Дъщеря ми не иска да ака

  • 14 267
  • 48
  •   1
Отговори
Здравейте,
Дъщеря ми имам проблем с акането, донякъде физиологичен, донякъде психически. Когато беше н 1 година, след употреба на антибиотик, спря да ака редовно. Вече 3-4 години и даваме редовно разхлабващи храни, Активия, Дуфалак. През лятото понякога ака през ден, през зимата може да изкара по седмица. Има случаи, когато очевидно и се ака, но тя се стиска и не иска да ходи в тоалетната. Случва се да пусне малко по гащите, което на нейната възраст вече е недопустимо. Когато се къпе във ваната, се отпуска и тогава успява да седне в тоалетната и да се изака.
Чувал съм , че и други деца ас имали подобно дългогодишни проблеми и юе се радвам на някакви идеи как да се справим.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
И Калина е така... Rolling Eyes До преди малко даже имахме поредната драма - стискане до последно и вече като няма накъде... ooooh!
Със много говорене почти бяхме превъзмогнали проблема, но откакто се върнах на работа и майка ми започна да я гледа, нещата пак се върнаха назад... Rolling Eyes Освен разхлабващите храни при нея има ефект говоренето и обясненията - обяснявам й, че ще я заболи коремчето, ако не се изходи, че всичките й приятелчета акат всеки ден /това доста я стимулира/ и изобщо всичко по темата, за което се сетя... Thinking

# 2
  • Мнения: 7 723
Много е важен разговора с детето- спокоен и убеждаващ.
Тя ходи ли на детска градина?
 Да не се е уплашила от нещо?
Трябва да има причина някаква  Thinking

# 3
  • Мнения: 2 006
Не трябва да се допуска акото да стане твърдо, защото малките се стискат точно от страх да не ги боли!
Алекс беше така около година, но аз не съм допускала да не ходи повече от ден/два, защото после става сложно.
Пробвах всичко-киви, активия, сини сливи, дуфалак, масажи.......................
Всичко с временен резултат Confused
Помогна ми -половин чаша прясно мляко смесено със сок от кайсия, круша или синя слива-това сутрин на гладно-до два часа има резултат Peace, но трябва и постоянство-всеки ден!
Също и разговорите са много важни!
Успех

# 4
При нас помогнаха плодове(независимо какви), преди всяко основно хранене,т.е когато стомахчето е празно.Но трябва голямо постоянство!

# 5
  • Мнения: 4 406
и при нас проблемът е преодолян с говорене, вярно моето дете е по- малко и се поддава на убеждения... пробвай с подкупи- обещай нещо любимо за награда....

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
За съжаление и моят син е с този проблем от година. Въобще не иска да вкуси плодове, пие от време на време прясно мляко и единствено филията с лютеница спасява положението.
Вече и номерът с приказките и убеждаването не минава  ... Sad
Прекарахме повече от две седмици заедно и пак нямаше голям ефект от това. Другата седмица трябва да се връща на ясла и  ooooh! незнам какво ще става. ..

# 7
  • Мнения: 5 183
При нас помага спокойната обстановка и ритуалите. Имаше един доста дълъг период, когато веднага след градина /защото знаех, 4е там се е стискал и не е акал/, му давах да хапне /нещо по-те4но или поне да е готвено/ и го слагах да ака. Седях до него, говорехме и му напомнях за какво е седнал. Той казва, 4е не му се ака, но аз пак го моля да се изака и после обещавам да си играем. Говорим си, смеем се за нещо и винаги се изакваше, все по едно и също време. Също така винаги ни помага топло мляко с малко мед и мюсли.

# 8
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Позната картинка и ние сме в същото положени е след дълго лечение с антибиотици.Вече 1година и все още се стиска до последно ,сяда на гърнето с хиляди уговорки,абе много сложна история.Давам и плодове,сок от круша или пресни ако има,сини сливи в момента компот и много супи и по лека храна.По едно време дори я водих  на лекар по този случаи,защото тя плачеше и дори дупето и се беше разранило.Желая ви успех и много постоянство!

# 9
  • Spain
  • Мнения: 3 750
имам подобен проблем и аз - ве4е около половин година
 при ГЕри по скоро е психологи4ен отколкото физиологи4ески - не иска да ака в гърне и единствено ака в памперса - така и е по удобно . не мога да се справя сама оба4е ..слу4и се така 4е сестра ми бе6е на гости .. после свеки ... когато те бяха в къщи имах временни успехи .в смисъл 4е тогава малката си ака6е където трябва . може би трябва да опита6 някои друг да я принуждава .
 ако не накарам ГЕри да ака тя също може да задържи 3-4 дни .аз оба4е и казвам 4е трябва да го направи . и тук по4ва рева 4е иска в памперса не в гърнето . ако не е в памперса - просто не ака . все пак за сега съм доволна и на това - 4е ака .... ако иска6 опитаи така ..да го "помолва"  детето някои друг

