За погачите и прощъпулниците в чужбина

  • 2 525
  • 31
  •   1
Отговори
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Понеже съм пред дилема да правя или да не правя погача - та реших да се допитам до практиката на другите.
Момичета колко от вас са правили погача и/или прощъпулник на бебе родено в чужбина? И доколко се съобразихте с обичаите в БГ?
Предварително се извинявам, ако темата е дискутирана вече - от известно време опцията търсене във форума не е много в час, така че не мога нищо да проверя, затова си позволявам да пусна нова тема в случая.

# 1
  • Мнения: 7 091
Прощъпулник още не сме правили, но погача на 40 дни да. Спразихме си всички традиции и по принцип го правим.
Теб кое точно те притеснява?
Канихме си ( а и на други традиционни празници) както българи, така и чуждестранни гости, на всички им беше много интересно, обяснявахме, помагаха, беше забавно.

# 2
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Притеснява ме че е зима - та като дойдат няколко човека и настава голяма кочина, а все пак с бебчо сме в същите тия помещения по цял ден - няма особени възможности да почистиш като хората - от входната врата се влиза в хола Sad голяма мизерия се получава та най-вече хигиенно ме притеснява упражнението. Даже не мога да проветря като хората с тоя студ.

# 3
  • Мнения: 3 367
ние правихме погача и на 2 те деца,както и прощъпулник на едното проходило..съобразих се напълно с каквото намерих и изчетох по темите,правих питка и в 2та случая,но имаше и мъже на партито(само докато чупихме питката бяха изгонени за малко)
лично аз ги намирам за чудесен обичаи, доста смислена е питката особенено за зимни бебета,беше веселба..но има хора дето не са добре след раждане,не им се занимава,няма правило-ако ви се прави-ок,ако не-пак ок

# 4
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не съм правила погача, но прощъпулник смятам да направя, като проходи малчо.
В нас имаше през ден гости в началото, като се роди синът ми, та не сметнах, че е необходимо специално да се събираме.
Зависи си от теб.

# 5
  • Мнения: 1 215
Притеснява ме че е зима - та като дойдат няколко човека и настава голяма кочина, а все пак с бебчо сме в същите тия помещения по цял ден - няма особени възможности да почистиш като хората - от входната врата се влиза в хола Sad голяма мизерия се получава та най-вече хигиенно ме притеснява упражнението. Даже не мога да проветря като хората с тоя студ.

Не се притеснявай излишно!
Само да няма болни хора, другото е ок.
Когато напускахме апартамента, почти всеки ден идваха хора да гледат- няма да ти казвам колко хора влизаха вкъщи и се разхождаха навсякъде. Кой се събува, кой не ...къде успея да изчистя, къде не...
Оцеляхме  Grinning

# 6
  • Мнения: 486
За каква погача става дума? newsm78

# 7
  • Мнения: 1 393
Аз погача също не правих- първо нямаше с кого, и второ-  на мен това с погачата, чаршафа над главата на майката и сие ми изглежда едно такова окултско и въобще като цяло не ме кефи кой знае колко. Та умишлено го пропуснах.  Wink
Но прощъпулник на всяка цена ще правя!  Laughing
Само чакам София да проходи ( така де, след някой и друг месец  Simple Smile)

# 8
  • Мнения: 7 091
Аз погача също не правих- първо нямаше с кого, и второ-  на мен това с погачата, чаршафа над главата на майката и сие ми изглежда едно такова окултско и въобще като цяло не ме кефи кой знае колко. Та умишлено го пропуснах.  Wink
Но прощъпулник на всяка цена ще правя!  Laughing
Само чакам София да проходи ( така де, след някой и друг месец  Simple Smile)

 Аз това за чаршафа не го знам. Просто събрахме гости на 40-тия ден, погачата беше сладка и много сладки работи бях приготвила, една приятелка разчупи питата над главата ми и раздаде на хората, донесоха подаръци на малката и това беше.  Peace

# 9
  • Мнения: 1 860
 Не съм правила погача, защото точно тогава влязохме в болница за неопрефилен период от време. Да си призная честно, дори не се бях сетила и да правя така или иначе. Мислех обаче да правя прощъпулник. Габриел проходи много стабилно почти 2 седмици след като се пусна и после ме достраша да не го "объркам" нещо.  Crazy Бабини деветини и суеверие, ама...Вече даже бяга.  Whistling

# 10
  • Мнения: 295
Аз правих прощъпулник - сред най-близките в семейството. Свекърва ми омеси питата. Наредихме останали предмети и това е. За останалите суеверия, за които четох после из форумите, даже и не ми дойде на ума. На "чужденците", на които не им беше ясно, им обяснихме за какво иде реч - беше им доста забавно. И нали сме славянски страни, та като се заговори тогава за обичаи, стана ясно, че тук се прави нещо подобно, когато детето навърши една годинка.

# 11
  • Мнения: 636
Ние правихме погача даже и на 7мия ден. Не знам по какъв повод. Майка ми рече и отсече, че трябвало  ooooh! Не съм се и замислила за хигиената, защото беше през м. юни, а и все пак не живеем в 18 век (от хигиенна гледна точка). Бих се притеснила ако има болни.

За 40 дни се събрахме над 25 човека - мъже, жени, деца. Един вид представяне на бебето на приятелите. Погачата беше просто формалност. Като цяло детето го водим навсякъде още от раждането. Моето лично мнение е, че не бива да се гледа в скафандър. Предпочитам да има допир с околната среда, за да изгражда имунитет. Освен това се гледа по-лесно - заспива навсякъде, контактно е, няма кой знае какви претенции. С две думи - една раница с памперси и резервни дрехи, млекоцентралата и ... цял ден навън.

Но бих те посъветвала да послушаш вътрешния си глас. Ако се страхуваш за бебчето, по-добре изчакай.

# 12
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Правихме и погача и прощъпулник на малката. Аз съм на принципа каквото за едната, такова и за другата. Освен това откакто не живея в България, държа още повече на българските традиции.

# 13
  • Мнения: 619
И аз си направих и двете.На погачата беше много весело,бяхме само жени,и си спазихме всичките традиции.Прощъпулника беше в по-тесен кръг.

# 14
  • Мнения: 533
Аз погача също не правих- първо нямаше с кого, и второ-  на мен това с погачата, чаршафа над главата на майката и сие ми изглежда едно такова окултско и въобще като цяло не ме кефи кой знае колко. Та умишлено го пропуснах.  Wink
( така де, след някой и друг месец  Simple Smile)

Това с чаршафа и питката не го знаех тогава. Отидохме само с мъжа ми и малката в църквата, а след това в къщи дойдоха две приятелки да опитаме питката.
А на прощъпулника бяхме само двамата с мъжа ми - решихме инцидентно да го направим в деня преди да заминем на море и нямаше време да каня гости. Е, хубаво беше да има някое дете, че ние тичахме с парче питка  Laughing

Ако искаш да спазиш тези две традиции направи ги така както на теб ти е удобно, все пак скоро си родила и не е нужно да се натоварваш.

Общи условия

Активация на акаунт