Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Хасково
тази вечер си говорихме с мъжа ми, че май доста сме поразглезили сина ни. Като се замисля освен слагането на прибори за хранене други грижи той няма- всичко останало е искам, играя и .н. Какво ви помагат 6 годишните ви деца, споделете моля.

# 1
И двамата на около година и нещо си прибираха сами играчките. И не нахвърляни в някой кашон, а всяко нещо на мястото си! Павел е вече на 8, доста е зает с училище, акордеон, танцова...за сега ангажимента му е да бърше праха, да ходи до магазина и да сгъва прането понякога. Напоследък, обаче се е отпуснал. Каквото и да го накарам все мрънка, мързи гооо  ooooh! И тези неща уж са негово задължение, а често аз ги върша.. Малката е на 4. За сега много се спуска да помага - обожава да сгъва прането, да сервира и отсервира...до кога ли  Laughing
Аз най-много изисквам от тях да са самостоятелни, т.е. да се самообслужват според възможностите си. А не непрекъснато да вървя подире им. Например да не е разхвърляно: играли, бесняли, после всичко по местата. Да си оправят леглата. Дрехите да не се хвърлят насам-натам: или на закачалката, или за пране, но ТЕ да го направят. Да не ме дигат 100 пъти от масата, особено баткото.
Ей такива неща. Обичам реда и дисциплината. Опитвам се да им внуша, че не е важно кой ще свърши даденото нещо, важното е то да бъде свършено навреме и както трябва. При нас не опира толкова до конкретното задължение, а по-скоро начин на поведение.
Най съм доволна, че и двамата не са от типа "диваци", дето ходят  като изтървани, рушкат, пипат, правят поразии (имам само 1 опит за наводнение  Laughing  ) . Те са от типа, дето не нанасят имуществени вреди, но за сметка на това  вредят на себе си: то ще си счупи нещо, ще си навре в носа "семенчок", кола почти ще го блъсне...  ooooh! Що годе са послушни, изпълнителни, може да им се има доверие (периодично баткото я прибира малката от градина и стоят сами 1-2 часа - за сега е тип-топ).
Отплеснах се  Embarassed
Мисълта ми беше, че децата от малки трябва да се приучват на ред и отговорност, че и те имат задължения, не само право на "ИСКАМ". Колкото по-самостоятелни, толкова по-добре за тях самите. Искам да им втълпя, че мама и тати не са тук, за да правят всичко вместо тях, а за да ги научат сами да си го правят.

# 2
Задълженията на дъщеря ми винаги са били свързани основно с нейната стая и с нея самата, в смисъл  играчките да са прибрани, дрехите сгънати и прибрани (сама си подрежда гардероба по свое усмотрение), избърсан прах на видимите плоскости. Тъй като вече е по-голяма й се случва сама да замете или да си оправи леглото (но в дните, в които не е на училище, защото иначе времето не й стига) . Сама си избира и подготвя дрехите и сама си организира писането на домашни и подреждането на чантата.
Бърше прах в къщата, но не редовно.
От време на време помага със сервиране и отсервиране на масата и се включва в готвене, но като цяло е по-скоро инцидетнтно.

# 3
Прибира си играчките.
Помага при слагането и отсервирането на масата.
Има голямо желание да пуска прахосмукачка,да забърсва прах,но обикновено на втората минута и е омръзнало.
Много обича да сгъва дрехи .

# 4
  • София
Задълженията на сина ми са свързани с неговите неща. Прибиране и подреждане на играчките, баща му не позволява нищо да остане неподредено след игра. В това отношение той е педант и аз не му се бъркам. Иначе помага за сервиране на масата, дава прибори, чаши, чинии, но не е постоянно задължение, а както се случи. Винаги изпълнява ако го помолиш да свърши нешо дребно, въпреки че мрънка, че все него го караме.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт