Естетика и етика във форума?

  • 2 664
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 899
Естети ли сте?
Етиката на почит ли е при вас?
Какво разбирате под етика?
А под естетика?

И имат ли те почва в нашия форум Simple Smile
Да кажем етика на поведение, естетика на езика, ако щеш и на подредба на изписваните мнения.

# 1
  • Мнения: 765
 Разпиляна  съм тук и навън , а това никак не е естетично . Невъздържана съм често  , а това не е етично . Иска ми се . Малко са потребителите , които мога да асоциирам с тези понятия . Жалко и за мен . Изход не мисля , че има , затова  търся естетика дори в отблъскващото и често я намирам  Grinning

# 2
  • Мнения: 1 072
Естетика и етика във форума?

  Umbra, аз ги намирам понякоа във форума. Не сме чак толкова черен дявол.
На доста форумки естетки и творци се нагледах в темите за коледния базар.
А етиката я откривам дори в пускането на двайсти пост от рода "И аз те подкрепям!", когато някой е помолил за палцистискане.

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 Възпитавам се на естетика..... опитвам се да бъда етична..... в живота съм много сприхава и първосигнална....... тук може да не ми личи .......

# 4
  • Мнения: 1 113
Сещам се за онзи виц - "Кое е законно, но не е нормално, кое е нормално, но не е законно и кое нито е нормално, нито законно? - Законно е мъж на 60 г. да е женен, но не е нормално жена му да е на 20 г. Не е законно тази жена да има любовник, но е нормално. И нито е законно, нито нормално да се повдига този въпрос."
Етиката е начин на поведение, на толерантност, на премълчаване, дори. Докато естетиката е вкус, ценности и прочие. Естетиката е по-размито понятие според мен, всеки я намира на различно място.

# 5
  • Мнения: 899
Темата ми не е негативна, да обиждам форума и хората, които пишат. Все пак прекарвам доста време тук.
Идеята ми е проучвателна просто, интересна ми е самооценката на потребителите.

Пък и ми се чете нещо по-смислено, от напращелите теми напоследък Simple Smile

Да си размърдаме мозъците!

# 6
  • Мнения: 6 167
да, естет съм.
тук се старая на аватарите си. те ме представят, изразяват, те са ми 'лицето'.
никога не бих си закачила аватар като на мина33 примерно ( нищо лично), или да размахвам среден пръст на хората и тн.
опитвам се да съм толерантна и повече разбираща. въпреки, че съм много властен човек и принципно като хрътка държа на мнението си, ако съм убедена, че съм права (с което не се гордея чак толкова).
в крайна сметка обаче това са някакви мои самооценки.
със сигурност се старая, пък колко успявам.. е друг въпрос.


умбра, много благодаря за темата.

Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 11:26 от Lennie

# 7
  • Мнения: 4 362
Когата става въпрос за Естетика и етика тук ,на ум ми идва само един ник-Малена  Peace
Мисля,че двете неща вървят ръка за ръка при нея Peace и аз и се възхищавам

Аз се стремя да постигна и двете ,но в много неща съм разхвърлена и не последователна,но винаги с цел  Wink
Имам си свой стил,но дали той може да се нарече естетика .....  

# 8
  • Мнения: 899
Аз например съм малко чалната на тема равновесие.
Всичко да е уравновесено - в подредбата на дома, например. Както казва и Лени - аватари, подписи, това ни представя.
Също така етичността в отношенията между хората ми е много важна. Никога не съм обиждала някой директно, в живота, още по-малко бих го направила тук. За мен не е етично например, веднъж да кажеш едно, но после да си промениш мнението на 180 градуса, за да подкрепиш някоя от приятелките си тук. И така да обидиш пък трети.
Не е етично и да се лъже, да се изкарва някой по-различен, отколкото е.

# 9
  • Мнения: 3 423
Темата ти е прекрасна!!!!

Под пара съм, та не мога да се
впускам в дълги разсъждения.
Казвам само, че във форума има
и етика, и естетика. И няма.
Многолюдие сме, всеки има различен
старт, възпитание, жизнен опит.
Ако сравня темата за шундите и тази,
лъсват и етиката, и естетиката.
Ох, спирам, после пак ще се включа.
Приятен ден на всички!

