Диета без глутен и казеин - Трудния път към успеха

  • 47 921
  • 161
  •   1
Отговори
# 75
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Диети. Кратко описание на съществуващите схеми
 
На този етап съществуват няколко схеми на диета.За съжаление , голяма част от хората не вникват в подробностите и просто гадаят кое от всичко ще е най-доброто.. Например, много хора дълго не могат да решат дали да изберат GFCF или SCD диета. Аргументите при това примерно са такива: аз познавам детето, при него с SCD започна забележителен прогрес , а GFCF не му  помогна. От тук се прави извод, че тази диета е по-добра и трябва да въведат именно нея
Такъв повърхностен подход може да доведе до редица проблеми. Ако не разбирате какво правите и заще га правите, невъзможно е да въведете правилната диета, следователно резултат също няма да получите
Именно затова винаги съветвам в началото да се запознаете с теоретичната част на този въпрос, а след това да изберете диета за детето си.

GFCF (Gluten Free Casein Free)


Класическата базова диета за аутисти, в която са премахнати продуктите , съдържащи 2 от най-сложните да разграждане белтъци – на глутена и казеина.След въвеждането на тази диета недосмлените остатъци храна в стомаха веднага изведнъж намалят.
 Проблеми: при тази диета в менюто не достига калций, той обезателно трябва да бъде въведен във вид на добавки. GFCF диета -  това е необходимия, но недостатъчен минимум, затова практически никога не ни се отдава да се ограничим само с въвеждането на тази диета.

SCD (Specific Carbohydrate Diet)


SCD – това е диета, съдържаща определен вид въглехидрати. При нея се използват продукти, съдържащи определен вид въглехидрати, които изискват от организма минимални усилия за разграждане и усвояване Това се отразява по-добре на стомаха и намаля значително възможността за разрастване на патогенната микрофлора.
 Такава диета е полезна там , където въвеждането на БГБК диета се оказва недостатъчно. Но според моят опит, по-важни според мен е справянето с индивидуалните хранителни непоносимости, а не скачането от една на друга диета в търсене на най-подходящата.
 Проблеми: много е трудно да се придържате към тази диета. Освен това в нея се използват много ядки, което води до рязко увеличение на съдържанието на мазнини в менюто на детето. В нито една култура няма диета, която да използва ядките като базов продукт, което лично мен силно ме притеснява.Заради ограничения брой продукти в тази диета е невъзможно да се въведе ротацията.
 
Индивидуални непоносимости (Food Intolerance)

Като правило, след като диетата е изчистена от глутена и казеина, родителите забелязват, че детето започва да реагира на други продукти (поведенчески проблеми, проблеми с учението, обриви, лоши изпражнения). Първата мисъл, която им идва на ум е, че това е , защото са премахнали глутена и казеина. Това донякъде е така, но все пак не глутена и казеина са причина за новите проблеми, които по-рано са били маскирани като непоносимост към глутен и казеин.
Когато детето не показва добро ниво на прогресиране на  GFCF  диета , или ако отначало показва прогрес, а след това регресира, необходимо е да изведете и другите проблемни продукти от менюто. След това детето отново започва да прогресира.

Ротациона диета (Rotation Diet)


Тази диета не налага никакви други ограничения на списъка продукти, напротив, ротацията може да ви помогне да въведете отново в менюто на детето това, което по-рано детето не е могло да яде. Това са продукти, на които то е имало неголяма реакция. Тази диета налага ограничение на честотата на използване на продуктите. Храната преминава през нашия стомах за около 4 дни (при вегетарианците този цикъл е 2 дни), затова едно и също семейство продукти (напр. Бобовите култури) могат да се повтарят в течение на 1 ден колкото искате пъти, но в следващите 3 дни това семейство не бива да се използва
Общи принципи на здравословното хранене
Заради това, че съвременното хранене е много небалансирано и съдържа в състава си маса вредни вещества, то предизвиква много болести.Даже ако вашето дете е абсолютно здраво, вие сте длъжни от детството му да го приучите да следва принципите на здравословното хранене, иначе може бързо да загуби доброто си здраве. Ако детето ви е аутист, то следването на тези принципи е още по-важно.

Как да изберем правилната схема?

Диетите са достатъчно много, и да изберем между тях “правилната” никой няма да може да ви помогне. Максимума, на който може да разчитате е, доктора да ви направи тест за непоносимости, в конференциите ще ви научат да определяте наличието на скрит глутен или казеин в един или друг продукт, а в локалните групи за поддръжка ще ви помогнат да намерите магазините за БГБК продукти.Тоест, самия избор на схема и търсенето на пътя като цяло, принадлежи само на вас.Този подход, който използвам аз в избора на схема и който искам да предложа на вашето внимание е съвсем прост и ясен.
На първо място , диетата трябва обезателно да бъде БГБК, тук варианти няма и това е общо правило за всички, решили да въведат диетата. Следващия етап е метода на изключване, като според резултатите от теста извадите продуктите, към които детето има непоносимост, а останалите продукти да ротирате според 4 дневния ротационен план.И последното , което е крайно желателно да започнете – това е да следвате принципите на здравословното хранене.Ако и след това, което реализирате, резултатите не ви удовлетворяват, можете да пробвате да въведете SCD диета.
Но по-добре е да не бързате с това решение, отначало минете гореуказаните етапи. Заради много ограничения брой допустими продукти в SCD диетата, не можете да въведете ротация. Ротацията е крайно желателна, заради това, че може да върне в менюто част от изключените по-рано продукти и да се избегне появата на нови непоносимости.
При избора на продукти вие трябва да ги разглеждате в 3 аспекта. Ако разглеждате продукт, съставен от няколко съставки, важни са всичките му съставки. Винаги си задавайте следващите въпроси:
  • -   Отговаря ли на БГБК диета?
    -   Подхожда ли на вашето дете и има ли то непоносимост към него?
    -   Отговаря ли самия продукт и начина на приготвянето му на принципите на здравословно хранене.
Приложените тук принципи са достатъчно общи за всички, но вашата диета като резултат  няма да прилича на това, което правят другите. Това ще стане заради списъка на индивидуалните непоносимости към продуктите . Тези списъци са все пак уникални, независимо, че съществуват достатъчно общи продукти, които предизвикват по-често от другите непоносимост.
   
Технически проблеми при въвеждане на диетата
Искам веднага да отбележа, че когато разсъждаваме за избора на схема, никой не говори за това, че сте длъжни с утрешния ден да започнете да хранете детето съвършено без отклонения от нея.Това е невъзможно! Даже в случай с възрастен и разумен човек, на вас ще ви трябва да загубите не малко време за да се научите да приготвяте вкусни и полезни ястия от тези продукти. В случая с аутистите, вие не можете да очаквате съдействие. Аутиста е свикнал с продуктите, които не може нормално да преработва, те са като наркотик. Вие ще се сблъскате с истерии, отказ от храна и други прелести на преходния период, това е най-тежкото време, което ви чака занапред. Единственото, което може да ви вдъхне оптимизъм е, че тази реакция показва, че сте на правилния път. Ако не – значи правите нещо не както трябва.Освен това ви е нужно да търсите отходни маневри, за да изведете забранените продукти и да ги смените с други.
При някои това отнема две седмици, при някои отнема месеци. При мен прехода на БГБК диета, диета без продукти предизвикващи индивидуално непоносимост, принципите на здравословно хранене и ротационната диета, отне една година.
Според мен пряка завидсимост между нивото на чувствителност на детето и проблемите при въвеждане на диетата е , че колкото по-висока е чувствителността, толкова по-трудно ще ви е със замяната на продуктите. Но повярвайте на майка, за която въвеждането на диетата се е оказало по-трудно от много други, защото цялото денонощтно муню на дете до 3,5г се състоеше от мляко и бебешка каша.Всичко си струваше! Именно след въвеждане на чистата диета започнаха нашите големи успехи и именно тогава нашия лекар се съгласи да започне хелиране.
 Сега за това, какво ви чака, ако диетата не е въведена правилно? Ако тя е въведена само на 90%, вие може и да не видите резултати изобщо. Даже диета, въведена на 99% дава далеч по-скромни резултати от диета, въведена на 100%. Основната сложност се състои в това, че диетата трябва да бъде въведена абсолютно чисто – на молекулярно ниво. Аз прекрасно зная тази разлика, защото пробвах да въведа диетата 2 пъти: когато детето беше на година и когато навърши 3г. Първия път диетата не сработи именно затова защото аз я въведох неправилно, въпреки че тогава имахме шанс да се отървем само с диета и да забравим за аутизма след 2г. Втория път диетата коренно промени ситуацията, въпреки че детето само от нейното въвеждане не е оздравяло.
   

Обичайната схема на изключващата диета – реална ли е тя за аутиста?

Изключващата диета засега се определя като най-надеждния път за определяне на хранителните непоносимости.Но аз мисля, че специалист, запознат с проблемите на аутизма, няма да ви посъветва да използвате този метод.Ако това все пак стане, то вие си имате работа с човек, който знае за проблемите на аутизма само от книги. На практика никой няма да ви даде такъв съвет, защото е нереално в 99% от случаите. Никой и никога няма да подложи аутиста на диета, състояща се само от картофи и агнешко. При аутиста обикновено просто извеждат от менюто глутена и казеина и след това изясняват чрез различни методи какви още непоносимости към храната има.

# 76
  • Мнения: 485
Ljuboznatelna, много ценна статия! Кой е източникът?

# 77
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Източника е http://www.autismwebsite.ru/Autism_Diet.htm , аз съм го посочила в края на първата част на тази статия. Информацията в целия сайт е страшно много и ми е невъзможно да я преведа, от тази статия има още една голяма част, която ще превеждам , когато имам време. Изобщо целия сайт е посветен на аутизма и здравословния начин на живот. Сайта е на Елина - една руска майка, която живее в Америка, нейното дете, Денис, е на 5г и е с тежък аутизъм. Вече са на фаза хелиране и детето има голям напредък.Тя е положила титаничен труд да преведе огромен брой статии, с помощта и на други хора - книги, изключително отзивчива във форума към сайта. Мога само да се поклоня пред доброволния труд на тази жена и да й пожелая скорошно пълно възстановяване на детето й. Благодарение на нея цялата тази информация, която води началото си от Института за изследване на аутизма ARI , може да достигне до рускоговорящите.

# 78
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Начини за определяне списъка на индивидуалните непоносимости

Ако за глутена и казеина имаме стандартни списъци за забранените продукти, то тук такъв списък трябва да бъде строго индивидуален. Можем да го получим използвайки тестове (най-удобния вариант), или посто отначало да изключим продуктите, които имат репутацията на мощни алергени, и след това да ги въведем след известно време.
Тук един от възможните варианти може да бъде въвеждането на ротацията още преди извеждането на потенциалните алергени, по този начин ще можете да определите дните, в които детето се държи по-лошо, учи се не така успешно, и да анализирате вече тези продукти, които сте използвали именно в тези дни. Ротацията освен това може да ви даде възможност съществено да намалите списъка на продуктите, които трябва да изведете от менюто на детето.

Как да променим храненето му, когато то не иска нищо да изменя?!

Обикновено аутистичното дете силно самоограничава своето меню до няколко продукта. Именно затова защото тези продукти са тези, от които трябва да се избавите, при много от майките възниква отрицателна реакция по отношение въвеждането на диетата.
“Как е възможно да подложа на диета дете, което яде само хляб или мляко?!”
Тази мисъл посещава всички, повярвайте на опита ми!Но главното е, че вие от самото начало трябва да разберете, че за да преодолеете успешно всички проблеми на преходния период: ТО ЯДЕ ТОВА, ЗАЩОТО ТО МУ ДЕЙСТВА КАТО НАРКОТИК!
Тоест, всичко към което вашето дете изпитва пристрастие, предпочитание към даден продукт повече от всички останали, това веднага трябва да ви подтикне към мисълта за извеждане на този продукт от менюто докато е време.Такива продукти (тук не говорим за глутена и казеина – за връщането им в менюто до пълно оздравяване даже и не споменавайте) трябва да махнете поне за 3 месеца, след това направете опит да ги върнете обратно, но само при 4 дневната ротация.
Още един път подчертавам:  всичко,за което се говори в този раздел, трябва да ви помогне да преминете през преходния етап на въвеждане на диетата, но не бива да остава принцип за построение на менюто завинаги.

Метод на имитацията

Ако детето не яде нищо без йогурт, използвайте безмлечен йогурт. Това може да бъде соев или орехов йогурт.Ако детето не яде нищо без хляб – използвайте безглутенов хляб. По идеи за БГБК ястия и идеи къде да закупите такива продукти е незаменима книгата на Lisa S. Lewis

Метод на постепенната замяна


Използва се там, където метода на имитация търпи провал. Има такива свръхчувствителни деца, които ловят и най-малкото отклонение на вкусовите характеристики на хранителните продукти. Например за моето дете ми се виждаше нереално не само да заменя йогурта с соев йогурт, а и изобщо да го заменя с някакъв друг млечен йогурт! В този случай трябва да използвате привичния за него продукт, като постепенно добавяте в него по малко от новия, търпеливо приучвайки го към нов вкус.Това количество, което ви се отдаде да замените в самото начало, може да е съвършено мизерно, но обикновено в течение на 2 седмици ще ви се отдаде да замените напълно привичния продукт с нов.

 
Използване на по-слаби алергени, от които по-късно е по-лесно да се откаже

При тези, които вече знаят достатъчно за диетата на аутистите, сега трябва да възникне следния въпрос – за правомерността на използването на соята в преходния период.Доктор McCandless даже говори не само за задължително преминаване на БГБК диета, но и изключване напълно на соята GFCF/SF (Soy Free)  от своите пациенти. Тя е дошла до извода, че практически всички аутисти имат непоносимост към соята. Искам да подчертая, че аз препоръчвам използванет она соята само при извеждане на казеина, защото тя нелошо имитира млечните продукти. Моят опит и опита на други майки показва, че отказването на детето от соевите продукти не е толкова сложно. Соята не дава толкова силно привикване като млякото, и последствията от нейната употреба изчезват от организма буквално за 2 дни.


# 79
  • Мнения: 2 757
Привет и Честито Възкресение. Ljuboznatelna , гаранция съм сбъркала някъде в схемата, но ще ти кажа какъв беше резултата от около 5 седмичната ни БГБК диета. В общи линии с новия вид хляб проблеми нямаше, нито с новия вид "мляко" - оризова напитка. Но определено синът ми си беше гладен нон стоп и може би това го изнервяше, та не забелязах особена промяна в поведението му. ТОГАВА. След като правихме изследвания за алергия и излязоха негативни, а и аз се притесних, че беше много отслабнал и да не би да му спъвам развитието и по съвет на алерголожката спрях диетата. Резултаът е, че сега яде дори по-малко неща от преди, защото отказа прясното мляко и всичко приготвено с него - мляко с ориз, корн флейкс. Сега кара на хляб и плодово кис мляко с овес ядки. Чат пат смърдел салам. В яслата му дават пастет от черен дроб пълен с химия. Не знам дали  е от връщането към стария режим или просто защото вече се наяде и му дойде енергия, ама на моменти наистина е много истеричен. Да не кажа през цялото време. Тръшка се за всичко. Но пък наддаде на тегло от кис мляко явно и овес ядки - за една седмица си възстанови килата, даже и повече стана. Като е навън и става нещо или при баба си с баща си е на кеф - не се тръшка, а не че не обикаля и не прави бели. В яслата пак не се оплакват от него. Ама мен като ме види и почва едно тръшкане и рев - неам думи. С баща си е по-кротък. Изобщо кротък е ако се е наял, наспал и пуснат на свобода където става нещо и той се заплесва, или има къде да се катери необезпокояван. Вече почвам да си мисля, че аз му действам изнервящо и наистина имам нужда от консултация с психолог. Не че синът ми е като хората, ама няма да се учудя ако голяма част от вината е в мен, въпреки, че не знам как го постигам този ефект и съответно как да го премахна #Crazy

# 80
  • Мнения: 26
Здравейте и от мен както вече писах аз съм нова в тези форуми.
На моето дете му беше поставена диагноза генерализирано разтройство в развитието и вътре в диагнозата пишеше,че има аутистични черти.Поради тази причина взех да се ровя в различни сайтове да открия нещо повече за заболяването му.Намерих точно тези безглутенови диети,но не много подробни,просто се споменаваше какво да не се яде.Спряхме кроасаните,чип са,кренвиршите и други храни,които той обичаше.Не знам дали от това въздържание или от други неща като - започнахме да ходим в логопедична група,накупих доста занимателни и учебни помагала с които започнах да го занимавам и да му задържам вниманието,но имаше напредък.
Сега пак не спазваме диета и той е доста нервен и голям инат.
Тази седмица ни предстои магнитен резонанс и със сигурност ще разберем какво ни е.
Но все пак искам да науча нещо повече за тази диета и какво мога да му готвя аз сама.
Благодаря предварително

# 81
  • Мнения: 4 585
Тази седмица ни предстои магнитен резонанс и със сигурност ще разберем какво ни е.
Не, майчице.
Най-вероятно ще разберете какво НЕ ВИ Е.
И това е нещо де.

# 82
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
betz, виж тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146360.0
Ясна представа за диетата и за ПРАВИЛНАТА диета можеш да придобиеш, четейки превода на статията, който правя в тази тема.

Да направя и аз своя отчет:
На диета сме от три месеца и половина, като диетата ни е само GFKF/SF, тоест и без соя. Приема калций+магнезий+витамин Д, цинк, Ескимо кидс и лаурисидин, от 2 дни започнах и Брейн Бустера, да видим с него докъде. Правя много грешки, по невнимание - Наталия си краде хляб.Освен това имам сериозни подозрения, че в градината, където я водя по  3 часа, във време, в което не се яде, тя пак успява да си открадне нещо, или пък й дават нещо (преди по цял ден им даваха солетки или зрънчо), защото след следобедния сън става с рев и ми прави следобеда по някоя истерия. Водя я достатъчно рядко, за да усетя разликата.
Въпреки това резултата е - НЯМА истерии, имам едно далеч по-спокойно дете. Вече не плаче след ставане от сън.Последната седмица апетита й се повиши, социализацията е на по-високо ниво - отговаря Чао, Лека нощ, изпълнява някои команди, най-големия успех за мен е, че сама посегна към вилица/лъжица, когато иска нещо, докато преди се хранеше САМО с ръце. Ехолалията се засили, има и 1 въпрос - Тази коя е?.НЕ хапе, НЕ щипе, НЕ скубе( преди диетата го правеше) В събота отидох с нея на форумска среща с известни притеснения, защото преди можеше да остане не повече от 10-15 мин на едно място, и то ако има фанта или нещо за хапване, за да се занимава. После почваше едно хленчене и настояване за тръгване. Сега обаче за час и половина повечето време стоя на пейката, беше спокойна, общува си с Бим-Бам, гушка се в нея, гушна се и в таткото на Айдичка, каза му Чао и го целуна (!) Накрая наистина настояваше да тръгваме, но се оказа, че е зверски гладна и изглежда това е била причината. Вече нямам притеснения да ходя с нея по магазини и на разходки (освен в магазини за дрехи - ненавижда ги Laughing)  Имаме и още 1 голям успех - справих се с хроничната диария. Има такива изпълнения само от храни, които имат славата на алергени - например фъстъци и леща.
След като и при това несериозно спазване на диетата има ефект, и татко й се увери в това, следващото ми намерение е, да направя теста за непоносимости на 92 храни (200 долара) и да премина към следващата стъпка - извеждане на част от храните от менюто и въвеждане на ротация за някои от тях.

Момичета, за да видите ефект е необходимо максимално строго да спазвате диетата и да очаквате ефект поне след 2 месеца.
Ники Фин, привикването към новата храна става бавно, моята дъщеря прояде ориз доста късно, след 2-2,5 месеца. Днес яде за трети път от вчера дроб сърма, което си е постижение - преди почти не се случваше да яде нещо с ориз. Например на пилето с ориз ядеше само пилето. Освен това сина ти не е с потвърдена диагноза, ти самата не си наясно дали е хиперактивен или не.
За сравнение ще кажа, че сина ми беше на диета със сестра си около месец - в началото, когато промените в работата на стомаха и поведението й бяха най-явни - ами при него нямаше НИКАКВА разлика, дори се запече детето, докато сестра му засили разстройството.

Тази седмица ни предстои магнитен резонанс и със сигурност ще разберем какво ни е.
Не, майчице.
Най-вероятно ще разберете какво НЕ ВИ Е.
И това е нещо де.

Волф е абсолютно прав. Не знам дали не е по-добре да се открие нещо на ЯМР, защото може да е поправимо, докато в другия случай нещата се връщат откъдето са тръгнали.

Последна редакция: пн, 09 апр 2007, 16:59 от ljuboznatelna

# 83
  • Мнения: 2 757
Ljuboznatelna, права си, че не сме с диагноза от специалист - такъв още не го е гледал. Тук за подобни проблеми е нормално да се чака дори 1 година само за час за преглед - даваха вчера по ТВ точно за аутизъм и подобни проблеми в Дания. Напливът е толкова голям и достъпът до специалист толкова ограничен, че някои деца дори изобщо не стигат до преглед, защото са преценили, че има по-тежки случаи от техния - това го каза специалист и направо ми уби желанието за живот.А на моя случай изобщо сигурно няма и да му се обърне внимание, защото от яслата са отсъдили, че Давид освен хранителни и говорни проблеми други няма. Хехе, то и това стига ама... кой му пука.  Като знам колко лесно се открива хиперактивност - само с отговор на няколко въпроса, но и тях няма кой да ми зададе. Това е за сега - няма друг начин още повече, че е причините за хиперактивност още не се знае какви са. Абе трагедия. Аз сама си поставям диагнози. Като си видя племенника понякога си мисля и се надявам, че е обикновена активност генетично наследена - племенникът ми определено не е хиперактивен защото си говори и е доста умен. Само дето е диваче. Но като се срещна с връстници на Давид и всеки път се отчайвам наблюдавайки очеизвадните разлики. Но не съм се отказала - одеве пак писах до детската клиника, а тази седмица ще звъня в общината и няма да видял бел ден докато не намерят време за мен

# 84
  • Мнения: 3 504
Ако ще е на генна основа, не съм чул някой в рода да е имал такива проблеми, вероятно корена може да се носи от някои пра-роднини newsm78

Към момента като гледам Гера повечето, за което се нерви е че не става на нейното, това което иска тя трябва непременно да стане. Като че ли повече е да се налага. Тогава е мрънкаща, дърпа ме все за нещо, което съм й отказала - например, че иска всичкото ядене да е в нейната купа или чиния - явно не разбира, че не може да побере всичко и че е невъзможно да го изяде, но не.. трябва да е при нея, за слизането от колата или ако решим да ходим пеша, тя иска на колата и става една нервна и вече тук ми са съмненията за евентуален проблем, защото почва да удря околните или мен да удря с глава когато я държа за ръка. Едни такива нерви, които не са за кратко, а я държат дълго време, а до тогава аз ставам пишман #Crazy

# 85
  • Мнения: 26
При нас също се опитваме да се налагаме и ако не стане на неговото почваме с едни нервни тикове,които страшно ме изнервят.Моите родители ми казват,че съм била същата-инат и проклетия,но с разликата,че аз много съм говорила,а Иво моя син само крещи.Затова не знам дали е генетично или има някакви увреждания.Също така имаме изоставяне в развитието и докторите го отдават на това че не говори.За това много се надявам на този ЯМР,както казвате вие да се разбере какво не ни е!

# 86
  • Мнения: 3 591
Чакайте малко пък вие.
ВСИЧКИ деца които имат неразбит и беден речник са "налагащи" се чудовища. Нали затова се казва "ужасните 2 години" и това е времето когато децата се тръшкат за щяло и нещяло и се приема за нормално. В момента в който тези деца усвоят езика поне дотолкова,че да разбират обясненията на възрастните и да могат да се изразят какво искат не разбираем език и тръшканията изчезват.

Просто нашите деца още не са усвоили този етап от развитието си добре... ще се научат да комуникират и ще станат по разбрани   bouquet

поне се надявам

# 87
  • Мнения: 3 504
Струвами се, че леко поне се откланяме от темата - това е повече за другата ни тема за Аутистичния спектър. Но те донякъде се и сливат от проблемите ни.

# 88
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да ви върна малко към темата  Wink



По-детайлно за въвеждане на диетата
Какво трябва да изключим от менюто на детето?

Глутен

Осен в зърнените култури, глутена може да се съдържа в най-разнообразни продукти – бульонни кубчета, оцветителя за карамел, месни трюфели, оцет и алкохол (направени от неща, съдържащи глутен), различни вкусови добавки, хидролизиран растителен белтък, натурални и изкуствени ароматизатори, нишесте и др.
Много продукти могат да съдържат скрит глутен в своя състав – всички свежо замразени  плодове и зеленчуци, сладолед, доматена паста, продукти с оцет, бързоразтворимо кафе, мая, имитация на морепродукти, вкусови добавки и екстракти, готовите опаковани смеси-подправки, витамини, медикаменти, бонбони, подправки, лепилото на пликовете и т.н.
Пълния списък можете да намерите тук  http://gfkitchen.server101.com/FoodstoAvoid1.htm

Казеин

Казеина е доста по-прост за разбиране – това е млечния белтък. Казеин се съдържа в млечните продукти и всичко направено с тях. Пълния списък на съдъргащите казеин продукти можете да видите тук : http://www.nomilk.com/mri.txt

Последна редакция: ср, 11 апр 2007, 20:55 от ljuboznatelna

# 89
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Много интересно newsm78
На опаковката на витамините на Джеймисън - калций+магнезий+вит.Д  - пише, свободно от глутен и казеин, а в горния списък прочетох, че съдържащата се във витамините съставка Glutamate  съдържа глутен. Ами сега Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт