Как бихте постъпили като майки в следната ситуация?

  • 3 535
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 757
Прави сте, бесна съм, оплаквам се. Както виждате и от безсъние страдам отчасти заради следния проблем.
Имам си много хубаво и прекрасно развито (поне физически ) дете. Пълно с енергия, любопитно за всичко и С ХАРАКТЕР. Като иска или не иска нещо винаги го постига - труден характер, но донякъде полезен. Както много от вас знаят, понеже не рева за пръв път детето ми е злоядо - живее буквално от хляб и мляко. От 1 месец сме на ясла. Като го видяха там даскалките не ми повярваха, че не яде. Но бяха убедени, че дори да е така, там ще се научи. Сега 1 месец по-късно наблюдавам малко по-различно поведение - на вече леко поотчаяли се хора. Не можаха да го научат да яде, в дневника му всеки ден в графа хранене пише Нищо. По едно време ме питаха дали да продължават да го пробват с обща храна или да му дават каквото яде. Доверих им се и им казах, че те са специалисти и да правят както намерят за добре - аз съм се отказала да го уча да яде и ще се радвам ако те ми помогнат без значение как ще го направят. Разбрахме се. Вчера обаче даскалката явно загрижена седна да се изкаже по-подробно по въпроса. Начи в общи линии те са се убедили, че не могат да го научат да яде и вече прехвърлят топката на мен, защото като педагози явно се чувстват длъжни да направят нещо за решаване на проблема. Та съветът на даскалката, която се занимава с деца от 40 години, много е симпатична и очевдно загрижена не беше изненада за мен. Накратко -да започнем да го лишаване  от вечеря. Т.е. да  му сервираме вечер каквото ние ядем (подразбира се, че не е хляб, щото тук за вечеря на ядат хляб) и ако не иска да не му даваме квото иска (демек хляб). Имал си достатъчно килца и лишаването от вечеря за известно време няма да му е проблем. Само дето това известно време ще е няколко месеца, а може би година в тежки случаи като неговия.  Мъжът ми беше там и се съгласи 100%. И как не - той от край време ме съветва да постъпим по същия начин. Според всички тук щом детето не яде, значи не е гладно. Питах ги ами защо като не е гладно като му дам хляб нагъва като невидел. Без отговор. Това бил начина да се научи да яде и край. Викам си, дете на година и половина, което едно, че не разбира, друго че е в разцвета на растежа и развитието си, не се спира на едно място, има нужда от енергия.... Такова дете да го лишат от обяд в яслата и после и аз да го лиша от вечеря.  newsm78. Тъпо ли е да мисля, че ще му се спре развитието и от хубаво и здраво дете ще отслабне и ще се поболее. Една година само на закуска и вечерно мляко 150мл...  newsm78. Ми той след 1 година нищо чудно да си прояде от себе си, защо до тогава да му спъвам естественото развитие и зорлям да го мъча  newsm78. Самата аз съм пробвала с не даване на хляб, но по ден, два. Той просто нищо не яде и край. Льока вода и  реве от глад. Никога не съм се отказвала да пробвам да му давам манджи. Но винаги след проба на няколко неща предлагам това, което знам със сигурност че го яде. Ами това дете благодарение на мен е кукла. Тия съзнават ли, че Давид е това, което е благодарение на "неправилното" хранене, на което е бил подложен така жестоко и безмислистно от мен. И пак аз съм виновна, че съм постъпвала така - всички и най-гадното мъжът ми непрекъснато ме упрекват, че заради мен детето не яде нормална храна и никога няма да се научи.  И разбира се ако не го бях хранила, с цел да уж да прояде и детето беше отлабнало и болно, пак майката щеше да е виновна за това. Квото и да правя нема угодия, И най ме мъчи, че мъжът ми не ме разбира и ме упреква.
Не вярвам някой от вас да може да ми помогне и не очаквам. Но все пак ако се появи гениална идея ще я приветствам  bowuu

# 1
  • Мнения: 25 441
Не знам какво да ти отговоря...  newsm78
Всъщност знам, но няма да ти хареса. Като бивше злоядо дете също съм на мнение, че единственото лечение е глад. Пробвах го и при моя син, когато се заинати прекалено. Държах го гладен над 24 часа, т.е. аз не го държах - предлагах му ядене, той отказваше, прибирах го. Посегне към плод или сладкиш - спирах го с думите, че това е десерт и ще го изяде едва след като си изяде основното ядене. Така си борихме инатите, докато накрая гладът си каза думата и сам поиска манджа. Когато започна да яде, заяви, че е много вкусна и си поиска допълнително. Оттогава големи проблеми с яденето не съм имала. И досега, ако реши внезапно, че еди-какво си не го обича, не получава друго. На следващото ядене си изяжда всичко тихомълком, без да мрънка.
Това помогна при моето дете. Дали ще има ефект и при твоето обаче, никой не може да ти каже предварително. Искам само да ти обърна внимание на едно нещо - ако проблемът ви не се разреши скоро, а продължи с години, мислиш ли, че детето ти ще продължи да се развива добре само въз основа на тези храни? Дали продължителното лишаване от важни за организма вещества няма да окаже отрицателно влияние? Поне плодове и зеленчуци не яде ли? Наистина ли кара само на хляб и мляко?
Сега се сещам и нещо друго - когато майка ми ме е завела навремето при стар и прочут педиатър, за да се жалва от злоядото си дете, човекът само се подсмихнал и й казал, че най-ефикасното лекарство се нарича "второ дете".  Wink Laughing
И наистина, когато се роди брат ми и баба ми тръгна да гони него с лъжицата, на мен ми се отвори такъв апетит, че... Но това е друга история.  Joy

# 2
  • Мнения: 2 757
Не знам какво да ти отговоря...  newsm78
Всъщност знам, но няма да ти хареса. Като бивше злоядо дете също съм на мнение, че единственото лечение е глад. Пробвах го и при моя син, когато се заинати прекалено. Държах го гладен над 24 часа, т.е. аз не го държах - предлагах му ядене, той отказваше, прибирах го. Посегне към плод или сладкиш - спирах го с думите, че това е десерт и ще го изяде едва след като си изяде основното ядене. Така си борихме инатите, докато накрая гладът си каза думата и сам поиска манджа. Когато започна да яде, заяви, че е много вкусна и си поиска допълнително. Оттогава големи проблеми с яденето не съм имала. И досега, ако реши внезапно, че еди-какво си не го обича, не получава друго. На следващото ядене си изяжда всичко тихомълком, без да мрънка.
Това помогна при моето дете. Дали ще има ефект и при твоето обаче, никой не може да ти каже предварително. Искам само да ти обърна внимание на едно нещо - ако проблемът ви не се разреши скоро, а продължи с години, мислиш ли, че детето ти ще продължи да се развива добре само въз основа на тези храни? Дали продължителното лишаване от важни за организма вещества няма да окаже отрицателно влияние? Поне плодове и зеленчуци не яде ли? Наистина ли кара само на хляб и мляко?
Сега се сещам и нещо друго - когато майка ми ме е завела навремето при стар и прочут педиатър, за да се жалва от злоядото си дете, човекът само се подсмихнал и й казал, че най-ефикасното лекарство се нарича "второ дете".  Wink Laughing
И наистина, когато се роди брат ми и баба ми тръгна да гони него с лъжицата, на мен ми се отвори такъв апетит, че... Но това е друга история.  Joy

О не, напротив. Аз всъщност съм решила да пробвам метода на умниците около мен и вчера започнах като вечеря само млякото си. Иначе от плодове не мисля да го лишавам. Всъщност той и тях не яде, само банан от време на време. Иначе  яде само хляб и закуска, за която гледам да редувам трите неща, които яде - кисело мляко с овесени ядки, прясно мляко с корн флейкс и мляко с ориз. Не са много неща, но поне са 3, не ги отказва и са добра закуска. Иначе о да - яде и шоколад, шоколадови бисквити и изобщо всичко шоколадово. Но избягвам. А хлябът го предпочита сух или с масло. В редки случаи успявам да пробутам е един смърдел пастет, в който има малко месо и повече мазнина и Е-та. Ама си викам по-добре малко месце отколкото хич, пък ще преживеем болкуците в него. Това е - месо, риба, макарони, зеленчуци, плодове - НЕ ЯДЕ. Та след дълго мислене реших днес след закуската да не му давам нищо. Ще му приготвя картофена чорбица специално за него - готвя я супер - всички си изяждаме пръстите. Ако не ще - да си гледа работата  Naughty Мерси че ми писа. Окуражи ме  Peace

# 3
  • Мнения: 920
Ами това е методът - ? е, че невинаги ни издържат нервите.
Моят син имаше период, когато можеше само на пържени картофи да живее.
Сервирам поредното ядене - ако не ще, следващото е след няколко часа. Без междинни похапвания, без солети, зрънчо, бисквити.

# 4
  • Мнения: 7 831
Това е начина и според мен, но трябва да си твърда или каквото сложиш или нищо.
Успех .

# 5
  • Мнения: 764
Според мен да си храниш детето с каквото иска,момента на прояждане ще си дойде самичък.Преди и аз бях пуснала подобен въпрос и мненията на мамите беше общо взето такова.Моят син в момента яде само попара ,баничка вечер и АМ. Hug Sad

# 6
  • Мнения: 5 362
Това е начина и според мен, но трябва да си твърда или каквото сложиш или нищо.
Успех .

Подкрепям мнението Peace
И аз бих постъпила така.

# 7
  • Мнения: 6 315
И според мен това е начина. Синът ми не е злояд по принцип. Но след първия си престой в болница отказа всичко освен хляб и бисквити и мляко. Хляб май всички деца обичат  newsm78. В началото го оставих така - имаше да наваксва много, но после започнах да предлагам разнообразна храна и не му давах любимите неща и прояде. В момента единственото, което не иска да яде изобщо е месо, но всякакви манджи и супи (предимно постни или с пасирано месо вътре) яде.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 457
Това е начина и според мен, но трябва да си твърда или каквото сложиш или нищо.
Успех .

И аз мисля така  Peace Но най-важното е да успееш да устискаш и да не се предадеш. Затова трябва ти самата да си убедена, че това е начина. Ако пробваш само няколко дена и после се откажеш, ще стане по-зле. Детето ще се налага още повече и ще знае, че накрая пак ти ще отстъпиш.

# 9
  • под тепетата
  • Мнения: 9 173
Навремето и татко така въведе срог режим на хранене : всички сядаме на масата - не искаш да ядеш и се назлъндисваш ?! -ставаш от масата, но следващото хранене е за вечеря! Naughty
 Малкия ти много добре е схванал, че каквато и манджа да му предложиш след нея идва хляб.  Няма нужда да се дъвче кой знае колко и да си дава зор.
 Аз съм за гладолечението, но въпросът е дали ти ще го издържиш  newsm78. И колкото повече му показваш притеснението си, толкова повече ще те манипулира.
 Ако намериш друго решение на проблема, сподели го с нас,интересно ще ни е.Успех!  bouquet 

# 10
  • Мнения: 702
Струва ми се, че ти си убедена, че това е правилния начин и докато сама не се разубедиш няма да постигнеш никакви резултати. Най- вероятно ще ти прозвуча като "даскалицата" и другите "умници" за което съжелявам, но това е и моето мнение.
 Когато дъщеря ми започва да упорства и не иска да яде я оставям гладна до следващото хранене. Никакви солети, бискивити, дори и плодове. Безкомпромисна съм. Отказва да яде изчаквам, предлагам малко по-късно, ако пак откаже пребирам храната до следващото хранене.  Панякога яде обяда си за следобедна закуска или вечеря.

# 11
  • Мнения: 327
А да не би проблема да е някъде другаде  newsm78 Примерно с дъвченето????
Защото при нас това е проблем и ако не му е добре пасирана храната - не ще и не ще!!! Иначе дъвче парче хляб, картофки, солети, шоколад, но ако е някое ядене - абсурд!!! Naughty То се почва въртене на глава, махане с ръце, здраво затворена уста, рев дори, но като му я пасирам хубаво, след 1-2 лъжици трудно пробутани си прояжда и даже си изяжда всичко.
Може да пробваш да му пасираш храната и да му я направиш малко по-течна, че да не му се налага да дъвче, а направо да гълта, знам ли и аз  Thinking
Пожелавам ти успех в храненето и здрави нерви и дано по-бързо му намерите цаката и да прояде малкия сладур  Hug

# 12
  • Мнения: 1 455
И аз мисля,че това е начина.Сина ми е същия като твоя,но мъжа ми не ме подкрепя.Аз ината си го имам,но мъжа ми като се прибере от работа веднага му чупи хляб.Това са вечни  скандали между нас.Купувам шунка и това обядва,естествено нали си знае,че като се прибере баща му ще му даде хляб.

# 13
  • Мнения: 4 664
Мисля, че доста деца преминават през период на безапетитие. Би ми било жал, но и аз щях да го остави да погладува Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 568
Струва ми се, че ти си убедена, че това е правилния начин и докато сама не се разубедиш няма да постигнеш никакви резултати. Най- вероятно ще ти прозвуча като "даскалицата" и другите "умници" за което съжелявам, но това е и моето мнение.
 Когато дъщеря ми започва да упорства и не иска да яде я оставям гладна до следващото хранене. Никакви солети, бискивити, дори и плодове. Безкомпромисна съм. Отказва да яде изчаквам, предлагам малко по-късно, ако пак откаже пребирам храната до следващото хранене.  Панякога яде обяда си за следобедна закуска или вечеря.
Съгласна съм. Има моменти, в които дъщеря ми си наумява, че не обича неща, които допреди 2 дни е обичала. Да видиш как набързо установява, че пак ги е заобичала и ги яде с охота. Дори имахме период, в който се опита да повръща насила. И този номер не мина. Щом тръгнеше да се прави, че й се гади прибирах храната. До следващото хранене. В градината номера с яденето само на хляб минавеше доста време, дори номерът с повръщането (там наистина беше повърнала). Госпожата притеснена и с леко обвинителен тон сподели с мен за случилото се и се опита да ми на мекне, да не би да й даваме пасирана храна вкъщи, но аз й казах, че у нас не прави така и детето, разбра, че номерът не минава и там прояде. Вярно е, в повечето случаи яде или супата или второто, но поне изяжда едното ядене. Успех!

# 15
  • София
  • Мнения: 888
И аз съм за гладолечението. По ефектвино нещо от него няма. Ние сме пет деца. Как пък едно не стана злоядо;)Трудно е да виждаш детето си да  гладува, но поне е за кратко. Моята дъщеря беше на такова гладолечение - е,вярвай ми сега яде всичко  - от супите, до месните храни без да придиря. За мен лично феномена "злоядо дете" е доста рядко явление. По - скоро то става такова  с помощта на родителите си, които после се чувстват виновни и се чудят какво и как да натъпчат нещо в устата на детето. Гладът е много силен фактор и е заложен  в първосигналната система на човека. Гладен ли си не можеш да търпиш и ще ядеш каквото ти попадне:)Успех!Ако намериш друг подход сподели с нас:)

# 16
  • Мнения: 2 757
Благодаря ви на всички. За сега мисля да опитам да съм твърда - гледам тези мнения преобладават. Наистина ще е против волята ми, но ще опитам за добро. Може би има малък проблем с дъвченето - като че ли го помръзва и коричка на хляб примерно не яде. Но определено пасирани неща не ще да погледне. Не му пречи да яде корн флейкс все още твърди в млякото примерно. Ако е щоколадова бисквита по-твърда, или направо шоколад ще ги яде. Абе просто си предпочита определени неща и това си ти е. Все пак си мисля, че е твърде малък за такъв режим, не знам дали ще го разбере. Ако става дума за по-голямо дете - правилата са ясни. Ама сега... Но съм сигурна, че насила няма да го науча да яде - имам пример с такова момиче, което до 10 клас не ядеше и баща му го биеше и наказваше непрекъснато и то така и не прояде. Чак когато порастна и се отдели от родителите си прояде и сега прилича на човек - иначе беше 2 кокала. Та от дете слушам от родителите и каква мъка е да имаш злоядо дете и майка ми каква късметлийка била, че ние със сестра ми си ядем всичко. Тогава не разбирах що па да е проблем, щото братовчедка ми беше много слаба и и завиждах за това. Сега обаче разбрах каква мъка е за родителите. Поне моето дете не е кльощаво и това ме успокоява малко. Ама то от хляб се пълнее така че нищо чудно.

# 17
  • Мнения: 58
Аз пък противно на останалите ще ти кажа вслушай се в детето си.Аз от месеци се ровя и разпитвам защо детето ми иска само мляко и хляб, от време на време праз лук, маслини и кренвирш. Тя е 2г и изпива по 1л мляко на ден. Когато купя хляб още в магазина си иска-хапне малко и това е за деня.
Личната педиатърка след толкоз тревоги ми каза, че има деца които до 3г пият много мляко и само мляко. Ако генетично детето е по едричко т.е. родителите не са дребни хорица а напротив неговото тяло има нужда от много повече калций. Това е детето яде каквото тялото му иска. Защо ти е да го тъпчеш с манджи а някой ден да ревеш че има заболяване на костите?
Не оставяй детето да гладува, освен ако не си убедена че това е чист инат.

# 18
  • Мнения: 2 839
Ами това е начина. Казва ти го майка, чийто син до 2 годишна възраст караше на едно шише мляко сутрин и едно нощем в 12ч., на сън. Еми когато спрях да се опитвам да го убедя да хапне нещо друго, той просто постепенно започна да опитва това, онова. Не, че сега е станал ламята Спаска, има любими неща и си яде тях. Не се чувствам длъжна да му ги осигурявам, ако вечерята е нещо което не харесва, ляга си гладен. Ама да видиш как плющи на закуска  Mr. Green
В трудна за храненето възраст сте  Laughing В периода 1г. до към 2г. ящните деца се отдръват от храната, какво остава за другите.
Ако се тревожиш, че ще отслабне, ами сина ми на 3 и половина години е 11кг  Mr. Green и си е много добре, здрав, прав.

# 19
  • Мнения: 2 839
Аз пък противно на останалите ще ти кажа вслушай се в детето си.
Ама защо противно?? Аз мисля, че става дума за едно и също. Не става дума детето да се държи насила гладно, а по-скоро да не бъде непрекъснато приканвано да яде. Да се остави да яде любима храна и то само когато само си я поиска. Като това разбира се не означава, че ако поиска да яде хляб в леглото преди да заспи, тя трябва да се съгласи.
Не знам за възпитателката, но аз това имам предвид под глад - да не му се предлага храна, ако ще и цял ден да не се е хранило, да се остави само да я потърси.

# 20
  • Мнения: 120
малко радикално ми се струва гладоле4ението, но както си ре6и6. Аz процедирах, като комбинирах оби4ани храни с нови. Например 6том оби4а 6околад, може да топне6 малки пар4ета плд в раzтопен 6околад и да ги опита или той сам да си топне. Сьzдай му интерес кьм храната, като го оставя6 да гледа, как се приготвя, обяснявай какво се прави, zа да стане яденето. Давай му да подьржи пар4енца от продуктите. Направете сьстеzание по целене на уста с малинка, пар4е краставица и под.  карай го да ти помага, като носи това или онова, обяснявай му кьде дьржите не6тата zа готвене и кое zа какво служи. Може да е мальк, но желяzото се кове, докато е горе6то.
Имам книга с детски рецепти, кьдето има цели проиzведения на иzкуството , като рибки от моркови, картофени охлюви, лодки от тикви4ки, желирани фигурки. От адвентните календари zа коледа сьм zапаzила пластмасовата опаковка и пьлня форми4ките с натурален сок. Стават ефектни фигурки на zвеzди4ки, ангели и пр., които обожаваме.
Мисля, 4е трябва да му сьбуди6 интереса кьм храната , приготвянето й и храненето, да zнае, 4е това е не6то интересно, а не само досадно zадьлжение.

# 21
  • Мнения: 1 069
Прилагала съм подобен метод спрямо моите деца, защото се опитваха да ме заблуждават, че някои храни не обичат. Оказа се успешен. Като разбраха, че няма да отстъпя си проядоха каквото трябва и нямаме повече проблеми. Ако обаче усети че отстъпваш ще ти бъде много трудно

# 22
  • Мнения: 2 757
Интерес към храна не липсва. Но той е само да си играе с нея, да гребе с лъжица и да пресипва, понякога направо на земята и такива неща - хоби му е. И само с тенджери и съдове играе, всички кухненски посуда са по земята. Винаги гледа с интерес когато готвя. Но просто не яде. Или не иска изобщо да опита или като опита не му хареса вкуса и плюе. Пробвала съм и плодове с шоколад да давам - стафидки шоколадови. Яде като невидел. И след малко изплюва пълна шепа стафиди без шоколадовото покритие. Е случвало се е и да изсере цало върно грозд - чудех се един ден от къде го е намерил, при положение, че не съм му давала никога такова грозде, че и цяло го глътнал. После загрях, че явно е глътнал стафидка, без да я дъвче и с червата си е станала нормално зърно  Laughing
Иначе мога да се похваля - днес изяде почти всичката си картофена супа. Бях я направила с кисело млекце и беше супер - знаех, че ако я опита ще му хареса. Та след 6 часа неядене му я сервирах. Около половина час не пожела да вкусне, само иска да си играе. Като си заиграе я вземам и той реве. И по едно време гледам - баща му го храни. Явно е бил гладен и е видял, че няма да мине номера да си играе с храната и се е престрашил. Умрях си от кеф. Нищо че само супичка без хлебец - ние и на толкова се радваме. А до тогава ще завиждаме тайничко на тези деца, които супата я ядат като първо, а след нея си получават и второто и третото. Но наистина този път имаше ефект от упоритостта. Противно на препоръките от яслата постъпих, които казват да оставям детето да си играе с храната и лека полека ще прояви интерес. Абе писна ми да чистя свинщина след него. А с това шкембе вече ми е и трудно да лазя по земята. Но днес съм щастлива че Давид папкал. Колко малко му трябва на човек да е щастлив ей  Hug

# 23
  • Мнения: 1 069
Браво smile3501! Успех и по- нататък newsm10!

# 24
  • София
  • Мнения: 1 058
Браво на детето!  Party
Явно гладът си казва своето. Аз си спомням като малкща сестра ми беше много злояда и нашите все я караха да яде. Тя обаче - не и не. В първи клас беше 17 кила.
Обаче в пубертета като се разяде - доста се закръгли.
Баткото ни също ядеше много добре до годинката и като я мина - въобще не искаше да се храни. Обаче аз си спомнях какъв зор виждаха майка ми и баща ми със сестра ми и не му давах зор, ако иска - иска, ако ли не - да стои гладен. Нещата се оправиха от самосебе си. Сега вече се яде нормално, без месо (което все още ни е проблем) и да ти кажа дъвченето в повечето случаи стои в дъното на неяденето - мързи ги!!! Ама много!!!
Така че, споко - гладно ще стои до определен момент - важното е ти да си спокойна. Както казваше един много добър педиатър - от глад няма да умре!
Късмет ти пожелавам и лека бременност!   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 568
Поздравления!  bouquet Една идея: ако обича кисело мляко можеш да му слагаш по малко в манджите, които се връзват с него. Така правеше една приятелка дакото синаът й прояде - първо замаскираши всичко с кис. мляко. А за играта с храната, не знам, мисля, че не е редно. От една страна за това, че с храната не се играе, но и пак от наблюдения над приятелски деца, научат ли се да си играят с храната, после само я ронят, хвърлят, цапат и т.н., но не и да ядат. И последно за шоколада и сладките неща, както и за хляба във вашия случай. Мисля, че ще разбере ако му обясниш, че ако си изяде супата, после ще получи хляб и т.н., но първо яденето, после другото Naughty. Успех ти желая! Важното е сега да не се предаваш и да продължаваш да бъдеш твърда Grinning.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 058
Между другото сега се сетих как проядохме манджите.
Карах го да си топи хляба в соса на ястието - много му беше интересно и така ядеше хем хляб, хем и манджа. Пробвай да му сготвиш нещо с повечко сос - винен кебап, кюфтета в сос, бистри супички и разни такива. Важното беше сосът да е чист - да не се виждат разни мерудии, луци и т.н.

# 27
  • Мнения: 2 757
Между другото сега се сетих как проядохме манджите.
Карах го да си топи хляба в соса на ястието - много му беше интересно и така ядеше хем хляб, хем и манджа. Пробвай да му сготвиш нещо с повечко сос - винен кебап, кюфтета в сос, бистри супички и разни такива. Важното беше сосът да е чист - да не се виждат разни мерудии, луци и т.н.
Пробвала съм и това, ама не става. Само веднъж яде така малко боб - само хляба натопен в соса, но без бобени зърна. Толко си му беше - следващия път като готвех не пожела изобщо да го опита. Това е половината проблем - че не иска да пробва. Ако беше готов да опита сигурна съм, че поне една трета от манджите щеше да яде. Ама... на... Но няма да се предаваме, я   chef
Гледах предаване на Джейми Оливър - сигурно го знаете - много известен готвач. Заел се да научи децата по училищата да ядат здравословна храна, а не само хамбургери и пърж картофи. Явно си е мислел, че като е известен ще има успех. Къде ти - децата направо го разбиха - казват си директно, че яденето му е гадно и не го ядат. Беше на ръба да се откаже, след като пробва какви ли не трикове. Накрая имаше май някакъв успех ама много незначителен. Но той му се радваше де. Е не разбирам тези деца - човека им готвеше неща, които по начало децата обичат - пилешко, салатки. Ама те пък тъпи и упорити - някои дори не искаха да опитат. А става дума за ученици 7, 8, 9 годишни...

# 28
  • Мнения: 36
Мила Никифин, и аз си имам една 6терка-едри4ка, пухкава и сладка,ама как яде-само аз си знам!!!Има6е период в които яде6е само хляб, после период само яица,после набляга6е на прясното мляко и т.н.....Към дне6на дата сме добре с апетита- та мисля и при твоя сладур е същото- даваи си му на детенцето каквото си иска,все 6те доиде време да му омразне!Пък и куп кахъри и ядове 6те си спести6!

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Ники, аз от моята не мога да се оплача, че не яде, но сме САМО на сухоежбини. Манджи и супи НЕ яде  Rolling Eyes Обаче ако сутринта и дам закуска, после не давам нищо да яде, към 3-4 следобед така огладнява, че е готова сама да се храни с готвено! Това е 6-7 часов интервал между закуска и обяд! Получават се 2 пълноценни хранения на ден, закуска и обядо-вечеря, но не й личи въобще  261uu
Друг трик, който не знам дали е приложим за теб в това ти състояние, водя я на плуване. 40 мин в басейна, задължително манджата в сака и като отидем в кафето на спортния център, тя е първа до микровълновата, чака си манджата, а после гони лъжицата! Плуването прави чудеса!
За Джейми, тук не е популярен сред учениците, защото заради него махнаха толкова вкуснотии от обедните менюта, плюс  машините за чипсове, шоколади и газирани напитки в гимназиите  Crazy Отделно децата не са научени да хапват салати, набляга се на зеленчуците на пара. Реакцията им като видят салата ми е до болка позната  Confused Като идват на гости у нас, за вечеря се поднасят само пределени стандартни полуфабрикати със задушени зеленчуци  Tired Ако сготвя нещо по-различно се отхвърля и стигаме до сандвичи за гостенчетата  Rolling Eyes отделно някои ядът само бял хляб и то без корите!

# 30
  • Мнения: 2 093
Никифин, а ти говорила ли си с лекаря на детето ти, все пак те разбират повече от учителите и може би идеята да го лишаваш за да прояде не е най-добрата. Вярно е че не мога да кажа нищо от собствен опит, моя е много ящен дори, но си спомням едно предаване по телевизията с педиатьр, който сьветваше родители с подобни проблеми да не правят голям проблем от това и да не се тревожат прекалено. Според него, това че дадено дете е капризно на храна е фаза, която отминава. На мен тази идеята с гладуването ми се струва много крайна и аз по скоро бих намилила количеството на млякото, отколкото на хляба. Бях чела в книга, че ако децата са злояди, е достатьчно да ядьт хляб, банани и паста ( макарони и др. от този вид), за да си добавят всички необходими хранителни сьставки. Това ми напомня, защо не му предложиш макарони ( варени само) и ако ги яде, следващия пьт му направи сос кьм тях.
Искам сьщо да ти кажа, че напьлно ти сьчуствам и ти пожелавам рано или кьсно да се превьрне в една ящна ламичка.

# 31
  • Мнения: 1 069
Добре е педиатъра да се изкаже наистина. Но в яслата са мед. сестри, а не учителкr, поне в BG, така че и те поназнайват нещичко.

# 32
  • под тепетата
  • Мнения: 9 173
Поздравления за успеха, пък дори и да е малък! Продължавай напред смело! Само както казах и преди - не му показвай притеснението си, че не яде повечето от предложените му манджи.Напротив -реагирай пренебрежително-не щеш, голяма работа!
 Имала съм такива случаи -колко приказки се изприказваха за полезните витамини, за ползата от храната и т.н. докато дребния даже като разбереше, че наближава време за хранене и почваше да се напъва да повръща, ма той си беше и голям инат де! Накрая го оставихме и не му обръщахме никакво внимание, но сядаше с другите на масата. Само му казвахме -каквото искаш и ти преценяваш - и обръщахме гръб и се занимавахме с другите деца. Тихом -мълком си облизваше чиниите. Но все пак говоря за по-големи деца - 3-4-5годишни. На някои им стигат обясненията, при други  дават обратен ефект. 
 Лично на моите деца съм готвила по детски рецептурници от бебета, но за моя голяма радост не съм имала проблеми, но не съм и била супер настоятелна да се изяжда всичко, този път ако е дополовината ,на следващия се наваксва. 

# 33
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
И ние не си падаме много по манджите, но отскоро минава много номера 1 лъжичка за мама, 1 за тате и т.н. Като беше по малка пък много обичаше домати(рендосвах и ги в 1 купичка) и замаскирвах манджата с доматен сок. Дебнеше ме от коя купичка ще гребна, ама успявах да я забаламосам. Но не съм се притеснявала чак толкова много, защото нощно време излокваше огромни количества мляко и знаех че не умира от глад. От няколко седмици обаче махнахме нощните хранения и детето взе че прояде доста, особено на вечеря, явно знае че цяла нощ ще гладува и гледа да си навакса. Laughing
А аз лично все още съм много злояда, все още филийка хляб си ми е любимото ядене. Като малка съм била само на хляб,  мляко и отвреме на време боб. Баща ми още ме бъзика че не умея да ям с лъжица. Никога не са ме карали да ям насила за което съм им много благодарна и не помня да са ми прилагали метода с гладуването(пък и да са го пробвали едвали им е минал) когата се прибирам в къщи майка ми все още готви за мен нещо отделно. Embarassed Но е факт че като марка много рядко съм боледувала (сега също), за разлика от сестра ми, която яде предимно манджи и изобщо не е претенциозна. newsm78

# 34
  • Мнения: 5 877
Ами аз всъщност бих процедирала така -
каня детето на вечеря с останалите, на масата има каквото намирам за здравословно - риба ли ще е, пиле ли, зеленчуци и т.н.
Детето съответно отказва.
Пускам го в такъв случай да играе в стаята си, вместо да вечеря. На достъпно за него място оставям чиния с нарязани зеленчуци или плодове - най-често в случая на щерката са нарязани на пръчици моркови, но съм й давала и други сурови неща - краставица, тиквички (да, да, сурови), броколи и т.н., резенчета шунка и пр.  Не струпано всичко в голяма чиния, в една малка чинийка малко нещо нарязано, ако пък много огладнее.
Въобще не я каня, не обръщам внимание яде ли го, не го ли яде. От време на време аз самата си чопвам по малко.
Много съм доволна от резултата. Нито съм я лекувала с глад, нито съм я нахранила с нездравословни неща.
В момента яде всичко.

# 35
  • Мнения: 8
 newsm78Аз също имах проблем с храненето на моето момченце/на година и три месеца/,той опитва храната и я плюе и можеше 3 дни да кара на сок и кърма,защото го кърмех до миналия месец Sickнаправо бях луднала,но сега като го оставя един ден гладен сам си иска и реве като магаре за храна,отваря устата като пуйче,но не трябва да те трогва плача му,защото гарантирам ти,че ще ти опъне нервите,моя 4 дни и 4 вечери нито хапваше,нито спеше,само рев #Cussing outНе трябва да го оставяш да ти се наложи,на мен много ми помогна съпругът ми,макар че и той е мърморко като твоя JoyУспех!

# 36
  • Мнения: 2 197
Аз също подкрепям мнението, че детето се учи с глад. Ако прояде - прояде, ако не - на закуска. Не мисля, че на година и половина трябва да се позволява да ти се качва на главата, ще има много години за това. Аз така захраних дъщеря си. В началото ядеше по 1-2 лъжички пюре. Съответно затварях пюрето и следващото ядене и беше след 5 часа. Месец и половина изкара така, накрая бавно започна да яде по повече. Говорим за възраст 4,5-5 месеца. Просто реших, че е време да се научи, че на обяд не се яде мляко и тя се научи. Мисля същото да направя и ако отказва ядене. Като не иска това, което и давам - просто няма да яде. Няма да и стане нищо. А до шоколад и сладки неща въобще не мисля да я допускам поне още 6 години.

# 37
  • Мнения: 370
Мненията на всички май са в двете крайности.
Когато се оплаках на нашата педиатърка, че малкият яде почти само мляко (на 2 години), тя само се усмихна и каза, че явно му е достатъчно (като гледа, че е здрав).
Баща му му обясни, че трябва да има и месце, освен кокали и кожа, затова да яде. Малкият е много горд и обяснява на всички, че има "масце" и се опитва да яде. По малко, от това, което давам. Като прегладнее, започва да плаче за "ма-као" - мляко с какао. Гледам да го изпреваря с яденето.
Това с глада ми се струва много жестоко, пък той е малък още, но ако мислиш, че имате успех, действай!

# 38
  • София
  • Мнения: 6 477
И аз съм от противниците на гладолечението. Ще ви кажа, че този метод е изпитван върху мен - резултата е от един момент натам вечна битка с килограмите, които растат нагоре и в редки моменти надолу! Понеже трябвало да ям това или онова като малка, а аз упорито не исках! Сега съм голяма и мога да си ям напук всички junk foods дето са вредни, ама ми ги забраняваха! Та моята достойна наследница има същия злоядлив характер. Колкото и да ми се смееха всички - пасирах до двегодишната й възраст и то храни, които харесва. Не виждам смисъл да я мъча с леща и грах, които и аз ненавиждам. Та след това си прояде нормална храна и така. И сега има периоди на картофена диета, на кренвиршова диета и на манджа ама задължително с кисело мляко! Не я насилвам изобщо в храненето, спазвам 3 дневен режим и проблемите затихнаха. Просто се осланях на интуицията си и винаги се сещах за последиците от родителските експерименти върху мен! И най-важното - ОТВРАЩЕНИЕТО ОТ ХРАНАТА Е ГАРАНЦИЯ ЗА ПО-КЪСНИ ХРАНИТЕЛНИ РАЗСТРОЙСТВА - те това вече е мнение на психотерапевт по хранителни разстройства!

# 39
  • Мнения: 920
Всеки има право да харесва или не харесва това или онова. Но да пасираш до 2 г. възраст?!
Храната е средство за съществуване.  С тия картофени или кренвиршови диети - не мисля, че е добре.
Гладът е нещо много полезно. Как иначе ще разбере, че трябва да яде?
Дори кърменето на поискване се основава на това - когато е гладно, иска.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 477
Всеки има право да харесва или не харесва това или онова. Но да пасираш до 2 г. възраст?!
Храната е средство за съществуване.  С тия картофени или кренвиршови диети - не мисля, че е добре.
Гладът е нещо много полезно. Как иначе ще разбере, че трябва да яде?
Дори кърменето на поискване се основава на това - когато е гладно, иска.
Да, пасирах до двегодишна възраст, понеже повръщането което следваше ако не е пасирано ми беше омръзнало...Още повече, че го надживя...а и откровено казано аз също мразех манджи и ги държах в устата си до късно като ги плюех тайно. А и не мисля, че насилването на всяка цена да се изяде еди-какво си понеже е много полезно би довело до положителен ефект! И именно като кърменето на поискване - има период на картофи, получава ги...после идва период на домати и кренвирши - получава ги...не виждам как ще и дам грах, боб или леща след като аз самата и досега не ги обичам! Просто изчаквам да й минат разните хранителни периоди като й предлагам нови неща - което хареса добре, което не хареса - насила не става! И съм се разбрала с госпожите в градината да не я насилват с хляб - не го обича и не виждам смисъл от тъпкането с него!
П.П. Г-жо Засрамена, може би вие самата нямате проблеми с хранителни разстройства и не знаете колко тежко нещо е булимията...искам да предпазя дъщеря си да наследи такава болест от майка си заради "мъдри" указания за хранене.

# 41
  • Мнения: 1 427

Да, пасирах до двегодишна възраст, понеже повръщането което следваше ако не е пасирано ми беше омръзнало...Още повече, че го надживя...а и откровено казано аз също мразех манджи и ги държах в устата си до късно като ги плюех тайно. А и не мисля, че насилването на всяка цена да се изяде еди-какво си понеже е много полезно би довело до положителен ефект! И именно като кърменето на поискване - има период на картофи, получава ги...после идва период на домати и кренвирши - получава ги...не виждам как ще и дам грах, боб или леща след като аз самата и досега не ги обичам! Просто изчаквам да й минат разните хранителни периоди като й предлагам нови неща - което хареса добре, което не хареса - насила не става! И съм се разбрала с госпожите в градината да не я насилват с хляб - не го обича и не виждам смисъл от тъпкането с него!
П.П. Г-жо Засрамена, може би вие самата нямате проблеми с хранителни разстройства и не знаете колко тежко нещо е булимията...искам да предпазя дъщеря си да наследи такава болест от майка си заради "мъдри" указания за хранене.
Абсолютно съм съгласна  Peace.При нас също ги има различните периоди.Изчаквам да минат.След известно време предлагам пак.Но едва ли мога да бъда критерий, тъй като при нас думата "режим" е почти непозната.Яде когато е огладняла.Най-често обяда е между 15и 16 часа.Не мога насила да я накарам преди да огладнее, а и не искам.Така поне веднъж дневно има едно стабилно хранене с готвена храна.Забелязала съм , че колкото повече настоявам , толкова повече се дърпа.Така, че се правя , че не ми пука дали ще яде и има успех.Поне засега.

# 42
  • Мнения: 46 434
И според мен това е начина- мляко.


Бях пристрастена към хляба и за това обвинявам храненето в детството ми.
Погрижих се детето ми да яде възможно най-малко хляб:
1. Като го въведох сравнително късно и
2. Позволявам да яде на воля, НО след като се е нахранила.


Въпреки това и аз изпаднах в твоята ситуация, лятото след обиколка по бабите, тя започна да яде само суха храна- хляб с нещо си ... Като се върнахме, направих това, което са те посъветвали- не давах нищо (освен мляко и плодове). Просто изпразних хладилника. След 3 дни започна да се храни нормално.

При теб може да отнеме и повече време, защото детето ти тепърва ще привиква да яде, а дъщеря  ми до този момент се хранеше нормално.


По принцип не съм претенциозна за вида, в който поема храната. Пасирах до 1 г. и 7-8 месеца, леща и сега не ще да яде, ако не е на крем, но важното за мен е да яде балансирано  Peace и не насилвам! Яде в колкото часа иска, по колкото иска, ако не ще- ок, става от масата, като по-малка е имала 2-3 пъти периоди, я които за по седмица е карала само на мляко, но никога не съм предлагала заместител.

# 43
  • Мнения: 4 451
Ще ти разкажа една случка от моя бит. Имах си една много близка дружка, с която си разхождахме заедно дечицата по парковете. Един ден аз и се оплаквам как детето не ще да яде каши и пюрета, а само мляко и колко съм отчаяна. Един възрастен човек вървеше зад нас и явно подочул разказа ми, малко грубо се намеси: "Да ви имам проблемите! Я го остави гладно за известно време да видиш как всичко ще прояде. Будала с будалата ти." Тогава се засегнах, но той се оказа прав. Grinning

# 44
  • София
  • Мнения: 1 339
Моята история е дълга ще се опитам да предам най-важното дано помогне. Детето ми отказва да яде от както навърши 50 дни горе долу.Пълен отказ само вода и тя не много.Хранен е още от тогава с лъжица стискам носа отваря устата стискам носа гълта. Тази картинка в напълно легнало положение. Почва се ходене по мъките т.е. доктори доценти и пр. Това след месеци борба с бебето и педито му. Педито вика нищо му няма остави го гладно. Оставях със седмици нищо дори мляко. В един блажен момент се почват велики изследвания епилепсия и пр. и най-важното накрая рефлукс. Така оказа се,че има засилен рефлекс на повръщането и за това повръща от непасирана храна. Обаче най-важното е откриха тих рефлукс т.е. детето не повръща от самия рефлукс,но в коремчето всичко се връща постоянно нагоре надолу по хранопровода. Казаха , че това причинява киселини и болка и от там детенце свързва болката с храненето и отказва да яде. Когато му давам доста по гъсти от нормалното храни това го няма, но преборването да прояде след тази болка отне близо половин година. И сега не иска да яде много непасирана храна. Като видя,че не я иска пасирам и давам омита всичко. Тогава попитах за това нещо с налагането на глад и ми отговориха,че не е много правилно защото ако е прекален инат може да навреди на развитието му. Само от време на време пробвах с глад като видя,че нестава пак насила,но не с любимите храни и не с мек тон. С изключително упорство и строгост след общо година мъки се научи да хапва всичко което му се предложи. Като се намръщи не се отказвам не умолявам, но и не прибирам храната настоявам вече разбрал че и аз съм инат не отказва, а продължава да яде. Правил е опити и с насилствено повръщане от негова страна,защото беше свикнал на моето шашкане като повърне и естествено знае,че храненето се прекратява. Скарах се сериозно няколко пъти като го видях да се натяга и спря. Пробвай с упорство с яденето дето си приготвила имай пред вид,че  с упорството в началото едно хранене ни отнемаше 1ч та и повече но не сменях и не прибирах храна. Сега отнема 10 мин за пасирана храна което вече е рядкост + десерт и около 20-25 за нормално ядене. Доста дълго но дано е от помощ