# 10
  • Мнения: 6 167
Не може да се каже, че интернет , виртуалното пространство не провокира хората да бъдат по-различни от това, което са в реалния живот.
Наскоро се разделих с илюзията, че хората тук са добронамерени и .. естествени.
Изкушават се да гравитират към създаване на втора идентичност ( едва ли не), като тази в Second Life.
Лошото в случая е, че светът е много малко място и на практика доста лесно се разбира как някой си изкарва мижаво зад океани и морета , демонстрирайки тук сбъднати мечти.
Не е етично, но за някои хора Тук е терапия.

# 11
  • Мнения: 495
има ги и двете, разбира се
но доколко са интересни?  Wink

# 12
  • Мнения: 2 556
И според мен абсолютно могат да се различават хората в реалността и като представяне във виртуалното пространство. Натъквала съм се на просто драстични различия. Нищо вече не може да ме изненада  Party Аз лично затова гледам много много да не се представям, защото как седя във виртуалното пространство не ме вълнува особено. Важното е реално всичко да ми е наред  Mr. Green

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това с аватарите и подписите е на повърхността. Доста от потребителките се стараят върху тях.
Въпросът е в същината на изказванията. Напоследък откривам нечии подражатели. Само визуално, не и стилово. Това етично ли е? Въпреки, че наглед е естетично. За кражбите на подписи и аватари не ми се говори, пък и изключилите тази опция не ги забелязват. За кражбите на цели мисли, но от различни подфоруми и представянето им като собствени...за тях ми е болно. Тук има страхотни умове, редно е да се цитират.
 

# 14
  • Мнения: 7 186
Естетиката е нещо, което или го притежаваш, или не. Естетика е да кажеш шунда, без да прозвучи просташки. Simple Smile Във въпросната тема имаше хора, изказали се оригинално и будещи искрен смях, като авторката и още няколко, имаше и такива, изказали се плоско и просташки. То и за тая работа си требе финес. Simple Smile
Външно естетиката е стил, начин на изразяване, правопис, индивидуалност.
Етиката е толерантност, умереност, позитивизъм. Да си умерен в отношенията си с околните, да уважаваш и търпиш чуждото мнение, да знаеш кога и как да започнеш, но и кога да спреш. Да умееш да премълчиш, когато трябва, но същевременно да отстояваш позицията си.
Уважавам равновесието и се старая да го поддържам, доколкото мога.

# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Лейди, Онази тема наистина е пример за това къде е границата. Някои я прескочиха, други останаха на ръба.

# 16
  • Мнения: 293
аз първо за аватарите се сетих.. Имаше нещо в Правилата - да е естетично и за останалите потребители. Не съм си изключила тази функция, защото мисля, че бих пропуснала много.
За моите аватари.. не знам. За ника си май дори да не споменавам, не е естетичен, но честно - едва сега се замислям.

За етичността.. мисля, под една или друга форма, е доста обсъждан въпрос.

За двойнствения живот.. нищо ново и ненормално. И навън е същото. Свикнала съм.
Чета Lady Marmalade - да. Но няма какво да заявявам или да се тупам в гърдите.
По делата им ще ги познате. Laughing

# 17
  • Мнения: 6 167
Лейди, Онази тема наистина е пример за това къде е границата. Някои я прескочиха, други останаха на ръба.

затова и не се включих, всъщност. не бях сигурна, от коя страна ще съм.
от перото на Дона някак нещата са естетски , дори когато се говори по такива теми.
реших да не правя експеримент, още повече, че съм задръстена и не мога дори да кажа тая дума "ш..".

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Като заговорихте за двойнствен живот...... според мен и в живота и във форума не е много естетично да изтипосваш големи интимности и да занимаваш хората с проблемите си......ясно, че всеки ги има.......... за мен е важна друг вид комуникация......

# 19
  • Мнения: 899
Да, тънката граница между просташкото и естетичното могат да се видят в "онази" тема. На Дона сигур й е писнало да я споменават Simple Smile Но там може ярко да се откроят много черти на форумците.
Имам голям стаж във виртуалното пространство (от 98 година), срещала съм много люде и съм наблюдавала различни общности.
Генералният ми извод е, че повечето хора са доста различни от наживо. Което не значи, че непременно лъжат във форума/чата, а просто, че там се чувстват свободни да изразяват повечето си черти.

И тук идва границата между свободата и свободията. Първото, който го е овладял, е достатъчно естетичен и етичен за окото и разума. Другите преминават границата на неприятното. И отиват в онова поле, чалга полето, дето съзнанието на едните го отхвърлят, а другите започват да блъскат по масата и да викат "още!".

Още веднъж уточнявам, че с темата не се опитвам да променям нещо или да изразявам негативно мнение. За мен е загуба на време да се опитвам да променя нещо, без ясното съзнание, че именно тази промяна би го разрушила.

# 20
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Лени, и аз писах по нея. Което не значи, че по този начин съм задраскала това, което съм написала в Приказките или Бабиейросите, или в есенните теми. И не мисля, че е двойнственост. Пак опираме до собственото ни разбиране.

# 21
  • Мнения: 14 488
естет съм - мисля че е очевидно от съчетанието на подписа, аватар аи писанията пък ако ще някой да го дразни настоящия цвят.
и в живота и тук се стремя да съм етична и деликатна доколкото не навлизам в територията на излишно подмазване и премълчаване на истината.
до това дали тук сме едни а в живота други - не съм съгласна.
просто тук е място където се обсъждат теми в такова разнообразие и се срещат мнения не на двама, трима или пет човека както става в нормалния живот, а на десетки и дори стотици. в този смисъл тук може би сме много по-реални и можем да имаме по-широк поглед върху личността на другите.

# 22
  • Мнения: 899
А и още един пример за Етика:

Създава се форум. В него има правила. В началото потребителите са малко, правилата се спазват. Хората имат ясно самосъзнание (повечето). В един момент нещата се пренаселват. Идват такива, които не спазват правила. Не осъзнават, че има норми, етични или както там да ги наречеш, които е хубаво да поддържат, дори и да не ги възприемат за свое верую.
Идва денят, в който нещата започват да отиват на зле. Едни се оплакват, колко е било хубаво в началото, на другите си им харесва както е сега. Апелира се за спазване на правилата.

И тук идва съдбоносният момент - от горните етажи, могат да се спуснат драконовски мерки, които да орежат всичко пречещо. Но модераторите са достатъчно интелигентни, за да разбират, че това ще отблъсне аудиторията, ще ги обърне срещу тях.

Затова те апелират за Самосъзнание. За лична преценка, че нещо не е хубаво, че вреди. Но как можеш да научиш зрял човек на етика и грамотност? Ето това трудното, ако той не е научен от самия живот.

В реалността и в Интернет важат едни и същи правила. И отговорности за думи и действия. Ето това не трябва да се забравя, когато си мислим, че сме скрити зад ник.

# 23
  • Мнения: 495
не виждам пряка връзка между етика и естетика, освен в благозвучието  Grinning
лично аз пиша по начина, по който се изразявам и устно
думи, които не мога да употребя по единия начин, не употребявам и по другия
понеже уклона на тази тема се завъртя в посока "онази" тема /Донината тема, темата на Дона  Grinning  Laughing/, ще кажа, че за всеки границите на естетичното са строго индивидуални, пък и се пречупват през призмата на личните симпатии и антипатии  Wink
какво щеше да стане, ако примерно автор на "онази" тема беше Жоро01?

# 24
  • Мнения: 899
Искрено се надявам, все пак, темата да не се превърне в проедния коментар на онази ( Донината).
От уважение към Дона.

# 25
  • Мнения: 293
Уриел. Естестична си, да. Но червено болднатия текст се чете трудно.

Умбра, нещо се сетих.. Бях писала скоро, че 'реално' съм мил и разбран човек (или потискам чувства Laughing ).
Но когато пишеш, в толкова различни теми, е по-лесно да изразиш разбиранията си - не върви да изляза с приятелка, и да я застрелям с: лично не е същото като важно, нали Mr. Green

В този смисъл - четейки - мн по-бързо, отколкото реално, защото на живо давам повече шансове, мога да разбера кой какъв е.

Извини, че привидно не пиша по темата, за мен има връзка.

# 26
  • Мнения: 1 113
Точно заради Онази тема и други подобни на нея писах, че естетиката е размито понятие. За мен нито от перото на Дона, нито от на някой друг думата ш***а ми звучи естетично. Въпреки това не мога да кажа, че някой от писалите там е простак. Естетиката не е навсякъде и не трябва да се търси там където я няма и по принцип не вирее.
И въпреки това, моето мнение е, че във форума има много повече естетика, отколкото етика.

