Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Осиновители и осиновени
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте милички!Пак съм аз,но знам че и този път ще ми помогнете!Моята приятелка,както вече съм ви писала е в процес на осиновяване на едно прекрасно детенце!Тя е на 6 месеца,а питането ни е какви документи да подготви и какво да прави за да получи майчинство!Мисля че има право както на тези 200 лв.помощ за раждане така и на майчинството?Работи във фирма от 8 месеца и са я осигурявали!На 14.02 ще е делото,ако има значение!Помагайте!!! newsm78
Цитирай

plovdiv

Мнения: 9
Здравей,
аз рядко пиша но мога да ти отговоря.
1.200лв помощи се дават за живородено дете но не и осиновено за съжаление Sad
2. За майчинсвото трябва само копие от акта за раждане на детето(новия) да се представи на работодателя и  се попълват деклараций.
Поне така беше лятото но сега има нови неща, мисля че може да взима 90% от заплатата до 9-тия месец след това 180лв.

Желая цялото щастие на света да се изсипе  в дома на твоята приятелка, а то неизбежно ще се случи когато си вземат детенцето !!!  bouquet


Цитирай
При раждане на дете майката, работеща по трудово правоотношение, има право на отпуск по чл. 163, ал. 1 КТ поради бременност и раждане в размер на 315 дни, от които 45 дни се ползват задължително преди раждането.
При осиновяване(чл.163, ал.6 от КТ) хипотезата е по-специфична и отпускът е в размер на разликата от възрастта на детето в деня на предаването му за осиновяване до изтичане срока на полагащия се отпуск за раждане. Отпускът се ползва с молба до работодателя, а по силата на § 22б от Преходни и заключителни разпоредби на Кодекса за социално осигуряване ( ДВ бр. 105/2006 г.), паричните обезщетения за лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., за които е започнало плащане на обезщетение, както и неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, се изплащат по досегашния ред, т.е. от работодателя. Ако ползването на отпуска започва след 01.01.2007 г може да се обърнете за съдействие към Териториалното поделение на НОИ - изплащането на обезщетението става по банков път при условията на Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване
(обн., ДВ, бр. 1 от 05.01.2007 г.).
След използването на този отпуск имате право и на отпуск по чл. 164 от КТ за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, редът на ползване е както посочения по-горе.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.