Употребата на Антибиотици !

  • 818
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 116
Българите се нареждат на 13-то място по прием на антиботици за домашно лечение сред 26 страни от ЕС. Това сочат проучванията на Българската асоциация по микробиология (БАМ). Те са осъществени на базата на анализи от 140 лаборатории в цялата страна и над 400 хил. бактериални изолата. Употребата на антибиотиците става все по-важен проблем в световен мащаб, тъй като много често медикаментите се пият без нужда или без да се спазват лекарските предписания. По този начин се повишава резистентността към тях, намалява се ефикасността им и се увеличават разходите за лечение. Проучванията на БАМ у нас показват степента, в която различни причинители на инфекциозни заболявания се повлияват от 30 вида антибиотика. Те разглеждат употребата на медикаментите, както в болниците, така и при домашно лечение.

22 % е резистентността на най-честия причинител на пневмонията към пеницилиновите антибиотици при амбулаторно лечение, сочат данните на БАМ. Между 15% и 30% е резистентността на същите бактерии към различните разновидности на гентамицина. В страните от ЕС тези стойности варират от 5% до над 50%. Най-ниска – под 5%, е резистентността в Скандинавските страни и Германия, а най-висока – 56%, е във Франция. Гърция, Литва и Италия също изпреварват България по неправилна употреба на антибиотиците при домашно лечение, сочат още данните на асоциацията.

Съвсем различно е положението при болничното лечение. В сравнение със страните от ЕС у нас в болниците се назначават доста повече антибиотици. Лекарите правят това, за да компенсират по-лошите хигиенни условия и съкратения престой у нас, обясни доц. Тодор Кантарджиев, председател на БАМ. По този начин обаче съществува риска след изписването си пациентите да разпространят бактерии с висока степен на резистентност. Особено важна за болничното лечение е и степента на полирезистентността към вътреболничните инфекции. Данните на БАМ сочат, че през последните две години нивото й у нас се е установило на 7%. Това е още една причина, поради която трябва да се рационализира антибиотичното лечение у нас и да се изведе в доболничната помощ.

Неправилната употреба на антибиотиците е следствие на поведението на пациентите и на медицинските специалисти. Една от причините е презастраховането на лекарите. Антибиотиците лекуват бактериални инфекции, понякога обаче медиците ги предписват на пациенти с вирусно заболяване. Така те се застраховат, ако случайно са сбъркали диагнозата. Тази тенденция вече не е особено популярна у нас, тъй като специалистите повишиха културата си, каза доц. Кантарджиев. По-често причината за неправилния прием е в самите пациенти.

Лекарите често са принудени да изписват антибиотици заради незнанието на болните - много от тях смятат, че само така могат да се излекуват и настояват да получат подобен медикамент. Друг основен проблем е самолечението. Много хора у нас си купуват медикаменти без изобщо да отидат на лекар. Пациентите обаче могат да приемат погрешно медикаментите дори, ако те са им предписани правилно. Причината е, че около 40% от тях не спазват лекарските инструкции. Най-често болните спират да пият медикаментите си, когато се почувстват по-добре, въпреки че не са завършили курса на лечение, каза д-р Цветан Велинов, секретар на БАМ.  Така те не успяват да се излекуват, защото антибиотикът е убил само част от бактериите, а останалите мутират, обясни той. Други случаи на неправилно лечение  са прескачането на някоя доза или вземането на по-големи количества от антибиотика. Много често пациентите си запазват остатъка от лекарствата за следващ път, без да знаят, че те вече няма да са годни, защото не се съхраняват при подходящи условия.

Подобни проблеми има не само в България, но и в света. 22% от пациентите в различни страни не са спазвали лекарските предписания при приема на антибиотици. Процентът сред тях на младите хора между 18 и 29 години е бил два пъти по-голям, отколкото при възрастните над 60 години. Това сочи проучване на Gallup сред 4500 души от 11 страни, каза д-р Велинов. Според него повишаването на културата сред пациентите и предписването на антибиотици с по-кратък курс на лечение, са двете основни посоки, които могат да доведат до запазване на ефикасността на тези медикаменти.

# 1
  • Мнения: 417
Не съм съгласна с изречението за повишената култура на медицинските специалисти. Историите в този форум показват, че антибиотици се изписват постоянно за вирусни и банални инфекции. За мен няма хубав и лош антибиотик, а подходящ и неподходещ, което се доказва само с изследване в лаборатория. Получаваш резултат и виждаш срещу какво се бориш и какво ще го победи. Моите деца антибиотици не са пили от около две години и нищо не са загубили. Ако се наложи не бих дала антибиотик насляпо независимо кой медицински корифей ми го е изписал.