# 27
  • Мнения: 1 937
”Човекът е мярка за всички неща: за тези, които са, че са, и за тези, които не са, че не са.”

В този смисъл - съм мярка за себе си.

Не се конфронтирам, защото съм конформист.
Конформист=нагаждач!
Етична ли съм в такъв случай?
А когато това е в опасна близост до състоянието на "фурнаджийската лопата"!?!

Естетиката е субективно понятие.
И зависи от стила.
Подобно на боговете  Wink

# 28
  • Мнения: 6 167
А и още един пример за Етика:

Създава се форум. В него има правила. ....

Умбра, от този постинг разбирам, че по-отдавнашните да кажем потребители са по-етични от по-новите, и че по-новите завземат  територии и настъпват с бясно темпо в нежелана посока.
И че преди е имало повече етика и самосъзнание от сега.
Такова нещо на микрониво се случва в една тема, която чета и виждам какво става  - отлив на 'старите  и етичните' (по твоето определение), възторг на новите и настъпващите.
Няма да се промени общото ниво на съзнание и като цяло сървърът няма да проработи по-добре. Просто първите страница на клюкарника ще са заети само от пошлости. Това е.

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И аз като баба си съм естет.  Laughing
Често обаче у мен надделява ексцентричното...
Опитвам се да бъда етична.
Не се крия - каквато съм в живота, такава съм и във форума.

# 30
  • Мнения: 899

Значи не разбираш правилно Simple Smile

Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата.

Никога пък не би ми хрумнало да повдигам или отварям тема за нови и стари, минало и настояще. Не е това идеята.

Малко биха тръгнали сами към барикада. Виж, ако сте стотина в кюпа - всичко е много лесно.

# 31
  • Мнения: 6 167


Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата.


ясно, просто в постингът ти имаше ясна препратка към друга тема.
както и да е  Peace

# 32
  • Мнения: 5 539
Умбра, върна ме в първи курс БФ с тази тема Wink

Естетиката на повърхностно ниво е излишно да коментирам. Аватари, подписи, лентички, употреба на емотикони...В много случаи кичът е пълен. Лошото е, че вече нещо сме позагубили сетива за това що е кич и що е естетично. А може би просто с навлизането на кичозното в изкуството, кичът стана положителна естетическа категория.
Естетиката в отношенията /във форума и въобще/ е нещо, което ме плаши, ако не е подкрепено от етични подбуди. Красивите думи, изящния стил на изразяване, приятното държане са чиста показност, когато са лишени от вътрешни морални устои. Сещам се за форумки, които са изградили прекрасен форумски имидж, всички им се възхищават и т.н. Докато в някоя тема, която явно е по-чувствителна за тях, показват за миг, че не са точно това, за което се представят.
И така, естетичното е това, което привлича, но ако трябва да избирам, бих избрала етичното. А най-добре и двете. Laughing

# 33
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
......  Етично ли е да кажеш на някого, че е простак ?
... не е ...... хората са свободно да бъдат простаци, ако искат....  значи кой е виновен за виреенето на простотията .... виновна е прекалената етичност ....... ха, сега .....

# 34
  • Мнения: 495
Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата. 
доста хора посещават този форум, без да са "бг мами" /каквато е идеята на форума, доколкото разбирам/, само защото тук ще намерят по всяко време компания за разговори на всякакви теми
и разводняването и изпростяването са неизбежни

# 35
  • Мнения: 1 937
И моите размишления са в подобна посока, Сикрет!
Понеже съм етична, не бих казала на някого, че е простак, щото както споменах съм и конформист.
Но това не ме прави по-малко естет?  bowuu
Етичен естет, естетично етична, просто естествен, естествено прост...

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 А за показността ....... и аз съм показна, вероятно...... по- добре да говориш за победите си, отколкото непрекъснато да се оплакваш от  неуспехите .... и моя мъж не е съвършен , детето ми също, свекървата и тя и аз не съм ....... но когато пиша или говоря за тях или себе си, предпочитам да изтъквам добрите им страни .....  и за мен това е правилния начин ...... лошите обсъждам само с много близките си или със самите тях

....и в живота ....... предпочитам да срещам хора, които ме зареждат, дават ми надежда, вдъхновение ..... отколкото мрънкащи и оплакващи се ..... всеки си има заден план .....  чернова .....  и мръсни гащи .... това е ясно ......

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...никога не бих си закачила аватар като на мина33 примерно... (

ами като на Бу  newsm78

Естет - да. Според мои правила. Етичността се учи цял живот.

# 38
  • Мнения: 5 539
А и още един пример за Етика:

Създава се форум. В него има правила. В началото потребителите са малко, правилата се спазват. Хората имат ясно самосъзнание (повечето). В един момент нещата се пренаселват. Идват такива, които не спазват правила. Не осъзнават, че има норми, етични или както там да ги наречеш, които е хубаво да поддържат, дори и да не ги възприемат за свое верую.
Идва денят, в който нещата започват да отиват на зле. Едни се оплакват, колко е било хубаво в началото, на другите си им харесва както е сега. Апелира се за спазване на правилата.

И тук идва съдбоносният момент - от горните етажи, могат да се спуснат драконовски мерки, които да орежат всичко пречещо. Но модераторите са достатъчно интелигентни, за да разбират, че това ще отблъсне аудиторията, ще ги обърне срещу тях.

Затова те апелират за Самосъзнание. За лична преценка, че нещо не е хубаво, че вреди. Но как можеш да научиш зрял човек на етика и грамотност? Ето това трудното, ако той не е научен от самия живот.  

Имам теория за Клюкарника, която обяснява защо се получи така с този подфорум.

Правени са опити върху поведението на бели мишки, като са ги държали затворени в една клетка дълго време. При първият опит броят на мишките бил малък, съответно те живели съвсем нормално, без да се хапят и прочее.
При втория опит увеличили броя на мишките двойно и съвсем скоро те започнали да се държат агресивно една към друга и да се бият дори без повод.
/Този опит неволно съм провеждала и върху себе си преди години в Студентски град, когато в една стая се събрахме да живеем 5 човека и за кратко време се изпокарахме без причина и спряхме да се съобразяваме един с друг./
Изводът е, че просто сме МНОГО. Повече сме, отколкото може да понесе Клюкарника. Вече е трудно да получиш изява и да бъдеш забелязан, ако не тръгнеш с рогата напред. И причината не е в новите потребители, защото и старите си позволяват да нарушават правилата.
Просто компанията стана прекалено голяма.
/не знам дали го обясних добре, ако някой разбира от поведенчески теории, нека го направи по-добре/

# 39
  • Мнения: 239
какво щеше да стане, ако примерно автор на "онази" тема беше Жоро01?

Каквото става обикновенно - 1000 лични бележки и 5000 молби за физически контакт. Некои майчета са по-настоятелни от 16 годишна гимнастичка след лагер на Белмекен.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, пък аз прочетох "Никога не бих си сложила аватар като мина 33" (писано от Лени).  Joy Joy Joy
Пък ето на, минала съм 33 и какво съм си сложила - жабчето на Янош, тцъ-тцъ.  Blush

# 41
  • Мнения: 4 806
Определено има посетители на БГ мамма, които имат нужда (потребност) от теми сериозни, смислени. Определено има посетители на БГ мамма, които имат нужда (потребност) от теми фриволни и лековати.

Естестиката тук? Всеки я намира в нещата, които за него са естетични - за един това е картина и съчетание на цветове, за друг е стилистика на писане, за трети ...

Етиката? Всеки я намира, стига да има очи да го види и оцени. Мисля си, че размяната на обиди в постовете не е симптом за отсъствие на етика. Просто, защото това е проява на добро или лошо възпитание, а не на ценности. Същият човек, който може да се изкаже нецензурно, може и да протегне ръка в труден момент. Това вече е в категорията на етичността. 

# 42
  • Мнения: 1 063
Няколко пъти тръгвам да пиша тук и внезапно сменям посоката – пиша в друга тема.
Етична съм във форума (и във живота), жалко, че откровеността ми винаги прелива и в двете пространства. А това, че съм различна ми пречи в общуването с другите – е, след мое мнение, се обяснявам  винаги с още два постинга, какво съм искала да кажа, и винаги съжалявам, за това, което съм казала (особено, ако не е тема с отговори: да, доволна съм от този продукт, да ползвала съм това). Но и в живота съм особнячка. 
Премълчавам, но понякога се опитвам да провокирам, защото някоя част от мен  го изискава  -това да наруша мълчанието или всеобщото мнение по даден въпрос, да и после съжалявам, защото съм издала твърде много за себе си. А кого провокирам? –  няколко ника, които нито ги знам, нито  ме интересува да ги знам (не е надменност, а така мисля), или себе си?
Колкото до това, дали съм естет или не – винаги ще се взирам в детайлите, в нещата, които ми се иска и другите да могат да видят..., но през тяхна позиция. Търсеща личност съм.

Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 14:18 от Ив

# 43
  • Мнения: 899
Лилита, точно това имам предвид и аз, като мишките.
Но пък естествено, че пренаселването не може да се ограничи, защото това е свободно интернет пространство, където всеки има право да чете и пише.

Въпросът е какво и как.

# 44
  • Мнения: 7 837
От естетична гледна точка, влизам да чета все по-рядко. За хубаво или за лошо, някои неща, които прибързано оценявам за дадена личност, се оказват истина в последствие.
Етичността не ми е чужда, нищо че Алиса и някои други си мислят обратното  Grinning

# 45
  • Мнения: 6 167
......
Пък ето на, минала съм 33 и какво съм си сложила - жабчето на Янош, тцъ-тцъ.  Blush


и продължава да не те е срам Mr. Green
ся като чукна 33 ще си сложа Педя Човек   Whistling

# 46
  • Мнения: 7 837
Това с аватарите и подписите е на повърхността. Доста от потребителките се стараят върху тях.
Въпросът е в същината на изказванията. Напоследък откривам нечии подражатели. Само визуално, не и стилово. Това етично ли е? Въпреки, че наглед е естетично. За кражбите на подписи и аватари не ми се говори, пък и изключилите тази опция не ги забелязват. За кражбите на цели мисли, но от различни подфоруми и представянето им като собствени...за тях ми е болно. Тук има страхотни умове, редно е да се цитират.
 

Хахаха, не параноясвай.
Какво тук значи някаква си личност  Grinning

# 47
  • Мнения: 560
Етична ли съм?Даааа!
Естетична ли съм?Даааа!
Да ама не!
За себе си аз съм и двете,но за някои може да съм неетична и кичозна.
"Вкус"-казало кучето и сме облизало под опашката.
За етиката-когато съм съгласна с хората и изразявам мнение,еднакво с масите,съм етична,но когато не съм съгласна и изразявам различно мнение,може и да прозвуча неетично,защото ще споря евентуално и това може да не се понрави на всички.
За естетиката-удрям на камък.Пример-всичките тези лентички в подписите на потребителите ми се виждат неестетични /просто не ми харесват/,но пък след като 90% са си сложили такива,явно проблемът е при мен.Въпрос на вкъс и въприемане на нещата.
За "Онази тема":въпрос-и аз се чудя как ли щеше да се коментира въпросната "злощастна"тема ако нейн автор не беше Дона,а някой друг.Някак си оставам с чувството,че шушне около нея като около виц за бай Тошо по комунистическо.

Излъгах-кичозна съм.Смятам да се боядисам колата розова. smile3533

# 48
  • Мнения: 1 258
Въпросът не  е отправен лично.
Естетиката няма да коментирам.Много е субективно.
Етиката във форума не  е нещо по-различно от етиката в живота.Според мен колкото и да му се иска на някой да изгради тук образ,много по-различен или поне по-интересен,по-нестандартен,никой не може да надскочи или пък обратното собствената си ценностна система.И това е много видимо.

По отношение на срива във форума,мисля,че проблемът не е етичен.За мен проблемът е в правилата,контролът по тяхното спазване и санкциите при неспазване.И както и да го удряме на чест,никой не може да накара само с лозунги 7 милиона българи да бъдат  по-добри например като си плащат редовно данъците.Така и тук никой не може да накара 35 458 потребители на същото. Grinning

# 49
  • Мнения: 677
35 465 Потребители вече..За 7 минути-7 регистрации..

# 50
  • Мнения: 1 517
С риск да се повторя, ще перифразирам някои от мненията по-горе: за едно и също нещо, в един и същи момент в очите на едни си естет и етичен, а в очите на друг не си нито едното, нито другото. Вярно, има някакви граници, в които се побират понятията, но все пак са доста субективни.
И не винаги, когато 90% или 100 % от публиката ти посочва, че това е естетично и етично, то непременно е такова.

# 51
  • Мнения: 3 491
Меря етичното с естетически кантар. Тежък случай съм, дори понякога съм се ужасявала от себе си, но вече ми мина. Може би защото се понаучих да лицемернича, да премълчавам на моменти, и съзнателно да избягвам неестетични ситуации.

# 52
  • Мнения: 2 952
Eстетиката е наука за същността и възприемането на красивото, тя се занимава с въпросите на изкуството, като ,възвишеното , дори като тяхна опозиция включително грозното .

Етика (от гр. ἦθος, ‚етос‘ — обичай) е общо понятие за това, което често се описва като „наука за моралa“. Един от четирите главни клона на философията.Морална философия още.

От тук вече всеки да си прави изводи  Grinning за собственото поведение и на останалите  Wink

# 53
  • Мнения: 1 629
Правописната полиция не е достатъчна, крайно време е да се самоинициира и нравствена такава.
Нови, стари, всички трябва да са с досиета. Магат да се използват и готовите вече на all Grinning

По темата, нито съм етична(падам си клюкарка), нито естетична, макар и да се стремя към последното.

# 54
  • Мнения: 1 063
Не разбирам само за какъв форумски образ и имидж се говори тук?  Shocked Кой "се грижи" за това да впечатлява 100 ника? Защото си казвам, че не обръщам внимание на никовете и хората зад тях. Помня някои, с някои реплики, но да ги следя, кой къде, какво и как го казва?

# 55
  • Мнения: 2 924
нямам си на представа дали във форума съм естетична и етична.
Но със сигурност съм много полезна,която автоматично прави
 евентуалната липса на първите две незабележима  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 6 155
Правописната полиция не е достатъчна, крайно време е да се самоинициира и нравствена такава.
Нови, стари, всички трябва да са с досиета. Магат да се използват и готовите вече на all Grinning

По темата, нито съм етична(падам си клюкарка), нито естетична, макар и да се стремя към последното.

Имат, имат досиета повечето  Whistling  Mr. Green
Пазят се в дълбок и секретен архив.

Естет съм, обичам красивото във всичките му форми и измерения. Мисля, че съм и етична... в повечето случаи Wink

# 57
  • Sf
  • Мнения: 808
Опитвам се да бъда естетична Simple Smile Но това не значи, че ако на мен ми харесва естетиката, която докарвам, то на други може и да не допада. Дори и в подредбата на мненията си се старая Simple Smile

А дали съм етична? Може би и в двата случая, за етиката и естетиката, гледам да не бъда това, което не съм и не насилвам нещата Simple Smile Рядко си позволявам по-различно отношение и резки изявления.

# 58
  • Мнения: 1 063
Я да се коригирам с това за образа и имиджа. Ей, (500 и колко мнения живот във форума - живот на езика) и едва сега влизам в крачка.
От друга тема, в която пиша, подсъзнателно си отбелязах, че е комплексарско, да си сменяш ника, когато искаш да кажеш нещо процедурно, което явно "ще развали" добре отработеният стил на пишещия.

# 59
  • Мнения: 3 371
Липсва ми ! И етиката и естетиката- може би , затова все по-рядко чета и пиша във форума!А иначе мисля , че това са категории , които всеки оценява според собствените си критерии.

# 60
  • Мнения: 272
Естет съм, да! Стремя се да съм обградена с приятни за сетивата вещи, хора, гледки, миризми и усещания. Даже и фризьорския салон, който избирам, трябва да отговаря на естетическите ми потребности Laughing. Така, де! Не опира само до подстригване и боядисване.
Естетика във форума - това за мен означава преди всичко грамотност и лесно смилаемо подреждане на написаното. Повече писане, отколкото емотикони. По-малко крещящи цветове, удебелени и уголемени букви, освен ако не се налага.
Етична съм докато някой не ме настъпи по някой мазол или явно си поставя за цел да види докъде се простират границите на търпението ми. Изслушвам, съобразявам се с хорските мнения, и търся корените на техните убеждения за да си сверя часовника или за да науча нещо ново. Замълчавам, когато не съм права, когато няма какво да кажа, или когато виждам, че събеседникът ми е по-умен от мен.Тук, във форума, рядко пиша, но мисля, че досега съм спазвала етическо благоприличие bowuu

Колкото потребители - толкова определения за етика и естетика. Естествено, че във форума има място за тях, но така, както всеки си ги разбира. Затова са и т. нар. кръгове - не стари с/у нови потребители, а потребители с близки/различни възприятия за етика и естетика.
















Общи условия

Активация на акаунт