Спаzвате ли традициите на страната в която сте

  • 4 131
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 244
Сега като погледнах календата виждам че тука се zадават едни дълги поводи zа праzнуване и напиване = карнавала или началото на влекиденскитеи пости
Това не наведе на мисълта дали и вие се опитвате да влеzете в крак с техните праzници или си я карате по стар български обичай
То ако трябва да търся тука мъже да направим кукерски ансамбъл Ще падне голям майтап, а и трябва да мина по Финтесцентровете че иначе няма да намеря якички дето да носят чановете на ккръста да гонят zлите духове с zвъна им.
Иначе тука са едни Шествия и маскиране, нямат край
Даже от детската градина на Щерката ходят да нападат кметството и да просят от кметя бонбони, раzбира се маскирани.
А Щерката оЩе от сега ми е zамрънкала да тренираме как Ще я гримиирам zа Шествието и то са едни часове по рисуване до беzкрай че не можем да си иzберем грим и се пробват поне по 5 варианта на ден

# 1
  • Мнения: 3 394
Почиваме на всички Bank Hollidays Twisted Evil Май това е.

# 2
  • Мнения: 1 959
Не не спазваме никакви традиции то ще е и малко трудно аз християнка той по баща католик по майка англиска църква ми то от празници няма да му остане време за работа Grinning  Grinning  Grinning

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 099
хмммм, само Коледа и Великден и то като сме при свекита. Иначе тук карнавал не се празнува така както при Дебеланка, има Fasching и според мотото се маскират. Но е в доста скромни размери. Май децата са тези, които се възползват пълноценно от маските и гримовете   #Milti

# 4
  • Мнения: 1 581
Мъжо работи и в празник, и в делник - много е старателен студент  Grinning
Пък ние почиваме и уважаваме всички празници - български и английски. На Коледа готвихме пуйка, вместо да печем прасе - май сме се поангличанчили  Grinning

# 5
  • Мнения: 1 793
ами да, спазваме си бг традициите, но определно и малко от тукашните сме приели. то няма как иначе. като например Хелоуин /маскирахме бебчо тази година/. а иначе на Коледа си готвим свинско, а не пуйка. на 1 март си слагаме мартенички, на Великден боядисваме яйца. ей такива работи.

# 6
  • Мнения: 318
Ние пък на деня на благодарността почнахме да правим пуйка, ама повече заради купона, който си правим, защото се събираме с приятели и заради идеята да похапнем добре.

Останалите тукашни празници ги подминаваме, освен, чакай, сетих се, отвреме на време помагаме на някой да се премести на 1 юли, който е деня на Канада, но е официален ден за преместване в Квебек, така, че волю-неволю и този обичай го спазваме

# 7
  • Мнения: 1 975
Празнуваме вси4ко както си му е реда....  Stuck Out Tongue  ... даже запо4нах да забравям българските оби4аи ...  Embarassed

# 8
  • Мнения: 1 502
Цитат на: debelanata
Даже от детската градина на Щерката ходят да нападат кметството и да просят от кметя бонбони, раzбира се маскирани.
А Щерката оЩе от сега ми е zамрънкала да тренираме как Ще я гримиирам zа Шествието и то са едни часове по рисуване до беzкрай че не можем да си иzберем грим и се пробват поне по 5 варианта на ден

Кога е това при вас? Защото тук на 7.02. се тъпчат с едни хлебчета със сметана, а на 8.02, е т.нар. маскиране и децата ходят навсякъде, пеят и им дават бонбони.
Иначе ние, по принцип празнуваме исл. Великден, с техните шоколадови яйца, и отделно бг. Великден, с нашите писани яйца, ако не съвпадат. Иначе ако са в един ден, празнуваме по нашенски. Гледам да спазвам традицията с писаните яйца и козунака. Иначе много малко техни празници празнуваме, защото все някакви гадни неща ядът и ако трябва да ги приготвям в къщи, не благодаря.

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Спаzваме ги общо вzето. А карнавалът тук "по нашите zеми" е много популярен, така че е голяма истерия Wink  #Silly  Мъжът ми обаче не може да го понася, обаче zа децата е много интересно Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 244
Мамо Веси
тука почват от тоя четвъртък = викат му праzника на старите моми. После до неделя е почивка и блиzане на рани от ч,етвъртъка.
В понеделник = 07.02 почват големите Шествия и продължават до вторника, които се водят маzните дни, а на пеплявата сряда вече всичко утихва и почват постите.
Българската традиция свърШва на тия праzници в неделята с Сирни zаговеzни и голямата проШка, ако някой от вас zнае zа какво говоря. Понеделника, вторника и срядата се водят дните zа тримерене когато не се пие и яде ниЩо и от четвъртъка се почват постите.
Не съм питала мама дали тая година съвпадат католическия и православния великден, ама аz си карам по наШенски винаги с курабии, коzунаци и боядисване на яйца, както си му е реда.
Иначе крием по двора яйца по тяхному и пускаме децата да ги търсят, ама то това им стига де.
Поне нан Щерката и е по интерсно с мен да прави курабиите и даи цапаме яйцата.

# 11
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Debelanke  спазваме ги как да не  ги спази 4овек като то при нас през ден празник - става въпрос за Испания .  безкраини фиести и празници Simple Smile имам 4уството 4е само търсят повод за напиване Simple Smile . карнавалите са голяма работа ,а и обикновено " празниците на града" са 2 седмици , няма как 4овек да не се запали . на карнавалите само гледаме за сега , ама като гледам какво ти4ане става покраи тези костюми направо не ми се и у4аства Simple Smile . ина4е испанците си имат доста характерни само за тях  неща като например комунионите (първото при4астие ), белен  (редят фигурки на  рождество -във всяка къща ),лос реес магос (тримата царе магьосниши които на 6 януари носят подаръци на децата)

# 12
  • Мнения: 4 244
Цитат на: amka
Debelanke  спазваме ги как да не  ги спази 4овек като то при нас през ден празник - става въпрос за Испания .  безкраини фиести и празници Simple Smile имам 4уството 4е само търсят повод за напиване Simple Smile . карнавалите са голяма работа ,а и обикновено " празниците на града" са 2 седмици , няма как 4овек да не се запали . на карнавалите само гледаме за сега , ама като гледам какво ти4ане става покраи тези костюми направо не ми се и у4аства Simple Smile . ина4е испанците си имат доста характерни само за тях  неща като например комунионите (първото при4астие ), белен  (редят фигурки на  рождество -във всяка къща ),лос реес магос (тримата царе магьосниши които на 6 януари носят подаръци на децата)

Аz живея в католическо село тук ии да ти кажа туак ги има точно съЩите неЩа = причастието на Светлата неделя след Великден. Светите крале (Die 3 Heilige Könige) на 06.01 (наШето Богоявление), че и по Коледа се редят като гледам в всяка къЩа яслите на Исус с керамични фигурки.

Ние кръстихме и двете деца православно, ама смесване всичките праzници дето са обЩи, така обогатявам децата си поне според мен.

# 13
  • Spain
  • Мнения: 3 750
пък на мен тука ми минават с номера 4е" кралете" бил само техен и никъде другаде го нямало  Wink . аз по принцип не съм вярваща (имам предвид фанат и си имам собствено тълкувание на нещата) и нямам против никоя вяра . малко ми е странно 4е например у4ат религия в у4илищата тук , но пък като сме си избрали да живеем в 4ужбинско трябва да уважаваме традициите им. като порасне Гери мисля 4е наистина ще трябва да се приобщим към вси4ките им църковни празници - не мисля 4 например бих могла да и обясня защо не сме отишли на сутрешната миса след велик ден или не у4аства в раздаването на бомбоните или..или...  Stuck Out Tongue

# 14
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: debelanata
Не съм питала мама дали тая година съвпадат католическия и православния великден, ама аz си карам по наШенски винаги с курабии, коzунаци и боядисване на яйца, както си му е реда.

Не таzи година не съвпадат. Тукашният е на в края на март, а българския е на 1 май. Много странно, че има такава голяма раzлика преz таzи година.

# 15
  • Мнения: 4 244
Доколкото zнам раzликата идва от това че едните смятат по грегорианския а другите по юлианския календар и уж и двете църкви се водят по първото пролетно пълнолуние, ама неЩо понякога не съвпадат датите им zа това.
А иначе ние уж сме православни а праzнуваме с тях Коледа ,а не както сърбите и руснаците на 06.01.

# 16
  • Мнения: 4 399
Май че повече от Коледа и Великден не спазваме. Но като се замисля, какви ли пък други спазваме и в БГ?! Великден даже го отбелязваме 2 пъти (ако не съвпада), макар че католиците не празнуват толкова колкото нас.
Никога не съм живяла в район в който карнавалут е изключително голямо събитие. Все пак шествията по улиците ми харесват и съм излизала когато времето не е много лошо. Но 2 седмици преди да започне карнавалът спирам да гледам ТВ и ми се иска с кaтинар да заключа.  #Onfire Толкова простотия събрана на едно място #Silly ... думи нямам. Добре че поне не е за дълго.

# 17
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Да, така е, но обикновено раzликата във Великден е една седмица. Рядко дори съвпадат. Но таzи година много голяма раzлика се е получила, около месец... Thinking

# 18
  • Мнения: 530
Спазвам всички празници, на които има почивни дни, т.е. не ходя на работа Wink , дори и да не е празник в България. Е, тъй като мъжът ми е англичанин, спазваме и неговите празници и наште българските. Предвид религиозните - той не е религиозен, нито аз въпреки, че и двамата сме кръстени. Но празнуваме Коледа, Великден, тукашния ден на палачинките (т.е. вторника преди началото на великденските пости) - ммммммм, много обичам палачинки и другата седмица непременно ще направя. За Коледа ако сме тук, обикновено Бъдни вечер е по български обичай, а Коледа по тукашен, въпреки че и български ястия включвам. Великден - празнуваме и двете дати, понякога ходим на църква, но рядко. Е, били сме и в България на ВЕликден, тогава ходим на църква, но тук не са много православните църкви, така че е по-трудно да се намери къде да се отиде.
Празнуваме си именните дни - т.е. моя и на дъщеря ни, защото името на мъжа ми го няма в православния календар, горкичкия, трябва да му измисля православно име, за да си има светец.  Wink  Simple Smile
А и Гай Фоукс 'празнуваме' т.е. пускаме фойерверки и/или ходим на някое място където имат шоу с фойерверки. Но май в общи линии (и за съжаление, защото щеше да има повече официални почивни дни Wink ) англичаните нямат много празници. Нямат си нито ден на независимостта, нито празнуват Св. Георги както например ирландците Св Патрик (а уж им е светеца покровител..), нито празнуват именни дни....абе голяма минавка.

# 19
Празнуваме наред. И български и шотландски, и английски Laughing  Laughing  Laughing . Само поводи са сбирки ни дай
Сега наред (както ММ е споменала) е денят на Палачинката. Вчера го подкарахме за Трифонов ден, после пак ще го повторим като отбележим и Св. Валентин.....и т.н. Великден караме (ако не се засекат) и по двата календара (като за българският винаги червя яйца - тази година и козунак мисля да се престраша аз да направя, въпреки че в LIDL & MACRO продават страхотни готови)
За 3-ти МАРТ се стягаме пак за сбирка българите (кой знае къде ще ни вее вятъра по това време ама ще се отчетем - живот и здраве) .
Та така де. Няма да ги изброявам, че няма да ми стигне страничката Wink  Laughing  Laughing  Laughing

# 20
  • Мнения: 1 502
Малко не е в темата, ама не исках да отварям нова, ще ви е интересно да видите. Във връзка с тия празници на маскирането (9.02.), когато децата събират бонбони, вижте нашия костюм. Няма да казвам колко пари струва, сърцето ме заболя, ама няма как...
снимка1
снимка2

# 21
Веси, при мене не се отварят снимките Sad

# 22
  • Мнения: 1 502
Странно, не мога да я сложа да се види, я пробвай чрез този линк http://bgphoto.net/Image.aspx?PhotoId=178335 или http://bgphoto.net/Vessela

# 23
Пак не става. Това, което ме кара е да да сейвъм първо снимката - това добре, ама после ми се отварят само йероглифи Thinking Дано и друг пробва, че да знам дали при мене е повредата Sad

# 24
  • Мнения: 1 502
Странно, ами втория адрес пробва ли го?

# 25
Да - и при двата едно и също ми дава Confused

# 26
  • Мнения: 1 502
Успях, качих ги на друг сайт. Явно тоя българския неще нещо.Ето ни:


# 27
Лелеееее, какъв Батман си имате. Искам той да ме спасява от лошите Wink  Grinning Няма да те питам колко си се ръснала ама е хубав наистина

# 28
  • Мнения: 1 502
Викам на мъжа си, представи си да са двама батмана,  #Shocked  ooooh! Добре, че нямаше негов размер Спайдермен, че вече имам алергия от него, ако има лесно и таатуировка ще си направим, слипове, чорапи, фанели, състезават се в градината кой повече ще е облечен с дрехи на Спайдермен. Ужас, не обуваме, чорапи ако не са със Спайдермен, какво знаеш ти Tired

# 29
Цитат на: Mama Vessi
...какво знаеш ти Tired
Аааа знам аз. Едната ни вълна е Скуби Ду(за обща изненада - бием момчетата), а другата е Барби. Сутрин няма да ти кажа какви разправии са за дрехите Laughing  Laughing

# 30
  • Мнения: 1 502
Grinning Oo, от както таткото намери на сателита Картун, не изпускаме и ние Скуби До, не мога да изгледам едни новини, но определено сме Спайдермени все летим/скачаме от някъде маси, столове, вечно сме качени някъде, а ние едно време се радвахме на Пчеличката Мая и Ну пагади

# 31
Цитат на: Mama Vessi
...Пчеличката Мая и Ну пагади

Еееех, вярно....Какви времена Wink .  И "Патето Яки" Laughing
Леле къде отклонихме темата Embarassed  Laughing Мамо Веси, дай до ходим да спим

# 32
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Mama Vessi
Викам на мъжа си, представи си да са двама батмана,  #Shocked  ooooh! Добре, че нямаше негов размер Спайдермен, че вече имам алергия от него, ако има лесно и таатуировка ще си направим, слипове, чорапи, фанели, състезават се в градината кой повече ще е облечен с дрехи на Спайдермен. Ужас, не обуваме, чорапи ако не са със Спайдермен, какво знаеш ти Tired


Ако са двама ще са Батман и Робин. Laughing  Laughing

# 33
  • Мнения: 4 244
Мале мила. Спайдермени zначи а
Да zнам какво ме чака след 1 година.
Щото сега Ще минем по тъча с един костюм на тигър и нямаме уста да си кажем как да ни маскира мама(раzбирай мърzи го да проговори оЩе). Иначе Щерката се иzтарикатих да я иzмамя. Нали и викам че ми е принцесата и то всеки денн сега zа карнавала дума не обели zа принцесина рокля и раzни Шлейфове и от сорта. Обличаме си простия костюм на клоун от миналатла година и сме най Щастливите нан света. Че като и гирмирах и лицето, кефа беШе пълен.
Днес Ще Щурмуват ккметството снимките после, че съм zаредила камерата да снима, дано а стане добре

# 34
  • Мнения: 530
Цитат на: Honda
Цитат на: Mama Vessi
...Пчеличката Мая и Ну пагади

Еееех, вярно....Какви времена Wink .  И "Патето Яки" Laughing
Леле къде отклонихме темата Embarassed  Laughing Мамо Веси, дай до ходим да спим


Като казахте, Скуби Ду и се сетих, че и Анна го гледа преди два дни и после разправяше на баща си че е гледала Stupid Loo Grinning
А, пък като пуснахме новините преди няколко дни и Тони Блеър се изказваше за нещо, тя го нарече Томи Беър.  Grinning  Grinning

Иначе, Ну Пагади и сега гледаме. Майка ми и баща ми й подариха две касетки за Коледа и ме връщат носталгично към детските години. Ееееех!

# 35
Цитат на: MM
[.....Stupid Loo Grinning
....Томи Беър.  Grinning  Grinning ....
Laughing  Laughing  Laughing

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да спазвам, защото мисля, че така е редно. В крайна сметка живея тук. Но понякога надделява българската традиция- примерно за Великден или Коледа....Нямаме карнавал /той е само на юг/, но всъщност и много църковни празници няма.../аз спазвам православните/....

# 37
  • Мнения: 4 244
ОбеЩаните снимки от Щурма на кметството
http://hometown.aol.de/Katyrand/fasching/fasching.jpg
http://hometown.aol.de/Katyrand/fasching/shturm2.jpg
http://hometown.aol.de/Katyrand/fasching/pri+kmeta1.jpg
http://hometown.aol.de/Katyrand/fasching/pri+kmeta.jpg
http://hometown.aol.de/Katyrand/fasching/golqmtigyr3.jpg
След Щурма героите са уморени, гриможете раzмаzани, балоните спукани и всички спят иzтоЩени по креватчетата.
Що "гуция" (на тукажен диалект сладкотии) бяха ометени и колко бяда стоеЩе небутнат по чиниите е друг въпрос.
Ама на праzник като на праzник.
Хайде посмейте се и кажете харесаха ли ви моите маскирани сладури

# 38
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Големи сладури имаш, много хубаво са се маскирали. Simple Smile  Simple Smile  ще имате ли Rosenmontag и парад?
При нас днес в службата сряzаха вратовръzките на мъжете, после пихме по чаша шампанско zаедно и си тръгнахме рано. Wink  Sunglasses

# 39
Деби, разбира се че имаш големи сладури. И мноооого приличат на тати(сигурно щото са с него на снимката Wink ).А костюмите ти ли ги ши?!Вярно, че накрая нещо има размазване на грима Laughing  Laughing .

# 40
Цитат на: rosa
...При нас днес в службата сряzаха вратовръzките на мъжете, после пихме по чаша шампанско zаедно и си тръгнахме рано. Wink  Sunglasses
Алкохолици такива Grinning  Drunk

# 41
  • Мнения: 4 244
Цитат на: rosa
Големи сладури имаш, много хубаво са се маскирали. Simple Smile  Simple Smile  ще имате ли Rosenmontag и парад?
При нас днес в службата сряzаха вратовръzките на мъжете, после пихме по чаша шампанско zаедно и си тръгнахме рано. Wink  Sunglasses

Ми той кмета беШе жече с отряzана вратовръzка като вляzохме. Ама големия панаир става следобеда, че се води Altweiberdonnerstag (Четвъртъка на старите моми) и едно Шоу с парад и превоzване до тронната zала на принца и принцесата на Шутовския сеzон
Иначе Ще ходим в понедленик на парада в съседния поголям град на Rosenmontag
Естествени вече всичките маскирани

# 42
Цитат на: debelanata
...Естествени вече всичките маскирани
Мама и тати в каква "роля" ще са  Grinning

# 43
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Honda
Деби, разбира се че имаш големи сладури. И мноооого приличат на тати(сигурно щото са с него на снимката Wink ).А костюмите ти ли ги ши?!Вярно, че накрая нещо има размазване на грима Laughing  Laughing .

Хондичке,
аz мога да Шия ама да си играя само zа едно обличане НЕ
Тука ги пуснаха в Лидл и им ги вzех едва ли не zа трохи
, че и гримовете така пак преди карнавал ги пускат и мога да я цапотя всеки ден, а тя много обича
Има си и книжка към гримовете и си иzбираме на ден поне по 3 раzлични

# 44
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Honda
Цитат на: debelanata
...Естествени вече всичките маскирани
Мама и тати в каква "роля" ще са  Grinning

И ние Ще сме клоуни, Не можах да сваря пак и тая година да си купя ВеЩица. Ама така поне не ми трябват подплънки zа клоунския костюм, нали си имам собствени. Grinning  Grinning  Grinning

# 45
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Honda
Алкохолици такива Grinning  Drunk

 Sunglasses  Sunglasses  Sunglasses Праzници да са. (иначе не си падам много карневалистка)

# 46
  • Мнения: 1 497
Аз спазвам най-съвестно bank holidays. rotfImbo

# 47
Dnes beshe posledniat den na Carnaval-a.V Holandia samo v yjnata chast e tazi tradizia-na yg ot rekite.Za niakoi hora tova e ziala mania.Sled kato savarshi carnavala te veche zapochvat da misliat za sledvashtata godian kak shte se maskirat,kak shte se predstaviat na defileto.Vsichko zapochva v sabota-sledobed(predi tova e izbran Prince Carnaval)-sabirat se maskirani na ploshtada pred kmetstvoto i kmeta dava klucha na Prince Carnaval-ot tozi den do vtornik Prince carnaval e poel ''vlastta".Gradovete imat drugi imena,v krachmite se pazaruva s leutpenning naprimer-vseki grad ima razlichno ime za parite. Glavnoto zabavlenie e da se pie bira i da se peiat carnavalnite pesni.Golemiat den e v ponedelnik,kogato e defileto-maskiranite,koito uchastvuvat minavat pred Prince Carnaval-otdavat mu chest i sled tova se spuskat po specialen marshrut iz grada kato horata gi pozdraviavat i se zakachat! Vseki sas svoia nomer! Nakraia minava i prince carnaval sas specialna kola i privetstvuva zelia grad! Pieneto i veselbite prodaljavat do vtornik,kogato s foierverki se obiaviava kraia na carnavala! Tova e vremeto,kogato holandzite se otpuskat i sa drugi (zashoto na yg ima glavno katolizi ). Veselo e da si s kompania,priateli i da se kefite,no glavno e prejiviavane za dezata!
Chetiri zimi imah vazmojnost da gledam carnavala,no kato che li tazi godina beshe nai-priatno.Moje bi zaradi vremeto-imashe slanze!
A inache Rakovski e kazal : ''Bashtino ognishte ne zabravia! Tradiziite spazvai!'"-na mostcheto na etara go ima tozi zitat(zitiram po pamet,moje i da ne e 100% tochen,no ideata se hvashta nadiavam se!). Spazvam lubimite balgarski tradizii i priatelite mi chujdenzi znaiat za Bulgaria. Neshto,koeto e v sarzeto ne moje taka barzo da izchezne-i sa mi interesni i chujdite tradizii. Zatova reshih da spodelia s vas kak e carnavala v Holandia-moje i na niakoi da mu e bilo interesno.....

Общи условия

Активация на акаунт