Отчаяна съм!!!Повече от месец не иска да яде...

  • 2 926
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 82
Здравейте!Ето какво ме сполетя-вече месец и половина почти моето инатче тотално отказава да яде каквито и да било манджи.Нито купени,нито от нашето ядене,нито от детската кухня.Като ме видеше с купичката и лъжичката изпадаше в истерия,а сега най-безцеремонно върти глава в обратната посока и казва твърдо"НЕ" Naughty.Дори като пробвам със залче потопено в манджа го плюе.Единственото по-сериозно нещо,което не отказва са сандвичи с масло,шунка и кашкавал(как не и се повръща вече от тях,незнам Confused).Иначе яде и плодове,солетки и др.подобни.Вече незнам какво да си мисля-първо спря да яде следобедните кремчета,грисчета и др.,а след тях и супите и основното ядене.Просото отказва да яде  с лъжица.Иска я само за да рови в купичката и да ни дава на нас да ядем,без да се пробва да сложи и в нейната уста.Какво е това???!!!Някой имал ли е същите проблеми?От скоро и давам пчелно млечице,но за сега не и се е засилил мерака за ядене.Дали ще отмине скоро тази фаза?Вече немога да си представя,че пак ще се храни като преди Sad

# 1
  • Мнения: 365
Не се притеснявай, това е период, който ще отмине, макар може би избирателното хранене да си остане в някаква степен. Важното е, че все пак се храни и най-вече, че яде и плодове. Ако тръгне на ясла пък ще прояде почти всичко. Моята дъщеря никога не е била почитателка на манждите, винаги предпочита нещо сухо да яде. Най-"сготвеното" нещо, което яде са кебапчета и пържолки (не е глупаво детето:) Аз обаче не се тревожа много, защото си хапва и мното сурови плодове и зеленчуци. Като тръгна на ясла прояде и супички. Сега в градината покрай другите деца хапва и манджички. Разбира се има неща, които категорично отказва, като зелен боб напр., но пък кой ли обича всичко?

# 2
  • София
  • Мнения: 903
И ние имаме подобен проблем. Вече почти никога не яде кремчета и предпочита най-много "боклуци" като зрънчо, разни вафли и т.н. Манджи почти не ядеше ( близо 1-2 месеца). Аз не се отказах и се опитвах да й давам по-малко манджа, но на всяко хранене. Не без протести от нейна страна и с разни залъгвания от моя страна ( въпреки че не е редно така). След това изведнъж започна пак да яде всичко ( или почти всичко).

Та и при вас сигурно нещата ще се оправят. Може би това е просто някакъв период. Опитай се да й дадеш нещо по-различно като вкус ( кавото не е яла). Бъди настоятелна, давай й  да яде сама с лъжицата или когато тя се опитва да ви храни вие също й давайте по една лъжица - една на вас , една на нея.
 Имай търпение и всичко ще се оправи. Успех.  bouquet

# 3
  • Мнения: 764
При нас е същото,малкия никога не е ял готвено,а само пюрета,които сега отказва.Плодове не яде въобще.Това,което приема е бананова каша,грис,Аптамил и варени картофи,в които слагам месно пюре и се надявам да не ми го откаже.А,забравих-много обича попарка.Принудих се да му давам витамини и така... Hug

# 4
  • Мнения: 505
Много е трудно да се дават съвети за чуждо дете, но ще ти кажа моето мнение по въпроса  Peace Аз мисля, че трябва да спреш сандвичите, солетките и др. такива. И аз бих предпочела сандвич с шунка вместо супа например, но само ако имам този избор  Laughing Остави я да огладнее, ако не ти звучи много грубо, и съм сигурна, че манджата тогава ще и се види много вкусна. Успех!   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 82
Много е трудно да се дават съвети за чуждо дете, но ще ти кажа моето мнение по въпроса  Peace Аз мисля, че трябва да спреш сандвичите, солетките и др. такива. И аз бих предпочела сандвич с шунка вместо супа например, но само ако имам този избор  Laughing Остави я да огладнее, ако не ти звучи много грубо, и съм сигурна, че манджата тогава ще и се види много вкусна. Успех!   bouquet
Пробвах да не и давам нищо от сутринта(когато пие АМ) до 14ч,и пак не иска "нормално" ядене.Колко по-дълго да я оставя гладна  Rolling Eyes.Принудих се да започна със сандвичите,защото щеше да е само на АМ.Спирах и останалите неща(солетки,кроасани и т.н.)по -съвет на педиатърката,но не прояде.Трябва да го видиш с очите си за да повярваш,колко е упорита в отказа си,като че ли незнае какво е това чувство -"ГЛАД".

# 6
  • София
  • Мнения: 903
По същата причина моята дъщеря гладува почти цял ден - сутринта от 10 до 19 ч вечерта.  След това тя САМА поиска да яде, изяде цялата манджа, та даже искаше и допълнително ( което никога преди това не се беше случвало). Не се притеснявай - няма да умре от глад.  Но през това време не трябва да даваш нищо - не само сандвичи или само солетки или само кроясани ( просто не даваш нищо за ядене освен манджа или супа).

# 7
  • София
  • Мнения: 82
Мерси за отговорите   bouquet ,давате ми лъч светлинка,че може и да отмине скоро този период.Естествено ще търся още вариатни за изход от положението.
 Танче,колкото и да ми е мъчно ще пробвам и аз да я оставя толкова време( без похапване).Дано има ефект.А по отношение на това да и дам нещо ново,което не е опитвала,то май не остана такова,дето да не съм и готвила.Какво ли не пробвах.Даже спрях да взимам от детската кухня,защото си мислех,че може да се е отвратила от техните манджи,и започнах отново аз да си и готвя какво ли не,но нищо не и харесва (като се замисля тя повечето и не ги опитва дори  Thinking)

# 8
  • София
  • Мнения: 888
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането. При нас като имаше такъв период - аз й слагах точно определена храна в точно в точно определено време. Като врътваше главичкаи  не искаше да яде, аз не й предлагах друго а я свалях от столчето. След  четири часа пак предлагам същата храна, като през тези часове ней давам нищо за ядене дори и да иска. И така за няколко дни това гладуване отшумя и пак си ядеше от манджите. Ако почнеш да  й угаждаш с храната ще стане по зле. Децата лесно разбират, че щом може  папка по - хубава храна, защо да яде полезните манджи.Просто я остави намира с храната. Даже яж пред нея без да й предлагаш. Има голям ефект. В момента моята дъщеря яде всичко,което й се предложи. В яслата много й се кефят, че не е претенциозна GrinningУспех Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 82
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането.
ooooh! дано не е вече късно,защото имам точно чувството,че тя "команда парада".Определено ще взимам  железни мерки.Май съм много мекушава  Blush .Не ,че искам да се оправдавам,но свекърва ми много ми досаждаше с това,че вече била голяма трябвало да си похапва от т.нар."боклуци",и въпреки моето неодобрение,започна да и купува и дава.Аз се примирих,защото не съм очаквала,че ще има такъв сериозен отказ от нормалното ядене,не ми е минало през ума,имайки впредвид,че Дени до този момент ядеше от всичко по много.