# 10
  • София
  • Мнения: 1 326
И ние сме на такова дередже в момента...........много му говориме-какво ли не, но не става номера-на два пъти му давах Дуфалак, за да не се мъчии, подейства безотказно и моментално. Със сигурност при нас проблемът е психически, много му се ходи, но стиска.....какво ли не му говориме-последното, което измислих е , че акото плаче в корема му, че му е много тъмно и той да го пусне да излезе на светло.....залуша се за малко в началото, но като доде момента казва-не! и почва да обикаля в бърз ход саите или да се върти в кръг.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурна бях, че ще намеря подобна тема, че да не пускам нова.
За мой ужас сме със същия проблем - дъщеря ми е на 2г2 м, преди около седмица абсолютно сама и по нейна собствена инициатива (не съм я учила, не съм я слагала на гърне - само сме говорили и колкото е закачила слагане на гърне за няма и месец в яслите на половин ден, като тя боледува доста и почти не ходи) си махна памперса и започна да пишка на гърнето. Пропуски почти не е имала, даже нощния памперс е винаги сух. Ноооо... категорично отказва да ака. Нито на гърне, нито в памперс, нита на детската седалка в тоалетната. Мъчи се, плаче, боли я коремчето - и се стиска. Никога досега не е имала какъвто и да е проблем с акането и според мен проблемът е чисто психологически - тя просто твърдо заявява, че няма да пусне акото и дотам. За този период е акала само веднъж, след 2-дневни циркове, накрая явно не издържа и свърши работата в гащичките, от което беше много потресена. И сега сме наново в същото положение...
Дадох й овесени трици в супичката, пие достатъчно течности... сигурно и до дуфалак ще прибегна, ако няма резултат и днес (стават вече 4 дена, което не е нормално за нея и тя определено се мъчи). Но не съм сигурна доколко такава изкуствена стимулация ще е полезна.
Виждам 2 причини за проблема - едната е, че не й е удобно да ака седнала (досега винаги го е правила изправена в памперса) и втората е въпрос на контрол - и с пишкането имаше за момент същия проблем, в началото единствената им форма на контрол е да го спрат и им трябва време да свикнат да го пускат. Но понеже се пишка по много пъти на ден, това мина почти незабелязано...

# 12
  • Мнения: 1 866
Сигурна бях, че ще намеря подобна тема, че да не пускам нова.
За мой ужас сме със същия проблем - дъщеря ми е на 2г2 м, преди около седмица абсолютно сама и по нейна собствена инициатива (не съм я учила, не съм я слагала на гърне - само сме говорили и колкото е закачила слагане на гърне за няма и месец в яслите на половин ден, като тя боледува доста и почти не ходи) си махна памперса и започна да пишка на гърнето. Пропуски почти не е имала, даже нощния памперс е винаги сух. Ноооо... категорично отказва да ака. Нито на гърне, нито в памперс, нита на детската седалка в тоалетната. Мъчи се, плаче, боли я коремчето - и се стиска. Никога досега не е имала какъвто и да е проблем с акането и според мен проблемът е чисто психологически - тя просто твърдо заявява, че няма да пусне акото и дотам. За този период е акала само веднъж, след 2-дневни циркове, накрая явно не издържа и свърши работата в гащичките, от което беше много потресена. И сега сме наново в същото положение...
Дадох й овесени трици в супичката, пие достатъчно течности... сигурно и до дуфалак ще прибегна, ако няма резултат и днес (стават вече 4 дена, което не е нормално за нея и тя определено се мъчи). Но не съм сигурна доколко такава изкуствена стимулация ще е полезна.
Виждам 2 причини за проблема - едната е, че не й е удобно да ака седнала (досега винаги го е правила изправена в памперса) и втората е въпрос на контрол - и с пишкането имаше за момент същия проблем, в началото единствената им форма на контрол е да го спрат и им трябва време да свикнат да го пускат. Но понеже се пишка по много пъти на ден, това мина почти незабелязано...

Това все едно аз съм го писала. Само дето дъщеря ми е на 2г и 7 мес и чак преди 2 седмици реши съвсем сама да се откаже от памперса. За 1 седмица се научи да пишка в тоалетната, от 10 дни няма нито едно изпускане, при това не чака да я подканям, сама си казва. Обаче не ака. А преди беше много редовна, поне 1 път на ден. И аз съм притеснена, ок ще й дам разхлабващи храни, но според мен проблемът е психологически. А той със сини сливи не се разрешава...Изчаквам още малко, може би ще мине...

# 13
  • Мнения: 920
За щастие не съм имала такъв проблем, но съм чела- приемат акото за част от себе си и не искат да го пуснат - да го загубят един вид. .

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097
Знаете ли какви са вредите за организма от това стискане?
Ето, че и Калина от 4 дни не е акала, даже в момента едвам издържа да стиска и е гушната в мен... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт