Едно секцио, едно вагинално раждане и... още нещо

  • 18 746
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 161
...пристига досторката и ми казва: Ти знаеш ли, че ни изправи косите - имаше пълна маточна руптура, отворихме те ивидяхме главичката на бебето в коремата да плува в околоплодния мехур..

Това е стандартно изказване - за да не съжаляваш и за миг, че си се навила на секцио, ако си искала нормално. Също и - ако си била платено - а и да не си - да имаш мотив да си благодарна и да оставиш повече, защото са ти спасили живота. Не съм специалист, нека нани да каже, но при пълна руптура не трябва ли да има обилно кървене и други ясни признаци? Невероятно ми се струва това, което е казала - и единствено с комерсиална цел и за да те уплаши. Иначе преглед с ехограф е хубаво да има; на мен никой не ми гледа шева обаче, макар че не малко ехографи преживях и знаеха, че съм за естествено след секцио.

# 106
  • Мнения: 549
Само да вметна, че руптура на матката като твоята се нарича "тиха" и се вижда на ултразвук. Вижда се и изтънения участък на мястото на предишния разрез.. Когато раждането е предшествано от секцио би трябвало щателно да се следи това, тази руптура не става за час или за ден - два.

Кога е най-добре да се види на УЗ?

# 107
  • Мнения: 2 567
на мен никой не ми гледа шева обаче, макар че не малко ехографи преживях и знаеха, че съм за естествено след секцио.
Да, това пропуснах да напиша, при мен също никой никога не ми е гледал шева, а накрая заради прееклампсията минах през много лекари и много прегледи.  Peace Единственото, до което се допитаха до болницата, където ми беше направено секциото беше, дали разрезът на матката е бил напречен или надлъжен.

# 108
  • Мнения: 5 713
...пристига досторката и ми казва: Ти знаеш ли, че ни изправи косите - имаше пълна маточна руптура, отворихме те ивидяхме главичката на бебето в коремата да плува в околоплодния мехур..

Това е стандартно изказване - за да не съжаляваш и за миг, че си се навила на секцио, ако си искала нормално. Също и - ако си била платено - а и да не си - да имаш мотив да си благодарна и да оставиш повече, защото са ти спасили живота.
Aха, и аз съм склонна така да вярвам. Simple Smile И на мен ми казаха, че пъпната връв била оплетена около крачето й и затова не слизал плода. Аз като съм била под пълна упойка много знам дали верно така е било. Изобщо не им се връзвам на приказките. Достатъчно изчетох, за да смятам, че секциото ми беше абсолютно излишно.

# 109
  • Мнения: 639


Това е стандартно изказване - за да не съжаляваш и за миг, че си се навила на секцио, ако си искала нормално. Също и - ако си била платено - а и да не си - да имаш мотив да си благодарна и да оставиш повече, защото са ти спасили живота. Не съм специалист, нека нани да каже, но при пълна руптура не трябва ли да има обилно кървене и други ясни признаци?

Виждала съм не много случаи на тиха руптура- приблизително за осем години работа в зала около 12-15. Остра руптура, възникнала в хода на раждането ( т.е. по време на контракциите) нито веднъж. Нека не забравяме, че тук нормално раждане след секцио си е направо еретично. Предруптурни състояния последвани от секцио - колкото щеш и изобщо не е задължително да са свързани със секцио преди това! С характерния хипертонус, пръстен на Бандел, страдание на бебето и прочие.Не може да се сбърка.
Остро възникналата руптура винаги има характерна клиника, при разкъсване на голям съд ( напр. артерия утерина) кървенето е силно и настъпват много бързо признаци на остра кръвозагуба. Това пише по книжките, за осем години зала такава руптура не съм видяла.
Тихата руптура не боли, не кърви ( защото е по съединителната тъкан на белега), винаги е след предшестващо секцио, разбира се по време на операцията. Разкъсването е по хода на разреза от предишното секцио. Обикновенно стария белег започва да изтънява с напредването на бременността и понякога се прокъсва най-често в средата. Пълна руптура не ми е ясно какво имат в предвид - дали напълно разкъсване на белега в смисъл дупчица (защото и при дехисценцията - изтъняване-  се случва да прозира и да се вижда главата на бебето) или разкъсване на стария белег по цялата му дължина т.е. около 10 см. (честно казано ми звучи невероятно!).   И в двата случая опасността идва от риск от спукване на мехура и евентуално доразкъсване от движенията на бебето последвано от кръвозагуба.  Дебелината на цикатрикса (на долния маточен сегмент, областта около белега) трябва да се види в края на бременността, при последния ултразвуков преглед към 36 седмица. При наличието на сериозно съмнение за значително изтъняване е показано да се ходи в операционната.
Общо взето рисковете са в областта на "ако". Сега  ( стига този път да прескоча критичната точка) ще се пробвам нормално, без упойки и др. научни екстри. И след форцепс и секцио май изОбще не ме е страх ..


Думите на докторката не искам да коментирам. Много пъти съм водила напълно нормално, перфектно раждане, нарочно направена от доктор епизиотомия и невероятна тирада от типа на "ако не те бях срязал голяма беля щеше да стане!". Винаги ме е било срам от жената, защото тя пита после ...

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 19:46 от nani_

# 110
  • София
  • Мнения: 1 724
Браво на родилите нормално след секцио! Не винаги, обаче е възможно, понякога се натрупват други фактори, освен първото секцио, така че....въпрос на личен избор и на този на гинеколога.Понеже виждам, че повечето писахте и за кърменето до 2,3 и нагоре...Всяка грижа за детето е похвална, когато е в границите на личните възприятия за полезност. Моите определено не надвишават кърмене над 10 месеца и нормално раждане с риск за майката или детето...
Въпреки личното ми мнение- поздравления за успелите и кураж на онези, които ще ги последват в България / извън странат е лесно там всичко помага този избор/!

# 111
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Общо взето рисковете са в областта на "ако". Сега  ( стига този път да прескоча критичната точка) ще се пробвам нормално, без упойки и др. научни екстри. И след форцепс и секцио май изОбще не ме е страх ..
Долових ли хубава новина тук Hug Стискаме палци този път всичко да е наред Heart Eyes

# 112
  • Мнения: 549

Сега  ( стига този път да прескоча критичната точка) ще се пробвам нормално, без упойки и др. научни екстри. И след форцепс и секцио май изОбще не ме е страх ..


Стискам палци  Simple Smile

# 113
  • Мнения: 1 896
Щом nani, която е виждала какво ли не, е навита на VBAC, това ме изпълва с още по-голям оптимизъм! Желая й успех!
Момичета, кажете нещо за ревизията на цикатрикса след вагинално-след-секцио. Бях чела някъде, че не е добре да се прави мануално, а в разговор с моя лекар стана ясно, че точно такова е неговото намерение (стига да я добутаме дотам естествено).
Дори си спомням прочетени разкази на майки, че това е била най-неприятната част на раждането при тях, а и нещо за риск от инфекция имаше май. Някой може ли да ме насочи поне къде да прочета? А също и алтернативни варианти да се провери дали всичко е наред с белега има ли някакви? Не мога да намеря къде беше това дето съм чела.

# 114
  • Мнения: 485
на мен никой не ми гледа шева обаче, макар че не малко ехографи преживях и знаеха, че съм за естествено след секцио.
.
Да, това пропуснах да напиша, при мен също никой никога не ми е гледал шева, а накрая заради прееклампсията минах през много лекари и много прегледи.  Peace Единственото, до което се допитаха до болницата, където ми беше направено секциото беше, дали разрезът на матката е бил напречен или надлъжен.

Учудва ме много, особено след като знам, че става въпрос за Германия. По принцип би трябвало много по сериозно да се гледа на тези неща.

След цезарово сечение е особено важно следващата бременност да бъде планирана и да протича правилно. Още преди настъпването й жената трябва да се обърне към специалист, за да се даде обективна оценка на състоянието на белега на матката. От съществуващите методи практическо значение имат хистерография и хистероскопия.

Хистерография – са рентгенови снимки в пряка и странична проекция, получени след въвеждането в матката на контрастно вещество. Прави се не по-рано от 6 месеца след операцията, понякога по-късно.

Хистероскопия – визуален оглед и изучаване на белега на матката. Провежда се с помощта на ендоскоп, въведен в полостта на матката след 8-12 месеца след операцията.

