Каква изолация на пода?

  • 15 500
  • 16
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Здравейте момичета. Отскоро чета този подфорум и намирам страхони идеи!
Имам един въпрос. Напът сме да се сдобием с ново жилище. Апартамента е на 1-ви жилищен етаж /2-ри нормален/  и под част от апартамента е разположено нещо като тунел по който се минава за задния двор на кооперацията. Сградата си има външна изолация, включително и на въпросния тунел, но ние искаме да направим някаква вътрешна подова изолация. Моля посъветвайте ме, кой е най-добрия вариант.
Благодаря на всички предварително!  Hug

# 1
Има 2 варианта - труден и лесен. Трудният - на пода се залепва с теракол фибран - 2, 3 или 5 см. дебел, според необходимостта, върху него се прави циментова замазка 2 см и отгоре вече плочки, ламинат или паркет. Това е по-подходящо за къща, където и стените са по-високи, тъй като повдига повече.
Ние направихме лесния вариант - сложихме на пода талашит от Практикер (6-7 лв. на квадрат), дебел 3см,  и върху това сложихме подложката за ламината и самия ламинат. Талашита могат да ти нарежат в Практикер ако има дадеш нужните размери  Wink
Стана много добре - пода се изравни от "само себе си", т.е., талашита "обра" неравностите, така постигнахме шумо и топлоизолиращ ефект. И всичко приключи само за няколко часа, без никаква мръсотия Simple Smile 

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Страхотно си го обяснила, благодаря ти!  Hug

# 3
Моля, пак заповядай, аз съм по ремонтите, особено тези -  вечните Wink

# 4
  • Мнения: 6 039
тъй като конструкцията на пода е изпълнена с бетон, съответно изолацията трябва да е фибран, както по-нагоре ти е обяснила Ninicol

# 5
  • София
  • Мнения: 978
Здравей Linkata,
за да се прецени каква изолация трябва да се направи на пода трябва да знаеш каква е монтирана отвън /какъв материал/ и с каква дебелина е.
Дебелината на топлоизолацията е от основно занчение за ефективността й.
Тъй като е под граничещ с външния въздух  ще са ти необходими приблизително 3см /екструдиран пенополистирол - от сорта на Fibran/ при положение, че от вън имаш 2 см от същия материал като структура или 4 см експандиран пенополистирол / с други думи стиропор/ Пиша ти за най-масовите случай, при Вас може да е нещо друго.
Върху залепената изолация се поставя найлон и се изпълнява АРМИРАНА циментова замазка / както е писала вече Ninicol/ дебелината й зависи от квадратурата и геометрията на помещението , приблизително 2.5-3 см. Найлонът има защитна функция и предпазва топлоизолацията от нараняване.

# 6
Момичета, защо се захващате за трудния начин? При него освен това трябва да се изнесе всичко от стаята и по-трудното - да се намери къде да престои поне 4-5 дни без да го откраднат Sunglasses Толкова в най-добрия случай(!) е технологичното време за лепене, съхнене и слагане на горното подово покритие - плочки, паркет, ламинат и пр. Освен това, преди да се залепи фибрана, подът се изравнява с цимент, тъй като фибрана не е твърд материал и не може да "обере" неравностите. И се чака да изсъхне, после върху това се лепи фибрана. Бедна ви е фантазията колко прах, мръсотия и изобщо каква кочина става и се разнася из цялото жилище. Освен това, този начин се прави при основен ремонт (това е доста "мръсна" технология) защото всичко - стени, мазилки или тапети се цапа веднага, също прах се набива навсякъде. Ако в жилището в момента се и живее, става мазало, да му мисли този, който после ще го чисти Simple Smile Аз това лично го видях в една приятелка и затова избрах лесния начин. При него багажа беше в едната страна на стаята, като мъжът ми постави плоскостите - преместихме го просто от другата страна върху тях. Още 2 часа за ламината и готово. Всичко се прави веднага, не се чака нищо. Без прахоляци и без мръсотия, бързо и лесно. Изолацията е изключително добра и по нищо не отстъпва на фибрана, дори мисля че е по-добре. Изолацията на подовете ни в цялото жилище е с талашит. Стана по-топло и по-тихо. А след като изолирахме и стените, и таваните с фибран, температурата се качи със 7 градуса и сега може изобщо да не се включва отопление - температурите вътре не падат под 24-25 градуса. За мен е супер Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 978
Ninicol, от гледна точка на топлоизолация не може да се сравняват OSB плоскостите, които вероятно имаш предвид с изолационните материали на база пенополистироли.
Действително си права за мокрите процеси и мърлявщината, но в конкретният случай - под на проход ще има търсения ефект. Ако топлоизиолацията отвън е с достатъчна дебелина и самата топлоизолационна система е изпълнена както трябва тогава не бих възразила

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
А този Депрон (май така се казва) не е ли подходящ - и за шумо-, и за топлоизолация...  newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 978
tileva,
Категорично Депрона не е подходящ за топлоизолация нито за шумоизолация. Не си давайте парите на вятъра. Депронът е с дебелина милиметри, а топлоизолационните материали за да бъдат ефективни трябва да имат много по-голяма дебелина, която се изчислява по норматив

# 10
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
ТраЛаЛа, да, като се замисли човек, вярно, че депрона е много тънък.  Peace

# 11
Сега се сетих, че съм виждала и още един труден начин за топлоизолация, но затова пък много качествен. Върху изравнен под се залепват газобетонни блокчета с дебелина поне 5 см, може и повече, зависи от нуждите. И чак след това, върху тях се залепва фибран по гореописания начин или пък се прави замазка и се слагат талашитени плоскости. Обаче по този метод се отнема доста от височината на стаята. Топлоизолацията иначе е гарантирана, а също и повсеместната кочина до края на ремонта Mr. Green

# 12
  • София
  • Мнения: 978
Това със залепването на газобетон по пода си е доста рисково начинание. Той е предназначен за стени, а не за подове - няма досатъчната механична якост. А отгоре върху пенополистирола так или иначе се изпълнява отново циментова замазка, която да защити топлоизолацията. Може би единствения смисъл е в пестенето на някой и друг лев, въпреки, че простат сметка показва следното за 1м2 - газобетон 5 см - 1,60лв/бр 10бр/м2 = 16,00лв; Екструдиран пенополистирол например фибран 5 см =прибл.14лв. А като топлоизолационни качества са несравними в полза на пенополистирола, така че и дебелината ще му бъде по-малка например 3 или 4 см , респективно и цената. Това го пиша при положение, че има топлоизолация отвън въпроса е каква  и с каква дебелина?

# 13
Чуй чедо от дедо - живея над тунел. По-добро от корка няма, вярно скъпо, но детето спокойно си играе на пода(ако го оставя). Успех

# 14
Аз ти предлагам да използваш фибран но отдолу в тунела. Тогава ползата от изолацията е максимална. Малко ще е неудобно за работа но си струва.
 newsm08

Общи условия

Активация на акаунт