Помощ! не ака вече 7-ми ден !

  • 3 673
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Мили мами, моля ви помагайте!
моят бебо е момченце на 3 месеца и сме само на кърма. До преди 3 седмици си пълнеше памперсите с ако всеки ден, но не знам какво му стана първата седмица ( от тези 3 седмици) не ака 5 дни и аз приложих термометъра -акото беше като бозичка, втората седмица не ака 6 дни - пак термометъра, пак като бозичка, днес вече 7-ми ден не е акал, но не ми се иска с този термометър да продължавам, защото явно няма запек, но защо започна така да не ака, а така хубаво си пълнеше памперсите всеки ден?

Моля ви помогнете със съвети ужасно съм притеснена !!!

# 1
  • Мнения: 139
Казват, че е нормално да не акат и по 7 дена. Изчакай още ден два и ако пак не ака се обади на педиатъра.

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 853
За кърмените деца не е толкова опасно. Пробвай по скоро листенце от мушкато като го измиеш хубаво. Аз не съм имало някакви проблеми. По скоро като почнах да и давам пюрета и то от купешките имах такъв проблем. Вариантът с термометъра не е много препоръчителен. Става им навик.

# 3
  • Мнения: 348
Моето мнение, без да се сърдите   bouquet , е че е малко безотговорно да го чакаш седем дена да се изака   #Crazy . Аз лично никога не бих му причинила нещо подобно, в 21 век сме все пак. Купувам бебешки свещички, които са чист глицерин и ако не се изака два дни слагам и за пет минутки е готов. Но... всеки си знае.

# 4
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Моето мнение, без да се сърдите   bouquet , е че е малко безотговорно да го чакаш седем дена да се изака   #Crazy . Аз лично никога не бих му причинила нещо подобно, в 21 век сме все пак. Купувам бебешки свещички, които са чист глицерин и ако не се изака два дни слагам и за пет минутки е готов. Но... всеки си знае.
Точно така! Аз също имах проблем не беше акала 7 дена, кърмена и т.н Обадих се така профилактично на докторката с въпрос да се притеснявам ли, че не е акала 7 дена и тя ми каза, че не бива да я оставям по толкова време. Все пак организмът може да се натрови, прави клизма или дай Дуфалак, аз давах Дуфалак и това ни спасяваше. Сега вече давам сок от ябълка и тиква и акаме по два пъти дневно.
Обади се на доктора си, не чакай повече от 7 дена.
И все пак ти си вземаш решението и отговорността за твоето дете, аз самата много съжалявах, че я оставих 7 дена. Когато я изаках на 8-мия ден, акаше оформени твърди акита.

# 5
  • София
  • Мнения: 630
Разбирам, че си много притеснена (и аз бях така в когато се случи за първи път). Много често при кърмачетата интервалът между изхожданията може да е толкова дълъг (дори до 10 дни). Това не означава, че има запек, просто кърмата се усвоява пълноценно от организма. Това беше обичайното поведение при дъщеря ми преди захранването. Не съм прилагала каквото и да било. Следях за симптоми за безпокойство и тъй като нямаше такива, просто я оставях и чаках.
Пускала съм и тема по същия повод (тогава много ми помогна споделения опит на много майки от тук). Може би тази статия да ти е от полза.

# 6
  • Мнения: 407
Това имам чувството че аз съм го писала! Simple Smile
На нас днес ни беше шести ден без ако.Правих масажи,"карахме колело",притисках крачетата за секунди към коремчето,дадох сок от сини сливи една лъжичка(преди това не съм давала нищо различно от кърма),два пъти дадох Дуфалак,пробвах и с термометъра и нищо...Заведох го и на лекар и след като и тя пробва с термометъра и не постигна никакъв резултат заключи,че нямам достатъчно кърма и детето просто няма какво да изака,защото нищо не е ял!!!  Crazy Принудих я да го качи на кантара да го претеглим и за по-малко от 20 дена е качил 500гр.Казах и че мога да изцедя към 200-300мл кърма и тя реши,че точно многото кърма е причината да неможе да се изака   #Crazy Вече нямах думи,а явно и тя незнаеше какво да ми каже и си тръгнах бяз да получа каквато и да е помощ от лекарката.Няколко часа по-късно Мони се изака без никакви проблеми.Акото беше наистина малко по гъсто от обикновенно,но не беше и твърдо.Нямам представа какво от всичките неща които приложих му е помогнало или просто си е дошло време да си свърши работата,но се надявам повече да не ни се случва.

# 7
  • Мнения: 222
А дали му стига кърмата ти?

# 8
  • Мнения: 1 194
Спокойно! Моят се изака на 8 мия ден вчера! И не съм го оставила "безотговорно в 21 век да стои така без да ака", ходихме на педиатър, който е специалист в кърменето, той ме успокои, че това е нормално явление за бебета само на кърма. При условие, че детето е видимо добре, не плаче, не е с подуто или твърдо коремче, просто трябва да се наблюдава и изчака. Кърмата се усвоява изцяло от организма и просто няма какво да изходи. Освен това за запек се смята изхождането на твърди и дехидратирани изпражнения, ако е като каша, това не е запек, както е нашият случай.
На мен лично ми казаха да забравя за термометъра като средство за изакване(не съм го пробвала никога), методът си е опасен и може да предизвика перфорация на червото. Аз пък смятам безотговорно педиатър да го практикува, ама това е въпрос на лекарска отогворност.
Така че , спокойно, случва се при някои деца, вярно, че е необичайно и майките се притесняват, но няма нищо нередно. Максималния срок дори може да е 15 дни...
Успех Wink

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 00:26 от mariakara

# 9
  • Мнения: 3 760
Как стои въпросът с напишаните памперси?
Щом акото е като бозичка (, т.е. не е твърдо), значи не стеве въпрос за истински запек. Вариантите са два - или не му стига папото (, но тогава юнакът щеше да опищи света предполагам), или кърмата се усвоява в мноооооого голяма степен.
Пробвай ти да наблягаш на разхлабващи храни - овесени ядки, круши и каквото изобщо се сетиш!

# 10
  • София
  • Мнения: 2 162
За кърмените деца не е толкова опасно. Пробвай по скоро листенце от мушкато като го измиеш хубаво. Аз не съм имало някакви проблеми. По скоро като почнах да и давам пюрета и то от купешките имах такъв проблем. Вариантът с термометъра не е много препоръчителен. Става им навик.

А, щото с мушкатото не им става навик. Изобщо всяка изкуствена намеса не е препоръчителна, но понякога се налага. Все пак по- добре е първо майката да се опита да регулира диетата си и само в краен случай да се прибягват до такива мерки. Ако мокрите памперси са достатъчно- 5-6 на денонощие, ако детенцето наддава добре и е спокойно, коремчето му е меко, значи няма повод за притеснение.
При нас ситуацията беше подобна- до захранването акахме на 4-5 дни, като е имало и по- дълги периоди. Не се вторачвай в изхождането, но и го наблюдавай.

А, извинявам се, mariakara го е казала чудесно, ама аз не дочетох темата. Embarassed

# 11
  • ES
  • Мнения: 2 172
Здравей мила, и ние бяхме така, че и сега не винаги акаме всеки ден, започнахме захранването. Никоя майка не е толкова безотговорна и това не е оставяне на детето на произвола, просто има си и такива кърмачета. Ако знаеш и аз колко съм се притеснявала като прескочи 4-ия ден. Какво ли не съм прилагала и термометър и масажи, педиатърката ми изписа едно прахче, съдържащо пептин и резултата беше винаги един - когато детето реши да се изака, тогава. А това със сока от сливи да не върнете коликите. Ако можеш ти регулирай какво приемаш - сок от круша, овесени ядки, печена тиква и за кърмата са добре и за изхождането може да му повлияят. Като захраните ще се поуталожат нещата.

# 12
  • Мнения: 17
jupeto, кажи как се казват тези свещички?
За кърмата мисля че му е достатъчна, защото за 2 седмици е наддал 500 гр.  и пораснал с 2 см. и не плаче, спокоен е, няма признаци че му е дискомфортно, памперсите ги прави като гюлета напишкани. Говорих с педито, но тя ми каза защото не искам да му давам сокчета и да захранвам затова съм го мъчила и не можел да ака (тя държи да го захранвам след навършен 1 месец, но аз си даржа на мойто след 6-тия месец), така че нейния отговор не ме удовлетворява. Притеснява ме това, че когато го изакам си е доста обилно затова се притеснявам, че причината  не е че усвоява напълно кърмата и няма какво да изака.
Мислите ли ако му дам сокче от круша ще има резултат? но много ме е страх да не му върна коликите, защото за тях нищо не ни помогна  Sad
Притеснява ме и това, че вече става 4-та седмица поред трябва аз да предизвиквам акането, а не той самичак дори на 7-я ден да се изака  Sad

Моля ви, дайте съвети, не искам детенцето ми да се мъчи Cry

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Пробва ли най-напред ти да ядеш разхлабващи храни? В някаква степен преминават в кърмата и помагат на детето тоже (макар че вероятно не е запек, щом не се мъчи и не изпитва дискомфорт)

# 14
  • Мнения: 101
И ние имахме същият проблем като вас по 7 дни до 6 мес и се оправи с Дуфалак и компот от сини сливи, също бяхме на кърма, а с термометарът не действаше. Лекарката ни каза да пробваме с оризова вода, а като се захранихме вече по няколко пъти на ден. Успех! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт