и току що е обяснило, че след шестия час ще прегази с новата си кола учителката, защото е гадна.
Когато всички граници са преминати, на въпросното дете се предлага да подпише декларация, че вече няма да прави така. И така – колкото пъти се наложи, до края на учебната годна. Няма значение дали учи или не, дали изобщо влиза в училище или не, дали в час плюе по черната дъска, дали споменава редовно близките роднини на преподавателите.
Детето има права. Учителите са негови вечни длъжници. Има безброй безработни преподаватели, а възпитанициите все повече намаляват.
Ако ти е писнало от тъпото даскало, просто хвърли молбата на бюрото на директора. Направи си кефа да изслушаш молбите на целия личен състав. Кажи, че все пак може и да не се махнеш, за да ти напишат тройките, които иначе би видял през крив макарон.
И триумфално отиди при следващите балъци, които ще ти целуват пъпчивото дупе, защото децата са цветята на земята.
А, да, и нашето бъдеще.

# 33
  • Мнения: 1 470
   За Шани!Учила съм в 47у-ще"Ген.Емил Марков",лека атлетика.Защо? Flutter
   Радвам се че последната майка обрисува един сегашен тинейджър,и няма да ми се налага да го правя аз.Определено не ми е приятно!
   За жалост,скъпи родители,ако сега не вземем мерки,рано или късно това ще се случи и с нашите деца.Дали ще са от добрите,или от лошите както виждате картинката въобще не е от веселите!
   В по предни изказвания,бях обосновала мнението си по въпроса за арогантноста и агресията в подрастващите,но ако трябва пак ще го повторя.
   Много важно е в началните класове децата да добият самочувствие,да се научат на инициатива,да уважават,да се чувстват на място,стъпили здраво на земята,но това не става със възлагането им на непосилни задачи,от което те стават несигурни във възможностите си,срамуват се да се изявят,у тях се събира негативизъм,който рано или късно се обръща в АГРЕСИЯ!Съжалявам но един родител не би се справил със срама на детето си от класа,затова че не е успяло да направи нещо...
   За да разберете че съм права за домашните ще ви опиша само един учебник за първи клас-"Тренировъчни упражнения и диктовки по бъэлгарски език"който съдържа 144страници текст,и нито една картинка,Половината от този учебник ще трябва да бъде преписан в обикновенни тетрадки,до края на годината.Това е по системата на "Просвета",защото на"Булвест"учебниците са по малко и по упростени,но нас никой не ни е питал по коя система искаме да работят децата ни.
   Какво предлагам ли?Вече съм написала,но пак ще напиша:Тук в чата да съберем наша си експертна комисия от преподаватели,психолози,прависти и всички които могат и искат да помогнат с нещо,и да напишем мотивирано искане,или петиция,или каквото трябва до министъра и управляващите!Чакам подкрепата ви!
   Радвам се че първата учителка вече застана зад мен!Благодаря ти!
   Харесва ли ви този текст,визуално?Без никакви картинки?!Е такъв е учебникът на моят първолак...!

# 34
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
ttotov, ето ти още една учителка зад теб. Признавам си, че първите постинги определено ме наведоха на други мисли, реших че е поредната кампания срещу учителите.
Ето няколко отправни точки, отнякъде да започнем.
УЧЕБНИЦИТЕ. Безумие е за 3-4 дни, максимум седмица човек да реши кой е по-малко лошия учебник. Докато поне една година не е изпитан в практиката според мен е невъзможно да се реши кой учебник "става".
УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ: През 4-5 години се въведат нови програми, всеки министър започва да прокарва своите идеи, няма никаква приемственост.
ДИСЦИПЛИНАТА: След думите на haley_2007 няма какво да се добави. За съжаление действителоността е такава. А и спекулата с т.нар. "извинени отсъствия". Едва ли има личен лекар, който отказва бележки на учениците. Ако някой е надниквал в Закона и Правилника за приложение, ще види,че учителя просто е с вързани ръце.
Това е засега от мен в този късен час. Hug

# 35
  • Мнения: 448
Прочетох внимателно всички мнения.Смятам се за компетентна до известна степен като майка на две ученички-в 7 и 4 клас.И двете ми деца попаднаха на изключителни педагози в начален курс-взискателни,но същевременно много човечни и винаги готови да се отзоват.Само да спомена,че учавствам в родителския актив на малката и много пъти съм работила съвместно с учителите.Така беше и докато голямата бе в начален курс.В прогимназията обаче всичко се променя.Децата навлизат в пубертета,а учителите стават различни по всеки предмет.Тогава настава суматохата-децата са по-буйни,а учителите нямат никакви права.При който учител мине номера-добре,при който не мине-става "гаден".В този момент е много важна нашата намеса като родители.Напълно съм съгласна,че не трябва да изказваме пред децата си негативното си мнение за техните учители,ако имаме такова.А няма начин да не съществуват такива педагози,които не се справят с работата си,но аз уча моите деца,че те трябва да се нагодят към учителите си,а не-обратното.
Защото в крайна сметка те"колят и бесят"-факт.
А за помагалата,учебниците -те наистина са под всякаква критика,както и тестовете за кандидатстване след 7 клас.Така че ако има някаква подписка или писмо до министъра,пишете ме и мен и то два пъти! Shocked

# 36
  • София
  • Мнения: 2 162
....Но все пак и там имаше учители които бяха уважавани,в чиито часове беше пълно мълчание,и никой не посмяваше да ги заплюе в лицето,не че имаха мусколи...Питам се защо ли?!Това е от мен,по въпроса за уважението,то или го има,или го няма...или си се доказал,или се надяваш да ти се размине...Питам се ние майките от този чат,в коя категория попадаме?! bowuu bowuu bowuu  bouquet
Какво се питаш?- не разбрах. Говориш за учителите и изведнъж питаш за категрията на родителите.
За да се докаже един учител като добър педагог, не е необходимо само да има тишина в часовете му и децата да се страхуват от него. За мен е по-важно детето ми и учениците ми да са разбрали това, което съм и преподала и да съм сигурна, че у дома ще им е лесно затвърждаването. За да стане това, не се иска само професионализъм на учителя, искат се много неща: уважение към работата, родителски контрол и заинтересованост, защото съгласете се, че и най-добрият педагог поставен в среда на незаинтересовани ученици, трудно би се справил, а още по-трудно ще му бъде, ако удома постоянно се натяква на детето, че учителят е втора категория и е под нивото на семейството.

В училището, където майка ми е учител доскоро имаше преподавател по математика, който всички ученици уважаваха и обичаха и на чиято дъска след всеки час беше написано от същия учител "Само Левски" вместо задачи, а родителите го подкрепяха, защото в бележниците на децата им имаше само високи оценки. Жената си беше намерила начина и си беше изградила добър авторитет.
Не съм специалист, сигурно учебния материал е тежък и щом и учители и родители го твърдят, трябва да има промяна, но не може да се очаква всички деца да са еднакво способни и на всички да им е леко. Да, на децата трябва да им се дават задачи, с които могат да се справят, но трябва да се научат, че и без допълнителни усилия не може да има добри резултати. Иначе градим добро самочувствие, но без покритие.

# 37
  • Мнения: 1 470
   За Лилфи!Аз съм жена на 30г.,и когато говоря за уважение,значи говоря за уважение,не за страх от учителя,не за подкупи,не за измъкване,не за високи оценки...Говоря за преподавател,който не пишеше 6 за назубрен урок, и които не пишеше 3 само защото трябва да участваш на състезмание...Говорязапреподавател който обичаше предмета си,държеше на него и изискваше,преподавател който все мак ни научи на история,друг който ни научи да пишем теми по български,така както много малко хора могеат,и който хвана ученикв 8 клас че не познава беуквите,иго научи да чете,преподавател който ни научи на по висша математика/за тези които можеха.../.Е за тези преподаватели говоря...!Извинявам се за  ужасното ми писане,но страшно бързам...Чао!

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз не мисля, че темата е насочена като поредната критика към учителите. И не става дума, че програмите са прекалено претоварващи. Става дума за това, че са абсолютно безумно съставени учебниците, учебните програми и са структурирани часовете.

Учителите са най-малкия проблем. Поне аз досега - и в ДГ и в училище - съм попадала все на изключителни учители. Хора, които много обичат децата, много добри професионалисти и педагози. Хора, които умеят да мотивират децата и правят всичко възможно да не култивират у тях отвращение или поне нихилизъм към училището. Може би съм имала късмет, не знам. Но факт е, че съм много доволна от учителите.

Колкото до натоварването - и то не ме тревожи. Аз считам, поне за своите деца, че колкото са по-заети, натоварени и ангажирани, толкова по-добре. Въпроса е как и с какво се товарят. Товарят се с глупости, с не добре подбран, структуриран и обмислен материал, съобразен с възрастта им. Това ме дразни. И другото - безмерното количествата помагала. По 5-6-7 учебници, тетрадки, учребни тетрадки, тренировъчни тетрадки, сборници и т.н., и т.н. Кому е нужно това??? СИП-ове, ЗИП-ове... нямало часове по това в норматива, нямало часове по онова в норматива, но часове по принцип има. И какво - ЗИП, СИП, МИП. Започваме да пишем и бришем едни молби, едни бланки, едни чудесии. Не може ли просто да се измисли една читава учебна програма за бога? И тук пак не виня учителите.

Дисциплината при по-големите не знам как е. Но тук изключват от училище и още как! Мое много близко дете го изключиха като стой та гледай за едни разлепени табели по колите, паркирани около училището. За три дни я изхвърлиха 20-тина дни преди края на учебната година безпардонно с мотива, че руши авторитета на училището. Евала! В училището на дъщеря ми има три вида наказания -  забележка, мъмрене и изключване. За нейното място чакат 20 деца. Как мислите, дали ще се церемонят с някой? Документи за учебната 2007/2008 започват да валят още от 13.09.2006. Няма недостиг на деца, има жестока конкуренция и страхотен наплив. Но при нас е така. Не знам по другите училища какво става. А като говорим за дисциплина, тук считам, че главна роля имат родителите и никой друг. Единствено от мен зависи дали детето ми ще си позволи да напсува учителка или да своеволничи и наглее в час.

# 39
  • Мнения: 275
браво дара!!!Ей за такова училище мечтая, всички да стнат като него.Конкуренция, наплив , и да знаеш за твоето място чакат още 20, и ти си дошъл да учиш, а не да показваш тоалети, татуировки, пиърсинги и да парадираш с парите на баща ти и да унижаваш съученици и учители.Дисциплина е в основата на доброто поведение и доброто училище, тогава и учителя ще е мотивиран да се запознае с допълнителни материали и да ангажира децата по-интересно.
Състезанието в училище трябва  да е не за тоалети и магарии , които да вършат, а за знания.
хайде да помислим какъв учител искаме за детето си-мнения ще има куп -един иска строг, друг по-близо до децата, трети, да е приятел на учениците, , взискателен, да не дава много домашни, да не ги ангажира допълнително, е няма угодия.
Какви да бъдат учебниците?-едни ще искат леснички, друг ще каже достъпни, трети ще каже елементарни са искаме повече по-сложни задачи, по-сложни упражнения тези ги написва за 5 мин. и нищо.За по-бързите има сборници-и там нещата не са в ред разминава се материала с този в учебниците, направени са сухи и дидактитчни.
И накрая какви са нашите деца-едни са по-бързи, по-съсредоточени, по-лесно усвояват, други са по-бавни, разсеяни, имат нуцда от повече обяснение докато разберат от повече упражнение допълнително. Е КАК ДА СЕ ИЗМИСЛИ УНИВЕРСАЛЕН УЧЕБНИК И ДА СЕ РОДИ УНИВЕРСАЛЕН УЧИТЕЛ , КАТО ВСИЧКИ СМЕ РАЗЛИЧНИ И ДЕЦАТА НИ  И НИЕ.За това си мисля, че трябва да се проявява гъвкавост и от страна на учителите и от наша страна.
Какво казах не знам, но го написах на един дъх дано сте ме разбрали.

# 40
  • Мнения: 2 784
    baby_neutralДобро утро на всички раннобудници!!!Здравей и ти Жълт Ламтурник!Искам да споделя за уважението към учителя,от собствен опит.Учила съм във спортно училище...По голяма дивотия,едва ли би могла да се случи на човек!Та там както се досещате,възпитанието и човещината бяха на ниво Money Sick Money,учителите тотално унижени,и унищожени,единственният добродетел бе медала.Но все пак и там имаше учители които бяха уважавани,в чиито часове беше пълно мълчание,и никой не посмяваше да ги заплюе в лицето,не че имаха мусколи...Питам се защо ли?!Това е от мен,по въпроса за уважението,то или го има,или го няма...или си се доказал,или се надяваш да ти се размине...Питам се ние майките от този чат,в коя категория попадаме?! bowuu bowuu bowuu  bouquet
Ттотов, както сама си написала, въпрос на възпитание е. А възпитанието идва от семейството. Ако в това семейство постоянно се коментира, че еди кой си учител е тъп и некомпетентен, защото е писал ниска оценка или защото дава много домашни и т.н., неминуемо и детето изгражда същото отношение. Има учители които имат лично обаяние и чар, успяват да заинтригуват децата и да ги привлекат към себе си има и учители, които , дори да са професионалисти не успяват да направят това и затова не са обичани. А всъщност учителя не е длъжен да ухажва детето, той е там за да го учи. И ако изискваш да уважават детето ти като индивидуалност, не може да не уважаваш и ти учителя му, най-малкото за усилията, които полага. И ако в гимназията децата вече влизат с изграден характер и собствено мнение, в началното училище отношението към учителя, училището и образователната система въобще се формира най-вече в семейството.
Кронки, призвание- призвание, ама нали трябва и да се яде. Аз не съм чула още някой да си е купил диплома за учител, просто не е престижно и не е достатъчно добре заплатено. Купуват се дипломи за доктори, адвокати, счетоводители, все професии в които се печели добре.
А на Хейли_2007  bouquet  bouquet  bouquet
За съжаление, темата наистина взе да се превръща в за и против учителите, а не мисля че беше започната с тази цел. Peace

# 41
  • Мнения: 656
haley_2007
За едно не съм съгласна с теб - това, че никой няма сметка от изключването на ученици. Сметка имат оставащите в класа ученици, които често биват тормозени. Също така сметка имат и учителите, които ще им е по-лесно да се справят с дисциплината в часовете и извън часовете.
Другото, което говориш е страха - това е инстинкта за самосъхранение на човек. Човешко е да ги е страх учителите, човешко е да ги е страх и пазачите. По тази тема не мога да изкажа нито мнение, нито да дам предложение.
Резултата е една постоянна надпревара кой докъде би стигнал в училище, за да се утвърди като авторитет - едни се събличат, други удрят шамар на учител, защото просто няма от какво да се страхуват - никой няма да ги накаже...

Колкото до парите - да не засягаме тази тема, защото учителите ще се обидят от мнението ми (то не е само мое, а в последните десетилетия се разпространява широко навсякъде). Затова се обръщам към тези учители, които независимо от заплатата се опитват да дадат най-доброто от себе си, тези, които са се откъснали от изнервеното ежедневие и мисълта за прехраната (то на кого ли не му е проблем осигуряването на насъщния) - кажете какво точно искате от родители, което ще ви помогне да си свършите работата? Само не започвайте с "лошата дисциплина", защото детето ми започна първи клас добро и вярващо на учителите, неизпълнено със злоба и агресия. Така че определено не смятам себе си като причинител на тази агресия. За другите деца не мога нито да окажа влияние, нито да нося отговорност. Опитайте се да запазите доброто у децата, докато още съществува, докато не е повлияно от авторитета на по-агресивните деца. Наложете си своя авторитет пред този на "проблемните" ученици

Колкото до тозва дали ще напсува учител - аз не го уча да псува, но в училище се научава - там гледа от другите и се учи. Ако другите псуват ненаказано и той почва да псува. Ако му се карам в къщи, той пред мен няма да псува, но стъпи ли в училище ще продължи да се държи така както е най-изгодно за него.

И аз бях изумена като разбрах, че се купуват дипломи за ТУ, просто излизало по-евтино отколкото в други университети. Изобщо нямах в предвид "купуването" на дипломи,  а това "назубряне", което се получава в образованието. Защото едно е да знаеш нещо на теория, друго е да го прилагаш, а отделно е желанието да се информираш за новостите.
Може би вина има директора, от когото зависи изключването на ученик. В нашето "елитно" училище, в класа на сина ми има ученик, който е изключен от друго училище. Нямам идея как се е държал в предишното училище, но определено влоши положението и дисциплината в класа. Има ли някаква заповед, която да задължава директор да приеме изключен ученик? Защото директора сега отказва да вземе мерки, освен свикване на родителски срещи, на които разбира се родителите на проблемното дете си тръгват на 5тата минута, "че имат работа" и всичко продължава по старо му. А като чета класациите на това училище тук във форума - то се самира в първата десятка. Дали едно писмено съгласие за приемане на такъв учинек от родителите на ученицте от съответния клас би бил добро решение? Тогава "изключването" би имало по-голяма тежест, отколкото просто думата "преместване"

Основното питане на темата беше дали е необходимо толкова много допълнителни сборници и помагала? Това някаква наредба от министреството ли е?  newsm78

И СТИГА С ТЕЗИ ПАРИ, НЕ САМО УЧИТЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА ЯДАТ ама не им пука като карат да се купуват всевъзможни сборници и помагала, често сами организират закупуване на едро, като си прибират разликата. А в интърнет повечето учебници могат да ви ги доствят по домовете, при това на по-ниска цена отколкото е напечатена на корицата... Все още не съм изказала мнението си за заплатите на учителите, защото не смятам, че това е работа на родителите, учителите си имат свои синдикати, имат си министерства, и други достатъчно компетентни хора да решават тези проблеми.

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
на Кронки жена му, за съжаление и аз мисля, че в постинга на haley_2007 всичко е вярно - изпитала съм го всичко това и продължава да ми се случва докато работя. Наистина всичко опира до парите и сме много малко учителите, които не разсъждаваме така: има дете - има паралелка, изключваме дете - няма паралелка. Аз също искам да работя спокойно, но просто ръководството не ми позволява да предложа някой ученик за изключване, позволява се до "забележка от директора". Това е на всеки съвет: директорът казва: можем да си позволим само толкова ученици да отпаднат(това са т.нар. мъртви души, които само се водят при нас), останалите се оправяйте с тях, какво ще ги правите, не ме интересува, но трябва да ги задържим.
Аз предлагам, така и така са ни вързани ръцете, да се въведат глоби за родителите. Тях ги има, но никой не ги прилага. Или обществено полезен труд за учениците. Веднъж в бившото ми училище го пробвах този метод, работи. Изкарах целия клас, който предния час беше избягал, навън на двора, връчих им метли и торби и да почистят около училище. В началото го приеха на шега и се хванаха да чистят, но после като видяха как им се смеят от другите класове, станаха сериозни и започнаха да се замислят.

# 43
  • Мнения: 2 784
Кронки, всъщност въпроса с парите го повдигна именно ти. Хейли беше дала само пример, че вместо да обърне внимание на другите проблеми на системата, министъра на образованието се е заел да прави нововъведения като например родителите и децата да определят крайната заплата на учителя, което не е правилно. Както сама си написала има си синдикати и достатъчно компетентни хора за тази работа.

# 44
  • Мнения: 656
Лиляна, и какво стана после със същия клас?
Продължи ли и ти да налагаш подобни наказания или остана само еднократна проява?
Както споменах синът ми учи в училище, класирано тук във форума в първата десятка по "елитност", това означава, че има достатъчно желаещи да се запишат и училището няма да съкрати паралелка. Но това не пречи не само да няма изключени досега, но и да приемат изключени от други училища ученици. Може би трябва да отнесем въпроса до директора? Защо учителите не протестират срещу това? Виж така съм склонна да подкрепя протест от учител - нека организира подписка.
Честно казано не е моя работа да знам дали един министър ще се занимава само със системата на преподаване или дали в това време ще се занимава с учителските заплати. Искам да знам задължава ли някой учителите да дават домашни от допълнителни сборници и всевъзможни допълнителни помагала, да решава в час задачи от тях, преди да са решили задачите от урока, като нерешените задачи ги даде за домашно?

# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
   За Шани!Учила съм в 47у-ще"Ген.Емил Марков",лека атлетика.Защо? Flutter

имам разни "спортни" братовчеди... викам си - може да се знаете.  Party

И друго... Не знам от кой до кой клас си била в спортно училище, но ако не си учила поне малко в нормално, едва ли знаеш за какво иде реч и за каква натовареност също. Повярвай ми, знам за какво говоря и знам тези ми въпросни братовчеди как "учеха". Wink

# 46
  • София
  • Мнения: 223
Извинявайте,може и да не съм права,но смятам ,че с проблемните ученици трябва да се работи и да им се помага/на тях и на родителите,които явно немогат да се справят сами/.Най-лесно е да се изключи ,да се премести в друго училище,после отново и отново и в крайна сметка какво става с тези деца!?Ако наистина има някакъв обществено полезен труд или да се измисли къде да бъде насочвана тази енергия може би ще има и резултат.Някога учители и родители успяваха да се справят с ,,хулиганите " и им помагаха да станат хора!
 И аз също смятам ,че колкото повече са ангажирани децата,толкова по-малко време им остава да се занимават с глупости!

# 47
  • София
  • Мнения: 2 162
   За Лилфи!Аз съм жена на 30г.,и когато говоря за уважение,значи говоря за уважение,не за страх от учителя,не за подкупи,не за измъкване,не за високи оценки...Говоря за преподавател,който не пишеше 6 за назубрен урок, и които не пишеше 3 само защото трябва да участваш на състезмание...Говорязапреподавател който обичаше предмета си,държеше на него и изискваше,преподавател който все мак ни научи на история,друг който ни научи да пишем теми по български,така както много малко хора могеат,и който хвана ученикв 8 клас че не познава беуквите,иго научи да чете,преподавател който ни научи на по висша математика/за тези които можеха.../.Е за тези преподаватели говоря...!Извинявам се за  ужасното ми писане,но страшно бързам...Чао!

Добре, бе ttotov, аз не те идентифицирам с подобни родители. Всички знаем, че средностатистическата форумка не е такъв човек. Аз ти казвам, че го има и другото и че авторитет и уважение към учителя може да е налице, а крайният резултат пак да не е това, което трябва. Затова когато правиш генерални изводи от рода на "уважението или го има или го няма" не изхождай само от себе си и твоя мироглед.
А иначе си мисля, че темата взе да се избистря и да става ясно, че учителите са само брънка от веригата и трябва да се обърне внимание на работата на директори, инспектори, министър. Цялата работа около образованието ми намирисва на "разделяй и владей"- не визирам тази дискусия, а мерки като заплатата на учителя да се определя от родителите; броя на учебните помагала и видът на програмата и т.н.

# 48
  • Мнения: 2 784
Честно казано не е моя работа да знам дали един министър ще се занимава само със системата на преподаване или дали в това време ще се занимава с учителските заплати.

Ами то и на него не му е работа. Единственото, което сегашния министър има с образованието са собствените му 2 деца. Crazy Rolling Eyes
Ох, спирам, че не искам да го приемеш вече като заяждане. Не е такова!  bouquet

# 49
  • Мнения: 5 877
Искам да знам задължава ли някой учителите да дават домашни от допълнителни сборници и всевъзможни допълнителни помагала, да решава в час задачи от тях, преди да са решили задачите от урока, като нерешените задачи ги даде за домашно?

Не. Но ако учениците са добри и училището е елитно, както казваш, е хубаво да дава допълнителни задачи от сборници. Имала съм само един учител по математика, който не даваше - това не правеше уроците му по-разбираеми за тези, които не обичаха математиката, а за останалите ги правеше пълна скука.

А любимата ми учителка по математика - от 4 до 6 кл. - не само даваше от сборници, а и подбираше на кои ученици кои задачи да даде, тоест може целият клас да решава едно, а на теб да даде друго, за да не скучаеш. Състезания по математика (вътре в класа, за кеф, ние после по олимпиади сами поискахме да ходим), главоблъсканици разни, удоволствието да можеш да решаваш задачи от учебника на по-горния клас... супер беше тази жена. Бяхме се записали двайсетина души в кръжока й и ходехме с кеф.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 162
Кронки, в учебника задачите са еднотипни и по правило по- лесни от сборниците. Работа на учителя е да обясни как се решават задачите от съответния тип, а не да ги реши заедно с учениците в клас. По- добре е да се обърне внимание на по- сложното, а те в къщи трябва да се помъчат да решат задачите от учебника.

# 51
  • Мнения: 656
Лифти, ти учителка ли си?
Анда - ти учителка ли си?
Жълтия Лемурник - ти учителка ли си?
Моля представете се. Аз съм си само родител.

Не е заяждане, интересува ме достоверността на информацията ви.
Колкото до допълнителните задачи - нека първо да се научат да решават по-елементарните и тогава да отиват на по-сложните, а не  на родителската среща да се чудят защо целия клас не може да решава задачите. Имах един учител по математика, при когото резултата на класното беше две тройки и една четворка. Останалото беше 2ки. Разбира се и той не можеше да реши задачите на дъската. Следващия срок бяхме с друг учител. Толкова за математиката.

И аз си спомням учителката ми по химия в 7ми клас. Заобичах химията, дори досига помня голяма част от материяла. Беше и инспектор по химия за района. Просто на който си му е в кръвта си се справя.
 Сега по история целия клас има 2ки, само 1 ученик 2,5 и затова пак са виновни учениците и родителите!!! Не мога да го приема!

Колкото до отсъствията, споменато оп Лиляна, до "помагането", споменато от Ирка, ако държите ще продължим на ЛС, защото има много изписано и изгворено по тези теми, но аз лично не бих могла да окажа никакво влияние върху процеса.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, и какво стана после със същия клас?
Продължи ли и ти да налагаш подобни наказания или остана само еднократна проява?
.........
Искам да знам задължава ли някой учителите да дават домашни от допълнителни сборници и всевъзможни допълнителни помагала, да решава в час задачи от тях, преди да са решили задачите от урока, като нерешените задачи ги даде за домашно?[/b]

Кронки жена му, понеже видях, докато пишех, че питаш останалите, да се представя и аз - учител съм по математика, информатика и ИТ.
Не съм продължила с такива наказания, защото не срещнах подкрепа от ръководството и очаквах всеки момент да ме мъмрят, че не си карам часовете, а си играя на възпитателка Tired Но имаше ефект. Не знам защо, учениците си мислят, че когато избягат целият клас - не се пишат отсъствия. Не само, че им написах, а им показах, че за тяхната постъпка има наказание, понеже не мога да налагам законните(вече обясних защо).
За втория ти въпрос, вече са ти отговорили и аз се присъединявам. Учителят има известна свобода в това да определя сам какво да даде на учениците за упражнение. И се водим по децата, ако се справят бързо и безпроблемно със задачите от учебника и учебните тетрадки, тогава вдигаме нивото със задачи от сборниците. Но аз лично го правя това много внимателно и плавно, защото не всички успяват да се справят. Аз не давам нерешените и трудни задачи за домашна, а такива, които съм показала в час, с най-много една степен по-трудни.

irka7, аз сега работя точно с такива деца - проблемни. Все още се лутам да намеря начин да привлека вниманието им и да ги върна в час. С родителите е много трудно, защото повечето не са в България или работят на няколко места и не се интересуват въобще какво става с децата им в училище.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 162
Не, не съм учителка. Родител съм, но и бивша ученичка. Информацията ми е достоверна, защото си спомням как беше при нас и защото майка ми е учителка по математика от 30 години.

Колкото до допълнителните задачи - нека първо да се научат да решават по-елементарните и тогава да отиват на по-сложните, а не  на родителската среща да се чудят защо целия клас не може да решава задачите.

Първо искам да ти кажа, че не визирам твоя опит с вашия учител- не го знам какъв е този човек, говоря по принцип за учителите и конкретно за математиката. Причините да не може целият клас да решава задачите може да са различни, но не мисля, че е заради това, че не се решават задачите от учебника- може учителят да не се съобразява с нивото на класа; може да не обяснява добре; може децата да не полагат усилия, защото се научаваш да решаваш задачи с много решаване на задачи и т.н. Не трябва да очакваме от учителите да свършат цялата работа на децата ни в училище и то за 40-45 минути час. Пак ти казвам, че учителят трябва да даде насоките и да се увери, че всички го разбират според способностите си, а оттам нататък ученикът да се потруди, защото с наливане с фуния не става.
И това важи особено, когато говорим за елитна гимназия, в която учениците и родителите в никакъв случай не трябва да се задоволяват само с материала от учебника, където задачите са за средно ниво ученик, или поне така би трябвало да бъде.
Ако учителят решава всички задачи от учебника с ученика, които отново повтарям, че са еднотипни, няма да му остава време за по- сложните.

# 54
  • Мнения: 2 784
По образование съм учител по български и руски език. Никога не съм работила по специалността си,ако не се смята стажа в 5 курс, нямам и желание. Всъщност много малко от състудентите ми работят по специалността си по същата причина. Така че в тази тема съм предимно родител.

# 55
  • Мнения: 5 877
Не съм учителка. Преподавала съм една година в частно училище.

Майка ми е учителка от 33 години. Леля ми - даже от повече. И двете си обичат професията, каквото и да разправят. Познавам много учители в служебен контекст и извън него.

# 56
  • София
  • Мнения: 223

irka7, аз сега работя точно с такива деца - проблемни. Все още се лутам да намеря начин да привлека вниманието им и да ги върна в час. С родителите е много трудно, защото повечето не са в България или работят на няколко места и не се интересуват въобще какво става с децата им в училище.
[/quote]

Сигурна съм ,че учители като теб има и дано да са повече  bouquet
По нагоре в темата казах,че родители и учители трябва да работят заедно за доброто на децата ни!

# 57
  • Мнения: 1 470
   Майчици,радвам се че толкова списвате тук,но пак избягахме от темата...! Thinking
   МОЛЯ ВИ!!! Praynig Praynig PraynigНека помисли малко за нашите съкровища,за техните емоции,свързани с учебният процес!Нашите емоции вече ги написахме...
   МОЛЯ ВИ!!! Praynig Praynig PraynigНека направим така:
   Тази вечер вместо да се ровим в чата,и в нашите далечни спомени,за любими учители...Нека съберем децата си на масата,да се опитаме да поговорим с тях върху тази тема...Нека те разкажат своите спомени,за първата си учителка,за първата си бележка,за срама от първият гаф пред съучениците им...Нека ги попитаме какво им харесва във училището,и какво не,но сериозно,без лигавщини...Какво искат те за себе си да вземат,и какво искат да оставят за другите в училище?!Погледнете дълбоко в душите на вашите деца,но наистина дълбоко,отвъд възприятията на големите и очакванията на нас майките...
   МОЛЯ ВИ!!! Praynig Praynig PraynigУтре или вдруги ден,нека напишем това което те са споделили,това което ние сме открили,и допирните ни точки между нас и децата ни,между нас и нас,може би ще ни покаже истината за нещата.
   МОЛЯ ВИ!!! Praynig Praynig PraynigНека тази вечер ние да помъйлчим!
   А защо не им дадем възможност за изява и тук принас?!Може така по лесно да ги разберем.И хайде да спрем с нападките!И да направим нещо градивно!А че има нужда от промяна,самите ние го доказваме!Нали и ние сме част от този срив! Praynig

# 58
  • Мнения: 3 740
ттотов, не виждам нападки. Виждам различни гледни точки. Съвсем в реда на нещата е всеки да излага своето виждане за проблемите.
Честно казано, не разбирам какво точно искаш. Не се заяждам, наистина не разбирам.

# 59
  • Мнения: 2 784
И аз взех да не разбирам. Последното лирическо отклонение съвсем ме обърка и взе да ми се струва, че всъщност пишат двама. Доста ми се различават постингите като стил. newsm78

# 60
  • Мнения: 1 470
   Е добре!Ето какво аз искам:
   Става въпрос за начално обучение!
   1.Да се намалят всичките тези сборници,и да се използват в извънкласни упражнения според възможностите и нуждите на конкретното дете,като се набляга на проблемните места.Пояснявам-във момента се препуска през огромният материал,и не остава време да се наблегне там където детето има нужда,тези липси се натрупват и точно това води до неграмотноста.
   2.Да се включи някакво ограмотяващо обучение по компютри,за да се спре това сърфиране в интернета,на малолетни деца.Пояснявам-смятам че ако те разберът истинските възможности на своя компютър,ще им е по интересно да се изявяват чрез него,и ще спрат да търсят развлечение в интернета,където попадат на какво ли не.
   3.Не знам точно малките какво правят в час на класния,но искам да има допълнителен час във който ще могат пред класа да се донаблегне на някой не добре разбран въпрос.Пояснявам-по този начин първо самото дете ще се научи да признава проблемите,и да търси решението им,второ ще помогне на по скромни деца,които не смея да го признаят да разберат въпроса,може дори да се направи дебат в последствие,а и учителката ще си вземе бележка ако не е била разбрана правилно.Понякога и те грешат.
   4.Да се засили ролята на извънкласните дейности,било то с назначаването на допълнителни ПЕДАГОЗИ,било със по добро заплащане на тези си,за по дълъг работен ден,било със приходящи ПЕДАГОЗИ,било със стажанти...Наблягам на думата педагози защото в тази точка търся инициативата у децата,и тук ще трябват хора не които да им преподават нещо конкретно,а които ще им помагат и наставляват в инициативите им,ще им уреждат срещи със професионалисти от тези области с които биха се занимавали децата,и ще организират тяхното представяне пред обществото/в у-щето.В това число влизат училищен вестник,организации за подпомагане на деца в нужда,зелени патрули,театър,оркестър,състезания за най-вкусен сладкиш,най-хубаво окрасена стая,хобита,и мн.др.Пояснявам-това страшно много ще отвори децата към света,ще намерят път да изявят себе си,ще добият самочувствие и от там самоувереност във силите си,ще се научат да защитават собственното си аз пред обществото,но не със парите и връзките на мама и тате,може би ще осетят първата амбиция,първата воля за нещо.
   5.Да се наблегне на спорта,дори и като една обща разходка в гората,нека се включвати родителите,едно време имаше "Мама Татко и Аз".Пояснявам-спортът раздвижва кръвта и я пълни със кислород,който така по лесно достига до мозъка,а всички знаем със какво се храни мозъка...това помага и за по лесно усвояване на знания,и по бърз и ясен ум.От друга страна контактуването на родителите по между им и класният ръководител,не във прашната стая,а примерно сред природата,би било много по ползотворно,и по добро за отношенията между децата помежду си,децата и родителя,и класният ръководител.
   6.Да се обърне внимание на децата към чистотата.Да се създадът нещо като старите ленински съботници,но примерно два пъти в годината,в които децата ще трябва примерно да почистят основно около училището или близкият парк,да боядишат сами оградата,или да засадят цветя.Трябва задължително това да е във формата на надпревара,за да имат стимул,с награден фонд примерно огромна торта/бонус от някоя сладкарница,или направена от сърцати майки,която дружно всички ще изядът.Пояснявам-първо макар и с неохота,в последствие децата ще са изключително горди с направеното от тях,и второ когато те са го направили,няма да го разрушат или замърсят,а напротив ще го пазят.
   7.Новите години,и края на учебната година да бъдат организирани от цялото училище като балове но от самите деца.Като бала се открива с реч от директора.Пояснявам-така ще се приобщават децата към училището,ще се учат да организират и да поемат отговорност,и същевременно със речта ще се засили ролята в живота на децата на директора,като на ДИРЕКТОР!
    newsm78 #Crazy newsm78 #Crazy newsm78 #Crazy
   Сигурно нещо съм пропуснала,но за това нещо разчитам на вас!Чаякам мнения,ако маже и професионални!  bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз предлагам да се въведе и един допълнителен час за ограмотяване на родители.

# 62
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
ttotov, може би ще се учудиш, но доста от нещата се правят в някой училища.
Работила съм в две училища, едното с начален курс и точно на първокласници съм преподавала СИП Информатика. Тук нещата опират до желание на директор и община /общината отпуска парите за СИП-овете/
За спорта-точно с тази цел беше въведен допълнителния час по физкултура. Друг е въпроса как е организирана тази дейност в съответното училище. В сегашното ми училище се наблегна на туризма, все пак в такъв район сме, доста походи се организират и децата са много доволни.
И училищен вестник правим.
За чистотата - традиция е при нас да се прави т.нар. великденско почистване.
За баловете - организираме дискотеки по различни поводи: 1 ноември, празник на училището, края и началото на уч. година, 24 май.
Имаме и други традиции. По време на месеца за празника на училището се организира Ден на таланта. Нещо като едновремешната Художествена самодейност Е, не можете да си представите какъв купон пада, и с какъв ентусиазъм участват учениците.
Хайде стига съм се хвалила Crazy

# 63
  • Мнения: 275
Аз предлагам да се въведе и един допълнителен час за ограмотяване на родители.

особено на тези, които много изискват и много предлагат.......

# 64
  • Мнения: 656
Забелязах, че като е болен синът ми, ученето с него е значително по-успешно, отколкото като ходи на училище. Давам му учебниците, прочита си уроците, прави си задачите и упражненията и свърша за 3 часа. (Това е като не му е много зле и дооздравява в къщи). При това наваксваме материала.
Логично е да си задам въпроса защо ходи на училище и какво прави там от 7,30 до 13,30, след като му трябва същото време после в къщи да си научи уроците и напише домашните. Допълнително съвсем е затруднен да се справя сам, тъй като уроците са му били обяснени/разказани веднъж от преподавател и детето се обърква като учи сам - моли ме да му помогна. От какво се получава този феномен?

Колкото до "елитните училища" - детето учи там от първи клас, не е влизал с изпит. Ако случайно сте чели и по другите теми, ще се убедите, че това не е проблем само в едно "елитно училище". Изобщо - прибягвайки до допълнителни сборници не само не се подобрява нивото, но и се влошава, тъй като базовия материял не може да бъде възприет от учениците.

Не си мислете, че съдя само по моето дете - не съм чак "тъпа патица" и винаги съм се интересувала дали проблема е само при мойто дете (проблема е в детето и мен), или поне половината клас имат същия проблем. Нито пък съм супер амбициозна - "елитно" избрах заради уж по-добрата ДИСЦИПЛИНА, която разбира се не отговаря на разбиранията ми - не е нормално учителите да си взимат болнични по 5-6 месеца (специално тези по чужди езици), да отсъстват целогодишно (за обучението по тези предмети си представете какво става) и в същото време да изискват от учениците да не отсъстват.

# 65
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ttotov, един съвет от мен - когато предлагаш нещо за промяна и негодуваш срещу нещо, не изхождай само от собственото си дете. Необходимо е да имаш поглед и извън твоето семейство и обкръжение. Ще ти кажа защо, по точките, които си предложила:
1. Това, което предлагаш е за индивидуално обучение, не може учителят да обръща внимание на всяко дете поотделно. А сборниците и помагалата са по преценка на всеки отделен учители във всяко отделно училище. Не може срещу това да се протестира глобално. Вече ти отговориха майки, че не навсякъде е така.
2. Обучението по Информационни технологии е включено още в началния курс като СИП, а от 5-ти клас и като задължителен предмет и като учител по такъв предмет те уверявам, че запознаваме учениците от малки с архитектурата на компютъра и най-общо с програми, с които те биха могли да работят и им е интересно, дори на най-проблемните. Ровичкането в Интернет и посещаването на неподходящи за тях сайтове става не в училище, а у дома или в И-нетзалите, а това е грижа на родителите, все пак.
3. Точно това се обсъжда в часа на класа, ти попитала ли си класини ръководители за този си въпрос.
4. Всички тези мероприятия, които споменаваш в тази точка се правят и без допълнителни учители. За финансовия проблем вече е задължение на директорите, които трябва да разпределят бюджетите си. А кой колко разумно го прави е друг въпрос. Средства има, но не всеки директор ги влага където трябва и има нужда.
5. Тук вече не мога да отговоря, да - имат нужда от повече спорт в училище децата и за това е необходима база, която не на всякъде я има. По този въпрос можем да искаме нещо да се направи.
6. и 7. И това някъде се прави, въпрос на организация вътрешна е, не е глобална.

И накрая искам да ти обърна внимание, без да се обиждаш, много грешки правиш, а това не е добър пример за твоя ученик. В българския език, няма глагол, който да завършва на "-ът" Peace

# 66
  • Мнения: 1 470
  Здравейте!Радвам се че има училища в които мойте точки действат.Сподели дали са ефективни,спрямо моите пояснения!И как сте сепреборили да ги има?!
  За ограмотяването...Сигурно сте прави,как може аз тъпанарката да изисквам ,пък и да предлагам...Ще се замисля над това и най много да запиша нещо,дори курс...Така няма да ви занимавам повече със глупости.
   А вие умните и грамотните,защо не дадохте някакво решение,дори и едничко,аз търся експертно мнение,два пъти помолих за това.Единственно хули по учителите,мрънкане и нападки по моето ограмотяване...
   Но за хората които смятат че докато съществуват тинейджъри като погоре описаният,има проблем,и смятат че можем да направим нещо с общи усилия,а това нещо започва още в ранна детска възраст,нека ми пишат.Моите точки може и да са глупави,или да се прилагат,но заедно ще намерим пътя.Надявам се че двете учителки не са се разочаровали вече.Поздрави!!!  bouquet
   Не бях видяла последните писма.За грешките в правописа,това го знам,но истината е че не знам как да го оправя,винаги ми е било проблем,забелязвам че и при големият ми син е така,обърнала съм внимание на учителката,но е много трудно...Не знам защо,може да е на друго ниво...За точките писах по горе.И много се радвам че при ваз го правят.Аз исках да ги предложа в нашето училище,то самите майки не вярват че ще го направят.Но ще пробваме!Все пак проблема си остава,нека се помъчим да намерим решение!

Последна редакция: пт, 19 яну 2007, 09:09 от ttotov

# 67
  • Мнения: 3 740
ттотов, не бързай да се засягаш. Peace
Много от нещата, които си предложила, са хубави, но дали все пак не са въпрос по-скоро на организация. Лиляна е написала неща, с които съм напълно съгласна.
Само ще добавя нещо по въпроса за извънкласните дейности и спорта.
Тези неща изискват ресурси - и като финансиране, и като време. Точно тук е мястото да се включат родителите, а не да чакат някой да свърши всичко, а те само да недоволстват. Ако родителите не демонстрират непрекъснато заинтересованост и съпричастност към училищния живот на децата си, трудно могат да очакват такава заинтересованост от страна на учителите. Ако искаш, пусни анкета към темата с въпрос колко родители биха се включили заедно с децата си в спортни мероприятия, организирани от училището, колко биха помогнали за организиране на кулинарен конкурс, за издаване на училищен вестник и т.н., а колко биха отговорили, че имат желание, но нямат време и възможност, а и още по-категорично - че това си е работа на училището и моля, ако обичате, да не ме занимавате с глупости.

# 68
  • Мнения: 656
ttotov,
АЗ съм против това да се въвеждат още часове по физическо. Колко време трае една тренировка? 45 минути? Трудно е да "превключиш" от български език към физическо за 10 минути, катопрез това време трябва да натъпчеш в раницата си учебника и тетрадките по български, да отидеш в съблекалнята, да се набуташ в мелето с другия клас, да успееш да се преоблечеш и да отидеш да се строиш в салона по физическо (това последното го правехме едно време, незнам дали сега още го правят). Първите 10 от дадените 45 минути отиват в проверка на присъствие...

Какво става като отидеш на тренировка? Можеш да отидеш спокойно по-рано да си се натуткаш в съблекалнята да си прибереш свалените дрехи в ТВОЯ плик (не в нечий чужд), тренировката е винаги по едно и също нещо и ти имаш някаква представа какво ще правиш, дори и треньора да въведе някое ново упражнение.
За мен въвеждането на още един час по физическо ще доведе до още по-голямо психическо натоварване, вместо да донесе полза за физическото развитие на детето ми.
Преди години, когато имаше повече време (в първ и втори клас) го бях записала да тренира спорт, пак в училището беше, не губеше време допълнително за път. Но още в трети клас го отписах поради недостиг на време и неразбиране на политиката на треньора, който в същото време му беше и учител по физическо.

Ако обединят 2та часа по физическо би могло да се спести част от този хаус в съблекалнята. Освен това оценката по физическо също натоварва психически децата. Вероятно в спортините училища има оценки по всичките видове дисциплини, но като съм ходила някъде да тренирам, никога не са ми писали оценки, нали се очаква удоволствие и разпускане от въпросните часова. Според мен физическото трябва да мине на зачот. Същото мисля и за останалите часове като рисуване, трудово и другите "по-малко натоварващи" предмети. Такова съвместяване според мен позволява да се намалят броя на часовете. Имаше наредба от здравния министър за максималния брой часове. Направихте ли си сметка колко време учат децата? От 7,30 до 13,30 са 6 часа - толкова е максимално допустимия работен ден за непълнолетен според здравно-хигиенните изисквания. И какво се получава, като трябва да отделят още 2-3 часа за писане на домашни? Та 5ти клас са още 11 годишни!

# 69
  • Мнения: 1 470
   Към Лидия:
1. Това, което предлагаш е за индивидуално обучение, не може учителят да обръща внимание на всяко дете поотделно. А сборниците и помагалата са по преценка на всеки отделен учители във всяко отделно училище. Не може срещу това да се протестира глобално. Вече ти отговориха майки, че не навсякъде е така.
    Нямам предвид индивидуално обучение,а просто от сборниците да се дават индивидуални задачи,които да упражнят конкретният проблем в детето.Говоря пак за началният курс.Ето при мен има проблем с правописа,но като съм била малка не са ми обърнали достатъчно внимание и...Сега наистина не знам как да се справя...Печелила съм конкурси за сценарист,пиша стихове и разкази,но този правопис винаги ме е спирал да се развивам в това отношение.Ако можеш да дадеш съвет!

# 70
  • Мнения: 656
Сексет,
Кулинарен курс, стенвестник да има, не съм против, но съм против да са задължителни!

# 71
  • Мнения: 1 470
   Към на Кронки жената:
   Радвам се че не сисе отказала от мен въпреки грешките ми...  bouquet
   Аз нямах предвид допълнителни часове по физическо,ти си права...Имах в предвид извънкласно наблягане на спорта,едно време имаше посещаване на плувен басейн,кросове,походи идр.в които могат да се включат и желаещи родители,като мен!!!Примерно един път в месеца,в събота... Peace Peace Peace

# 72
  • Мнения: 1 470
Сексет,
Кулинарен курс, стенвестник да има, не съм против, но съм против да са задължителни!

Определено не трябва да са заодължителни,тук инициативата трябва да идва от децата,а ние само да помагаме и да ги насърчаваме! Joy Joy Joy

# 73
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
ttotov, тук съм, не съм избягала Laughing Ще се повторя, но в началото нещата ми изглеждаха доста нападателни срещу учителите. Не само твоите думи, но и на останалите, най-вече на гостите. Хубаво е, че има родители, които мислят като теб, жалко е че са малко. Моето лично наблюдение е, че повечето смятат физкултурата за губене на време, друг си е в 5 клас да знае два чужди езика. И какви са тия екскурзии, походи и "нам си кво". Може би амбициите на хората в малкия град да надскочат себе си им пречат, не знам.
Питаш за всички прояви-ами това са си традиции, останали още от "стария строй". И аз не зная как са се запазили, но са факт. Всичко се приема с радост и желание от учениците. Както Лиляна вече е казала - въпрос на директор и ръководство.
Ще ти споделя личното си наблюдение от въздействието на екскурзиите върху ученици от горен курс. Имам два випуска, и двата преди да им стана класен не бяха ходили никъде. Естествено на първата тръгнаха с нагласата за безсънни нощи, обилно поляти с алкохол, далеч от родители. Нооо...бяха сгрешили. В хотела се прибраха изнемощели от обиколки по музеи и исторически забележителности. Е, едва ли някой вярва, че е минало без купон, но беше в рамките на нормалното и разумното. Винаги има неща, които остават скрити от учителите, и аз съм била ученичка, знам как е. С колежките бяхме доволни, когато персонала ни изпращаше с покана отново да им гостуваме, това беше знак, че нашите възпитаници са се държали прилично. И от екскурзия на екскурзия, все повече се забелязваше жаждата на децата да научат нещо ново, да опознаят ново кътче от родината ни. Може би на някой ще се стори като измислица, аз си знам, че е факт и съм доволна, че съм дала нещо на тези ученици.

Към на Кронки жена му - по закон, ако учител е в болничен повече от 20 дни му се назначава заместник. Може да има и промени някакви, в майчинство съм от една година, тогава беше така. Така че вместо да си изливаш яда тук - има Районни инспекторати на МОН, които трябва да бъдат сезирани в такива случаи.

# 74
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз докато изпиша всичко, вие още сте писали, но така е, който пише бавно Mr. Green

# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
    Нямам предвид индивидуално обучение,а просто от сборниците да се дават индивидуални задачи,които да упражнят конкретният проблем в детето.Говоря пак за началният курс.Ето при мен има проблем с правописа,но като съм била малка не са ми обърнали достатъчно внимание и...Сега наистина не знам как да се справя...Печелила съм конкурси за сценарист,пиша стихове и разкази,но този правопис винаги ме е спирал да се развивам в това отношение.Ако можеш да дадеш съвет!
Този апел, трябва да го отправиш към конкретния учител, а не към всички, защото не навсякъде е така както описваш, това се опитвах да ти обясня.
Що се отнася до твоя правопис, като не са ти обърнали внимание като малка(предполагам в начален курс), като малко по-голяма ученичка, не забеляза ли, че имаш проблем.
Аз съм учител, но не по български и знанията ми по правопис са от началното ми образование. Естествено, че се случва и аз да правя грешки, но се уча от тях и им обръщам внимание.
Радвам се, че не се обиждаш на забележката ми, както биха направили много форумки тук.

# 76
  • Мнения: 1 470
   До Секстет:
   Нашият квартаял е малък,но родителите като инициатива хич ги няма,малкото което сме останали не можем да се преборим за една градинка,и вече като че ли се поотчайват.Ще пусна  тази анкета, и знам какще отговорите всички,щом сте тук значи сте заинтересовани!Но ние сме една малка част все пак,аз просто се опитвам да отворя очите на общественноста,защото най лесно е да обвиняваме тинейджърите...а те търсят внимание...Аз съм била проблемен тинейджър,много съм мислила защо,стигнах до извода чеу това е започнало много по рано,и не искам да се повнтори с моите,нашите деца.
   Тези точки,бяха някакво начало,реален повод за дискусии,един вик за помощ може би от все още неразбраният във мен тинейджър,но ако тази тема помогне на една майка и на едно дете да разберат къде запобва всичко,ие го стопира поне за себе си,пак ще скъм доволна.
   До Лидия:
   Разбрах те!Ще се обърна където трябва.Радвам се че не навсякъде е така!А за правописа newsm78поне за сега ще ме търпите така.

# 77
  • Мнения: 2 784
 
   А вие умните и грамотните,защо не дадохте някакво решение,дори и едничко,аз търся експертно мнение,два пъти помолих за това.Единственно хули по учителите,мрънкане и нападки по моето ограмотяване...
  
Какво решение искаш, ttotov? И какво, като решим нещо тук и направо да го въведем в училищата? За тези неща си има инспекторати, министерство... Експертите са там и всичко зависи изцяло от тях. Лиляна(впрочем така се казва жената, която упорито наричаш Лидия) ти каза- трудно се разрешават проблеми дори като си част от системата. Отвън, уверявам те, става още по-трудно. И това, че тук сме се събрали 10 човека и си чешем езиците нищо няма да промени. За каква общественост говориш?
Обърни се към родителите на другите деца в класа, към учителите и директора.. Това са заинтересованите страни и хората, които биха могли да изпълнят част от изискванията ти. Или поне да ти обяснят какво се прави и какво не в училището на децата ти. Защото в тази тема вече  изобщо не ми е ясно какво искаш от нас.

# 78
  • Мнения: 1 470
   Еми мислех че като се борите за майчинството и детските добавки,можем да се обединим във борбата за по добро реално образование на нашите деца,но явно нещо наистина не мога да обясня.Видях че се отвори нова тема по въпроса,може би там  ще се намери някакъв път.
   Аз ще говоря с ръководството в нашето училище,от тук научих все пак много неща,и ще ви пиша.Но защо ако в училищата всичко е наред,ние майките и татковците сме открити,любящи и грижовни,децата ни растът объркани,изнервени и дори агресивни?!Обществото-нали ние сме това общество?
   В интерес на истината,аз нямам никакви проблеми със своите деца,имат само 6,и браво,след у-ще,ако не са на тренировка,сядат и си пишат домашните,ако са натренировка,след това.И се справят сами,бебо го водим при бабата,а аз работя.Вечер когато се приберем,дописваме ако има нещо не разбрано...А и през декември взеха второ място в турнир по баскетбол...
   Въобще аз съм щастлива майка,със страхотни деца!И все пак не ми харесва сивотата в училище...Няма инициатива,няма фантазия,няма ...

# 79
  • Мнения: 275
оттеглям се от темата! Тотоф поздравявам те за чувството за хумор , с което приемаш критиката по правописа ти.Извинявам се , ако съм те засегнала провокира ме по-горното изказване.
Но чистосърдечно те поздравявам за напористото ти желание за промяна, такава каквато ти искаш да има, вероятно в класа на твоето дете и в работата на учителката му(защото вече разбра, че не на всякъде е така и че има родители, които искат сборници и допълнителни помагала).Радвам се, че си майка заинтересована от успехите и неуспехите на дацата си , и ясно виждаща своите пропуски, не ги допускай при децата.
И сега с широка усмивка ти препоръчвам учи заедно с децата си , щом са в 1 и 2 клас значи заедно ще изучите правописните правила и ще ги прилагате със самочувствие.
УСПЕХ

# 80
  • Мнения: 656

Микки, ще ни споделя и аз моите впечатления за екскурзиите, гледната точка на родител. Отчитам, че се отнася само за нашето училище, за другите - нямам опит, нито съм информирана. Виж за зеленото училище - попрочела туктам някъде, дочула от други майки...
Първи клас двама от учителите на сина ми казали в час, че има организирана екскурзия до Швейцаря, да събират дечицата парички по Коледа от сурвакане и да отидат - щяло и до Дисниленд да се мине по пътя.... Можело и с родители... Цената няма да я споменавам. Лесно се разбрахме с детето защо това е нереално, не можах да му обясня поведението на учителите му защо им втълпяват това като реална възможност и каква е целта на агитацията им.
Не ме притеснява особено това, че на три поредни екскурзии, организирани от началото на година досега не съм го пускала, защото нямаше нито една под 50 лв, то не бяха n-звездни хотели, не бяха и места за посещение. (Ти на тези екскурзии сама ли си заплащала пътя и нощувките, от твоя джоб ли?) Притеснява ме това, че за 3 месеца са пропускали по 1 петък учебни часове, защото учителите също са били на тези екскурзии.
Колкото до заместващ учител - да, назначава се. Нямам идея как става подбора и дали се обявява някъде конкурс, обаче по цяла година да се карат децата "да рисуват" буквичките от учебника и на края на година да не знаят коя буква как се чете - не мога да го приема.
Ти вероятно работиш в училище - ако си откровена тук (не го приемай като топене) кажи има ли във вашето училище поне 1 учител, който обича да си взима болнични по 6 месеца през учебната година?

Понеже споменаваш "Може би амбициите на хората в малкия град да надскочат себе си им пречат, не знам."  ти от кой град си?
Моля ви хора, спете с това тенденциозно изказване! Тези, останали в малкия град са по-малко амбициозни от тези, отишли в Големия град и станали "Голямата работа", това не ги прави смотани.  Виж, докато "успелите" определено в повечето случаи стават "фукльовци", защото годост според мен е много по-различно от фукане. Аз за себе си правя разлика.
 Peace

# 81
  • Мнения: 1 470
   Божичко На Кронки жена му...!О,не говорим тук за подобни неща,ние сме от средностатистическите българи...Аз съм от София,и си говоря главно за витоша...

# 82
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
на Кронки жена му, относно екскурзиите и заплащането-ти като си в командировка от джоба си ли плащаш? Не си плащам от джоба, но невиждам в това да е голямата трагедия. Все пак аз съм на работа. И то 24 часа в денонощието. За цените - има туроператори, и туроператори. А има и Център за отдих, туризъм и спорт към МОН, където цените са в пъти по-евтини. Е, спи се в туристически спални по 4-6-8 души в стая, но въпрос на вкус и финансови възможности. В нашето училище нещата за организирани така - съботно-неделни екскурзии + дните по 24 май, когато цялото училище тръгва нанякъде. Така никой не отсъства и не се губи материал.
За болничните - досега само една колежка е отсъствала толкова продължително време, имам 6 години стаж. Едва ли й е било много приятно. Назначаването на заместник е по реда на назначаване на редови учител-конкурс по документи. В някои училища се провежда и събеседване.
А мнението ми за амбиците е във връзка само за изучаването на чужди езици. От темата останах с убеждението, че повечето майки не са очаровани от факта, че децата им учат от толкова рано чужд език. А тук е с цената на всичко детето трябва да знае език. Не виждам нищо лошо във владеенето му, но не разбирам тази масова психоза.

# 83
  • София
  • Мнения: 223
А мнението ми за амбиците е във връзка само за изучаването на чужди езици. От темата останах с убеждението, че повечето майки не са очаровани от факта, че децата им учат от толкова рано чужд език. А тук е с цената на всичко детето трябва да знае език. Не виждам нищо лошо във владеенето му, но не разбирам тази масова психоза.

И аз подкрепям изучаването на чужд език и в крайна сметка то не е задължително!  bouquet

# 84
  • София
  • Мнения: 2 162
Подкрепям На Кронки жена му за екскурзиите в този им вид, както тя ги е описала, но явно това си е до конкретно училище. Все пак си мисля, че ако има някаква обща рамка за това как и кога да се предлагат екскурзии на директорите ще им е по- трудно да злоупотребяват с това. Освен това правя разлика между образователните /свързани с учебния процес/, еднодневни екскурзии, които се правят за разнообразяване на учебния материал; тези, за които ТТотов говори- в извънучебно време и в околностите на града; и тези, които притесняват Кронки.
За физическото и другите подобни предмети и аз си мисля, че трябва да минат на зачот, но не мисля, че е кой знае какъв проблем сегашното положение. Виж за допълнителен час по физическо- май предпочитам извънкласната физическа подготовка, но не всяко училище може да я предложи.

Микки, аз пък си мисля, че колкото по- рано се започне изучаването на чужд език, толкова по- добре, но трябва да се намери такава форма, че на учениците в началните класове да им е лесно и да не ги обърква допълнително. Не мисля, че това се прави на всяка цена. Какво точно имаш предвид?

# 85
  • Мнения: 656
Въпросът ми за местожителството беше към Микки. Но няма да се отвличам в тази посока. Аз не съм чувала от човек, роден в София думи като нейните, никога не е имало значение кой откъде идва и къде е роден. Спомени от детството ми.

Започвам да ви съжалявам вас учителите, тръгнали на 24 часови дежурства събота и неделя. Нарушава ви се правото на почивка, защото след 24 часова смяна би трябвало да ви осигурят и 48 часа почивка. А вие бичите смени от по 48 часа и нагоре и после сте редовна смяна на работа. А когато дойде време за зелено училище - тогава натоварването е непосилно за нормален човек.
Сега всъщност се замислям дали не би следвало министреството да поема разходите и на децата, нали е зелено училище, с образователна програма.

Аз не протестирам срещу чуждите езици. Протестирам срещу губенето на време на учениците поради лоша организация на учебния процес.

Съгласна съм, че от учителите се изисква много, че е голяма отговорност да си учител. Знам че е така, защото всяка негова грешка се репликира неколкократно, повторено от целия клас. И точно затова смянам, че те би следвало по-често да се запитват дали не грешат и по-често да се оглеждат за оценката на странични хора, каквито се явяват родителите. В темата дотук, само Лиляна ми направи впечатление на учител, който е готов да приеме критика и да внесе корекция в становището си.

# 86
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
на Кронки жена му, местожителството ми е написано в профила, не виждам какво неясно има.
Разказах за екскурзиите за да подкрепя предложенията на ТТотов за различни форми на извънкласна дейност. Ти отвори дума за пари и сметки.
За чуждите езици имах впредвид обучението от първи клас, което ако не се лъжа вече се премахна и е във втори. Разговаряла съм с колежки, преподаващи в малките класове и тяхното мнение е, че децата просто се объркват с двете азбуки наведнъж. И това, че доста родители записват децата на още един чужд език в частни училища. Иначе и аз съм съгласна, че колкото по-рано, толкова по-добре, но определено формата е от значение. Пък и има деца, на които просто не им се отдава. Имам горчив опит с родителите на един клас петокласници, които трябваше да избират между руски и немски като втори чужд. Не успях да ги убедя за руския като по-близък. И точно месец след това самите родители съжаляваха за избора си. Защото на повечето деца ангиийски и немски им дойде в повече.За този конкретен случай си мислех, като написах "с цената на всичко".

# 87
  • Мнения: 1 470
   По повод езиците-наистина трябва да се внимава със формата и количиството...Когато започнах темата,за домашните ...няма да я започвам пак,но ще ви разкажа за първото ни домашно по англииски,а вие си правете изводите.Моят второкласник един ден цял ден писа домашно,и вечерта късно още не беше го написал...Той по принцип се справя добре,и затова в началото не му обърнах внимание,но когато и баща му се развика да дойде на вечеря,реших да проверя какво става.Когато погледнах се оказа че детето ми е изписало 20страници,или е точно до половината тетрадка-думите на англииски,транскрипция,и на български.Е тогава не издържах и на сутринта се обърнах към класната му...Да се радва Англичанката че не ми беше попаднала в лапите... #2gunfire #2gunfire #2gunfireОт тогава думите пак ги пишат по 15пъти,но само на англииски език.

# 88
  • Мнения: 656
ttotov,
напълно те разбирам за домашните по английски. При нас проблема обаче беше, че цяла година не писаха думи, а учителката по заместване ги карала в час да отворят учебниците и да пишат по няколко реда буквата, естествено без да знаят коя как се чете. На края на годината се наложи учителка по друг език да ги събере да научат едно стихче на съответния език, колкото да "минат" на тържеството на края на годината. По другите предмети обаче домашните бяха главозамайващи и като попитах класната тя ми отговори "ами защо пишете всички упражнения"  Shocked. Но когато пък е ходил с непълно домашно имахме си забележка в бележника...

Колкото до Микки - не съм против извъкласните форми като екскурзии, противник съм на пропускането на учебни часове заради тях. А както излиза учителите дори агитират за повече такива мероприятия, предполагам заради допълнителните командировъчни.

Колкото до руски и английски език, с моите скромни познания и по двата езика съм на мнение, че английският е значително по-опростен отколкото руския с неговите падежи. Чела съм, че кралицата е положила достатъчно усилия за опростяването му и поради това той се е наложил като толкова популярен в сравнение с другите езици. Е, влияние оказва и броя на английските колонии разбира се, но опростяването му не може да се отрече като факт. Докато при руския език не съм чувала да има чак такова опростяване като в аглийския. Мога да ти кажа, че повечето деца, които започват с руски от 5ти клас го намират за значително по-труден отколкото английския. Дали използването на компютърните приложеня, дали това, че повечето заведения и театри имат надписи на английски, или сложността на самия руски език - нямам идея кой е фактора, който прави руския така неприятен за учене. Но синът ми учи немски език, а не английски и въпреки всичко руският му е сложен. Нямам идея защо голяма част от родителите са искали смяна - вероятно защото те не са били в състояние да помагат при ученето на съответния език от децата, но задължително ли е родителя да може да оказва помощ? За какво тогава детето ходи на училище? По-просто ще е ако ходи направо на изпити.

Колкото до профила - познай аз защо не съм вписала нищо в него - не искам предубедени мнения, затова и не съм писала. Видях ти профила, и точно това ми направи впечатление - струва ми се че част от хората, неживеещи в столицата се комплексират от това. Защо?

# 89
  • Мнения: 1 470
   Здравейте майчета!!!По случай собственната си тема...Вчера попаднах в институт за преквалификация на учители, и то точно пред вратата на "начално обучение"...Влязох да попитам,аджеба до каква степен позволяват на учителите да интерпретират учебния материал,и какви са спуснатите отгоре искания...Обясних им ситуацията със домашните,казах им че работим с "Просвета",и какви са моите наблюдения над"Булвест"и пр.и О,жената ме прие съвсем радушно,възмути се заедно с мен,като потвърди,че този метод не е възпитателен,а напротив би отвратил децата от училището,и дори ме увери че ще ме запознае директно с човек който е писал въпросните учебници,за да вземат оплакването ми в предвид.Още не мога да повярвам на добрият тон с който бе проведен този разговор!  bouquet  bouquet  bouquetТази жена определено заслужава мястото което заема!Тези дни ако имам път пак в тази посока се разбрахме да се отбия отново,но този път ще нося проблемните учебници,за да им покажа точно какво имам предвид.Пък... Peace Peace Peace

# 90
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поздравления, ttotovbouquet
Така се действа - с дела, не само с думи. Попаднала си на човек, дано само не ти измият очите, а наистина да се заемат с проблема.
Информирай ни и ако имаш въпроси към нас - питай!

# 91
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Поздравления, ttotovbouquet
 


И от мен.    newsm10

 Ама имам чувството, че докато се решат проблемите, ние ще станем абитюренти.

Моя близка скоро се интересувала от такива неща и разбрала, че децата най-добре усвояват, като не били толкова шарени учебниците.

# 92
  • Мнения: 1 470
      Благодаря ви много bowuu,и дано не прозвучи скромно,но няма защо!!!Да знаете че каквото и да направя в тази посока ще имам нужда от вашата подкрепа/тук в чата...Ще ви информирам ако има дори минимално развитие.
      А за абитюрентите,дори и така да е,фактът че сме започнали дори е по поучителен за децата ни от всички безмислени хули на света...С нашия пример,те ще имат сили да довършат започнатото... Peace

# 93
  • Мнения: 275
ей, страшна си!!!БРАВО!!!Още веднъж поздравления за твоята ангажираност с децата и проблемите им(ни).Пожелавам повече майки като теб, за да има промяна.

Общи условия

Активация на акаунт