# 2
  • Мнения: 1 116
По -точно е понижена напоследък  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 506
Лекарите често са принудени да изписват антибиотици заради незнанието на болните - много от тях смятат, че само така могат да се излекуват и настояват да получат подобен медикамент.

Горкичките... Все принудени, все онеправдани...

Най-сетне някой да се сети да повдигне въпроса за изписването на антибиотици за щяло и нещяло. Дано да има последователи...

# 4
  • Мнения: 1 116
Целта на НС сега е лекарствата по рецепта да се изпълняват само по рецепта, и да не се дават без. То и сега е така, но няма достатъчно проверки. Надяваме се че същите ще зачестят !

# 5
  • Мнения: 1 878
Аз пък все се самолекувам  Mr. Green обаче без антибиотик и когато отида на преглед лекарката ми одобрява курса на лечението ми и ми изписва само в допълнение и за всеки случай антибиотик   Crazy  Mr. Green, който слава богу за сега си остава само на рецепта  Praynig

# 6
  • Мнения: 5 500
Лекарите често са принудени да изписват антибиотици заради незнанието на болните - много от тях смятат, че само така могат да се излекуват и настояват да получат подобен медикамент.

Горкичките... Все принудени, все онеправдани...

Най-сетне някой да се сети да повдигне въпроса за изписването на антибиотици за щяло и нещяло. Дано да има последователи...

Да ти кажа, Мария, може би наполовина е вярно!
Мои познати искаха от лекаря на детето си да му изпише нещо "по-силно" като АБ например да се оправи по-бързо детето!!! Предния път като било болно се лекували 2 седмици безуспешно с хомеопатия, а сега с АБ се оправило за 1 седмица!
Не знам, на мен това ума ми не го побира!

# 7
  • Мнения: 1 045
Е ти пък ... Що ши са мъчат хората 2 седмици като могат да дадат един антибиотик и да забравят  ooooh!

# 8
  • Мнения: 1 116
Защото резултата е налице- копуват си блистерче оспамокс, правят си бактериите резистентни. След това те заразяват тебе с тези резистентни към Оспамокс бактерии. Ти отиваш и си копуваш антибиотик на своя глава (Оспамокс) защото си зле и не ти се ходи на лекар. Естествено фармацевта на може да те разубеди, ти си " чула " че този антиб. е вълшебен. И от там започват усложненията. Просто хората всичко сами си причиняват. Опитвайки се да спестят някой лев от неходене по лекари (но и за това си има ред причини) дават десетки пъти повече пари за лечение на усложнения. Вярно не на всеки ще се случи, но вижте колко хора из форума само са недоволни от антибиотиците, че не им помагат.
Освен това цифрите за резистентността изобщо не са точни , много по -високи са. Друго си е една германия с резистентност 5 %, отиваш на лекар ,почти каквото ти изпише те оправя. Но си спазват лечението,там не може да влезеш в аптека и да кажеш: "дайте ми блистерче антибиотик ,че ми е зачервено гърлото"

# 9
  • Мнения: 3 506
Да ти кажа, Мария, може би наполовина е вярно!
Сигурно си права, аз така си пиша, тъй като съм разочарована от професията като цяло. Какво да ти кажа? Ако си вършиш съвестно работата, ако си Лекар, не виждам как пациент ще те убеди да му изпишеш лечение, което ще навреди Rolling Eyes Ами утре като ти дойде същото дете с пневмония? А не дай си Боже с нещо още по-сериозно?


Естествено фармацевта на може да те разубеди, ти си " чула " че този антиб. е вълшебен.
Хитко, не го приемай лично, ти сигурно си изключение, ама и с фармацевтите май е същото. В последните 7-8 години фармацевт не се е опитвал да ме разубеди да си купя лекарство, освен ако не ми е предлагал в замяна по-скъпо или просто го е нямал в наличност... В една единствена аптека ме попитаха знам ли, аджеба, как се ползва лекарството, което купувах, и се наложи да ги убеждавам да ми го дадат (беше за една баба и нямах рецепта в мене да доказвам, че е изписано от лекар). Направо ми се издигна в очите тази аптекарка...

Общи условия

Активация на акаунт