Най-благоприятната картина е когато белега на матката е почти незабележим. Това свидетелствува за максимално възстановяване на организма.

...По време на бременността изследванията на белега на матката се ограничават с УЗИ....
...След 35та седмица на бременността вече може да се говори за това има ли възможност за нормално раждане. Чрез УЗИ се оценяват размерите на плода, положението му, предлежанието, състоянието на шева и разположението на плацентата спрямо шева...



Цялата статия е тук: http://pregnancy.org.ua/birth/article61600.html

При такъв подход би трябвало риска от руптура да е сведен до минимум. Само че в България не се прави.

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 14:54 от Duol

# 115
  • Мнения: 639

След цезарово сечение е особено важно следващата бременност да бъде планирана и да протича правилно. Още преди настъпването й жената трябва да се обърне към специалист, за да се даде обективна оценка на състоянието на белега на матката. От съществуващите методи практическо значение имат хистерография и хистероскопия.

Хистерография – са рентгенови снимки в пряка и странична проекция, получени след въвеждането в матката на контрастно вещество. Прави се не по-рано от 6 месеца след операцията, понякога по-късно.

Хистероскопия – визуален оглед и изучаване на белега на матката. Провежда се с помощта на ендоскоп, въведен в полостта на матката след 8-12 месеца след операцията.

Най-благоприятната картина е когато белега на матката е почти незабележим. Това свидетелствува за максимално възстановяване на организма.



Цялата статия е тук: http://pregnancy.org.ua/birth/article61600.html

При такъв подход би трябвало риска от руптура да е сведен до минимум. Само че в България не се прави.

При хистерография се вижда формата на маточната кухина в небременно състояние, а не дебелината на  стената при разреза. Странична проекция никога не съм виждала да се прави. В небременно състояние дебелината на маточната стена в областта на цикатрикса няма абсолютно никакво значение за начина на раждане при евентуална бременност поради факта, че стената изтънява с напредването на бременността.
За хистероскопията  - дава директен поглед върху вътрешната повърхност на кухината на матката. Как изглежда отвътре цикатрикса не дава информация за дебелината му и дали би издържал след бременност нормална родилна дейност.
И двете изследвания се правят в България, инвазивни са и нямат пряка диагностична стойност за определяне на начина на родоразрешение.
Преди раждане се проследява с ултразвук цикатрикса, а непосредствено след раждане се прави дигитална ревизия на цикатрикса. Със стерилни ръкавици лекарят въвежда два пръста в дилатираната шийка и опипва от край до край белега. Обикновенно той е на около два напречни пръста ( 3-4 см) нагоре от вътрешния отвор на шийката. Не е страшно.  Правили са ми мануална екстракция на плацента с последваща ревизия БЕЗ упойка ( по правило се прави с краткотрайна венозна анестезия) и мога да кажа, че е гадно, но не боли драматично. Ако успея да родя по нормален път също ще ми направят дигитална ревизия на белега.

# 116
  • Мнения: 485
Здравейте на всички!
Искам да ви поканя да се включите в конкурса Моето естествено раждане след секцио

# 117
  • Мнения: 4 392

Моля всички, които са се открили в тези списъци да потвърдят или коригират присъствието си там. Също така ако има някои, които не са вписани да си кажат  Praynig! Реда на записване е по реда, в които съм срещала мамите.
Момичета, пишете по едно ЛС другия път. Laughing Съвсем случайно, ровейки за едно момиче материали за естественото раждане, попаднах на тази тема (въпреки, че не ме касае пряко) и си видях ника.
Да, потвърждавам. Жената на първи братовчед на мъж ами роди естествено след секцио и ме уверяваше, че се е възстановила много по- бързо. Държа да кажа, че секциото и преди това е било лепено и е направено от много добър специалист тук, завеждащ отделение, вече покойник. (Лека му пръст!) И въпреки всичко, за второто си раждане си спомня с по- приятно чувство.  Peace

# 118
  • Мнения: 485
Момичета, искам да ви поканя да се включите в гласуването за най-добър разказ за VBAC.

Гласувайте за "Моето вагинално раждане след секцио"

Общи условия

Активация на акаунт