грьцка лютеница в Германия

  • 1 045
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Отивам днес на паzар и се оцьклих, като видях при грьцките специалитети едни буркан4ета, на които пи6е на латиница LUTENICA. Фирмата се каzва Mitakos и проиzвежда грьцки бьрканици като цацики и пр. Откога на6ата лютеница е грьцки специалитет? не са ли могли управнициte ni да регистрират това име като zапаzено zа БГ? Словенците регистрираха ракия като техен специалитет, сега пьк лютеницата била грьцка. В кой ресор се падат zа6титените имена? Дали ДПС или БСП не са си свьр6или работата? Ина4е и едните и другите си надовлякоха родата в София и я устроиха в министерства да лапа.

А вьпросната бьрканица не е ло6а на вкус, като лютеница сьс сирене е и се продава в Penny.

Последна редакция: пн, 22 яну 2007, 16:10 от Eule

# 1
  • Мнения: 1 610
Бухълче, не се възмущавай тук, ами се метни в гугъла да намериш патентното ведомство, пиши на олинеза и друго незнам какви фирми да се задействат и да лицензират понятието "лютеница"

Според мен досегашното гръцко бъркочество наречено "ajvar" не се продава много много, и решиха да пробват с ново наименование.
Както паладин правят " echtes bulgarisches yoghurt".Аз си купих -  докарва малко на вкус, но трайността му е над един месец  Shocked

p.s. Заповядай в немската тема / девета дяволска/ да споделяме съвместно възмущения!

# 2
  • Мнения: 3 423
а как гърците успяха да си запазят фетата.
сега другите сирена нямат право да се казват фета.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Е то нашенци докато си натуткат туткалото, другите регистрират и печелят. На тутковците им остава после само да мрънкат и псуват, но както е казано "късно е чадо, мандалото хлопна" Rolling Eyes

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Такова чудо няма в Гърция или поне не се казва "лютеница". Има нещо подобно, но се казва "паприка".
Колкото до фетата, може да се прави и извън Гърция, стига да се спазва рецептата и да се плаща лиценз Wink.

# 5
  • Мнения: 3 423
Такова чудо няма в Гърция или поне не се казва "лютеница". Има нещо подобно, но се казва "паприка".
Колкото до фетата, може да се прави и извън Гърция, стига да се спазва рецептата и да се плаща лиценз Wink.


Не говоря за правенето, а за правото да се казва фета.
Отскоро в Германия само гръцкото фета може да се казва така.
Другите производители произвеждат вайхкезе.

# 6
  • Мнения: 907
Това за ракията истина ли е?  Shocked Ами какво казват турците по въпроса?!

Смятам, че трябва да си регистрираме "сирене" като запазена марка и така да си го продаваме. Омръзна ми да обяснявам, че това не е Ziegerkäse, а фета не ми идва да го нарека Sad

Вчера по бг новините показаха в Берлин магазина на Alexanderplatz как пускат бг стоки - няколко десетки, между които и луканка, вино - имаше дегустации. Който е там наблизо да тича да се запасява Simple Smile

# 7
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
тук съм виждала "фета" да се употребява от много националности newsm78

# 8
  • Мнения: 6 167
отиде ми националното самочувствие.  останаха ми само четирите сезона, морето и върховете. и кирилицата.
ракията, лютеницата. каква дума. може да се изпише на латиница по няколко начина и гърците пак да ни цакат. има място за гръцки специалитети в Пени, казваш. това е интересно. Пени е страшна верига.

# 9
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Eх сега ще ме карате да ходя до Пени. Аз хич не го харесвам този магазин. Не ми допадна първия път и повече не съм стъпвала - може и да съм сгрешила.
Но кажете струва ли си да ходя да търся тази гръцка "лютеница" - наистина ли прилича на нашата?

поздрави  bouquet

# 10
  • Мнения: 169
абе написах аz до патентното ведомство, ама кел ти полzа от файдата? Досега не сьм полу4ила ответ на някой мой имейл до БГ служби.
Ина4е да, мисля , 4 е не е ло4а лютеницата на вкус, на който му допада таzи сьс сирене. Поне такьв вкус има, макар при сьставките да не е отбеляzано сирене. Но а4ик си пи6е на латиница LUTENICA, иzписано така.
Омухах буркан4ето, докато се ядосвах на наглостта виzантийска, на вкус е люта малко, но става. Намира се при бурканите с маслини и други там южни специалитети. В италианското Пени не zнам дали я има.

# 11
  • Мнения: 3 423
Пени е страшна верига.

Пени е страшна, верно. И Алди, и тя.

# 12
  • Мнения: 6 167
Пени е страшна верига.

Пени е страшна, верно. И Алди, и тя.

ние от тоя сорт тука имаме само ЛИДЛ.
всичко от немските мандри Laughing
из италия има и пени, но не  в наше село.

# 13
  • Мнения: 3 423
Пени е страшна верига.

Пени е страшна, верно. И Алди, и тя.

ние от тоя сорт тука имаме само ЛИДЛ.
всичко от немските мандри Laughing
из италия има и пени, но не  в наше село.


А, Лидл са и те царе. Ма може хубаво сирене
да намериш там. И някои от марковите стоки,
като например об-тампони и олуейс-превръзки.
Аз се ококорих, като във Франция видях Алди.
Да пробутват тия капиталисти на франсетата Алди.
Както и да е. Думата беше за лютеницата.

Общи условия

Активация на акаунт