Флуор за бебета и малки деца

  • 8 594
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 399
Предписаха флуорни таблетки на дъщеря ми, която няма нито един зъб. На въпроса ми докога трябва да ги приема, рецепционалистката каза: докато се научи да си мие зъбите хубаво, т.е. до 4-5 годишна възраст. Да, ама аз си спомних че съм чела доста отрицателни мнения за тези таблетки и страшни странични ефекти при предозиране на флоура и пак се впуснах в търсене на материали по въпроса. След всичко което изчетох реших че няма да давам такива таблетки на детето изобщо. Да не говорим че така и не разбрах каква се предполага да е ползата при дете което няма зъби.  Rolling Eyes Не ми е много ясно и как да и обясня че таблетката се смуче, а не се гълта, но всичко това са дребни подробности.

Макар че аз вече съм решила какво ще правя, ще ми е интересно да науча дали в страните в които живеете се използват флоурни таблетки за профилактика на кариеса при бебета и малки деца. Ако да, откога се предписват и с каква продължителност е приема?

# 1
  • Мнения: 1 793
Честно казано не съм чула тук да се дават такива таблетки на децата. Никой не е препоръчвал до сега и не е предписвал да давам на детето такова нещо. Също като теб съм чела не особено добри мнения за таблетките, за които става дума, а и за предозирането на флуора. Знам, че пастите за зъби за малките деца са с ниско съдържание на флуор. Така пише и на тубичките. Аз лично не съм и не бих давала на детето си флуорни таблетки.

# 2
  • Мнения: 2 093
Мисля че нашите деца, бяха близка вьзраст, сигорно дьщеричката ти е под година. Много странно че са ти предписали флорни таблетки, интересно ми е дали е зьболекаря или доктора, защото обикновенно зьболекарите подкрепят даването на флуор на малки деца. Тук изобщо не се препорьчват и необходимото количество флуор се набавя чрез питейната вода. Понеже ние в кьщи използваме филтер на чешмата, който маха флуора, аз питах моя доктор и той каза че е достатьчно да плакна сьдовете с чешмяна вода и така детето ми ще си набави необходимото количество. Дори пастите за зьби за малки деца са без флоур и май се препорьчва да не използват пасти с флуор до 6 год. ( това го каза моя заболекар), защото можело да доведе до оцветяване на емайла на зьба.
Аз сьщо сьм чела нещо по повод на това че флоура не е много добьр за бебета, но не мога да си спомня кьде. Ако открия тази инфо ще ти дам линковете.

Ето точно открих нещо интерсно ( на английски е и не знам дали ще можеш да го прочетеш)
http://www.enviroblog.org/2006/11/fluoridated_water_for_infants.htm

Става вьпрос за някава вода, в коята има флуорид и се продава като вода, с която  се разрежда АМ за бебета. Американската зьболекарска асоциация  предупреждава родителите да избягват тази вода, защото може да увреди зьбите на децата. В статията сьщо се споменава че според изследвания сьществува врьзка между употребата на флоурид и проблеми с костите и щетовидната жлеза.

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 02:00 от Chrisimommy

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 082
 за zymafluor ли става въпрос? И тук ги предписват от началото до към 3-година. newsm78
Давах през първите месеци, докато не питах зъболекарката ми и според нея няма файда от тях, и ги спрях.  Зъби мия още от както се появи първия, шокита и бонбони рядко давам, или ако да- то преди лягане четката за зъби влиза в действие задължително.....и се надявам да е наследил здравите зъби на таткото, а не моите  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 5 183
Тук не дават флуор

# 5
  • Мнения: 198
не съм 4увала да дават такива таблетки.дъщеря ми си мие зъбките с паста без флуор..но доклоко ще са здрави зъбките ще видим  Thinking
аз те съветвам да се консултираш със специалист и всъщност каква е при4ината да ти предпишат тези таблетки?

# 6
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Специално в Торонто водата, която тече от чешмата е флорирана, така, че щем не щем си получаваме дозата (с Брита сме, но флуора си остава).
На голямата щерка съм давала ежедневно флуорни таблетки от първата година докато навърши 4-и. За щастие има здрави зъби (за сега), но смятам, че са наследени от баща й. На малката не съм давала таблетки (пие вода от Бритата), а първият й зъб поникна на година и два месеца.

# 7
  • Мнения: 94
Здравейте, аз живея в Норвегия и освен това съм зъболекар. Тук профилактиката на кариеса е на много високо ниво и за това спомагат както 4естите и безплатни прегледи така и флуора. Тук се препоръ4ват Ф таблетки. 6те опитам да разясня за6то. Въпреки 4е детето все о6те няма зъби в 4елЮстите ве4е са оформени техните зароди6и. За да пораснат след време здрави зъбки е важно от сега нататък организма да има достатъ4но Ф за да минерализира емайла им.Т.е. сега е важен приема вътре6но. Ти може6 просто да разтвори6 една таблетка в малко вода и детето да я изпие. Тук не се продава, но в БГ има6е капки подходя6ти за бебета.След време като поникнат зъбите сму4енето на табл. има двойно действие , локалновърху поникналите и вътре6но върху непоникналите зъби.Така 4е аз препоръ4вам ползването на Ф табл. Важно е оба4е правилното дозиране. Както някои писаха има държави където водата е флуоризирана или просто естествената има мн. Ф. Тогава не се препоръ4ват табл. Пиенето на всякакви води и подобни не се препоръ4ва за6тото е трудно дозирането. В една табл. има то4но толкова колкото е нужно и ако не се злоупотрбявя , а се пие колкото е указано на опаковката няма сра6но. Просто съм се убедила 4е Флуора прави 4удеса.Зъбите стават супер здрави. Нали правя сравнение с Бг. Просто сам виждала майки които си мислят 4е пове4е Ф е по полезно и така развалят зъбите на децата, стават едни бели петна. Но както казах ако не се прекалява няма опасност.Надявам са да съм била полезна.

# 8
  • Мнения: 545
Ние като малки да не би да сме били флуор и разни витамини..Стига вече с тия химии..Децата ни заприличаха на кобаи, в/у които се изпитват какви ли не добавки..Направо нямам думи!  ooooh! Знам, че всяка майка иска детето й да расте здраво и в отлична форма и затова слуша и какво и казват лекарите и изпълнява..
Но не се задоволявайте с едно мнение и четете, и четете различни източници...

Моето лично мнение, не бих дала флуор. Разнообразна и натурална храна, това е...

До скоро,
Клео.     bouquet
П.С. А за белите петна по зъбите, децата на мои познати имат такива и без да са прекалявали с дозите...

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 13:06 от cleoven

# 9
  • Мнения: 1 947
   Ооо, на нас ни ги дадоха безплатно в болницата и казаха да започна да и ги давам на 20-тия ден. Shocked
Усъмних се и попитах акушерката ни, която препоръча да не и ги давам. Зет ми, зъболекар, също каза, че е
ненужно, защото каквото се е образувало като зародиши в устата на бебето, вече е такова, каквото ще е
още от вътреутробното развитие и от флуора няма смисъл. Също ми каза, че има и зъболекари на обратното
мнение. Mr. Green Та реших, че отрова за мишки няма да давам на детето си.  Crazy
 А иначе аз добре си спомням отвратителните флуорни таблетки, които трябваше да пием
по график в първи клас - раздаваше ни ги учителката. Аз прилежно ги скривах в чантата си
и на път за вкъщи ги изхвърлях. Е, зъбите ми не са прекрасни, но все още са всичките.  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 4 399
за zymafluor ли става въпрос?

Да, точно за тях. Тук ги изписват на всички деца като станат на около 12 месеца. Поне така прави педиатърката на дъщеря ми, за останалите лекари не знам.
Здравейте, аз живея в Норвегия и освен това съм зъболекар. Тук профилактиката на кариеса е на много високо ниво и за това спомагат както 4естите и безплатни прегледи така и флуора. Тук се препоръ4ват Ф таблетки. 6те опитам да разясня за6то. Въпреки 4е детето все о6те няма зъби в 4елЮстите ве4е са оформени техните зароди6и. За да пораснат след време здрави зъбки е важно от сега нататък организма да има достатъ4но Ф за да минерализира емайла им.Т.е. сега е важен приема вътре6но. Ти може6 просто да разтвори6 една таблетка в малко вода и детето да я изпие. Тук не се продава, но в БГ има6е капки подходя6ти за бебета.След време като поникнат зъбите сму4енето на табл. има двойно действие , локалновърху поникналите и вътре6но върху непоникналите зъби.Така 4е аз препоръ4вам ползването на Ф табл. Важно е оба4е правилното дозиране. Както някои писаха има държави където водата е флуоризирана или просто естествената има мн. Ф. Тогава не се препоръ4ват табл. Пиенето на всякакви води и подобни не се препоръ4ва за6тото е трудно дозирането. В една табл. има то4но толкова колкото е нужно и ако не се злоупотрбявя , а се пие колкото е указано на опаковката няма сра6но. Просто съм се убедила 4е Флуора прави 4удеса.Зъбите стават супер здрави. Нали правя сравнение с Бг. Просто сам виждала майки които си мислят 4е пове4е Ф е по полезно и така развалят зъбите на децата, стават едни бели петна. Но както казах ако не се прекалява няма опасност.Надявам са да съм била полезна.

Извинявай, не искам да влизам в спор с никой, просто исках да знам каква е практиката в различните страни. Но това което аз чета, включително и мнението на разни стоматологични асоциации е че от флуора евентуална полза може да има само при локално действие и затова се смята че флуора в пастата за зъби е достатъчен. Дори вече се отрича флуорирането на водата. За щастие при нас не я флуорират, проверих вече. Смята се че ако се приема сол, която е флуорирана и се използва паста за зъби с флуор, нуждите от флуор са покрити. Като за малки деца четох че и солта не е нужно да е флуорирана. За моя голяма изненада се оказа че цялата акция около флуора и даването му под какви ли не форми датира т времето когато той е бил отпаден индустриален продукт и не е имало къде да бъде депозиран. Така са се намерили умни глави които са му намерили приложение. Нямам думи.  #Cussing out

Ние като малки да не би да сме били флуор и разни витамини..

За витамини не знам, но флуор сме пили. Още си спомням таблетките които ни раздаваха под строй в детската градина и после в училище. И при цялата тази профилактика, зъбите на моето поколение са в доста лошо състояние.

# 11
  • Мнения: 2 907
Значи и ние имаме същия проблем! Детето ми е на 10 месеца и няма нито един зъб, а се плюмчи от 5месечна. По ринцип на 10 месеца трябва да има поне 4 зъбчета, но при нас - нищо! Още в болницата след като се роди ми се предписа флуор и витамин Д, които трябваше да давам всеки ден до 2 годишна възраст. Флуор давах един/два месеца, докато не прочетох страшни ужасии за него и че предизвиква повече лоши отколкото позитивни ефекти. Съответно веднага го спрях. Към 6тия месец на бебето ми питах във френската тема момичетата до кога са давали витамин Д и тогава клеовен, сподели че взимането на витамин Д едва не е убил детето и! Тогава също на минутата взех шишенцата и директно в кофата за боклук.
Онзи ден бяхме на педиатър и той видя, че детето ми няма зъби. Попита веднага дали давам витамин Д. Аз казах, че не. Този човек като се изуми, като засумтя, като започна да ми се кара как ощетявам детето ми, затова нямала зъби, а и рахит рискувала. Брей, този човек забрави , че и в Африка се раждат много деца и пак стават 2 метра високи без да са взимали вит Д...
Обаче така ме смъмри и ме накара да се почувствам виновна и засегна вътрешната ми отговорност на майка, че аз като поп пак започнах да давам вит Д. Докога незнам. Но флуор отказвам и съм твърдо против! Дори и педиатърът ми не настояваше за флуор, но за вит Д ме смачка от мъмрене.

Вяра, мисля си, че късното никнене на зъби не е непременно свързано с някаква аномалия. Може да е наследствено. Ако например някой от родителите е имал късни зъби, то тогава е нормално и детето му да е така. Лекарят ми ме попита дали аз или мъжа ми сме били с късни зъби, но аз такива подробности незнам, а майка ми едва ли си спомня. Така че не се притеснявай, ще излязат. И аз вече ги чакам с тръпка. Всеки ден и гледам в устата, ама още е като стара баба  Grinning

# 12
  • Мнения: 545
Аз флуор като малка не съм пила, нито вкъщи, нито на градината.
Не искам да убеждавам никого, всеки сам решава какво да прави с децата си...
Моята и пораснаха първите 2 зъба на 10 месеца без вит. Д и флуор. И няма рахит, нито каквото и да е друго костно заболяване...Само бъбреците и имат следи от калция, който се фискира, заради изкуствения вит.Д. Давахме и витамини за хубаво, а после я лекувахме от това цели месеци... ooooh!
Повечето ми познати не дават нищо изкуствено и децата им нямат проблеми..В обратния случай обаче често срещам оплаквания...и то по-късно, когато децата пораснат...

И което намирам за обезнадеждаващо е, че все повече и повече са т.нар "обогатени" продукти..И че народът все към тях посяга..Като гледам количките в магазините, повече от половината продукти са тези, които са рекламирани по ТВ..Добро финансово бъдеще ги чака тези производители...В страха си да не останем хранително ощитени, купуваме ли, купуваме..Хайде, отплеснах се от темата пак...

Приятен следобяд!   bouquet
Клео.

# 13
  • Canada
  • Мнения: 1 773
mystic, давах на малката си дъщеря витамин "Д" от втората й седмица, а както писах по-горе, първото й зъбче проби на 14 месеца. На голямата също съм давала витамин "Д", при нея първото зъбче се показа на 8-м месеца. Според мен няма никаква връзка между винамин "Д" и зъбите. Всичко си е до ген - ако родителите са със здрави зъби и детето ще е така. Е, ако се опитваш целенасоччено да ги съсипеш с огромни количества сладко, големи количества антибиотици и липса на хигиена, това е друго нещо.
П.С. Аз също съм от поколението, на което ежедневно в училище се даваха по 3-5 таблетки флуор с години. За щастие нямам бели петна по зъбите от предозиране

# 14
  • Мнения: 7 605
ДъЩеря ми пие zимафлуор от както проби първото zъб4е. Сму4е ги, zа да действат локално. РеШих да ги давам, zаЩото миенето на zъби е борба при нас и едва ли би приела достатъ4но флуор по тоzи на4ин (купувам паста беz фл.), а и не яде храни със сол.

Общи условия

Активация на акаунт