Музикален инструмент

  • 13 660
  • 114
  •   1
Отговори
# 45
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ellie 
 
,
аз съм чувала за него и даже гледах преди няколко месеца концерт на деца, учещи по този метод. Бяха събрали 8 рояла в кръг и музиката беше добре подбрана, но децата не бяха много добри. Аз лично не го харесвам, но си давам сметка, че за начало и особено за по-малко дете може да е добър вариант. Нещо подобно е http://harmonyroadmusic.com/ , индивидуални уроци, които стават и за 2 годишни деца. Аз много страдам, че ги няма в ИЛ, не знам ти къде си.
Всичко зависи от това колко сериозно ще се занимава детето. Сузукито може да помогне само в началото.

# 46
  • Мнения: 146
Hot momma and Ellie, виждам че и двете пишете от САЩ и много се зарадвах, че сте чували за д-р Сузуки. Аз също живях в чужбина много години и се завърнах с идеята да преподавам английски на бебета, така че и малките българчета да говорят този език не по-лошо от децата на  която и да било друга европейска държава. Та този метод е на една англичанка и базира на метода на д-р Сузуки, многократно слушане и наизустяване на мелодията (в моя случай мелодията на езика, интонацията) и след това свирене по слух (без ноти) а при мен говорене без писане и четене. Всичко това важи само до определена възраст разбира се, за най-малките. По-големите след като се научат да свирят научават и нотите без усилие. Та така е и с английския. Първо говорим, чак след това пишем. Най-малките ми ученици по английски са на около една годинка.
Аз лично не съм виждала как свирят учениците на Сузуки и ако имате линк или заглавие на филм с огромно удоволствие бих го видяла. Grinning
А сега и един въпрос. Моят син е на 4 годинки и много искам да го запиша да свири на нещо. Показах му много инструменти и му пуснах как звучат и той си избра флейта, пиано и барабани  Rolling Eyes. Няма да е всичко, но бих искала да го запиша на кларинет или ...? Има ли учител по музика в София, който да се занимава с 4 годишни дечица?

# 47
  • София
  • Мнения: 1 248
Аз лично свиря на пиано.Музикалната култура е нещо много добро за човека.Ако искат и децата ми ще се учат да свирят на пиано или друг инструмент.Но само ако те самите пожелаят.Няма на сила,нищо че ми седи пианото и събира прах.

# 48
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
leeloo:
1. къде преподаваш?
2. кларинета е много сложен и труден инструмент. Не мисля, че е подходящ за 4г. дете. Аз съм лаик, разбира се... но все пак.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 17:41 от Шани

# 49
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
leeloo, има строго фиксирана възраст за изучаването на определен инструмент. Тук не става дума за това дали детето ще възприема по слух музиката или не, а за чисто физиологически процес. За пиано най-ранната допустима възраст е 4,5 години. За цигулка - 5 години, за китара - 6 години. Ударни инструменти детето може да започне да учи едва, когато стане на 10 години. А духови - тоест флейта, кларинет, саксофон и т.н., чак на 12 години. Причината е, че преди тази възраст детето няма достатъчно добре развити дробове и насилването им може да доведе до проблеми, някои дори много опасни. Затова и в музикалното училище не приемат под тази възраст ученици за тези специалности или ако го правят то децата се занимават повече с други неща, а това е странично занимание - тоест няма интензивно натоварване. По същата логика не е добре да се свири на ударни под 10 г. - ръцете още не са укрепнали и има опасност от тендовагинит.

# 50
  • Мнения: 192
Leelo,
Записах дъщеря ми на пиано на 4.5 г. докато прекарваше лятото при бабите си в БГ.  Мъка беше голяма, но имаше полза...
Сега ходи на музикална школа и определено свири по-трудни "парчета" от връстниците си.  Ако имаш силно желание, търпение и време си запиши детето на пиано, но резултатът няма да дойде изведнъж.
Сузуки е наистина много добър метод.  Децата на шефа ми ходят на Сузуки от 5 г. възраст и са добри!  Аз не можах да намеря добра Сузуки школа до нас, но бих записала сина си ако открият.

Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията?  Аз не съм музикант и се ИЗПРИщВАМ докато разчета нотите, но учителката ми каза да не ги пиша с думи върху школата.  Дайте ми съвет как да подходя, без да фрустрирам детето.  Имам чувството, че ако научи да чете добре нотите, половината битка ще е спечелена...  До сега, майка ми и помагаше (тя е свирила на пиано), но си заминава в края на месеца и аз съм в ужас, как ще продължим да се упражняваме... #Crazy


# 51
  • Мнения: 2 922
Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията? 

Какво свирене е това, не мога да си представя...
Как така я чува мелодията и я възпроизвежда?! И защо ти трябва да подхождаш към научаването на нотите - няма ли учители за тази работа?  Thinking

lulumba, много хубаво обяснение   bouquet

# 52
  • Мнения: 192
Ами Baby Doll,  учителката ни дава новото упражнение да го подготвяме в къщи.  Рядко разучава с детето нови упражнения по време на урока.  Урока протича в изглаждане и усъвършенстване на старите упр.  Не знам дали това е общо приета практика или не...

А за слуха, повярвай ми детето чува мелодията и може да я възпроизведе на пианото.  Не знам как да го обясня, но предпочита майка ми да й изсвири лявата или дясната ръка, тя да я чуе и да гледа пръстите и после сяда и го изсвирва.  Да ама аз не мога да свиря, като майка ми...

На солфеж-а ходят деца, които свирят на различни инструменти и класа е насочен към тактуване и т.н... Там не ги учат да четат ноти... 

Споделете при вас как е...

# 53
  • Мнения: 486
Според мен е работа на учителката да научи детето да чете ноти. newsm78... поне такива спомени имам от моите едновремешни уроци по пиано.

Ако решиш да се занимавате вкъщи, ето ти един tutorial - Learn 2 Read Music.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 20:38 от Ellie

# 54
  • Мнения: 2 922
Ами това е нещо много ново за мен  Thinking Кой учи децата да четат ноти, тогава - ако не учителката или на солфеж? 
Ако така могат да се разучават елементарни упражнения, то ще е невъзможно за нещо по-сложно. А детето ти е голямо вече. Ако искаш да се развива, този начин на свирене ми се струва недостатъчен.

# 55
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
LL Cool J, и при нас е такава системата. Моят син и понятие си няма от ноти. Разликата е, че в къщи свири вече научени парчета.
Ellie, мерси за сайта  Hug

# 56
  • Мнения: 192
Baby Doll,

Тя ни е показала основните положения -- диези, бемоли, бекари.  Учим гамите в час - мажорни, минорни, с две ръце.  Показала ни е на кой ред коя нота стои и от там ни кара да се оправяме сами... 
И да, много ни е трудно сега, когато разучава упражнения от по две страници на Бах...

Ellie, мерси за уеб сайта!  Ще ми е полезен.

# 57
  • Мнения: 14 654
добре е детето да се насърчи да свири на някакъв инструмен, ако то проявява интерес и ако има поне малко слух и усет
личи си, когато нещата се получават
може би ще запиша сина си на китара, когато стане достатъчно голям за това, ако не го влече- няма да настоявам -
може пък да му се рисува или да му се играе футбол- все нещо ще му е интересно

# 58
  • usa
  • Мнения: 2 113
Ellie 
 
,
аз съм чувала за него и даже гледах преди няколко месеца концерт на деца, учещи по този метод. Бяха събрали 8 рояла в кръг и музиката беше добре подбрана, но децата не бяха много добри. Аз лично не го харесвам, но си давам сметка, че за начало и особено за по-малко дете може да е добър вариант. Нещо подобно е http://harmonyroadmusic.com/ , индивидуални уроци, които стават и за 2 годишни деца. Аз много страдам, че ги няма в ИЛ, не знам ти къде си.
Всичко зависи от това колко сериозно ще се занимава детето. Сузукито може да помогне само в началото.

какво имаш предвид под индивидуални уроци? при harmony road децата учат в клас, уроците не са индивидуални. моите щерки започнаха в такава школа, едната още учи по тази система, другата мина на частни уроци. като за начало е добра система, но не учи много добре на техника - учителят няма достатъчно възможност да наблюдава всички ученици и да коригира грешките му.

# 59
  • У дома
  • Мнения: 1 741
миз,

извинявай, че се изказах неподготвена, но наистина не знаех подробности. Аз съм в Чикаго, но през лятото ходихме до Айдахо при познати и за да не стои синът ми цяла седмица без свирене намерихме частен учител там само за няколко урока. Тя беше рускиня и се оказа, че работи и по системата на Хармъни роуд. Хареса ми за дъщеря ми, която смятам да започне пиано на 3 год. За по голямо дете - 6-7 год мисля, че най-доброто е частен учител. Ние сменихме няколко, докато не намерим добър. И пак не може да се сравнява с учителя на моите познати. Само че те плащат по $160/час, а за мен това е непосилно.

За мамите, които се чудят как да се работи в къщи ще цитирам нашият учител. След като на последния рецитал цялата публика се изреди да стиска ръката на моя син и аз едва си сдържах сълзите, отидох да благодаря на Марк, а той рече: "О, това е благодарение на  нашата работа вътре в триъгълника - дете, учител, родители, а не на мен" 

Аз до скоро бях музикален инвалид, но много чета и се опитвам да наваксвам. Едва ли съм човекът, който може да дава съвети. Но видях двата свята - музиканти от БГ и САЩ. Има много таланти в БГ, но нямат перспектива. А тук света на музиката се владее от азиатците. Те са издръжливи и свирят по 10-18 часа на ден.
Най-важното е вие, мами, да решите до колко сериозно искате детенцето да се занимава с музика. От Музикалното училище в София по-добро няма. Ако е за удоволствие, пак ви трябва добър учител, а вие с чаша кафе в ръка трябва да сте неотлъчно до детето.

Успех на всички малки музиканти!!!

Общи условия

Активация на акаунт