Кога проговориха вашите деца

  • 2 161
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Притеснявам се малката е на 1г и 1м а освен мам друго неможе да каже

# 1
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Според мен,при всяко дете е различно.
Има деца,които проговарят много рано и такива,които проговарят по-късно.
При нас синът ми проговори след годинката,като казваше само няколко думички.
Някъде след като навърши 2 год.започна да свързва думички в кратко изречение.
Сега е на 4 год. и не можеш да го надприказваш,не млъква за секунда.
Дъщеря ми за момента казва,около 10 думички и толкова.
Има време,малко по-малко ще започне да казва и повече.
Така,че не се притеснявай,при всяко дете е различно.

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
http://consult.speednetbg.net/index.php?page=main&op=govor&sessid=

НО!
Каквото и да пише, не бързай да се притесняваш преди консултация с логопед (ако сметнеш за нужно да правиш такава).
Има деца, които просто проговарят по-късно, но с по-богат речник.

# 3
  • Мнения: 11 607
Рано е да се притесняваш според мен... А и си помисли ти и татито кога сте проговорили и дали въобще в рода няма подобни случаи! Вили поговори късно - след 3г., ходихме дори с него 2 години на логопед, а и с Рая имахме известни проблеми.... Просто аз съм имала подобни проблеми и сега децата са наследили донякъде моя тип нервна система! Сега с тях няма никакъв проблем относно говоренето и т.н.

Смятам,че няма от какво да се притесняваш! Лично аз дори и не съм говорила,а съм издавала само звуци и съм показвала с ръце - на майка ми се е късало сърцето като ме гледа! Но после като съм се отприщила....... вече не могат да ми затворят устата!

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
silvia.korneva, ама чакай сега малко де... Ти на тази възраст очакваш да ти резитира стихотворение от 10 куплета ли поне...
Ми разбира се, че 1-во му е още рано на детето и 2-ро всяко дете е със своята индивидуалност, нрав и темперамент.
Ето аз имам 2 деца. Едното проговори на 1г.1м. с изречение, а другото още се мъчи... На 3г.5м. е.

# 5
  • Мнения: 1 446
Аз на 1г. съм проговорила с изречения. Сестра ми на 3г. пак изречения и много притеснения от страна на родителите ми. Моето дете от 1г. няколко думи от 1г.6м. много думи прости изречения. Сега на 2г.1м. прави сложни изречения. Племенника ми е на 1г.5м. и никакви зачатъци на говорене(говори си неговата).
Надявам се да съм те успокоила , поне малко.

# 6
  • Мнения: 537
Моето е на година и половина и още не говори. Говори си на неин език, но освен мама нищо друго не се разбира. За сега не мисля че е проблем. Всяко дете си е индивидуално.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 926
Наталия още нищо не казва, даже и мама. Засега аз не се притеснявам Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 042
Дъщеря ми проговори късно, на 3г само ние и разбирахме какво говори. Чак към 3г 8-9м , когато тръгна на градина започна да говори разбираемо.

Синът ми е на 2г4м, но още не казва изречения. На 2г изговаряше много малко думи. С течение на времето речникът му се обогатява, но още не казва изречения. На този етап изобщо не се притеснявам. Щом вече казва думи ще успее и изречение да каже когато му дойде времето. Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 819
Боже, блазе ти! Стела на 1,3 г. си говореше почти изцяло разбираемо (без "Р"), като тръгна на ясла на 1,5 г. вече беше като латерна - не се затваря пуста уста неуморна, за сега не питай! Всяко дете е различно, както вече са споменали мамите, не се притеснявай. Лелята на Стела (сестрата на мъжа ми) до към 3 години е била основно на  мама, тате и баба, нищо друго, а след това както една майка каза, като се е отприщила та и досега не спира да говори. Успех на всички, говорещи и по-мълчаливи  bouquet

# 10
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
silvia.korneva, моят син е на 1г. 2м. за сега му се разбира само "тате", "ам-ам", "айде". Даже "мама" не казва. Говори много на негов си език, използва интонация и е много смешен. Мисля, че е твърде рано за притеснения. Както във всяко друго отношение, и в говора, децата са различни. Ще мине време, ще порастне, ще се научи да говори добре, а ти вече с усмивка ще си припомняш за притесненията си.

# 11
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
според мен на тази възраст която сте в момента е още рано за притеснения относно проговарянето ... ние сме на 1.3 м. и също казваме отделни думички като мам,тата,ам ам и подобни...наистина е от значение че децата са с различен темперамент и всяко в някоя област се развива по-бързо от другите ... възраста след която се смята,че евентуално би имало някакъв проблем  е 2-та година и то не може да се твърди 100% със сигурност... например брата на мъжа ми е проговорил след 2-та година - в момента в който майка им е почнала много да се притеснява защото до този момент е казвал три думи на кръст - той е удивил всички като е проговорил изведнъж със смислови изречения ... а аз дълго време не съм могла да произнасям Щ и Р - с доста повтаряне на звуците по правилния начин в момента по нищо не може да се разбере че не съм могла да ги произнасям  Grinning

# 12
  • Мнения: 2 784
Калина е на 2 години и 1 месец, а още не говори. Речниковия и запас е от 10-15 думи, повечето от които само аз разбирам, не прави прости изречения. Постоянно и говоря, карам я да повтаря след мен, но тя не желае да повтаря. Иначе разбира всичко, но просто не желае да говори. Майка ми е логопед и се притеснява, че детето може би има проблем. Аз също взех да се притеснявам вече. Само свеки ме успокоява, че мъжо и брат му не са говорили до 3 години, а сега не може да им затвори устите. Confused

# 13
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
На 2г.2м е сина ми и все още не прави изречения  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 8 505
На година и 9-10м се отпусна да говори.Преди това рядко навързваше две последователни думи.

Общи условия

Активация на акаунт