Трябва ли да спра детето от ясла по време на грипната епидемия?

  • 1 008
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 866
Та това ми е въпросът. Спирането от ясла ще ми бъде доста трудно, тъй като имам бебе и работя от вкъщи, но майка ми непрекъснато ми прави намеци, че трябва да спра дъщеря ми от ясла. Добре, кога да я спра - като обявят епидемия в града ли или още сега? И колко време? То може да я спра за 2 седмици и после пак да се зарази.

Аз лично не съм толкова наплашена от грипа, всяка година има грип все пак, но аз лично от 10 години насам само веднъж съм се заразявала. От грип говоря. Другите болести са друга тема. Ако трябва да пазя детето си от всичко, значи трябва да станем затворници.

Чудя се също как се отразява този грип на малките бебета.

Ще се радвам да чуя мнения на други майки, както и на лекарите от форума. Как е по-добре да се постъпи?

# 1
  • Мнения: 741
Ако наистина има грипна епидемия ,ще затворят яслата

# 2
  • Мнения: 2 731
Ако наистина има грипна епидемия ,ще затворят яслата
Shocked-сериозно

# 3
  • Мнения: 1 866
Ако наистина има грипна епидемия ,ще затворят яслата
За този отговор не бях подготвена.  Grinning Но това пък ме кара да си мисля, че няма какво толкова да му мисля.

И все пак, има ли смисъл от спиране на детето от ясла по време на зимните болести? Вашите лекари съветват ли ви да го правите? Аз лично смятам да се консултирам с педиатърката ми, но ми се искаше майки с по-голям опит да си кажат мнението.

# 4
  • Мнения: 291
Винаги е добър вариант при грипна епидемия да се ограничи контакта на детето с много хора, пък било то и негови връстници. Децата на 2-3-4 години са с крехка имунна система и един грип може доста да се усложни при тях. Това с особена сила важи за дечица с хронични заболявания, астма, и такива, наскоро прекарали респираторно заболяване. Все пак не можем да сложим детето в стерилни условия до април. Затова и е задължително родителите и близките на малките деца да бъдат ваксинирани за да не станат самите те вирусоносители. Това е единствената адекватна профилактика на грипа. Задължителна е ваксинацията и на децата хроници и астматици ако са навършили 6 м. възраст. Ако грипната епидемия е обявена официално в населеното ви място би следвало да последва затваряне на учебните заведения, градините и яслите. Не винаги обаче това се прави защото се изисква изрична заповед от съответните инстанции (министерства на образованието, здравеопазването, ХЕИ). Докато се задвижи процедурата и току виж сме се разболели. Затова ако имате възможност не водете детето на ясли поне докато не се нормализира обстановката. Не е необходимо да затваряма детето за през цялата зима, а само за времето на епидемията. Презумцията е, че през епидемията много хора ще преболедуват грипа, ще изградят имунитет и така ще се ограничи популацията на вируса. Все пак епидемията няма да е вечна.Практиката показва, че една епидемия отшумява за около 3 седмици. Ще има затишие след което обикновено има нова вълна в началото на пролетта. Ако сте здрави - ваксинирайте се, наблюдавайте детето и при първи съмнения за заболяване го заведете на лекар.

# 5
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Днес точно това коментирахме със съпруга ми ConfusedДали да го спрем Rolling Eyes
Ние сме от София, още не е обявена, но знам ли?!Утре имат и театро в яслите което за мен означава много деца, много нещо и си задавам въпроса да го водя ли изобщо или само да гледа театъра и да си го взема?Не знам дали само театъра ме притеснява или май си ме страх от епидемията дори и да не е обявена тук  newsm78

# 6
  • Мнения: 1 866
Благодаря за изчерпателния отговор на Даго. Ще си помисля по-сериозно по въпроса, аз по принцип никога не съм изолирала децата си, даже и когато сме били болни с мъжа ми, но специално грипът ме притеснява, защото си спомням какъв кошмар беше последният път като го карахме двамата с мъжа ми. Не можехме даже да станем от леглото. А защо толкова малко майки се включват? Споделете как постъпвате вие?

# 7
  • Мнения: 40
Моят малкия не ходи на ясла но се разбола така че ,и да го пазиш не е гаранция че ще избегнете тревогите.

Общи условия

Активация на акаунт