Отговори
  • Мнения: 4 428
Мами, Маги вече е почти на 10м и май е време да се учим да се храним сами  Rolling Eyes
Чела съм, че детето само си показва кога има желание за това, но не знам какви са признаците  Rolling Eyes И самата процедура не ми е ясна как става. То е ясно, че не мога да й връча лъжицата и тя сама да се сети какво да прави с ния  Rolling Eyes
Тя в момента си взима корички и си ги отхапва и гризе. Като я храня посяга към паничката и иска да бърка вътре. После разглежда много интересно намърляните с манджа пръсти и си ги потърква един друг и иска да ги захапе  Laughing А най-обича накрая да ги размаже на стола  ooooh!
Та се чудя дали вече не е време да й давам да се пробва сама да си взима манджата от паничката  Rolling Eyes Но как да стане това, като манджите не стават за ядене с ръце, а си трябва лъжица  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 46 492
За хляб, солетки и т.н.- да, но на 10 месеца ми се вижда прекалено рано за самостоятелно хранене с лъжица.

София започна преди да стане на 2 години, но не знам точно кога беше. Не съм й връчвала лъжицата, сама си я взе  Grinning

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Рано е за лъжица. Нямам ясен спомен от кога са прояли сами, но мисля, че след годинката беше.

# 3
  • Мнения: 1 446
Нещо , което може да хване с пръсти може на тази възраст да се храни сам. Може да са солети или солени бисквитки или малки парченца мек плод.
Моя Иван към 1г. 10м. започна по 1-2 лъжички да си взима сам , сега вече и с вилица борави добре.
Не бързай то само ще ти поже.

Последна редакция: вт, 23 яну 2007, 10:52 от г-жа Анна

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Давала съм и лъжичка,но тя се ползва като играчка все още.А иначе от 10я месец съм и давала да си гризка бисквитки,солетки...

# 5
  • София
  • Мнения: 3 787
Според мен е рано на 10 месеца да се учите да ядете сами с лъжичка.Просто няма да има ефект.На тази възраст още нямат координация,дори и да си улучи устичката един-два пъти,ще е по-скоро случайност.
Калоян започна да се храни сам сега-на година и 8 месеца.И то не всеки път,а когато прояви желание за това.Справя се доста добре.Не съм му покзавала,не съм го учила на нищо.Просто му дойде времето LaughingДори държи лъжицата правилно,с което много се гордея Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 2 298
На вашата възраст - 10м - е хапвала сама само неща, които се държат в ръка - бисквитка, плод и т.н.
Лъжицата и вилицата не съм й ги давала, сама си ги взе - преди няколко месеца, но още й е трудно със супите. Не изкарва още цяло хранене сама, вечер ядем с две лъжици, аз я храня с едната, тя с другата.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
И на мен ми се вижда раничко... Thinking
Не помня точно кога Калина започна да яде съвсем сама, но се научи като я оставих насаме с лъжицата... Wink Тя и не даваше да я храним, тъй че нямах избор - беше някъде преди да навърши 2 годинки.

# 8
  • Мнения: 4 668
Моят син много рано започна да се храни сам , без никой да е настоявал или да го е учил . Просто блъскаше ръката ми , ако му давам с лъжица или направо се тръшкаше и не ядеше  Confused
В началото ми създаваше доста проблеми , защото нито купичката уцелваше , нито устата си , но само да се опиташ да му помогнеш и започваше да крещи и да бие  Laughing
Сега мога да кажа , че се храни абсолютно сам и с лъжица и вилица , но го може някъде от около 3 месеца . Преди това пак се мъчеше ( беше на около 1 год.) , но цапаше всичко около себе си и беше минал само на суха храна , защото му беше по - лесно да я яде

за вас смятам , обаче , че е много рано още ... Да си гризе нещо в ръчичка - да , но да яде с лъжица  Rolling Eyes

# 9
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Моя син яде сам солетки и бисквитки - засега толкова!

# 10
  • Мнения: 7 640
..........

София започна преди да стане на 2 години, но не знам точно кога беше. Не съм й връчвала лъжицата, сама си я взе  Grinning

много ли се омазваше пейзажа- аз от това се стопирам

# 11
  • Мнения: 46 492
много ли се омазваше пейзажа- аз от това се стопирам

Не много, но като се има предвид, че при теб ще е умножено по 2 ... Mr. Green 
Няма начин да не се забърше пода след вечеря, даже да не падне нищо, като се наяде и мята нещо долу, за да покаже, че е готова и вече й е скучно  #Cussing out

# 12
  • Мнения: 3 932
Ми още не мога да го науча горкия, не че не знае да държи вилицата или пък не яде сам в градината, но вкъщи много губи концентрация...

# 13
  • Мнения: 270
Ще следя темата защото ние сме на 11 месеца.Яде солети сам,но с лъжицата дава само на нас.Голямо мазане ще пада. Joy

# 14
  • Мнения: 3 537
Ами моя се научи да яде с лъжица на 1г и10 мес някъде,преди да тръгне на ясла.Но не ,че аз съм го учила,просто той сам изяви инициатива,изведнъж започна да не ми дава да го храня и така сам.Е,омазваше ,то е нормално, но пък откакто тръгна на ясла се научи по правилно да държи лъжичката и много хубаво се храни вече сам.Само го наблюдавам от време на време и го подсещам да се навежда над паничката,че да не капе много Wink

Общи условия

Активация на акаунт