Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Дом
Дом
15 214 членове Включете се
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 82
момичета, днес четох в списание Наш дом за задължителното деклариране в Общината на придобити недвижими имоти в двумесечен срок. Според закона за Местни данъци и такси за всички новопридобити имоти трябва да се подават данъчни декларации, независимо дали са новостроителство или старо в двумесечен срок от изповядването и вписването на сделката. Някой запознат ли е с тези наредби, дали това важи за незавършено строителство без Разрешение за ползване, защото ако е така то ние сме в просрочие с 4 месеца след изповядването, а имало сурови глоби.  Crying or Very sadОт статията не става ясно.
Цитирай


Мнения: 26 187
Не се притеснявай, декларира се след като излезе Разрешение за ползване  Smile
Цитирай

София

Мнения: 1 152
Сурови чак - не, от 10 до 400 лв. След като получите разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация ще подадете декларация по чл.14 от ЗМДТ в двумесечен срок в общината по местонахождение на обекта.
Цитирай

София

Мнения: 9 104
Твърдо съм на мнение, че според закона двумесечният срок започва да тече от придобиването - т.е. от датата на сделката. ДА, ама данъчните го тълкуват от датата на въвеждането в експлоатация. Така че - споко, има време Very Happy
Цитирай

София

Мнения: 639
И аз трябва да мина през тази процедура, но въпроса ми е защото сме двама собственици /аз и приятеля ми/аз мога ли да подам декларацията от негово име или искат лично присъствие
Цитирай

София

Мнения: 1 152
И аз трябва да мина през тази процедура, но въпроса ми е защото сме двама собственици /аз и приятеля ми/аз мога ли да подам декларацията от негово име или искат лично присъствие
Който подава декларацията, той трябва да присъства, т.е. само ти, въпреки че и двамата сте съсобственици. Разгледай декларацията и ще разбереш как става.
Цитирай

Бургас

Мнения: 689
И аз трябва да мина през тази процедура, но въпроса ми е защото сме двама собственици /аз и приятеля ми/аз мога ли да подам декларацията от негово име или искат лично присъствие
Който подава декларацията, той трябва да присъства, т.е. само ти, въпреки че и двамата сте съсобственици. Разгледай декларацията и ще разбереш как става.
Имаше едно място в самата декларация, където се вписваха съсобствениците и данните за тях. Така че подаваш декларацията от твое име, а там вписваш приятеля си. Евентуално ще ти трябва личната му карта.
Иначе за глобите - ние закъсняхме с цяла година. Апартаментът ни е около 50 кв.м/ако това има значение/ и глобата ни беше 40лв.
Цитирай

София

Мнения: 3 255
Февруари месец 2006 г. се сдобихме с жилище - дадоха ни т.нар. Акт 16.
Юли месец 2006 г. отидох да го регистрирам. Понеже се води на името на свеки - искаха ми пълномощно, нотариално заверено, че мога да го регистрирам и ползвам, и т.н.
За глобата ми казаха, че е 20 лева независимо дали си просрочил въпросните 2 месеца с 1 месец или 5 години - данъка няма да ти го плати някой друг  Mr. Green и ще ми дойде бележка тази година за данъка от миналата и тази година  Hug
Цитирай


Мнения: 4 307
Твърдо съм на мнение, че според закона двумесечният срок започва да тече от придобиването - т.е. от датата на сделката. ДА, ама данъчните го тълкуват от датата на въвеждането в експлоатация. Така че - споко, има време Very Happy

А ако си го придобил преди акт 14, т.е. докато е бил още само право на строеж?
Цитирай

София

Мнения: 9 104
Твърдо съм на мнение, че според закона двумесечният срок започва да тече от придобиването - т.е. от датата на сделката. ДА, ама данъчните го тълкуват от датата на въвеждането в експлоатация. Така че - споко, има време Very Happy

А ако си го придобил преди акт 14, т.е. докато е бил още само право на строеж?
Tогава просто няма да има какво да декларираш, защото правото на строеж не представлява "недвижим имот" по смисъла на ЗМДТ.
Предполагам, че именно за да се изчисти възможността за тълкуване кога правото на строеж вече е годен за данъчно облагане обект - на фаза груб строеж, на разрешение за ползване или на друг етап? - и за да се избегне нуждата от предеклариране на нови обстоятелства/напр. декларирам на груб строеж, после след акт 16 дан. оценка вече е съвсем друга/, данъчните просто са си улеснили живота и са решили да приемат декларации само на въведени в експлоатация строежи. Има много логика в това решение, между другото, макар да е в противоречие със закона. По-удобно е за практиката и затова се е наложило.
Цитирай

София

Мнения: 300
И ние подадохме в последния ден от двумесечния срок след издаването на разрешение за ползване -така сега наричат акт 16. Служителката в общината ми скъса нервите - как така не мога да се оправя в множеството таблици в декларацията. Накрая като й казах, че тя е точно за това да ми помогне си свърши работата. Въобще придобиването на имот е нерви от началото до края. А може би и след това...
Цитирай

Варна

Мнения: 852
За да си спестите нервите и срещата с някоя мързелива служителка, пратете документите си по пощата. Става толкова лесно и без проблеми. Ние преди 2 седмици така направихме. Ако някой има нужда от съвет, аз съм насреща Flutter
Цитирай

гр.Варна

Мнения: 1 005
Твърдо съм на мнение, че според закона двумесечният срок започва да тече от придобиването - т.е. от датата на сделката. ДА, ама данъчните го тълкуват от датата на въвеждането в експлоатация. Така че - споко, има време Very Happy

А ако си го придобил преди акт 14, т.е. докато е бил още само право на строеж?
Декларираш собствеността върху земята/ако има такава/
Цитирай

София

Мнения: 3 836
Твърдо съм на мнение, че според закона двумесечният срок започва да тече от придобиването - т.е. от датата на сделката. ДА, ама данъчните го тълкуват от датата на въвеждането в експлоатация. Така че - споко, има време Very Happy

А ако си го придобил преди акт 14, т.е. докато е бил още само право на строеж?
Декларираш собствеността върху земята/ако има такава/
И на нас така ни казаха. Декември взехме нотариален акт, а сме с Акт 14. Трябвало да декларираме собствеността в/у земята и да почват с данъците. Иначе не се знае колко ще се проточи строенето на кооперацията. ooooh!
Цитирай

София/Варна

Мнения: 479
И ние преди 5 дни изповядахме нашата сделка най -накрая  Laughing /на мен ми е смешничък тоя термин Изповядване, ама нали ми е съвсем друга професията и съм на светлинни години от тия работи/
Но нотариуската каза: " в данъчните - след издаване на разрешение за ползване". Точка!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.