Помагайте за сладкиш без яйца и...

  • 31 064
  • 35
  •   1
Отговори
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Другата седмица имаме повод и бях замислила да правя торта - идеи тук много, отдавна ги чета. Но сина ми е на диета 3 месеца без яйца и краве мляко. Рецепти за сладкиши без яйца се намират. Ето моята:
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч захар
2 ч.ч. бршно
1 л. сода бикарбонат
1/2 ч. олио
3 локума, нарязани на малки кубчета
Кубчетата локум се нареждат върху вече изсипаната в тавата за печене смес, те сами потъват. Които не потънат се карамелизират и пак са вкусни.

Такъв сладкиш мога отгоре да оформя и украся като торта.

Дотук добре, обаче какво да правя с млякото. Която рецепта намеря без яйца - тя е с мляко.

Дайте ми съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 508
А с козе мляко няма ли да стане  newsm78 Иначе и в моите рецепти има или едното или другото  Confused

# 2
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Ще стане най-вероятно, но моя мъж ми подхвърли оня ден - Откъде си сигурна, че не го смесват с краве? (това което продават в магазините). Свекър ми е далече, пък и животните сега не се доят, че тъкмо се пръкнаха малките - само на неговото козе мляко вярвам. Свекърва ми прави много хубаво козе сирене - но не му е сега времето.

Мислех си за соево мляко - дали ще стане? Все пак то е много различно по структура.

# 3
  • София
  • Мнения: 508
Обади се и попитай  Wink Аз така звънях за соята в кремвиршите /оказа се, че винаги има 2% соев протеин/ - попреувеличи малко - силна алергия на дете и т.н. и ще ти кажат истината  Wink а на всяка опаковка има телефон за връзка - преписваш си ги на всички фирми още в магазина, заплашваш ги със комисията за защита на потребителите и със съд и минава номера

# 4
  • Мнения: 68
Има и сладкиши без яйца и без мляко
Crazy chocolate cake
2 2/3 чаши брашно
2 чаши захар (аз слагам половината)
6 с. л. какао
2 ч. л. сода
1 ч. л. сол
2/3 чаша олио
2 ч. л. ванилия (аз слагам едно пакетче суха)
2 с. л. оцет
2 чаши вода
в тавата, в която ще се пече сладкишът, се смесват сухите съставки, заливат се с мокрите, разбърква се с вилица и се пече.


Този сладкиш е от форума, изпробван.Ето линк към цялата тема - 4 страници - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=51897.0

Мисля, че имам и други рецепти без яйца и мляко, но за този помня, че имаше предимно добри коментари

# 5
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Меги, предлагам ти желатин да смесиш със сок от компот и да наредиш пресни или от компот плодове.

# 6
  • Мнения: 1 680
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160724.0

Може да го направиш без орехите ако е за детенце Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 642
Това, което ми хрумва е постен сладкиш, леле добре, че постя и съм се понаучила.
Ето ти рецепта на нещо тествано, оригинала не е мой, а от една книга:

Постен кекс
150 гр конфитюр,
300 мл вода,
150 гр захар (мед)
500 гр брашно,
100 мл олио,
1 с.л. сода за хляб,
1 ч.л. канела,
карамфил на вкус,
индийско орехче,
160 гр смлени орехи

Содата се слага в конфитюра,, разбърква се и стои така 15-20 мин. Прибавят се водата,захарта, олиото и подправките, накрая орехите и брашното. Всичко се разбърква, пече се в умерена фурна и се ръси с пудра захар. Но както знаеш украсата е въпрос на въображение.

Успех и да ви е сладко!

# 8
  • Мнения: 836
Дотук добре, обаче какво да правя с млякото. Която рецепта намеря без яйца - тя е с мляко.

заменяш кравето мляко в рецептата със соево или кокосово мляко.

# 9
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
МНого ви благодаря на всички!!!

И понеже има още седмица време, мога да направя няколко рецепти. Но... то като му тръгне на човек наобратно - развали се печката. Дано мъжа ми да я оправи, ама през седмицата няма време след работа, че чак в събота. Дотогава само ще чета.

А за орехите - вече са големи децата и ядат орехи без проблем.

# 10
  • Мнения: 422
Тук има няколко рецепти.Дано съм била полезна.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118584.msg2560789#msg2560789

# 11
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Направих Crazy chocolate cake за празника. Но на човек като трябва да му е трудно, каквото и да прави, не може да го предотврати. Копирам от една друга тема - току-що се оплаквах там от моя "късмет":
Тя тортата е направо цяло приключение. Тъкмо си търсех рецепти за торти, като изведнъж се сетих че големия заради неговите алергии 3 месеца е на диета без яйца и краве мляко (и съответно сирене, масло и т.н.)
 Ужас - къде торта без яйца. Даже тема пуснах http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=161012.0
Накрая открих този сладкиш Crazy chocolate cake. Добре - но ви се оплаквам от извесно време за този грип, точно 2 дни преди празника ме хвана и мен, вече уморена от трима болни. Бях решила, че няма да правя нищо. И започнах естествено в последния момент (то е друга история - големия в къщи, още в болнични, но почти здрав, малката не можа да я събори нацяло грипа, и тя почти здрава - каране, пищене, бой, кой кого ударил и аз не разбирам; бележка на входа, че ще идват да записват показанията на водомерите точно в този ден, съответно закъсняват с около час, чакам разбира се, след това се приготвяме набързо, отиваме да напазаруваме - вече е обяд, връщаме се, на децата им се спи, гладни, нахранвам ги, малката заспа, започвам да приготвям сладкиша, че има и още 3 неща. Големия мърмори нещо, слагам сладкиша да се пече, давам му да яде още, че бил още гладен, добре че заспа и той).
 Почвам да мисля и за другите яденета - 2 часа следобяд отдавна мина, аз съм доникъде. Точно тогава фурната решава да се повреди, сладкиша още суров, мисля си дали е добра идея да звънна на съседката си, която напоследък ми помага, в 3 следобяд - тя също има малко дете, което много трудно заспива следобяд, и майка и е в къщи, тя не е добре със здравето и лежи. Все пак звъннах - отивам с тавата долу, отново чакам да загрее фурна, да се опече, междувременно се качвам до нас да видя дали не се е събудил някой и да се уплаши - сами ги оставих да спят.
После бързах да го извадя от тавата и го счупих, залях го с шоколад да се залепи, децата бяха във възторг - вече събудени и пак гладни. Украсата я правих предната вечер - т.е. нощ, някъде към 3 сутринта си легнах.
Та получи се нещо от тази торта, а си мечтаех за по-хубаво, но и това е добро.

Ето я

И да допълня още, че глазура от шоколад много не вървеше - долната страна (която стана горна след обръщането) е шуплеста, шоколада не стана гладък, а и на вкус не вървеше - по-добре е с глазурата която е в рецептата, но нали е с масло и мляко.... И още шоколада не стигна за страните, само съм залепила сърчицата, но нали е кафяв сладкиша, много не се забелязва.

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
..................
3 локума, нарязани на малки кубчета
Кубчетата локум се нареждат върху вече изсипаната в тавата за печене смес, те сами потъват. Които не потънат се карамелизират и пак са вкусни...........

Това 3 парчета локум ли са или 3 кутии?  newsm78

# 13
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
3 кутии са много. Рецептата е от майка ми, най-вероятно от нейна колежка, и аз я преписах направо. Спомням си, че режехме със сестра ми (парченцата трябва да са по половин см) - но не са били и 3 локума. Зависи и от тавата. Да се разпределят отгоре равномерно парченцата - през сантиметър някъде (пък който не обича много сладко, може и по-нарядко, тогава може и само 3 парчета да отидат).
Което остане си го изяждаме направо така Laughing

Да ти кажа скоро не съм купувала локум, сигурно е различна големината на парчетата в кутията - аз съм била на диета без яйца през 1990-91 година, тогава често го правехме този сладкиш.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 257
М_е_г_и тортичката е стнала супер.А сладкиша и аз съм го правила.Много е вкусен  Peace

Общи условия

Активация на акаунт