# 45
  • Мнения: 772
ох, много е сложно това с храненето... май наистина най-важното е постоянството, независимо при кой метод... а аз като че ли доста хаотично се лутах между разни варианти и особено тези дни доста се чудя кога какво точно обърках... при нас обаче случаят е следният - на 2 г. и 2 м. дребчо е 10 кг и всъщнсот още откъм 6-ия месец започна да наддава по-малко, т.е. общо взето от периода на захранването... макар иначе да е здрав и весел, както показват и обичайните изследвания, наскоро все пак взехме да се опитаме да изясним ситуацията с разни консултации и се стигна до евентуална диагноза - непоносимост към глутена, в момента чакаме резултатите от изследванията, може и да не е това, но май все пак нещо му има на стомахчето и аз наистина се чудя какво се обърка - той наистина яде доста малко... аз май дори вече не съм в състояние да преценя колко е нормалната детска порция (което също си оценявам като грешка) - т.е. и в нашия случай може би гладът можеше да помогне, но много отдавна взехме да се борим за всяка хапка, та май не сме се замисляли сериозно да го прилагаме... иначе яде почти всичко, но рядко като манджа (особено ако не е супа топчета), аз прецених, че това не е най-важното и съм сигурна, че например месо яде достатъчно - много обича да си го хапва без никакви добавки, но ако 50 гр, или дори 100 гр (например) пилешко са добро количество като съставка на някое детско меню, те достатъчни ли са да заменят цяла порция някакво готвено пилешко? плодове и зеленчуци също много яде, яйца хапва, главно варени, хляб - не много, повече солети, за млякото малко се безпокоя - боза до късно, макар и накрая по малко, а след това - АМ и прясно мляко почти не иска и да помирише, кисело доста хапва, но не винаги, същото е и със сиренето... като цяло никога не си е играл с храната, опитваме да му влияем, като се храним заедно, но нищо няма устойчив резултат... може би точно защото не сме последователни, което попроваля всеки план за здравословно и подредено хранене  Confused
Никифин, успех!

# 46
  • Мнения: 920
Не давам "мъдри" указания, просто споделям своя опит.
От последните 2 поста става ясно, че ако дете, оставено гладно, не яде, трябва да се търси физиологичен проблем. И колкото по-рано, по-добре.
Наблюдавала съм доста злояди деца - още преди да е сервирано, майката кресва И това, докато не го изядеш, няма да мръднеш от масата. И детето почва да рони едри сълзи.

Аз мразя мляко и децата ми го мразят. Мен ме насилваха всеки ден, децата ми израснаха без мляко.
Добре, че излезе теорията, че след определена възраст е дори вредно.

Маймунке,
Децата както и възрастните са различни.  Детето яде от всичко, но по малко. Здраво е.
Моя приятелка се беше затръшкала, че децата й не растат - в пубертета, води ги на доктори, иследвания. И накрая 1 доктор й каза - Ми госпожо, погледнете се. Тя няма 1.50.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 11:18 от Г-жа Смутена-Засрамена

# 47
  • Мнения: 639
Лично аз уважавам предимно личноста на бебето и детето и не виждам причина /освен ако не е здравословен проблема/,да се драматизират нещата относно храненето на децата.Аз мисля ,че твоето момченце не се храни зле.Яде мляко и овесени ядки ,хляб/още по-добре ако е пълнозърнест.Само това със сладкишите ,мисля ,че не  е уместно.Кой е казал ,че трябва непременно да се яде ядене ,сготвено за да си здрав и добре развит ?Още повече и месо?Това са заблуди от преди 100г.,на които все още робуваме  Mr. Green
Довери се на сина си и на неговият избор в храната /без боклуци/.Няма да му стане нищо ако се храни с хляб и мляко 5-10г.Важното е да е здрав и да расте щастлив а не в непрекъснат стрес около неговото хранене.Имам 5г. дъщеря и друг път съм писала ,абсолютна вегетарианка/никога през живота си не е вкусвала месо ,здрава и жизнена расте  и никога не е пила каквото и да е лекарство.Храни се така ,както на нея и харесва и когато тя си поиска.Приготвям храната ,тя сяда на масата и ако и харесва избира си нещо и хапва ,ако ли не казва какво иска .Много често това е препечена филйка с кашкавал и кисело мляко ,или различни видове ядки с мляко или пък на плодова" диета".Уважавам избора и ,обеснявам защо е добре да се храни с това или онова и толкова ,избора е неин.Но не пие сладки сокове ,газирано ,не яде боклуци или по изключени на Р.Д. например.

Последна редакция: ср, 07 фев 2007, 13:23 от nevi

# 48
  • Мнения: 2 757
Никифин, а ти говорила ли си с лекаря на детето ти, все пак те разбират повече от учителите и може би идеята да го лишаваш за да прояде не е най-добрата. Вярно е че не мога да кажа нищо от собствен опит, моя е много ящен дори, но си спомням едно предаване по телевизията с педиатьр, който сьветваше родители с подобни проблеми да не правят голям проблем от това и да не се тревожат прекалено. Според него, това че дадено дете е капризно на храна е фаза, която отминава. На мен тази идеята с гладуването ми се струва много крайна и аз по скоро бих намилила количеството на млякото, отколкото на хляба. Бях чела в книга, че ако децата са злояди, е достатьчно да ядьт хляб, банани и паста ( макарони и др. от този вид), за да си добавят всички необходими хранителни сьставки. Това ми напомня, защо не му предложиш макарони ( варени само) и ако ги яде, следващия пьт му направи сос кьм тях.
Искам сьщо да ти кажа, че напьлно ти сьчуствам и ти пожелавам рано или кьсно да се превьрне в една ящна ламичка.

Защо реши, че не съм предлагала макарони?  newsm78 Предлагала съм ги във всякакъв вид и формички. Към спагетите проявява интерес колкото да си играе с тях. Хапне 2-3 ако са без сос и това. Предлагала съм сигурно повече неща отколкото можеш да си представиш. И в яслата имат добра готвачка и все нещо интересно измисля. До сега ни веднъж не е ял и това че другите деца ядат и искат 2ра порция изобщо не му действа. Такъв е, че не ще ли нещо, няма начин да му го дадеш. Дори да го излъжеш да си отвори устата и да го лапне, нема шанс да го глътне, а го плюе. Но че от хляб и банани може да се живее това го е доказал. Банани рядко яде, но се случва.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 19:43 от NikiFin

# 49
  • Мнения: 1 547
За мен не е проблем дете да не закуси или да не обядва, дори ако ще и с дни да не сложи нищичко в уста. Проблем е, ако яде непрекъснато едно и също или ако използва яденето като средство за изнудване. Моите деца не са свикнали да им се угажда и не го очакват - каквото има на масата, това е, друго не предлагам - по този начин сме прескочили периода на капризите. Синът ми също обожава хляб, но никога не му го давам "чист". Преди време го мързеше да дъвче и плюеше, но поседя ден-два напълно гладен и продъвка  Mr. Green За мен е много важно децата да ядат разнообразна и здравословна храна, поне докато аз отговарям за това. Не се съмнявам, че ще пораснат, ако се хранят ежедневно с картофи или с макарони, например, но и не ми се правят такива експерименти.

Ники, пожелавам ви успех в начинанието!  Peace

# 50
  • Мнения: 2 757
За мен не е проблем дете да не закуси или да не обядва, дори ако ще и с дни да не сложи нищичко в уста. Проблем е, ако яде непрекъснато едно и също или ако използва яденето като средство за изнудване. Моите деца не са свикнали да им се угажда и не го очакват - каквото има на масата, това е, друго не предлагам - по този начин сме прескочили периода на капризите. Синът ми също обожава хляб, но никога не му го давам "чист". Преди време го мързеше да дъвче и плюеше, но поседя ден-два напълно гладен и продъвка  Mr. Green За мен е много важно децата да ядат разнообразна и здравословна храна, поне докато аз отговарям за това. Не се съмнявам, че ще пораснат, ако се хранят ежедневно с картофи или с макарони, например, но и не ми се правят такива експерименти.

Ники, пожелавам ви успех в начинанието!  Peace

И за мен това е проблема, че яде само около 3-4 неща. Иначе понякога ме изумява с количеството. Вчера реших да вечерям същото като Давид и същото количество. Изяде той една купа кисело мляко с овесени ядки - около 220 мл общо количество. И аз си направих същото. Много вкусно, ама стигнах до средата и преядох. Насилих се обаче да изям всичко и вече накрая щах да се пръсна. На фона на това която яде - сутрин купа с млечница и вечеr купа с овес ядни донякъде е ясно, че цял ден не иска да папне нищо, най-много 2-3  залъка хляб или пак толкова банан.  Та се чудех вие замисляли ли сте се колко ядат децата ви и как ще ви се отрязи, ако вие ядете същото. Пропорционално на килограмите като гледам какви са предписанията за хранене на бебе по книгите - ми то порциите са все такива и то не по 2, а по 4 пъти на ден  #Crazy. Аз ако трябва да ям такива количества, ще стана слон Crazy
Но както някой преди каза, има си разлика mежду децата - едни са инати, други се пречупват лесно, трети..... Давид е голям инат и прави напук. Сигурно идва и от зодията му Рак  Twisted Evil. Мисля, че както възрастните така и децата са различни и трябва да се намери работещия подход за всеки поотделно. В крайна сметка ще си носи последиците от ината и това е.  Ако не яде 2 дена може накрая да яде манджа. Ама не вярвам да прояде по принцип. Още се чудя дали да го пробвам този краен вариант. Защото от как започнах да му се протипоставям на хранителните навици и да го тормозя с глад понякога до 10 часа и той спря да расте - от 3 месеца не е мръднал ни на грамаж, нито на ръст. Не че не е в нормата, ама с това темпо скоро може и да падне под нея. Иначе за храненето тук дори педагозите са на различно мнение. Сестрата, която наглежда Давид ми каза, да намаля и лека полека да отказвам вечерното мляко и така щял да прояде нормална храна за вечеря.  А в яслата казаха, да не го лишавам от вечерното мляко щото имал нужда от него, но пък да не му давам за вечеря хляб или овес ядки, а това, което ние ядем - заленчуци и месо обикновено - все неща, които не иска и да помирише. Остава ми да си избера един от двата подхода ама кой  newsm78. Комбинирах ги по най-погрешния начин може би - давам си му вечеря някаква млечна каквато обича, и не му давам мляко преди лягане  Joy. То човек направо да откачи от толкова специалисти покрай него  Crazy

# 51
извинете, че се включвам с този въпрос, но не мога да се въздържа. Моята щерка също е злояда, но похапва и манджи и супи. обожава месо - може да живее само от него. Но пресни зеленчуци и плодове не кусва. Тя е на 2.5г и в живота си не е яла пресен плод или зеленчук. единствено е пила прясно изцеден сок, но вече и това не пие (откакто стана на 1 година). Все си мислех, че е някакъв период, но май се задържа доста дълго. можете ли да ми дадете съвет?

# 52
  • Мнения: 2 757
Направо ти завиждам за "злоядото" дете  Wink. Много деца имат този проблем съм чувала - не обичат сурови плодове и зеленчуци. Лично аз почнах да давам витамини за деца. Не знам колко е полезно, ама тук са много популярни. Пробай и ти ако много те е страх, че не яде витамини. Но като гледам и само с вит. C ще минеш, щото другото си го набявя от храната. Давид пие вит. C от чашата ми като си правя понякога, викам му лимонадка. Ама на нас ни липсват и минерали и всичко почти. И Давид отказа соковете като стана на годинка. Да се надяваме, че си знаят кво правят.

# 53
Що се отнася до манджите и супите, то са само определени и е постоянна борба - тя може и сама да яде, но супите и манджите трябва да й ги даваш и да я залисваш, за да хапва, иначе е приключила на третата лъжица.

И тя пие витамини от както стана на 1.5г - sanostol. ама все си мисля, че не е нормално да не опитвала нито морков, нито ябълка, нито домат пресен.

# 54
  • Мнения: 194
Дано ви бъда полезна с нещо.
Много често сутрин давам на дъщеря си първо ябълка или банан и след 20мин. филийка с масло.
Така закуската е по-лека и след това хапва на обяд повече. Днес яде печени картофи на фурна, обича ги със сирене или извара.
Когато на гладно хапнеш ябълка, след известно време чувстваш глад и имаш добър апетит. А не е и гладуване.
Като беше по-малка, когато имаше манджичка със сос, давах и хляб, показвах и как да топи в соса и на нея много и харесваше. Добре е децата да се оставят да се хранят сами. Така удоволствието  им от храната е по-голямо, може да се поомажат, но пък една чудесна снимка за спомен е добра идея. Вместо да се ядосваме, че детето е омазало всичко и себе си, попълваме семейния албум, за да се смеем заедно след време.
Също много обичаше още от малка риба. Изчиствах й я и я оставях сама да яде.
Поздрави!

# 55
  • Мнения: 11 607
Бях писала и в друга тема - не насилвам дете да яде! Не обичам ядене тип - една лъжичка за мама, една за тати и пр.
Слагам масата - който ял - ял, който блял - блял! Това е положението! Който изтървал яденето поради каприз - губи! Има плодове в къщи редовно, мюсли и ако са предпочели това вместо направеното от мен - не драматизирам нещата! Не обръщам внимание на това,че дете не яде и не правя театър! Често пъти децата са злояди точно заради този театър и защото знаят,че ще ги канят, че ги затрупват с манджи и пр.
Скоро идва познато дете у нас. Казаха ми,че яде малко. Не я насилвах, а я оставих да яде каквото иска - яде хляб, защото явно храната не и хареса! Но другия път като дойде - си изяде това,което и сложих и поиска допълнително!

Споко, смятам, че когато и близнаците дойдат лека полека нещата ще се подредят от само себе си!

Общи условия

Активация на акаунт