Дайте съвет-проблем в работата...

  • 2 016
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 178
Днес разбрах, че колежката ми, с която работим заедно и е едва от година и половина във фирмата, взема с 300 #Crazy лева повече от мен! Не мога да си го обясня, стана ми много криво и не знам как да постъпя. Мисля си да напусна, но не е сега момента...
Тя си е от Варна, нямаше никакъв стаж преди да дойде, няма и магистърска степен /ако се гледа това/, от много заможно семейство е и винаги е разполагала с много средства. Аз съм под наем и едва изкарвам месеца и не мога да си обясня защо и дават повече. Вярно, че съм "устата" и си патя заради това, ама егати!
Ще ми кажете да не гледам в чуждата паница, но е нормално да ми е кофти.
Какво бихте предприели?
П.С. За капак докато пиша хазайката се обади,че идва за наема  Close

# 1
  • Мнения: 6 155
На една и съща длъжност ли сте назначени?

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Единствения съвет, който мога да ти дам е да се поинтересуваш какво прави повече от теб твоята колежка и дали има някакъв начин да увеличат и твоята заплата. Не виждам какво би постигнала, ако напуснеш.
Какво разбираш под : "Вярно, че съм "устата"?

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
 Разбирам, че си подразнена, но от това, което казваш излиза, че не трябва да получава повече, защото е от заможно семейство, а ти си на квартира и разходите ти са по-големи. Това е абсурден аргумент. Ако считаш, че заслужаваш повече - говори с началниците си, нищо няма да изгубиш, щом и без друго мислиш за напускане. Причините могат да се окажат изненадващи, пожелавам ти нещата да се развият в благоприятна за теб посока.

# 4
  • Мнения: 3 423
Има го това по фирмите.
Явно по-добре се е пазарила.
Ако ти е малко, напиши си няколко
пункта, защо искаш да ти бъде
повишена заплатата, поискай
разговор с шефа, изложи си становището,
поискай си повече пари и дано стане.
Но знай, че това, че колежката ти
взема повече, не е аргумент. Успех!

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това, че е от скоро във фирмата означава ли и че е с по-малко стаж от твоя - май не.
Съветът ми е, както и аз бих постъпила - да не се интересуваш от заплатите на другите.
Ако смяташ, че си недооценена, тогава можеш да се ядосваш, но не се сравнявай с другите. Щом са решили нейната заплата де е по-голяма, значи има защо.

# 6
  • Мнения: 2 178
На една и съща длъжност ли сте назначени?
Да
Разбирам, че си подразнена, но от това, което казваш излиза, че не трябва да получава повече, защото е от заможно семейство, а ти си на квартира и разходите ти са по-големи. Това е абсурден аргумент.
Съгласна съм с теб. Работодателите би трябвало да плащат за свършена работа, за доказване на работното място, а аз никога, ама никога не бих се молила за увеличение поради това,че съм на квартира. Може би проблема е в това,че не намирам за нормално да се "пазаря",а все се надявам сами да забележат и да ме стимулират.
Колежката е работливо момиче, нищо лошо не мога да кажа за нея, но стажа и едва сега започна, преди това никога не е работила като счетоводител, а аз имам стаж вече 4 години, като последните 3 са в настоящата фирма. Доказала съм се и смятах, че ме ценят. Спестила съм им страшно много и съм коригирала грешки за хиляди левове...
Може и да се е договорила така, а и може да си го позволи след като има подкрепата на семейството си и не е на улицата. Аз не смея да си поискам увеличение не защото съм неуверена,а защото шефовете са непредсказуеми и при отказ ще трябва да напусна, да остана без доходи докато търся друга работа, а в момента не мога да си позволя да стоя и седмица без работа, защото наема ми е убийствен.

# 7
  • Мнения: 2 401
Това, че е от скоро във фирмата означава ли и че е с по-малко стаж от твоя - май не.
Съветът ми е, както и аз бих постъпила - да не се интересуваш от заплатите на другите.
Ако смяташ, че си недооценена, тогава можеш да се ядосваш, но не се сравнявай с другите. Щом са решили нейната заплата де е по-голяма, значи има защо.

Няма такова нещо! Всичко е въпрос на спазаряване, както някой беше написал по-горе.
А към питащата: Напиши си на едно листче всички твои качества, постижения и бъдещи намерения във фирмата и право при шефчето да му ги издекламираш с искане за увеличение на заплатата.  В никакъв случай не споменавай колежки, кой колко работи и т.н., нито пък доводи за това, че имаш нужда от тези пари.  

# 8
  • София
  • Мнения: 903
Какво означава че си "устата"?

по принцип  няма нищо лошо да казваш какво мислиш, но не трябва да прекаляваш. Защото все пак "Шефът винаги има право" ( ако си чела кодекса на шефа).  
Това, че тя е отскоро на работа и получава по-голяма заплата може и да няма връзка с това, че е от заможно семейство ( естествено - може и да е обратното - това ние не го знаем). Так, че недей да се ядосваш и да завиждаш на колежката ти, а по-добре разгледай своето поведение, своите постижения в работата, виж къде грешиш и ако смяташ, че имаш право - изложи всички тези аргументи пред шефа си и искаш повишение на заплатата.

И ако приемеш един съвет от мен - не използвай това, че колежката ти взема повече пари от теб като аргумент при разговора със шефа ти - надали на него ще му стане приятно, че поставяш под съмнение неговата способност да определи най-добре кой каква заплата да получава.

Първо се успокой, обмисли безпристрастно нещата и действай! Стискам ти палци да успееш!  Hug

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
съжалявам. Съвсем скоро ще повишат заплатата на заместничката ми  Twisted Evil Twisted Evil Аз не бих я наела и трева да коси, но не взимам аз решенията. И едва се удържам да не отида и да проверя с колко лева повече ще взема, защото ще ми се отрази на отношението към шефа и ще ми падне ентусиазма за работа. А и като нищо ще сглупя и ще си подам заявлението за напускане.
Затова, опитай се да забравиш този факт, търси си друга работа, ако тази  не те устройва, но не поставяй на обсъждане пред ръководителя. Има всякакви фактори, които се вземат предвид при оформяне на заплатата и те невинаги са обективни и логични  Confused

# 10
  • USA
  • Мнения: 559
Джини, нормално е да се дразниш на това. Но за съжаление на повечето места е така - колежката се е пазарила по-добре или просто условията на пазара са били различни като са я взимали на работа.
Защо те е страх да си поискаш повишение? Според мен е абсолютно естествено - ако не си поискаш, няма да ти дадат. Въпросът е да не поставяш ултиматуми, а да събереш факти и базирано на тях да искаш увеличение. Това, че колежката взима повече не е достатъчно основание.

# 11
  • Мнения: 2 178
Истината е, че преди година имах възможност да започна като младши одитор за съвсем малко повече пари и го споделих. Накараха ме да обясня всичко в писмен вид- какви са ми намеренията, каква заплата искам и т.н. Щях да умра от нерви, но ме извикаха и ми предложиха увеличение до размера на заплатата, за която щях да започна на новото място, за да остана. Тогава ми обещаха и още нещо, което не си го изпълниха и това ме разочарова мнооооого. Но аз съм си виновна, както казвате, защото имам селски манталитет, и не смея да говоря за пари.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Аз бих говорила за увеличение на заплатата, ако наистина има причини за това, а не само защото на някой колега заплатата му е по-висока.

Не знам какво са ти обещали и не са го спазили, но това вече говори зле за тях.
































# 13
  • USA
  • Мнения: 559
Джини, никой не е казал, че имаш селски манталитет. И никога не е лесно да преговаряш за пари. Но трябва да избереш, дали да превъзмогнеш страха си от преговорите или да спреш да се ядосваш.
Винаги може да започнеш да си търсиш и друга работа и да видиш на колко те оценяват в другите фирми. Това ще ти даде и още един коз. Да знаеш, че често се среща някой да го приемат за даденост и да не го оценяват според заслугите.

# 14
  • Мнения: 1 418
Сигурно затова в повечето фирми заплатите са фирмена тайна-за да няма после сърдити.
По темата-и аз да съм и аз ще се дразня.Предполагам,че просто някой я е наместил там-я баща,я майка.Може родителите и да имат близки отношения с някой от шефовете и оттам да идва цялата работа.

Общи условия

Активация на акаунт