Игри и занимания за 2 годишните

  • 12 253
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 242
Помагайте – изчерпах се Laughing! Какви занимания и игри у дома да измислям на почти двегодишната Зори? Давайте идеи – даже и най-елементарните ще са ми полезни.

Ето и моят опит – до скоро беше във върховата фаза на имитирането и се научи да си играе с куклите, като ги храни гушка и приспива. Признавам си възползвах се най-безочливо от ситуацията  Flutter и се научихме да бършем прах, простираме, хвърляме боклуци в кошчето, поливаме цветя и т.н.
Чудя се дали да не пробвам нещо в стил – да готвим заедно, да й дам по някакъв начин и тя да се включи?

Другите игри, които й предлагам са
- криеница – давам и малък предмет да го скрие зад гърба си и показвам някоя от ръцете. На тази игра и двете се заливаме от смях, но вече я играем няколко месеца и се чудя как да я усложня
- музициране с моливи, химикалки или всякакви удобни пръчки, като почукваме по чашки, кутийки, зъбки и т.н. (за сега няма особен интерес)

и стандартните
– рисуване на магнитна дъска (бързо й омръзва),
- танцуваме на детски песнички (неуморима е за мой ужас, близките месеци направо не знам как ще й издържам на темпото). Имаше толкова песнички с разни заучени танци и аз да си спомням само ‘хей ръчички’ и ‘надува се балона’, подскажете някоя  Praynig
- четем книжки (любими са й от серията ‘Първи стъпки’ на изд. Пан).
- гледа с удоволствие бебешките филмчета Baby Einstein (един от малкото начини да стои сама и кротка по 15-20мин)

# 1
  • Мнения: 294
Здравей,
Ели от Коледа насам стршно много харесва пъзелите. Първо започнахме с един мъничък със 7 големи парчета, но тя бързо го научи и сега сме на по-голям - цели 30 части:). Вече знае коя част къде стои, но иска аз да ги редя, а тя само да казва къде  Flutter
Иначе, да, според мен можете да пробвате да готвите заедно - ние го правим многооо отдавна. Направо ти завиждам, че си устискала фронта до сега:)), но да знаеш почнеш ли няма спиране. Най-страшно става, когато иска да участва и в месенето - цялата кухня е в тесто после:))
Друго, което можете да правите е да рисувате. Аз давам тебешир на Ели, вземам и за себе си и двете се развихряме на балкона, а после всичко се отмива с една кофа вода и няма поражения по тапетите Hug Но това само ако ви е топъл балкона, иначе на лято:)
Освен това можете да учите букви, цифри, на нас са ни много забавни. Ели взема някоя книга или каквото й попадне с по-големшки букви и почва да пита - "Тази буквичка на кого е", "Колко е това" и т.н.
Правим заедно гимнастика - по всяко време на деня....Simple Smile
.... За друго не се сещам в момента, но като се прибере от градина и почнем заниманията ще си припомня Joy

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
Slavi, виж тук и тук , мамите са написали по нещичко, което може да ти е полезно!
Успех и приятни занимания ти желая!   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 320
 рязане с ножичка ..... може да реже / под надзор разбира се / с часове .... после само трябва някой да прибира изреските Simple Smile

# 4
  • Мнения: 3 447
Признавам си възползвах се най-безочливо от ситуацията  Flutter и се научихме да бършем прах, простираме, хвърляме боклуци в кошчето, поливаме цветя и т.н.
Ха ха ха, и аз така  Twisted Evil
За готвенето - аз го включвам. Подай ми това, подай ми онова, сложи това в купата... Давам му и малка тенджерка, в която да "готви". Иначе напоследък е развил някаква страст към водните игри - сипва и пресипва вода в разни купи и чаши... Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 146
Как ли да ти помогна. Аз като вече изчерпах игрите реших да родя второ бебе та хем да си играят, хем да помогнем на демографията.
Какво ще кажеш за тази идея?
 Mr. Green

# 6
  • Мнения: 1 878
Как ли да ти помогна. Аз като вече изчерпах игрите реших да родя второ бебе та хем да си играят, хем да помогнем на демографията.
Какво ще кажеш за тази идея?
 Mr. Green

Мнооооооого ефикасно  Joy и аз подкрепям от личен опит - няма по-добра играчка от баткото за малкия и от малкия за баткото - ефекта е съвършен  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 2 019
Ей развали се времето и се ичерпа с идеите Grinning
За готвенето - може да готви на ужким. Мартина много обича да прави баница. Взима един лист хартия и го накъсва на малки парченца. Много обича още да й пиша букви. Дядо й я научи да познава буквите на кака, тате, мама, баба, дядо и нейната разбира се. Пак с дядо си играят на криеница, като той скрива един малък предмет под блузата си, под крака си, зад гърба си и се обляга на дивана... и тя катерейки се по него го търси. Ако се затрудни й казва "Ела да ти шепна на ушето" и тя веднага го намира, голям смях пада. Играем и на чичо доктор.
Скоро в една тема имаше предложение от един руски сайт, която много ми хареса и в скоро време ще я осъществя
http://maminsite.ru/early.files/early18.html
и пак от там игри по методиката на Монтесори
http://maminsite.ru/early.files/early7.html
има и още интересни неща

# 8
# 9
  • Мнения: 2 242
Как ли да ти помогна. Аз като вече изчерпах игрите реших да родя второ бебе та хем да си играят, хем да помогнем на демографията.
Какво ще кажеш за тази идея?
 Mr. Green
То ние помислехме върху идеята преди около 3месеца hahaha Flutter – ей го на резултата на втората лентичка в подписа ми. Обаче плодовете от тази мисъл, живот и здраве, ще берем след 1-2години Wink

Записах си много идеите – много ви благодаря  bouquet, но една приложих веднага - не знам как не се бях сетила ooooh!, при положение че детето от доста време експериментира с вода – я разплиска в тоалетната, я си прави дири из апартамента или локви на столовете ... и още вчера като видях на Дона идеята дадох на Зори купички, чашки и вода– да се радва на физичните закони Mr. Green. Ефекта бе помрачителен (освен преобличането де Laughing) – детето направо сияеше цяла вечер   Joy.
Днес напълних бурканчета с захар, ориз, боб и пробих съответни дупки в капачките. Пак го комбинирахме с купички, чашки и лъжички – и двете сме много доволни. Горещо препоръчвам тези игри.
Леле а какво ще правя като дойде интереса към химията?!?

# 10
  • Мнения: 875

току-що открих темичката и на този линк наистина има страхотни идеи за игри с бебета и деца на различна възраст!  Peace

# 11
  • Мнения: 4 915
Да добавя рисуване с маркери - но следи да е върху хартията. Оставена без надзор, Мариела изписа паркета, стените, няколко табуретки, шкафове и библиотеката.  Crazy Mr. Green Яко триене падна.

Пластелин с работна дъска. Щерката умира да го реже с пластмасово ножче на парченца и да го боде с клечки за зъби. В началото го правеше на малки топчета и го лепкаше по столовете.  Twisted Evil Предупреждавам просто.  Laughing

На 2 годинки изяви интерес към цифрите, та ги научи от 1 до 10. После малко букви. Научи и цветовете. Лесно се учат с еднакви по вид, но с различен цвят предмети.

На 2 годинки много се заиграваше с един голям конструктор - с кубчетата, които се редят едно върху друго.

Идеята с бебето вече я реализирахме.  hahaha

# 12
  • София
  • Мнения: 659
 Тук има доста идеи за занимавка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=199148.0
Друга песничка, на която може да се танцува е Патешка история (патето Яки)
С мъжа ми си играят на криеница, но като търси скрит предмет и татко му го ориентира къде да търси като му казва топло, когато е близо и студено, когато се отдалечи от търсената вещ.
Аз лично още не съм му давала да реже сам, но от скоро му давам да лепи нарязани от мен картинки и му е интересно. А за по-безопасно рисува с моливи и пастели, но веднъж-два пъти  украси латекса по стените.

# 13
  • Мнения: 4 399
Моето дете е по-малко, но много се радва да се включва в готвенето. Не мога да сготвя нищо без тя да получи картоф, морков, лимон, каквото се сетиш, което няма да се размаже. Изпращам я да си донесе нейната тенджера, тя сяда на пода до мене и започва да си готви нейните неща.  Joy Освен това ако трябва да нарежа картофи или зелен боб или изобщо нещо по-едро, задължително ми го подава, пуска макароните в тенджерата, изобщо ей такива безобидни неща.

Играта с вода е любимо занимание, но нея съм я ограничила само до двора. Тия дни мисля да и дам там и водни боички за да се понамаже. А вътре можеш да дадеш цветни моливи например.

За пъзелите вече са ти писали, но и аз да повторя че са голямо занимание. Моята реди вече 2 различни много добре. Не знам дали сте минали през етапа на пускане на различни фигурки през различни отвори, но това също може да е занимавка. На мен много добра работа ми върши легото. Има такива за деца около 1.5-2 години и според мен са много добра игра, която развива различни качества.

# 14
  • Мнения: 5 362
От скоро любимо занимание са ни игрите с вода.В това число и поливането на цветята, на които им се чудя как още са живи след толкова вода Laughing
Интересно й е и мачкането на пластелин,рязането му,ама след това какво чистене пада ooooh!
Иска също да пишем букви и цифри.От 1 до 10 вече ги научихме bowuuС цветовете също се учим,но като че ли не й е интересно чак толкова.
Обича да пъха дрехи в пералнята,или като ги събирам от простира да й ги подавам и тя да ги носи в стаята.После си хваща нейната ютия и започва да ги глади GrinningКато цяло домакинските задачи са й забавни.

Общи условия

Активация на акаунт