инвалидни добавки или чужда помощ точно незнам

  • 9 775
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 345
мами дано да помогнете питах къде ли не и няма кой точно да каже, а пък и въпросът ми май не е точен. Става въпрос за следното едно комшииче е 100% инвалид и татко му ме пита за някаква добавка към пенсията била се увеличила май ама незнаел какво да прави аз поразпитах познати ама никой не може да ме упъти ако някой знае нещо спешно да казва, че казаха че срокът бил до 20,01, май става въпрос за добавката за чужда помощ към пенсията ама и той човекът не можа да ми обясни точно преди е била към 34 лв сега толкова ли си е ? Предварително ви благодаря  Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 2 262
Извинявай че се възползвам, но моето дете е с 90 % с чужда помощ и не са ми давали никаква добавка за чуждата помощ, това нещо друго ли е за което питаш, много ме заинтригува!

# 2
  • Мнения: 313
Аз пък изобщо не разбирам за каква "пенсия" иде реч...

А на мен едни бабички пред блока ми казаха, че на инвалидите им раздавали коли без пари, почивка на морето всяка година и двойни заплати...обаче срокът бил до 15.01 и сме изпуснали келепира.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 345
Аз пък изобщо не разбирам за каква "пенсия" иде реч...

А на мен едни бабички пред блока ми казаха, че на инвалидите им раздавали коли без пари, почивка на морето всяка година и двойни заплати...обаче срокът бил до 15.01 и сме изпуснали келепира.


детето инвалид има право на пенсия само, че не съм сигурна от каква възраст сега ще проверя,че вече съм майчинство доста време и не помня и към тези пенсии има и добавка за чужда помощ когато става въпрос за първа група инвалидност след малко ще пиша

# 4
  • София
  • Мнения: 1 345
има някакви изменения туко що прочетох новото изменение сега пише че за инвалиди по рождение или с придобита такава до 20 г. за да имаш право на пенсия трябва да имаш поне една година стаж а за тези с починал родител се взима наследствена и тогава се преизчеслява и инвалидността на детето нещо такова беше утре ще питам колежките и ще пиша,че нещо съм забравила всичко а и доста неща са се променили откакто ме няма

# 5
  • Мнения: 313
Да, попитай да знаем дали да пращаме децата да работят да натрупат 1 година стаж докато е време...че току виж станали пълнолетни, а ние се мотаем...

Ще се пробвам много накратко да опиша на какво имат право родителите на деца с увреждания 100% с чужда помощ:
1. 70% от минималната работна заплата на месец, считано от датата на инвалидизация, но не по-рано от 01.01.2005
2. Двойни детски надбавки за детето с увреждания без оглед на дохода на семейството
3. Месечни средства/добавки за социална интеграция
4. Социално и здравно осигуряване за сметка на републиканския бюджет за родителя, който полага грижи за детето, не работи и не е в отпуск по майчинство.

За повече информация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=127194.0

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 00:46 от Zhivko

# 6
  • София
  • Мнения: 1 345
да знаеш че сигурно за тези 70% от МРЗ са ме питали ама и те незнаят точно за какво питат абе имало там някаква добавка ама казали че се увеличила но незнаели вярно ли е и пр. но нищо конкретно днес като питах колежките за инвалидни добавки те казаха че са си от социалните обадих се аз на човека и му казвам а той вика ама не за тия към пенсиите ама такива няма поне незнам та утре пак ще говоря с тях и ще питам и за пенсиите имаше дечица дето имаха право но може би с определени заболявания като ми се изяснят нещата ще пиша щото и без това тази държава нищо не дава та поне ако има нещо за взимане да се действа

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ако това може да ви помогне - 98 % инвалидност мин соц пенсия 75 получи декември месец 50 лв допълнително еднократно /говоря за възрастен човек/

# 8
  • София
  • Мнения: 1 345
Мами попитах  деца с инвалидност имат право на социална пенсия за инвалидност докато нямат стаж и ако е отсъдена чужда помощ имат право на добавка за чужда помощ към нея около 40 лв е някъде добавката а за пенсията не съм сигурна колко беше трябва само експертното решение да не е изтекло да не се обжалва и една молба - образец попълнена на място в НОИ дано ви помогна поне малко ако имате въпроси питайте докато има телково решение има право на пенсия ако има и следващо пенсията продължава ако няма се спира май това е всичко което разбрах днес ако се сетите нещо питайте

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 16:17 от eva23

# 9
  • Мнения: 1 271
това за пенсията за дете има ли ограничение във възрастта - примерно след 7 години или нещо такова или ??? как точно става
а ако родителя е ЛА детето има ли право на пенсия???
благодаря
  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 345
пенсионното това не го касае мисля че и социалните не се влияят от пенсия но си попитай че в социалните дават повече от пенсията да не ти ги спрат случайно че вече всичко се очаква с тези закони

# 11
Здравейте на всички интересуващи тази тема с добавките на деца с увреждания.Моето дете е с 85% увреждане,получаваме 156.00лв,нешо като пенсия(сега за тая година пенсията се увеличава на 238.00лв),лично го чух по новините.После следват двойните детски,сега ще са 35лв/70лв/.Понеже моето дете учи,и дават и за обучение,транспортни,телефон и телеком.услуги/.Е това е всичко за сега.Дано да съм ви помогнала с тази информация.

Общи условия

Активация на акаунт