до кога е срока за...

  • 1 993
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
знае ли някой , докога е срока за подаване на дан. декларация и на декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца?Съседката , която ми донесе бланките от съвета, каза , че служителката й казала , че срока е до 15.02, а от работата ми казаха , че е до 15.04. Кое е вярното?

дано съседката не е разбрала, щото докато ми издадат бележката за дохода от предишната работа, ще мине месец-два... #Cussing out

# 1
  • Варна
  • Мнения: 340
Спокойно, срока е до 15.04. Аз днес си изтеглих декларацията от интернет и утре ще я подам, че все още няма големи опашки. В края на срока е ужас   Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 2 631
По принцип декларации се подават до 31 - ви март, но последния срок наистина е 15-ти април...  Peace

# 3
  • Мнения: 663
От къде може да се изтегли декларацията?

# 4
# 5
Простете за невежеството,но какви са тези дан. декларации за облекчение на данъците за деца  Embarassed

# 6
  • Мнения: 2 577
Семейно подоходно облагане
прочети подробности от тук:
http://www.nap.bg/useful/docs_new/646-family_taxation.pdf

# 7
  • Мнения: 6 417
А вярно ли е, че за свободните професии  признават 70% от доходите за разход, а не както до сега 30? newsm78

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Миналата година ноември месец ми се наложи ходене до данъчното по друг повод и жената от гишето ме попита подала ли съм такава декларация, казах и не, след което тя ме нахока, изкара една декларация, почти ми я попълни с молив и ми каза да взема бележки за доходите и да ходя да я подавам, защото по това време на годината и без това нямат много работа.
Аз я попитах как така и нали декларациите се подават най-късно до април и тогава ми бе казано, че декларации се приемат до края на годината, съмнявам се да ме е подвела, също се съмнявам да приеме единствено моята декларация в края на годината, защото нито я знам, нито я познавам тази жена, а и през цялото време на скандал го удряше  ooooh!

# 9
  • Мнения: 2 631
А вярно ли е, че за свободните професии  признават 70% от доходите за разход, а не както до сега 30? newsm78

60 на 40  е моята информация.  Peace

# 10
  • Мнения: 6 417
Признават 60 % ли? newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 3 328
Тъй като подаването на декларацията по чл. 29а от Закона за облагане доходите на физическите лица - за ползване на данъчно облегчение за деца, се прави, съгласно ал. 7, заедно с декларацията по чл. 41, ал. 1 от същия закон, за подаването на която срокът е до 15 април, за първата декларация се отнася същият срок, още повече, че навсякъде в текста на чл. 29а се говори за данъчна година, както и за определени обстоятелства, които трябва да са налице или да липсват към 31 декември на данъчната година.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 113
Семейно подоходно облагане
прочети подробности от тук:
http://www.nap.bg/useful/docs_new/646-family_taxation.pdf

Това важи за 2005 година.За 2006 същото ли е?

# 13
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
още един тъп въпрос, но не си спомням миналата година дали искаха дохода и на двамата родители, или само на този на който ще приспадат данък? newsm78

# 14
  • Мнения: 6 417
Само единият родител ползва данъчното облегчение и дава бележка от другия, че той не го ползва. Когато са разведени, този на който са присъдени родителските права го ползва като прилага копие от съдебното решение за развод.

# 15
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
имах впредвид дали искат доходите и на двамата newsm78

# 16
  • Мнения: 2 577
имах впредвид дали искат доходите и на двамата newsm78
Не, дохода на двамата го искат социалните за детските надбавки.
Този родител, който ще ползва облекчението, той описва дохода и преизчислява данъка си

# 17
  • Мнения: 2 577
Семейно подоходно облагане
прочети подробности от тук:
http://www.nap.bg/useful/docs_new/646-family_taxation.pdf

Това важи за 2005 година.За 2006 същото ли е?

Да, промяна има само в размера фиксираната сума, с която се намалява данъчната основа


ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
В сила от 01.01.2007 г.
 Обн. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г.
..........
Данъчно облекчение за деца
Чл. 21. (1) Местните физически лица, включително извършващите дейност като едноличен търговец, могат да ползват данъчно облекчение за деца, като приспадат от сумата от годишните си данъчни основи:
1. при едно ненавършило пълнолетие дете - 420 лв.;
2. при две ненавършили пълнолетие деца - 840 лв.;
3. при три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1260 лв.
(2) Данъчното облекчение се ползва, когато едновременно са налице следните условия:
1. към 31 декември на данъчната година детето е местно физическо лице и е български гражданин или чужденец, на когото е предоставено убежище или статут на бежанец по реда на Закона за убежището и бежанците;
2. детето не е навършило пълнолетие;
3. към 31 декември на данъчната година детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца.
(3) Данъчното облекчение се ползва от лице по ал. 1, което към 31 декември на данъчната година е:
1. родител, който не е лишен от родителски права, и при условие че:
а) детето не е настанено извън семейството, и
б) не е учредено попечителство или настойничество, или
2. настойник или попечител - в случаите на настойничество или попечителство, или
3. член на семействата на роднини или близки - в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, или
4. приемен родител - в случаите на дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.
(4) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи и при условие че лицето по ал. 3 представи писмена декларация от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, че няма да ползва намалението за съответната данъчна година.
(5) Декларация по ал. 4 не се представя, когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина:
1. не е местно лице за годината, за която се ползва облекчението;
2. е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не му е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.
(6) Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице условията по ал. 1 - 3 и когато представи писмена декларация по ал. 4 от другия родител.
(7) Данъчното облекчение се ползва включително за годините, в които детето е родено и е навършило пълнолетие.
(Sunglasses Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 7 се декларират с декларация по образец.
..........

# 18
  • София
  • Мнения: 2 884
Някой ще обяснили на по достъпен език, за изкуфялите като мен Mr. Green кой  и как има право на това облекчение-МОЛЯ Praynig

# 19
  • София
  • Мнения: 3 328
Всеки, който има дете, доход за миналата година и отговаря на останалите условия, посочени в закона. Законите трябва да се четат, не са толкова сложно написани. А и незнанието им не извинява.
Как - като подаде комплект от декларации - за ползване на данъчното облегчение за дете, за доходи от предишната данъчна година, и за това, че другият родител няма да ползва същото облегчение /ако са разведени, вместо тази декларация, както беше посочено по-горе - копие от съдебното решение за развода/. Срок -15 април. Съвет - ако искате да получите смешните 80 лв. за едно дете /които в случай на остра финансова нужда хич не са смешни/, подайте декларациите сега. Иначе парите ги връщат някъде към август-септември.

# 20
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
а ако сега ги подам , кога да чакам да ми ги върнат Party/защото за мен 160 лв.- за двете деца, са си пари/?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 340
На мен ми казаха, че ако при проверка от тяхна страна се окаже че нямам задължения, до 10-15 дни ще ми ги върнат. Все още няма голям наплив от хора, поне във Варна и става бързо. Миналата година чаках повече от месец докато ми върнат сумата.

# 22
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Официалният срок е до 30 дни.
Ако няма натрупани много декларации - може и да се вместят в него newsm78
Онзи ден ми се обадиха, за да ми върнат 7 лв и нещо от данъците за 2005. Подадох декларацията си миналата година, в началото на април.

# 23
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Официалният срок е до 30 дни.
Ако няма натрупани много декларации - може и да се вместят в него newsm78
Онзи ден ми се обадиха, за да ми върнат 7 лв и нещо от данъците за 2005. Подадох декларацията си миналата година, в началото на април.
само това ли са ти върнали, или и преди това са ти изплатили някаква сума?!

# 24
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Толкова имах надвзети данъци - това не е за семейното подоходно облагане, но пак е с Декларацията по чл.41 Sunglasses
Явно моите "стотинки" са били последното нещо, с което им се е занимавало ooooh!

Надвзетия данък се превежда накуп по банков път Peace

# 25
  • Мнения: 282
А има ли смисъл да се подава декларация, ако са ме осигурявали на минимална заплата?

# 26
  • Мнения: 498
А има ли смисъл да се подава декларация, ако са ме осигурявали на минимална заплата?

Няма смисъл, няма данък в този случай.....

# 27
  • Мнения: 1 616
А как стоят нещата с хора, които не са си платили дължимите данъци от минали години? Те имат ли право на тези данъчни облекчения? Дължимата сума приспада ли се?

# 28
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Имат право. Приспадат се дължимите суми.

# 29
  • Мнения: 1 616
Имат право. Приспадат се дължимите суми.

Благодаря за инфото!  bouquet

# 30
  • варна
  • Мнения: 229
аз ги получих вече  -тази година са по организирани .подадох на 23.01. и на 16.02 ми ги преведоха

# 31
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
може ли едновременно да ползвам дан.облекчение за даца и за дарение на инвалид? newsm78

# 32
  • Мнения: 1 930
Тъй като миналата седмица се светнах, че не сме подавали декларации и изобщо не съм се възползвала от тази възможност, бихте ли ми казали сега като подам за данъчно облекчение за 2006г.  има ли възможност да се подаде и за 2005г.?

Общи условия

Активация на акаунт