# 10
  • София
  • Мнения: 888
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането.
ooooh! дано не е вече късно,защото имам точно чувството,че тя "команда парада".Определено ще взимам  железни мерки.Май съм много мекушава  Blush .Не ,че искам да се оправдавам,но свекърва ми много ми досаждаше с това,че вече била голяма трябвало да си похапва от т.нар."боклуци",и въпреки моето неодобрение,започна да и купува и дава.Аз се примирих,защото не съм очаквала,че ще има такъв сериозен отказ от нормалното ядене,не ми е минало през ума,имайки впредвид,че Дени до този момент ядеше от всичко по много.
Наистина май трябва да вземеш по "железни мерки". Аз също давам на дъщеря си от  така наречените "боклуци" - шоколади,вафли, крокита, желирани бонбони и каквото се сетиш друго, но с мярка. Например давам й само едно- две парченца шоколад на ден или една дъвка, без да прекалявам, защото като дойде време за основното ядене, детето да не  си е натъпкало прекалено стомахчето с тях. Не се притеснявай - едва ли е късно. Просто ще трябва малко повече време.Знам, че е доста гадно като виждаш, че детето ти не иска да яде няколко часа и се изкушаваш да му предлагаш това онова, но организма си зна своето - както казвам аз - като няма друго и хляб и сол ще прояде и ще му се стори най - вкусното нещо на света.Малко грубо звучи, но задника знае и две и двеста:)Ще стискаме палци PeaceА знаеш ли колко е приятно като сготвиш някой буламач и детето ти да каже: "Ммм, мамо, ного кусно:)".

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 12:45 от Petrova_

# 11
  • София
  • Мнения: 82
А знаеш ли колко е приятно като сготвиш някой буламач и детето ти да каже: "Ммм, мамо, ного кусно:)".
[/quote] Joy  Joyзнам,знам,случвало се е преди,но без да ми го казва,а недвусмислено ми го показва,като си го изяде с удоволствие цялото  Wink.
В момента още си лекуваме хрема и кашлица,и мисля като оздравее да пробваме "лечебния глад"  Simple Smile .Значи как да действаме,сутринта си пие млякото към 8ч и до късния следобед(примерно)абсолютно нищо.А сок?

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Аз лично бих давала вода вместо сок. Ще огладнее повечко Mr. GreenПросто не й предлагай нищо. Трябва сама да поиска. Не може вечно да стои гладна я. Като се наиграе и  като пие само водичка не само ще огладнее, но ще  почне да хапва каквото й предлагаш без претенции. Моята като  не искаше да  яде, аз така правех - глад и вода и ние с баща й си сервираме и сядаме да ядем без да я подканяме. Сама  започна да идва при нас и да си търси ядене JoyСега като чуе тропане на чинии е първа на масата Laughing

# 13
  • София
  • Мнения: 2 079
След съвета на Petrova_  просто няма какво да се добави, освен това - да си "желязна".  Naughty Naughty   
Не отстъпвай нито за момент.  Naughty Crossing Arms
Давай й млякото сутринта и я оставяй само на вода, не на сокове, а на гола водица, докато прояде манджичката или супичката, която й даваш ти.
Това може да продължи и два-три дни. Не се притеснявай, няма да й стане нищо. Naughty Като огладнее и като няма кой да й даде да яде от "боклуците" или да си "замезва" от време на време със солетки и/или други подобни - сама ще си поска ядене.
Но за да я "зарибиш" си сипи ядене, подкани я да дойде и да яде с теб, от твоето ядене,  Party, а ако не иска си хапни сладко-сладко, без да имаш скрупули, че ти ядеш, а детенцето е гладно.
Много е важно да не си вмениш вина, че си виновна, затова, че ти и баща й ядете, а тя, горкичката, е гладна и не яде.  Tired
Като за начало й направи някоя любима супичка, например картофена крем-супа, с "Кубетки" отгоре. Дай й тя да си ги сложи в супичката и да си ги изяде.

Само гледай да правиш гладуването на момата тогава, когато баба й не е наблизо, че как ще те оплюе, че оставяш внучката й гладна  ....  ooooh!

# 14
  • Мнения: 351
petleto, минала съм през същия период с неядене. Само, 4е моето дете се оказа по-голям инат от мен - оставих го два дена само на мляко и като видях, 4е пак нищо не иска да яде се отказах да го 4акам да огладнее, защото според мен не е нормално едно дете на година и нещо да не яде толкова  време. И запо4нах да му предлагам по 100 неща и все от нещо хапваше по малко, и след месец и нещо тази фаза отмина и запо4на да си се храни съвсем нормално, както преди. Така, 4е си зависи много от детето. Успех !

# 15
  • Мнения: 1 465
Моят човек пък не знае какво е "това животно" сандвич, солети, просо.
Да не би да иска да яде сама???

# 16
  • Мнения: 7 821
Минах през това и с двамата. Прочетох доста мнения и тук и в разни книги и си направих няколко извода, ще ги споделя с теб:
1. Около годината повечето деца рязко намаляват количествата приемана храна, защото рязко се намалява темпа им на растеж и вече нямат нужда от толкова храна - спрях да се притеснявам;
2. Повечето деца сами показват, че вече не искат бебешка храна и предпочитат такава за възрастни, не смляна, умерено подправена-започнах да им давам от нашата;
3. Не бива да се дава нищо между храненията, а те са максимум 4 на ден, през поне 4 часа - нищо значи нищо, млякото сутрин е закуска, млякото вечер е вечеря, не очаквам да яде и нещо друго, това че някой деца го правят не значи, че и моето трябва;
4. Децата ясно започват показват предпочитанията си - не го възприемам като каприз, а като вкус, аз също не ям всичко, започнах да се съобразявам;
5. Детето също има право да не е гладно - започнах да уважавам това и когато кажат, че не искат спокойно ги оставям гладни до следващото хранене;
6. Не е желателно да се досажда с лъжицата, не е желателно да се гоним из къщата, не се дават играчки, не се пеят песни и т.н. Времето за хранене е определено, яде се на масата, станеш ли вдигам и до следващото хранене има само вода;
8. Време е детето да започне да се храни със семейството си и само - сядаме всички заедно, на масата има основно, хляб, сирене/кашкавал, салата, давам вилицата, слагам лигавника и пожелавам приятен апетит. Не подканям, не досаждам, но има десерт само ако си си изял поне 2/3 от основното иначе прилагам предишните 2 т.
9. Научи се да не отстъпваш и да не позволяваш да те манипулира, ако всеки път когато твърдо ти откаже супа ти предложиш второ, а след отказа на второто извадиш шунката, то учиш детето да е търпеливо и да си чака шунката, всеки път ще ти отказва супата! Ако прецениш, че не можеш да оставиш детето си гладно тогава спри да предлагаш супа изобщо, давай само това което тя обича и толкова, но бъди последователна. Помисли спокойно какво ще правиш, изгради си стратегия, сподели я с роднините за да сте единни и после не отстъпвайте.
10. Децата обичат да оправдават лошите очаквания на родителите си, ако сама му лепнеш етикет "злоядо" то най-вероятно ще стане злоядо. Уважавай детето си, ти определяш какво да яде, но то определя колко!  Нали не гониш с лъжицата мъжа си, ами не досаждай и на детето си.
Моите са вече по-големи, но мога да ти кажа, че редуват периоди на много ядене с такива на неядене, приемам това за нормално.
Успех в избора и си намери за нещо друго да се тревожиш  Wink. Време е да пренебрегнеш първичния си инстинкт да храниш на всяка цена и да оставиш детето си да расте и да преценява само.

# 17
  • София
  • Мнения: 82

Да не би да иска да яде сама???
Ами пробваме непрекъснато когато се храним и ние,да си куса и тя,но се получава следното:много настоява да вземе от нашите прибори,а не нейните,след което потапя лъжицата в яденето и я оглежда много внимателно.АКО ИМА МНОГО МАЛКО ЗАЛЕПЕНО ПО НЕЯ Я ОБЛИЗВА(КАТО ПРАВИ КИСЕЛА ФИЗИОНОМИЯ),,А АКО Е ПОВЕЧКО,ПЪРВО ГО МАХА С РЪКА,И ТОГАВА Я ОБЛИЗВА.
Заключението ми е ,че не иска готвено(манджи),защото всичко друго е склонна да опита и яде!

# 18
  • София
  • Мнения: 82
Благодаря на всички  Heart Eyesопределено ми помогнахте да потуша напрежението и притеснението си.
Ели, много благодаря за споделения опит   bouquet
Много ми бяхте полезни Hug

# 19
  • Мнения: 351
 А има ли възрастова граница Wink за прилагането на този "лечебен глад"?
 Моят син е много против всякаква храна още от както сме започнали захранването /на 6месеца/. Все още се кърмим, а в последно време предимно с това се храни.
 По едно време бяхме постигнали някакъв напредък, в смисъл, че ядеше поне 1/3 от манджата от детската кухня /вкл. и супи/, а от кремчетата ядеше дори 1/2. Никога не съм го насилвала. Обаче... наложи се да започна работа и го давах 4 дни /повече не можах да издържа/ на ясла, сутрин за 3 часа. Там явно са го насилвали, защото предполагам че, той в непозната обстановка и с непознати хора не е искал да яде /друг е въпроса, че за закуска им давали филийка със сирене, за обяд боб чорба и руло стефани Shocked/. но факт е, че оттогава не иска да яде нищо, което се яде с лъжица и от паница.
 Пробвах какви ли не методи, дори и глад, но ме е стрх да прекалявам, защото не знам, дали не е много малък. Но забелязвам, че вече "травмата" от яслата е отминала и той ми прилага номера, за да го накърмя или да му дам нещо което обича.
 Кажете, какво е вашето мнние, на 1 година малък ли е да го оставя да гладува, а и ние се кърмим по цяла нощ и минимум веднъж през деня и вечер за приспиване. Трябва ли да му отказвам и кърма?

# 20
  • София
  • Мнения: 2 840
На около 2 години синът ми от ядящо без проблем дете, се превърна  в това, което ти описваш.
Направих най-голямата си грешка - реших, че ще умре от глад и почнах с "боклуците".
Сега е на 4 и смело мога да заявя, че оттогава не е близвал манджа, нито каквато и да било храна, приготвена чрез топлинна обработка.
Кренвирши и луканка - това са му белтъчините #Cussing out
Останалото са бонбонки, вафлички и т.п., като при това са сведени до 2-3 марки.
Сега стоя и всеки ден се заклевам, че ще го оставя на глад, защото осъзнах, че няма да се спомине, докато не прояде това, което му давам, но вече е твърде късно - той си иска "неговите" неща.Не отказва да яде, даже сам си иска, но само от неговото си меню.
Не преви моята грешка.

# 21
  • Мнения: 1 640
А има ли възрастова граница Wink за прилагането на този "лечебен глад"?
 Моят син е много против всякаква храна още от както сме започнали захранването /на 6месеца/. Все още се кърмим, а в последно време предимно с това се храни.
 По едно време бяхме постигнали някакъв напредък, в смисъл, че ядеше поне 1/3 от манджата от детската кухня /вкл. и супи/, а от кремчетата ядеше дори 1/2. Никога не съм го насилвала. Обаче... наложи се да започна работа и го давах 4 дни /повече не можах да издържа/ на ясла, сутрин за 3 часа. Там явно са го насилвали, защото предполагам че, той в непозната обстановка и с непознати хора не е искал да яде /друг е въпроса, че за закуска им давали филийка със сирене, за обяд боб чорба и руло стефани Shocked/. но факт е, че оттогава не иска да яде нищо, което се яде с лъжица и от паница.
 Пробвах какви ли не методи, дори и глад, но ме е стрх да прекалявам, защото не знам, дали не е много малък. Но забелязвам, че вече "травмата" от яслата е отминала и той ми прилага номера, за да го накърмя или да му дам нещо което обича.
 Кажете, какво е вашето мнние, на 1 година малък ли е да го оставя да гладува, а и ние се кърмим по цяла нощ и минимум веднъж през деня и вечер за приспиване. Трябва ли да му отказвам и кърма?

  Аз нямах щастието да кърмя дълго-само месец и половина,но смятам,че кърмата е почти свещена и не бива да лишаваш детето от нея.Зная,че го искаш за негово добро-да прояде друга храна,да е в крак със захранването,но има време!Детето само ще покаже кога е готово за промяната.Това, че си изяжда 1/3 до 1/2 от храната от кухнята е добре.Ти и супата, и основното, и десерта наведнъж ли ги даваш или на отделни хранения?
  Моето дете ядеше всяко блюдо на отделно хранене,така цял ден ядеше храната от кухнята ,а вечер -мляко.И си беше пухкавичка,наддаваше.

# 22
  • Мнения: 1 640
Към авторката на темата:
  Ако можеш, наложи на себе си и на детето да изключите от менюто си  маргарин,колбаси/купени/,солети,гризки,вафли,купени сокове,чипс,шоколадови десерти и ред други продукти,съдържащи консерванти,оцветители,стабилизатори.Можеш понякога да го възнаграждаваш за изядения обяд/вечеря/ с малко шоколад.Аз допуснах грешката детето ми  да опознае вкуса на повечето от изброените по-горе и сега съжалявам.Моята щерка се стреми към някои от тях-най-вече към сладките и й личи.Но поне успявам да огранича пушени колбаси,кренвирши,шунка,луканка-рядко купувам!
  Моля,прочети закованите теми в "Готварски рецепти"/здравословно хранене и черния списък/.
  Детето ти е в период на неядене,който може да е свързан с зъбоникнене.Поне при моето дете имаше такава връзка.
   Съгласна съм със съветите на модераторката,но ще поясня,че ние не гоним мъжете си с лъжицата,за да ги храним,защото и да останат гладни ,това няма да се отрази на ръста и развитието им,но ако нашите деца ядат оскъдно седмици наред,това определено ще се отрази на ръста,теглото,силата им.
  Януари месец моето дете боледува и оттам -неядене  повече от месец.Отслабна и започна да залита като повърви малко повече из вкъщи.За навън-да не говоря.Така че притесненията понякога са основателни!

# 23
  • Мнения: 351


...Ти и супата, и основното, и десерта наведнъж ли ги даваш или на отделни хранения?...
 

 На отделни, и с едно меню можеше да си кара няколко дни,  но сега не иска дори да го опита.

  ...смятам,че кърмата е почти свещена и не бива да лишаваш детето от нея.Зная,че го искаш за негово добро-да прояде друга храна,да е в крак със захранването,но има време!Детето само ще покаже кога е готово за промяната...

И аз съм "за" кърменето, но не знам дали му е достатъчно на неговата възраст. И лошото е, че всички започнахме да му даваме разни нездравословни неща, само за да приема и нещо различно от кърма и започва да се учи, че може и с това да се храни и не е необхдимо да се мъчи със супите.

# 24
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
От дотук написаното съм съгласна с Ellypr, но ми се иска да добавя още неща.

Първо, детето ти не гладува - яде мляко, месо, кашкавал и хляб, а ти споменаваш и за плодове и зеленчуци. Това, което можеш да направиш - хляба да е пълнозърнест, шунката да е истинска...
Второ, зарежи ги тия кремчета и прочее глупости - какво ценно мислиш, че детето получава от тях!? Получава рафинирани захари и нишесте.
Детето има някакви предпочитания към храната. Опитай се да поднасяш не манджа, а сварени зеленчуци или сурови на парченца.
АКо не яде, прибираш чинията и толкова, но е много важно да не ти пука наистина.
Ако забелязва, че ти пука, ще ти се качи на главата и тогава ще видиш цирк.
Зрънчовците и др. глупости са абсолютно забранени, вкл. сок. Може само вода или мляко да пие.  Не забравяй, че млякото е белтъчна храна, която в голяма степен задоволява нуждите на детето, и физиологично е далеч по-ценна от супите, да не говорим за кремчетата. Предлагай плодове преди ядене. Предлагай храната апетитно поднесена - зеленчуци на парченца, салата, месо. Ако си взема с ръка, не се карайте. Ако си играе с храна, също не се карайте. Вместо кремчета предлагай банан.
Съветвам да прочетеш в книгата на Лидия Ковачева "Гладът - приятел и лекарство" главата за хранене на деца (не бой се глад не се препоръчва за деца)
Не се карай, ако детето изяде само хляба или само месото, децата имат естествен стемеж да ядат разделно.
Дъщеря ми първоначално я гледах по стандартния начин и след 4-тата й година започнах доста по-природосъборазно хранене. Малкият въобще е отгледан природосъобразно. Той не знае какво е близалка, захарни бонбони, кремчета, солети, чипс... Сега даже като му предложи някой и той отказва. Обича плодове, таратор, картофки - най-много като картофена салата с лук. Понякога яде само краставица, понякога яде само пилешко, и не му се бъркам. Не е пил антибиотици от операцията си насам (преди 3 год), ходи на градина, но му нося храна от нас (частна е) С други думи контактува с деца и вируси, но се разминава с лека хрема и толкоз. Най-сладките неща са му обикновени бисквити и му се дава като лакомство, или малко шоколад (по съображения, че в шоколада няма много химия) Никога не съм го карала да яде каквото и да било, оставям на него, но у дома не се купуват и ние също не ядем от забранените храни.  Резултат - детето е само мускули, ящно е само си иска ядене. На Коледа при баба си реши, че ще яде банани - ами, оставих го, изяде 4 за половин ден. 
Не забравяй, че детето е личност, със свои вкусове и потребности, че на теб ако не ти се яде блажна манджа и някой те кара насила, ще ти е гадно. Търси компромиса, но без да има пряко налагане на воля. Давайте личен пример - сядате и се храните заедно и големите да ядат с апетит. И ако много държите да ядете чипсове и подобни - вън от къщи и детето да не вижда.  А бабата като донесе - деликатно ги приберете, и намекнете, че лекарката не дава.

# 25
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И моя син беше спрял храната по принцип нищо не яде почти, ама повече от 1 месец спря храната изцяло само на сок я кара и от време на време солети, насила ако успеех 1 максимум 2 хапки да му дам 1-2 пъти в деня бях щастлива, и дори и витамините за апетит не му помогнаха. Вече се бях притеснила сериозно и реших и аз да пускам тема, но той взе, че изведнъж прояде. То сега не че яде много но поне 5-6 лъжички хапва 2 пъти в деня. А нещата които яде са следните (кус-кус, царевица, филийка с кашкавал, маслини, попара, пица, корнфлекс и картофи пържени, варени и пюре, ако е на кеф хапва и ябълка и банан) ядене не хапва никакво, та въртим тези неща, ама все е нещо.
Не се притеснявай най вероятно е период и ще отмине, само трябва търпение.

# 26
  • Мнения: 819
И Ани си имаше такъв период-щях да полудея!Искаше само да суче,но вече е ок,откакто се отби,си хапва добре.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 999
Изобщо не виждам да имаш проблем ти, а детето още по-малко.

То си яде каквото му е нужно - има хляб, има месо, има млечни, плодове, зеленчуци... За какво пък трябва да яде манджи се чудя?  newsm78

А като виждам разтревожения ти тон, детето просто те 'управлява' с неяденето си. Отделно на 1 г. и 4 ,месеца вече трябваше да си му връчила вилицата и лъжицата.

Бих посочила няколко основни неща, над които да се замислиш: Притеснена от 'неяденето' даваш ли м/у отделните хранения вафли, солети, зръчно... Ако да - Много ясно, че няма да яде - то си има капацитет все пак. Слагаш ли хляб в супите и манджите - спри. Вредно и излишно. Предлагаш ли ястие, след ястие, след ястие...белким хареса нещо? Спри. Молиш ли, увещаваш ли, заплашваш ли? Спри.

НЯМА ДЕТЕ, КОЕТО ДА Е УМРЯЛО ОТ ГЛАД ДОБРОВОЛНО.

Минал е месец и ако продължиш в същия дух, ще лепнеш на детето си етикет 'злоядо', което е много жалко. Детето ти си е сменило хранителните навици - това е негово право. Можеш или да приемеш, че предпочита сандвич и шунка и кашкавал + плод или зеленчук вместо твоята манджа и да му ги предлагаш направо тях. Рано или късно ще втръснат ИЛИ да оставиш детето гладно. Ама гладно значи наистина гладно. Не желае закуската - ОК. До обяд само и единствено вода. Не желае обеда - до вечеря само и единствено вода. Без да се притесняваш и да се впечатляваш.

Най-дългото гладуване на дъщеря ми беше от петък вечер /тогава застъпвах след бавачката/ до неделя на обяд. Не казвам, че сърцето ми не се свиваше, но какво пък... в неделя на обяд си изяде всичко. Децата твърде бързо успяват да разберат как може да ни манипулират с ядене-неядене. Има и друго - отказа от храна като вид себеутвърждаване и контрол. То има право да избира вече само какво и колко да яде. Уважавай го!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Да не би да е била болна?Май спомена нещо за хрема и кашлица. Моята дъщеря винаги яде по-малко и само определени неща, когато е болна и известно време след това.

# 29
  • Мнения: 5 877
Остави й храна, която може да се яде с пръсти.
Плодове, зеленчуци (сурови или леко сварени, нарязани на пръчици), варено пилешко, шунка, сирене и т.н. на удобно място. Вземай си от време на време. Чаша мляко или прясно изцеден сок - също.
Не е болка за умиралка, че не иска да яде манджи. В тях няма нищо по-така; някои деца просто предпочитат същите продукти в чист вид, не поляти със сос.
А дори и да яде едно и също, просто ще й мине. Щерката цяло лято яде основно хляб въпреки всички опити да я прилъжем за обратното - е, писна й, сега ела да видиш какво се случва с броколите.

# 30
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Бих искала, да споделя с Вас рецептата на майка ми,за дете,което отказва да яде.Тя разказва : " Когато се събудехте сутрин,само казвах"закуска" и всички се събирахме да закусваме.Все някой си мрънкаше за нещо и отказваше да се храни,но аз без да се церемоня,казвах"добре ние закусваме сега,ти иди да си играеш".И така,отказалият храна,е стоял гладен до обяд.На обяд вече от гордост пак е имало отказ да се храни.Обикновенно 3-4 дни след терапията и аз и брат ми сме си изяждали всичко без протести.Майка ми разказа,за мой братовчед,който е бил научен да закусва до обяд,като цялата фамилия се реди около него да му дава лъжичка по лъжичка.Мартинчо(въпросният братовчед)до обяд си е ядял закуската и до вечерта обяда.Една седмица е бил на гости на майка ми и тя е приложила и върху него своята терапия.Мартинчо обаче,свикнал всички да го молят да яде,геройски се мръщел и не искал нищо да яде.На вторият ден,от въпросната седмица,майка ми открила капризният ми братовчед,в шкаф да яде сурови макарони.Изгонила го от шкафа,взела му макароните и от този миг нататък Мартинчо не отказал да се храни с всички,в определените часове за хранене през деня:о)

# 31
  • Мнения: 8 999
Дано да не ви засегна, защото виждам, че повечето майки в тази тема са леко вманиачени по отношение на "здравословно хранене". Давайте повече свобода на децата си в избора им на меню, дори и да е съставено от сандвич с шоколад, поръсен със зрънчо. На децата им омръзва готвената храна и имат нужда да разнообразят със сухоежбина или дори някой ужасно вреден боклук. Бъдете малко по-снизходителни по въпроса с храната. Понякога им се яде само сух хлебец, друг път манджичка, парче кашкавал или агнешко печено. Та вие самите всеки ден ли се храните по 4 пъти с меню, съдържащо поне три ястия. Като не ще да яде - да погладува малко, като му се яде шунка - да си хапне. Гарантирам ви, че децата ви няма да умрат на място!

# 32
  • Мнения: 489
 И ние имахме такива периоди. Обикновено се дължат на здравословен проблем или проблеми със зъбките. След тези периоди обаче започва да яде като "ламя", без да има никакви претенции и непрекъснато. Когато отказва да яде, каквото и да му предложа няма ефект. Тогава набляга само на млякото, сокчетата и разни солети, зрънчовци и др. такива. Но му давам, че да има все пак нещо в коремчето. Не съм го ли6авала изобщо от храна, в такива периоди всичко му е позволени- и здравословно и не чак толкова...

# 33
  • Мнения: 2 757
И аз мисля, че детето ти яде достатъчно. Може да е леко злоядо, но като гледам в менюто му присъства всичко, въпреки че не е във вида, който ти предпочиташ.
Моето дете и толкова не яде и все по-зле става. За сега е само на сух хляб. Опитах да го оправям с глад по съвети на други родители, в смисъл че си му предлагах най-различна храна, с изключение на тази, към която е пристрастен. В резултат не яде цели 2 седмици, побърка се от глад и от нерви, само повтаряше амам, но като му дам не искаше - искаше си хляба. Кара на оризово мляко малко сутрин и малко вечер и по половин максимум 1 банан на ден - от плодовете само такова яде, а не исках да го лишавам поне от тях.  Отслабна с 1 кг за 2 седмици и ни побърка тотално - представи си кво е гладен човек. Накрая реших че детето ми явно не е  като др деца и не е това начина за него. Вече си му давам хлебец и така си кара. Няма да си простя да го уморя от глад в името на експеримента и ината си. Но за мен това е болестно състояние и започнах да търся решението на проблема от такава гледна точка. А кога ще намеря решението не е ясно

# 34
  • Мнения: 18
И ние ще се запишем като временно/надявам се /неядящи ooooh!От една седмица и нещо Кали яде по 2-3 лъжички и толкоз.Иначе огладнява и се нахвърля на хляба...и киселото мляко не пропуска.Взех да се притеснявам,но като изчетох темата открих полезни съвети-благодаря! Hug
Ще пробвам с точните часове за ядене и нищо между тях/боклуци/ Mr. GreenПожелайте ни успех!

# 35
  • Мнения: 1 427
Миналата година по това време горе-долу минах през този период.Дори и аз отчаяна пусках тема тук.Нещата се наредиха , когато спрях да упорствам и да се притеснявам, че не яде когато аз съм решила.Престанах да истерясвам и да се вторачвам в това колко и кога е яла.Детето явно усети , че трудно ще ме впечатли с неядене и започна да си казва кога е гладна.И така е и сега.Ето, стана топло и не иска да яде.Ами не я насилвам.От мен се иска да предложа.Ако е гладна -ще яде.Относно "боклуците"-не съм й забранявала да хапва , когато иска.Резултатът е , че интереса й към тях вече е нищожен , за моя радост.Така, че няма страшно PeaceЙоана е карала няколко месеца само на АМ и сокове и оживя Simple Smile

# 36
  • Мнения: 512
Моят звяр ми изправи косите точно на същата възраст - около годинка и половина.
НЕ ЯДЕ НИЩО 6 ДЕНОНОЩИЯ
Само вода, нито сок, нито мляко, солетки, нищо......
Просто полудях, ходихме по доктори... изследвания... нищо.
По цели нощи ревях.
На седмия ден прояде, а аз бях готова за психиатрията.

# 37
  • Мнения: 764
Вече съм пускала теми с питания за храненето на сина ми,той като синчето на Ники Фин яде смо хляб,баница,вече не иска дори грис.Притеснява ме обаче,че всеки ден почти яде по 1 кроасан.Струва ми се,че не са много полезни,но какво да правя?Давам му витамини.Направо ще се побъркам,може ли да се яде само хляб и хлебни неща?Едва от вчера пие сок от ябълка,но не се знае докога....Оффф!Месо никакво!

# 38
  • Мнения: 25 597
А тези кроасани на улицата ли ги намира?  newsm78
А другите хлебни неща?

# 39
  • Мнения: 764
А тези кроасани на улицата ли ги намира?  newsm78
А другите хлебни неща?
Естествено не ги намира на улицата и ако си прозряла написаното от мен щеше да разбереш,че се притеснявам от това,че яде само хляб.Не съм спряла да му предлагам всичко останало,да изпробвам всякакви методи,глад и т.н.Но може би,който не е минал през това няма да разбере!
И аз мисля, че детето ти яде достатъчно. Може да е леко злоядо, но като гледам в менюто му присъства всичко, въпреки че не е във вида, който ти предпочиташ.
Моето дете и толкова не яде и все по-зле става. За сега е само на сух хляб. Опитах да го оправям с глад по съвети на други родители, в смисъл че си му предлагах най-различна храна, с изключение на тази, към която е пристрастен. В резултат не яде цели 2 седмици, побърка се от глад и от нерви, само повтаряше амам, но като му дам не искаше - искаше си хляба. Кара на оризово мляко малко сутрин и малко вечер и по половин максимум 1 банан на ден - от плодовете само такова яде, а не исках да го лишавам поне от тях.  Отслабна с 1 кг за 2 седмици и ни побърка тотално - представи си кво е гладен човек. Накрая реших че детето ми явно не е  като др деца и не е това начина за него. Вече си му давам хлебец и така си кара. Няма да си простя да го уморя от глад в името на експеримента и ината си. Но за мен това е болестно състояние и започнах да търся решението на проблема от такава гледна точка. А кога ще намеря решението не е ясно
Ники Фин го е написала вместо мен!

# 40
  • Мнения: 25 597
Аз лично не бих дала на злоядото си дете храна, която не считам за полезна, при положение, че отказва да яде друго, но... ти си знаеш.
Само не разбирам защо занимаваш нас с това?  newsm78
Няма злояди деца, има вманиачени родители! Пък ти ако щеш се сърди и се тръшкай, това е истината!

# 41
  • Мнения: 1 547
Ники Фин го е написала вместо мен!

НикиФин обаче е добавила, че вече започва да третира проблема като болестно състояние. /дано да няма нищо такова все пак!/

Аз също не вярвам, че има злояди деца по рождение. Струва ми се, че при повечето става въпрос за неправилно изградени хранителни навици, а при други - за някакъв дисбаланс в организма, който подлежи на лечение.

В случая с хляба... едно дете може да яде само хляб, ако има кой да му позволява да го прави. Претенциите виреят там, където им се дава почва. Ама не щяло да дъвче - че кой луд ще си дава зор да дъвче, ако знае, че след малко мрънкане мама ще пасира набърже? Защо да яде някакви си копривени чорби, като след една хубава драматизация пак ще си получи кроасана?

Виждала съм майки, които предлагат манджа подир манджа, само да хапнело хапка детето. Виждала съм и такива, които тикат лъжица подир лъжица насила в устата, щото трябвало всичко да се изяде - точно в тоя момент и нито миг по-късно. Дете, преследвано с паничка дори върху тоалетната чиния - и това съм виждала... Но не децата са злояди в тези случаи, а родителите са зловредни.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 999
Абсолютно подкрепям последните две мнения изказани тук + виждам деца, които по цял ден ходят с нещо в ръка от зрънчо, през кроасани...до една съседка на майка ми, която носи пликче с нарязани филийки кашкавал и шунка и ги пъха в устата на детето, докато то играе  Shocked

А после детето било злоядо и нищо не ядяло на обяд... Ами то не е спряло да яде от закуската насам за какъв обяд изобщо става дума?  Thinking

# 43
  • Мнения: 351
 Може и да сте прави, може наистина да няма злояди деца. Моето не иска да яде още от както започнахме захранването. Не искаше пюрета, ядеше само един вид каша. Сега не харесва никакви манджи. Не търча след него с лъжицата. Показвам храната, той започва да пищи и аз прибирам. Не нося питите с кашкавал на детската площадка и ми е ясно, че ако е изял 1 кроасан се е нахранил и затова не си яде манджата. Та аз на моето му казвам, че е злоядо, защото не мога да намеря по-точен епитет.

Само не разбирам защо занимаваш нас с това?  newsm78

Защото идеята на форума е да си споделяме, да си даваме съвети и да се подкрепяме. Или поне аз съм останала с такова впечатление.

# 44
  • Мнения: 764
Не мога да разбера защо решихте,че ходя с храната след него по цял ден и го примолвам да яде,напротив,писах,че съм пробвала всичко,включително и целодневен глад,но все същото е.Може би трябва да го лиша и от хляба и да поседи гладен 2,3 дни,докато вземе да припада.... newsm78.Не мисля,че бихте го приложили върху своите деца.
А това пък защо занимавам всички с този въпрос какво беше не разбрах.Ще следя кога Кака Сийка пуска нова тема и ще я попитам защо занимава всички с това?!

# 45
  • София
  • Мнения: 6 999
Може би трябва да го лиша и от хляба и да поседи гладен 2,3 дни,докато вземе да припада....

Всъщност точно това направих аз веднъж с дъщеря ми, когато беше на около година и половина и нищо не й стана. Тогавашната й бавачка много държеше детето да си изяжда 'всичко' и в резултат ми предаваше в петък злоядо дете... Оставих я гладна от петък вечерта до неделя на обяд. Не припадна, нито й се случи каквото и да било друго лошо с изключение на това, че подгони една майка, която хранеше детето си с пюре  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 46
  • Мнения: 341
Не мога да ти дам съвет, защото ако можех и моето щеше да яде. Но мога да ти споделя опита си и поне малко по-леко да ти стане от това, че има и други... Confused
 
На същата възраст - малко след година и половина, и моят син отказа да яде. Това, което описваш, е същото, което беше при нас, затова няма да го повтарям. Известно време продължихме с какви ли не финтове да се опитваме, но ината овнешки се оказа непреодолим и накрая спряхме детската кухня. От домашните манджи също не искаше. Полека-лека взе да октазва и другите неща и прогресивно да ограничава асортимента. Сега да не ти казвам какво яде... Храни, които са далеч от тези, които пише по книгите че трябва да се ядат. Млечни продукти по изключение; не яде сирене - "гадно" било; кашкавалът също бил гаден; кисело мляко - не обичал; нито прясно; корнфлейксове - да, ама ако ги хрупа на сухо, а не накиснати с мляко. С нищо не можеш да го излъжеш. Млечните продукти, които от време на време хапва, са кашкавал върху пица (настръхва ти косата, като споменавам "пица", ама това е единственият начин да дам кашкавал, че и колбас заедно с това), от време на време Danonino, което е пълно с изкуствени съставки, но поне е млечен продукт, при това обогатен с калции и желязо, и сухо мляко, ама на сухо (разбирай сипва си го с лъжичката от кутията в устата  Sick ). С месото положението е аналогично - за ужас на мен, дето съм изчела сума ти книги за хранене - малкото месо, което приема, е под формата на колбаси, но не филе (и то било "гадно"), ами...кренвирши и луканка... #2gunfire Няма да продължавам с подробности. Ревала съм с часова заради това. Тайната ми надежда е като тръгне наесен, живот и здраве, на детска градина, нещо да се промени, но тази надежда е малка, защото става въпрос за изключително инатливо овне. То и аз съм овен, но няма нищо общо. Малкото е нещо неописуемо. На всичкото отгоре трябва да се правя, че изобщоне ми пука дали ще яде, защото усети ли напрежението у мен, инатът се удвоява...
Хубавото е, че поне хапва редовно плодове (ама само някои) и зеленчуци (също само някои). Яде и яйца. Това е. Другото са въглехидрати - макарони, ама само с масло, без сирене, тестени закуски и подобни  #Cussing out

Личната му лекарка е от тези, които смятат, че природата си знае работата и изобщо не е обезпокоена. Категорична е, че хранителни добавки не трябва да му се дават. Смята, че с храните, които яде, си компенсира и набавя каквото организмът му иска. Другото хубаво и изключително изненадващо за мен е, че расте много добре и то без да е дебел заради въглехидратните храни, които преобладават в избора му. Висок е над нормата за възръстта си. Изключително енергичен и див, не спира да беснее. Кръвните му показатели също са добри. Явно природата наистина си знае работата...  Praynig

Това е. Много е трудно и ужасно добре те разбирам като казваш, че си отчаяна. Добрият вариант ще е да прояде. Лошият - като при нас - да се примириш, че няма да прояде както трябва. Пожелавам ти от сърце при вас да е добрият вариант!  Peace

# 47
  • Мнения: 341
Пропуснах да спомена, че и това с гладуването съм го играла - не променя нещата. Гладен е, иска нещо, но като му предложиш сирене или нещо друго от групата на "полезните", отсича "гадно е" и си заминава... Склонен е да не яде, но не и да хапне каквото по принцип не яде. Не знам дали вярвате... 

# 48
  • Мнения: 764
Пропуснах да спомена, че и това с гладуването съм го играла - не променя нещата. Гладен е, иска нещо, но като му предложиш сирене или нещо друго от групата на "полезните", отсича "гадно е" и си заминава... Склонен е да не яде, но не и да хапне каквото по принцип не яде. Не знам дали вярвате... 
Ами аз вярвам,щото и при нас е така.Ето днес отново започвам с глада,сутринта не съм му дала да яде и ще продължим така,докато си изяде това,което аз кажа,пък да видим какво ще стане.

# 49
  • Мнения: 341
Пропуснах да спомена, че и това с гладуването съм го играла - не променя нещата. Гладен е, иска нещо, но като му предложиш сирене или нещо друго от групата на "полезните", отсича "гадно е" и си заминава... Склонен е да не яде, но не и да хапне каквото по принцип не яде. Не знам дали вярвате... 
Ами аз вярвам,щото и при нас е така.Ето днес отново започвам с глада,сутринта не съм му дала да яде и ще продължим така,докато си изяде това,което аз кажа,пък да видим какво ще стане.

Дано само ти да не отстъпиш първа!  Peace

# 50
  • Мнения: 216
Аз лично не бих дала на злоядото си дете храна, която не считам за полезна, при положение, че отказва да яде друго, но... ти си знаеш.
Само не разбирам защо занимаваш нас с това?  newsm78
Няма злояди деца, има вманиачени родители! Пък ти ако щеш се сърди и се тръшкай, това е истината!

Има злояди деца, били те и превърнати в такива от родителите си....Моето дете е такова, напоследък и аз търся вина за това у себе си....по- точно определение от злоядо дете не бих могла да дам за дъщеря си..Ситуацията ни е сходна с Тази на Петлето- отказва всякакви там, манджи, супи, месо...и не по- причина, че тъпче солети, зрънчо и кроасани...тези екстри вече не се предлагат ....просто отказва да яде всякакви манджести разновидности...

В никакъв случай родителите на злояди деца не са вманиачени, по- скоро загрижени и разтревожени...и наистина гладуването не помага- Еднократно може би, нали като се нахрани детето е сито...после пак отказва да яде...е може ли да държиш дете през ден гладно, да го чакаш да огладнее здраво, за да го нахраниш? Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 7 821
Еднократно може би, нали като се нахрани детето е сито...после пак отказва да яде...е може ли да държиш дете през ден гладно, да го чакаш да огладнее здраво, за да го нахраниш? Rolling Eyes
Ако вярваш, че това е правилното решение, да! И не ги държа аз гладни, те сами се държат  Wink.
Може и да не вярвате, но както и преди съм писала, знам какво е да отказва детето ти да яде и глада е начина за справяне с проблема. Колкото до градината, има майки които като си взимат децата и разберат, че не са яли веднага вадят кроасаните, бисквитите и т.н. да ръфат отрочетата  Wink, по пътя за вкъщи ...
Аз предпочитам да са гладни вместо да ги тъпча с луканка ... въпрос на преценка и избор.

# 52
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Който си е нямал злоядо дете, той не знае и не може дори и за миг да си представи какво е това. Една майка може да се докара съвсем сериозно до психиатрия опитвайки се да изхрани качествено злоядото си дете.
Моят син точно на година и половина отказа изведнъж да се храни. Избираше си само мляко, сирене, кашкавал и сокове - причината бяха 8 зъба, които поникнаха за 2 месеца и рязка смяна на позната му обстановка + раздяла с фетиша му (любимото одеяло), докато се усетя, че детето се е привързало толкова много.
Подборът на този вид храна си остана трайно в менюто му, докато детето изведнъж спря да се храни изобщо. Оставих го на гладна диета дни на ред. Детето се обезводни, спря да пишка, да ака, а като излизахме на разходка не искаше да играе, защото нямаше сили, а само седеше на пейка и си смучеше пръстчето (това никога не го прави в будно състояние).
За общо сведение ще кажа, че през този период щях да се радвам и на солетки и кроасанчета да си хапне, но не би.
Принудих се да го храня нощем докато спи с едно шише с биберон на Авент с огромна дупка. Пасирах овесени ядки, орехи, мед, авокадо и всякакви калорични храни, за да му правя калорийни бомби. Самата аз в този период от нерви качих над 10 килограма.
Най-сетне открих причината и тя беше ревност. Освен детето си ми водеха да гледам и едно приятелско дете. Това е била реакцията на моя син. Чрез неяденето си е бил сигурен, че държи вниманието ми към него.  ooooh!
Рецепта няма. Някои мами са дали разкошни съвети и ако имам второ ще черпя опит  Hug, но децата са ужасно различни.

# 53
  • Мнения: 2 197
Според мен се вманиачавате на тема хранене. Детето има право да яде по-малко и да не харесва нещата, които му се дават. Аз съм на мнение, че не е фатално да се пропусне хранене или да се изяде половината или някаква част от храната. Доколкото разбирам притеснението не е, че детето не яде изобщо (както подвежда заглавието), а че яде по-малко и проявява претенции. Това определено не е страшно - детето има право да яде по-малко.
Когато захранвах дъщеря ми тя категорично отказваше пюрета. Но аз бях решила, че на обяд ще се яде пюре. И по този повод един месец на обяд е яла по 1-2 лъжички, без нищо друго. Към 18.00 - малко плодово пюре. И в 21.00 - мляко. Т.е. от 09.00 сутринта до 18.00 реално не е яла нищо. И какво от това - после като реши да яде пюре не е имала проблеми. И сега не харесва всеки ден храната. Като не я харесва - не яде. И досега не е започнала да плаче от глад.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 775
Синът ми( големият) е на 10 години и също отказва да яде. И как ще иска, като изяжда по полових кутия сухи пасти?! Забраних му всякакви боклуци от рода и резултат имаше. Погладува, погладува и накрая си сипа сам да яде. При по- малкия, когато беше бебе се научи да пие от биберона в болницата и отказваше гърдата. Ами съвестно или не забраних да се дава биберон, като си помислих, че като огладнее ще се върне сам към гърдата. Така и стана. Върна се към гърдата и изобщо не искаше нищо различно от нея, та, минахме в другата крайност Sunglasses.
Трябва да си упорита и ясно да покажеш кой диктува и кой възпитава. Иначе ще ти се качат на главата и рискуваш да тичаш с лъжицата, а отсреща да ти се плезят Grinning. Успех  Hug.

# 55
  • Мнения: 2 839
Стига с тая диагноза `злоядо дете=вманиачен родител`.
Какъв родител съм аз, след като единия от близнаците ми е злояд, а другия нормално хранещ се?

# 56
  • Мнения: 25 597
Стига с тая диагноза `злоядо дете=вманиачен родител`.
Какъв родител съм аз, след като единия от близнаците ми е злояд, а другия нормално хранещ се?

Е, това, че са близнаци, не означава и че са клонинги. Явно имат нужда от различно количество храна. Сигурно имат и разлики в метаболизма. Ако "злоядият" се развива нормално, къде е проблемът?
А може той да се храни нормално, а другият да е склонен към преяждане?
Кой и как определя количеството на "нормалното" хранене, това не мога да проумея.  newsm78

# 57
  • Мнения: 3 740
Ако детето не боледува много, играе и е в добро настроение, значи няма проблем. Няма нужда да му треперите колко яде. Моят Камен е на 12, яде много малко в сравнение с другите ми деца, дребен е, слаб, но боледува рядко и като цяло се развива добре. Не ще да яде? Ако ще.

# 58
  • Мнения: 2 839


Е, това, че са близнаци, не означава и че са клонинги. Явно имат нужда от различно количество храна. Сигурно имат и разлики в метаболизма.
Именно, това имах предвид. Не може на всяка майка със злоядо дете да се слага клеймо `маниачка`.
Но, че някой майки на злояди деца изпадат в крайности и сякаш живеят за следващата хапка на детето си, също е абсолютно вярно.
Синът ми на 4г. е 11,5кг., до към годинката му се тревожех, но след това го преодолях /с помощта на Шани, много пъти съм го казвала  Hug/. До 2г. пи само мляко, е какво ... нали е здрав  Grinning Преди изследвания му правех на 6м., еми и това спрях, винаги бяха наред.

Как`Сийка, не преяжда сестра му, храни се съвсем нормално, също е слаба. Имаш предвид, че може природата да е разпределила грешно апетита им ли?  newsm78 Не е, ама неговия при секциото не са го извадили, та си остана за мен    261uu

# 59
  • Мнения: 25 597

Как`Сийка, не преяжда сестра му, храни се съвсем нормално, също е слаба. Имаш предвид, че може природата да е разпределила грешно апетита им ли?  newsm78 Не е, ама неговия при секциото не са го извадили, та си остана за мен    261uu

Неее, имах предвид, че "нормалното" е субективно понятие. Всеки организъм си има собствени нужди и никой не може да определи какви са те, не и обикновеният човек. Ти си решила, че едното се храни нормално, а другото - не. Но може да е обратното - "злоядото" да се храни нормално, а другото да е от щастливците, които могат да ядат много, без да напълняват.  Wink Laughing

ПП За всички притеснени - четете статии за фотосинтезиращите йоги.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт