Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора

в село на завоя преди Шенген

Сега като погледнах календата виждам че тука се zадават едни дълги поводи zа праzнуване и напиване = карнавала или началото на влекиденскитеи пости
Това не наведе на мисълта дали и вие се опитвате да влеzете в крак с техните праzници или си я карате по стар български обичай
То ако трябва да търся тука мъже да направим кукерски ансамбъл Ще падне голям майтап, а и трябва да мина по Финтесцентровете че иначе няма да намеря якички дето да носят чановете на ккръста да гонят zлите духове с zвъна им.
Иначе тука са едни Шествия и маскиране, нямат край
Даже от детската градина на Щерката ходят да нападат кметството и да просят от кметя бонбони, раzбира се маскирани.
А Щерката оЩе от сега ми е zамрънкала да тренираме как Ще я гримиирам zа Шествието и то са едни часове по рисуване до беzкрай че не можем да си иzберем грим и се пробват поне по 5 варианта на ден
Цитирай

UK

Почиваме на всички Bank Hollidays Twisted Evil Май това е.
Цитирай

UK, Derby

Не не спазваме никакви традиции то ще е и малко трудно аз християнка той по баща католик по майка англиска църква ми то от празници няма да му остане време за работа Very Happy  Very Happy  Very Happy
Цитирай

Германия

хмммм, само Коледа и Великден и то като сме при свекита. Иначе тук карнавал не се празнува така както при Дебеланка, има Fasching и според мотото се маскират. Но е в доста скромни размери. Май децата са тези, които се възползват пълноценно от маските и гримовете   #Milti
Цитирай

Bath, UK / Варна

Мъжо работи и в празник, и в делник - много е старателен студент  Very Happy
Пък ние почиваме и уважаваме всички празници - български и английски. На Коледа готвихме пуйка, вместо да печем прасе - май сме се поангличанчили  Very Happy
Цитирай

ами да, спазваме си бг традициите, но определно и малко от тукашните сме приели. то няма как иначе. като например Хелоуин /маскирахме бебчо тази година/. а иначе на Коледа си готвим свинско, а не пуйка. на 1 март си слагаме мартенички, на Великден боядисваме яйца. ей такива работи.
Цитирай

Montreal

Ние пък на деня на благодарността почнахме да правим пуйка, ама повече заради купона, който си правим, защото се събираме с приятели и заради идеята да похапнем добре.

Останалите тукашни празници ги подминаваме, освен, чакай, сетих се, отвреме на време помагаме на някой да се премести на 1 юли, който е деня на Канада, но е официален ден за преместване в Квебек, така, че волю-неволю и този обичай го спазваме
Цитирай

Празнуваме вси4ко както си му е реда....  Razz  ... даже запо4нах да забравям българските оби4аи ...  Embarassed
Цитирай

Цитат на: debelanata
Даже от детската градина на Щерката ходят да нападат кметството и да просят от кметя бонбони, раzбира се маскирани.
А Щерката оЩе от сега ми е zамрънкала да тренираме как Ще я гримиирам zа Шествието и то са едни часове по рисуване до беzкрай че не можем да си иzберем грим и се пробват поне по 5 варианта на ден

Кога е това при вас? Защото тук на 7.02. се тъпчат с едни хлебчета със сметана, а на 8.02, е т.нар. маскиране и децата ходят навсякъде, пеят и им дават бонбони.
Иначе ние, по принцип празнуваме исл. Великден, с техните шоколадови яйца, и отделно бг. Великден, с нашите писани яйца, ако не съвпадат. Иначе ако са в един ден, празнуваме по нашенски. Гледам да спазвам традицията с писаните яйца и козунака. Иначе много малко техни празници празнуваме, защото все някакви гадни неща ядът и ако трябва да ги приготвям в къщи, не благодаря.
Цитирай

сред цветята

Спаzваме ги общо вzето. А карнавалът тук "по нашите zеми" е много популярен, така че е голяма истерия Wink  #Silly  Мъжът ми обаче не може да го понася, обаче zа децата е много интересно Smile
Цитирай

Мамо Веси
тука почват от тоя четвъртък = викат му праzника на старите моми. После до неделя е почивка и блиzане на рани от ч,етвъртъка.
В понеделник = 07.02 почват големите Шествия и продължават до вторника, които се водят маzните дни, а на пеплявата сряда вече всичко утихва и почват постите.
Българската традиция свърШва на тия праzници в неделята с Сирни zаговеzни и голямата проШка, ако някой от вас zнае zа какво говоря. Понеделника, вторника и срядата се водят дните zа тримерене когато не се пие и яде ниЩо и от четвъртъка се почват постите.
Не съм питала мама дали тая година съвпадат католическия и православния великден, ама аz си карам по наШенски винаги с курабии, коzунаци и боядисване на яйца, както си му е реда.
Иначе крием по двора яйца по тяхному и пускаме децата да ги търсят, ама то това им стига де.
Поне нан Щерката и е по интерсно с мен да прави курабиите и даи цапаме яйцата.
Цитирай

Spain

Debelanke  спазваме ги как да не  ги спази 4овек като то при нас през ден празник - става въпрос за Испания .  безкраини фиести и празници Smile имам 4уството 4е само търсят повод за напиване Smile . карнавалите са голяма работа ,а и обикновено " празниците на града" са 2 седмици , няма как 4овек да не се запали . на карнавалите само гледаме за сега , ама като гледам какво ти4ане става покраи тези костюми направо не ми се и у4аства Smile . ина4е испанците си имат доста характерни само за тях  неща като например комунионите (първото при4астие ), белен  (редят фигурки на  рождество -във всяка къща ),лос реес магос (тримата царе магьосниши които на 6 януари носят подаръци на децата)
Цитирай

Цитат на: amka
Debelanke  спазваме ги как да не  ги спази 4овек като то при нас през ден празник - става въпрос за Испания .  безкраини фиести и празници Smile имам 4уството 4е само търсят повод за напиване Smile . карнавалите са голяма работа ,а и обикновено " празниците на града" са 2 седмици , няма как 4овек да не се запали . на карнавалите само гледаме за сега , ама като гледам какво ти4ане става покраи тези костюми направо не ми се и у4аства Smile . ина4е испанците си имат доста характерни само за тях  неща като например комунионите (първото при4астие ), белен  (редят фигурки на  рождество -във всяка къща ),лос реес магос (тримата царе магьосниши които на 6 януари носят подаръци на децата)

Аz живея в католическо село тук ии да ти кажа туак ги има точно съЩите неЩа = причастието на Светлата неделя след Великден. Светите крале (Die 3 Heilige Könige) на 06.01 (наШето Богоявление), че и по Коледа се редят като гледам в всяка къЩа яслите на Исус с керамични фигурки.

Ние кръстихме и двете деца православно, ама смесване всичките праzници дето са обЩи, така обогатявам децата си поне според мен.
Цитирай

Spain

пък на мен тука ми минават с номера 4е" кралете" бил само техен и никъде другаде го нямало  Wink . аз по принцип не съм вярваща (имам предвид фанат и си имам собствено тълкувание на нещата) и нямам против никоя вяра . малко ми е странно 4е например у4ат религия в у4илищата тук , но пък като сме си избрали да живеем в 4ужбинско трябва да уважаваме традициите им. като порасне Гери мисля 4е наистина ще трябва да се приобщим към вси4ките им църковни празници - не мисля 4 например бих могла да и обясня защо не сме отишли на сутрешната миса след велик ден или не у4аства в раздаването на бомбоните или..или...  Razz
Цитирай

сред цветята

Цитат на: debelanata
Не съм питала мама дали тая година съвпадат католическия и православния великден, ама аz си карам по наШенски винаги с курабии, коzунаци и боядисване на яйца, както си му е реда.

Не таzи година не съвпадат. Тукашният е на в края на март, а българския е на 1 май. Много странно, че има такава голяма раzлика преz таzи година.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора