Kak tretirat maikite s malki detza v Kanada

  • 1 868
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 254
Здравейте,

В4ера ми се наложи да отида до Walk-in-Clinic. За сажаление това си е 4иста загуба на време, но така работи системата. Чаках поне 4 часа, за да ми изпишат една рецепта буквално за 1 мин среща с доктора. Както и да е, това което ме потресе беше отношението кам майки с малки деца в Канада.

Имаше в помещението за чакащи една жена с малко момиченце на около 1.2 -1.5 годинки. Аз като голям човек едвам издаржам като ми се наложи да стоя на едно място толкова време а какво остава за това дете.  Детенцето почваше да плаче маика му се чудеше как да го занимава и да го залаже и да го зареди с още малко доза тарпение. Аз на тази гледка не издаржах и попитах маиката защо не я приемат с предимство. Жената (канадка) ми отговори о тука няма такова нещо: systemata e: First come, first serve... Лично реших да говоря с жената от приемната.  После и с доктора говорих сащата реакция ГЛАС В ПУСТИНЯ...#2gunfire Отговориха ми, че освен ако не  нещо спешно тази жена нямало причини да не чака на опашката. Обясних, че причина има и тя се нарича хуманност и специално отношение кам майки с деца. Разбира се никой не разбра за какво говоря. Много ми е жал когато видя майки сьс страшно неудобни за децата колички, но понеже много рядко в метрото има асаньори за майки с малки деца, вьзрастни и болни хора, затова тук масово се купуват колички, (а ла детска играчка), която маиките лесно да могат да я вдигат и качват на автобус, метро и т.н. Верно без кола си загубен на този континент, но... нали искаме всички една чиста екология. Толкова ли е трудно да се помисли за майките с малки деца и болните и стари хора. Аз лично си бях скасала сухожилие преди няколко месеца болката беше неуписуема, когато трябваше да изкачвам и слизам по сталби в метрото... нямах друга алтернатива...

Тук сащо не е прието да се дава предимство на майки с малки деца и бременни в метрото, автобуса. Много рядко може да се види това за разлика от Европа. След всичко споделено отново и отново се чудя как години наред Канада беше No.1 по социален стандарт . Сега не са парви но са в top четворката.

# 1
  • Мнения: 318
Съгласна съм с тебе, но само отчасти. Най-вече за това, че в автобусите не се отстъпва място на бременни и на майки с деца. Аз работих до 7 месец и никога никой не ми отстъпи място, макар, че има специални места в метрото и автобуса .Най-често седят на тях чичковци или пубертети и разсеяно се правят, че не те виждат или пък гледат в корема ти, без изобщо да светнат да ти отстъпят място. Аз това си го обяснявам с възпитанието на хората в Северна Америка,което характеризирам най-общо като егоистично,индивидуалистично и егоцентрично.
Обаче за клиниките и болниците е логично да е на принципа first come, firs served, ако няма спешност. Там ходят най-вече стари хора да си мерят кръвното. Ти представаш ли си колко време трябва да чака един човек, ако минат преди него всички старци и деца? Сигурно никога няма да му дойде реда. Виж, ако има наистина спешност, реагират бързо и не оставят човека да си чака реда. Лично съм го изживявала в спешната помощ на една болница в Монреал.

А иначе какво му е на отношението към майките с деца в Канада? Аз намирам, че има много повече улеснения тук, отколкото в България. А, и се сещам за автобусите, почти всички в монреал са с ниски стъпала, тоест, на нивото на тротоара и няма нищо по-лесно от това да качиш една количка в него. че има и неудобства, има, ама в коя страна всичко е предвидено 100% за всички групи от населението? А какво ще кажеш за адаптирания транспорт за инвалиди? Мисля, че обществото добре се е погрижило за тях.

Цитат
Тук сащо не е прието да се дава предимство на майки с малки деца и бременни в метрото, автобуса. Много рядко може да се види това за разлика от Европа. След всичко споделено отново и отново се чудя как години наред Канада беше No.1 по социален стандарт . Сега не са парви но са в top четворката.


Социалния стандарт се изчислява по разни показатели като брутен продукт на глава на населението, ниво на образованието и на медицинското обслужване и други подобни и няма нищо общо с това, дали се отстъпва място на бременните в автобуса. За мен това е ценностна система, и да, тук си права, Европа и Северна Америка са доста различни в това отношение.

# 2
momicheta, ne se uchudvaite.
v holadia se chaka poveche - nikoi ne te priema bez da si se oadil po telefona i da sa ti naznachili chas obiknoveno sled 2 sedmitzi. taka che chakash ne 4 chasa a 2 sedm.

# 3
  • Мнения: 1 283
Цитат на: Geri12345
momicheta, ne se uchudvaite.
v holadia se chaka poveche - nikoi ne te priema bez da si se oadil po telefona i da sa ti naznachili chas obiknoveno sled 2 sedmitzi. taka che chakash ne 4 chasa a 2 sedm.
Ooo,2 седмици нищо не е!Ти не си разбрала правилно!Тук се чака по няколко часа,ако си в Спешна помощ,но ако искаш час за специалист се чака над месец че и повече! Shocked Иначе и аз съм съгласна,че тук не пускат никой с предимство,освен ако не е спешен случай!Специално за здравната система в Канада няма какво да си говорим-под всякаква критика е!Но гледайте по-весело на нещата,защото никъде няма само хубаво;)

# 4
  • Мнения: 676
С риск да ме уплюете, "аз не смятам 4е здравната каса в Канада е под-всякаква критика" след като медицинското осигоряване е безплатно и ако е нещо спешно реагират много бързо. Ли4но на мен с Раян ми се е слу4вало 2-ва пъти да ходя в емърджанси и там реагираха много бързо "веднага ни приеха" а веднаж виках 911 и от линеиката веднага ни поеха за ренген, защото Раян беше паднал много лошо и си беше ударил глави4ката. Вярно е, 4е има и дупки в системата, ама то каде ли няма, но като цялостна организация на мен ми харесва много и ми допада. Също така  сме се нуждаели от специалисти в дадена област /както съм казвала освен Раян имаме още 2 деца и все излиза по нещо, сливици, изкъл4ен крак, ръка и т. н./ и не ми се е налагало да 4акам с месеци, а и когато те пращат при специалист обикновенно не е за нещо спешно така 4е няма за къде да се бърза.
За автобусите нямам представа как е защото съм постоянно с кола, но един единствен път ми се наложи да пътувам с коли4ката и шьофьора на автобуса ми помогна да я ка4а и след това да сляза. Докато бях бременна, понеже болницата ми е на много удобно място до метрото и пътувах 4есто с него, но винаги е имало места и не ми е правело впе4атление дали се отстапва място на бременни.
Та така аз съм доволна от Канада и не мога да се опла4а. Навсякаде има и хубави и лоши неща, но за мен тук преобладават хубавите Simple Smile .

# 5
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Краси, само да те поправя за здравното осигуряване - вече не е безплатно и в Онтарио, май само в Квебек остана такова.
Аз за съжаление имам много богат опит в ходенето по болници, но това, което ми направи най-голямо впечатление - лекарите преслушват дробовете през дрехите (масов случай). Най-истинският преглед, който е получавала в последно време дъщеря ми е от медицинска сестра - не се опитваше да претупа нещата, а си вършеше работата както трябва. Миналия януари, на поредния контролен преглед на щерката задавам въпрос какви витамини мога да й давам и вадя 2 вида от чантата. Докторът ме изгледа като гръмнат и ме пита "А вие точно поради каква причина искате да й давате витамини?" Впуснах се в обаснения как детето яде от плодовете само банани, а от зеленчуците - краставици. Е отговор не получих същия ден, а 2 дена по-късно, когато стана ясно, че щерката е с анемия (вече една година е така). Като дойде време за поредния контролен преглед и ми призлява - никога до сега не са си спазили определения за преглед час (обикновено чакам поне по 4 часа) и тук не става въпрос за спешно отделение, а просто за място, където множество деца се водят на контролни прегледи, всяко от тях с час назначен най-малко месец преди това.

# 6
  • Мнения: 530
Maлко встрани от темата, но като стана въпрос за обществен транспорт не можах да се въздържа. През септември бяхме в Канада и после за няколко дни в Щатите - но само в Сан Франсиско. За канадския градски транспорт нищо не мога да кажа, защото бяхме взели кола под наем и всъщност само на sea-bus-а във Ванкуъвър се качихме веднъж  - а от там нямам оплаквания.

Но, от общ. транспорт в Сан. Фр. останах много много разочаорвана. Не че в Англия където съм живяла е цвете за мирисане. Има си много лоши страни, ако някой се е опитвал да се придвижва сам в метрото в Лондон с количка и малко дете, ще знае какво имам предвид. Но....в Сан Фр. нямахме кола, защото решихме, че няма смисъл само за града да наемаме за 4 дни. И от 4те пъти в които се качихме на гр. транспорт (после се отказахме и преминахме на таксита) и 4-те пъти се изнервихме и стигнахме до кризисна ситуация. Само 2 примера:
- при слизане от автобуса се оказва, че вратите се отварят с дърпане (или натискане беше, забравила съм вече) на дръжката на самата врата. Тръгваме да слизаме, Анна в количката полузаспала, аз я държа отзад, а мъжът ми отпред и слиза първи. Вратата изведнъж се затваря и притиска самата количка с Анна в нея. Аз подвиквам на шофьора (който според мен би трябвало да гледа какво става, не знам тези врати как се контролират...) Вратата се отваря пак за секунда после веднага се затваря, Анна вече е изпаднала в ужас и пищи истерично, аз започвам да викам на шофьора заедно с всички пътници които виждат какво става. Количката седи затисната така около 20на секунди, които ми се струват цяла вечност, шофьора си подава главата от кабинката и дори става и чак тогава загрява какво се случва и явно натисна някакво копче и освободи вратата. Но нито се извини нито нищо....а ние хич не сме от бавно слизащите.....
- Във всички автобуси ми направи впечатление, че предните седалки пише да се отстъпват на инвалиди, но за майки с деца никакво споменаване. (с думи или с картинка).
- пак се качваме в автобуса, Анна спи. Никъде в автобуса не пише, че трябва да сгъна количката и да извадя детето от нея (както по късно се оказва, че трябвало), нито пък шофьора казва нещо, а ни вижда че се качваме, защото се качваме точно пред него. В даден момент влиза някаква жена, не е инвалид, но леко е луда явно, с една пазарска количка, която чесно казано беше два пъти по-широка от бебешката количка на Анна. И разбира се не може да мине покрай нас. При което шофьора ни се развиква на нас - Сгъвайте количката! Полудях тогава - поне да го бяха написали някъде или може би аз трябва да си знам (!!!?), но му казах, че спящо дете не събуждам. На седалките предназначени за инвалиди малко по-назад бяха насядали хора очевидно не-инвалиди. Никой не стана, а и шофьора не помоли никой да стане за да седнем ние (ако бяхме леко луди и с огромна пазарска количка сигурно щеше да им каже да станат, но заради някакво си спящо дете в количка, кой го интересува.). Така че се наложи да се преместим по-назад и да препречим пътеката, но мен в този момент хич не ми и пукаше....Не обичам да си правя генерални изводи, а и знам че в различни части на Щатите нещата са доста различни, но това беше наистина най-стресиращата част от иначе чудесната ни почивка.....

# 7
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Sneji
Аз за съжаление имам много богат опит в ходенето по болници, но това, което ми направи най-голямо впечатление - лекарите преслушват дробовете през дрехите (масов случай). .

 Shocked  Shocked  Shocked
Е те това ме уби
Все съм гледала сериали и то даже и по ЕР са го давали това, ама да чуя че на живо го правят наистина Е, не.

Тия хора медицина не са ли учили?

Какво чуват иzобЩо?
Аz съм медицинска сестра и zатова съм смятала че е худоЖествена иzмислица, ама сега четях и стоях като гръмната

И това да чакате по 4 ч при лекар да минеШ само zа 1 мин. Мале мале. И това му се водело напредък.

Вярно че, и при нас малко омаzаха системата zа zдравните осигуровки, ама не ми се е случвало да чакам толкова време
Даже последния път като ходех при професора по хематология zа контрол на хемоглобина и бях zабравила zа часа си, от кабинета ми се обадиха да ми напомнят и ми дадоха нов час. Както винаги като отидох не чаках повече от 15 мин.
А това тук лекарски кабинет да няма детски кът, не съм виждала
И ми се е налагало и с 2 деца да чакам по кабинети, ама ги пускам там и те си играят мирно и кротко и не усеЩам как ми идва реда.

Момичета наистина не сте zа zавиждане.
Давате ми идея zа нова тема = zа легендите zа страните на zапад и как е в действителност

ИСкрено ви съчувствам

# 8
  • Мнения: 676
Никога не ми се е слу4вало да 4акам с 4асове за да вляза при доктора, винаги са ме приемали за 10-15 мин. а последния път като ходих Декенври месец, даже бях забравила да си направя апойтмант и само тогава 4аках около 30-40 мин.
Явно аз попадам на добро обслужване където и да отида Grinning

А това за здравното 4е се плащало за първи път 4увам Confused:
Можете ли да ми дадете малко пове4е инфо или сайт където мога да про4ета нещо за промените.

# 9
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Краси, първите вноски ще ни ги удържат с подаването на данъчните декларации. Вчера мъжът ми гледаше някакви таблици за облагане в зависимост от дохода - доколкото си спомням за приходи от 30 000, се плаща 300$ здравна вноска за годината. Ще се пробвам да открия сайта и ще ти го пратя на ЛС.

# 10
Оххх като ви чета не сте за завиждане в тая Канада......при нас тук е супер откъм предимство в гр. транспорт...... виж за лекари специалисти не смятам че са на ниво.....каквото и да и е на моята принцеса за докторите тук все е нормално.......Т ли ще е, кашляне, разстройство ли абе каквото и да съм ги попитала досега все е "абсолютно нормално не се притеснявайте".....
ама за преслушване на гърдите през дрехите.....то като виц звучи де #Shocked  #Shocked

а иначе кътове за игри, място в автобуса.....проблеми няма #Milti навсякъде се "въргалят" играчки и деца Wink

навсякъде има лошо и хубаво...здраве да е Wink

# 11
  • Мнения: 318
Хайде, не ни оплаквайте чак толкова в тази Канада. Може да живеем близо до белите мечки и до индианците, ама чак пък не е толкова варварско, колкото искате да го изкарате.

Човек ако реши да вижда само отрицателните страни на една държава, система и т.н., от това по-лесно няма. Ама да се сети от къде идва и там какви щуротии стават, също не е много трудно. Винаги съм казвала, че системата в Канада не е перфектна и ненадмината. Некомпететни доктори има навсякъде.  Но ме дразни тенденциозното изказване само на отрицателно отношение към всичко, което се предоставя в тази страна, не само из тези форуми, но и от много българи, които срещам около мен тук, в Монреал. Моля ви, покажете ми една единствена страна в света, в която тези проблеми са сведени до 0 и в която 100% от докторите са безгрешни и супер компетентни!

Вие ме амбицирахте да намеря някои статистически данни, срава въпрос за human development index.

продължителност на живота:

България: 70.9 години
Канада: 79.3
Германия: 78.2
Норвегия, Франция:78.9

има класации по какви ли не показатели и какви ли не други индекси. Е, едва ли канадците са толкова дълголетни само заради студения климат, който, както е известно консервира и запазва по-дълго млади хората.

За съжаление нямаше класации за това, кои жени са най-красиви или се поддържат най-добре.

Не целя никой участник от форума лично. Като цяло имам предвид и други постинги в други теми, четени от доста дълго време във форума.

# 12
Цитат на: MM
Не обичам да си правя генерални изводи, а и знам че в различни части на Щатите нещата са доста различни, но това беше наистина най-стресиращата част от иначе чудесната ни почивка.....


Абсолютното същите впечатления от Ню Йорк! Направихме грешка, че тръгнахме с бъги, което тежи 20 килограма. Наши приятели ни бяха предупредили, че количките трябва да се сгъват в автобусите, ама - я се опитай да държиш под мишница тоя "танк", с който бяхме тръгнали ние, а в другата ръка - детенце. Да не говорим, че нашата количка в сгънато състояние не се побираше на мястото, предназначено за това, жива мъка-а-а-а...

И в метрото не е по-добре - почти никъде няма асансьори /или пък - развален - както беше случая  Колумбус съркъл/ и пак - мъкни количките по стълбите... А как се справят инвалиндите, странно?

Иначе изкарахме чудесно, ама и досега настръхвам като си спомня как балансирам с бебе в ръка и тежката количка...

# 13
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Тути Фрути

... Моля ви, покажете ми една единствена страна в света, в която тези проблеми са сведени до 0 и в която 100% от докторите са безгрешни и супер компетентни!...


Съвсем вярно, Тути Фрути! Няма такова нещо!

Винаги съществува 10% лекарска грешка. Статистически, добър професионалист в медцината е този, който свежда грешките си до този процент, т.е. в 90% от случаите практикува професията си успешно.
Всъщност, като се замислим, 100-те процента съществуват само в математиката и в другите точни науки. Едва ли можем да ги срещнем някъде другаде. Моля поправете ме, ако греша?

# 14
  • Мнения: 530
Цитат на: elivko
Цитат на: MM
Не обичам да си правя генерални изводи, а и знам че в различни части на Щатите нещата са доста различни, но това беше наистина най-стресиращата част от иначе чудесната ни почивка.....


Абсолютното същите впечатления от Ню Йорк! Направихме грешка, че тръгнахме с бъги, което тежи 20 килограма. Наши приятели ни бяха предупредили, че количките трябва да се сгъват в автобусите, ама - я се опитай да държиш под мишница тоя "танк", с който бяхме тръгнали ние, а в другата ръка - детенце. Да не говорим, че нашата количка в сгънато състояние не се побираше на мястото, предназначено за това, жива мъка-а-а-а...

И в метрото не е по-добре - почти никъде няма асансьори /или пък - развален - както беше случая  Колумбус съркъл/ и пак - мъкни количките по стълбите... А как се справят инвалиндите, странно?

Иначе изкарахме чудесно, ама и досега настръхвам като си спомня как балансирам с бебе в ръка и тежката количка...


Е, нашта количка поне беше лека и се сгъва много лесно, но не това ме издразни, а самото отношение - никой не ти казва нищо, а само те навикваха тези шофьори....А и това, че за инвалиди има специални места, а за майки с бебета няма, също беше много дразнещо.
Както писах вече, и в лондонското метро и по влаковете не е лесно с количка с бебе. Аз затова вече ако ходя до Лондон предпочитам да ходя с кола. Може да ми отнеме два пъти повече време да седя в задръстване и да намеря място да паркирам (за което мога и да платя през носа си), обаче няма да трябва да се правя на щангист, да нося количка със заспало 14 килограмово дете по стълбите (а сега като съм бременна това вече хич не ми влиза в сметките). Освен ако не знам, че отивам на станция където има асансьор или не сме с мъжа ми или някой друг,който може да помогне, просто не се наемам. А пък Анна умира да се вози във влакове и метро...все й обещавам, че ще я заведа. Neutral Face  Sad ...............

Като каза за това как се справят инвалидите .... въпреки че тук в Англия има много улеснения, има и още мноооого да се направи. Пак за транспорта. Когато Анна беше на 6 седмици се наложи да я заведа до болницата защото още беше жълта. Реших да избегна трафика и взех влака, да обаче бях забравила, че на тази гара платформата за връщане може да се достигне само като слезе и после се качи човек по едни много дълги стълби. Анна спеше и не ми се искаше да я вадя от количката, и въпреки че и тази количка не беше много тежка, си беше все пак бая килограми + чанта с бебешки неща плюс бебе вътре. Видях, че има от тези платформи дето се спускат по стълбите за инвалиди, попитах човека на гишето за билети и той каза, че трябвало да я резервирам предварително за да дойде някой да ми помогне, той бил зает сега (имаше един човек на опашката в делничен ден извън пиковия час). Питах го не може ли да дойде да ми помогне да я пренесем количката - НЕ!!! Twisted Evil , накрая аз тръгнах сама да я нося, бях се вбесила и един човек ми помогна. Не знам какво бих направила ако аз самата бях в инвалидна количка.... Imp

Общи условия

Активация на акаунт