Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Предаването "Часът на Милен Цветков" отново прави мама-тема.
В петък ще правим предаване, наречено "Бейби бум". В рубриката "Гласовете ви чувам" искаме да направим анкета за недостига на места в детските градини. И ви питаме: Предстои ли ви този драматичен момент? Колко години чакате за детска градина? Има ли сред вас такива рационалисти, които са се "Записали" за детска градина на 3-4 места? Има ли такива сред вас, които са принудени да разчитат само на баба, защото тяхното дете не е сред "щастливците"?
Аз имах приятелка, която чака цяла година да запише сина си на детска градина... Най-накрая успя:)
Знаете ли конкретни детски градини, където има този проблем!

# 1
  • София
 Аз проучих как стоят нещата в градината, която исках да посещава синът ми. От там ми казаха, че трябва 1 година по-рано да подам документи, за да го приемат, така и направих. Не съм имала проблеми, не съм го и записвала на няколко места , а само там.

# 2
  • София
Еми зависи в коя детска градина.... има детски градини, които дори и преди 1 г. да си си записал детето пак няма да го приемат.... (като пример в кв. Овча купел... ) а иначе е така 1 година преди да почне се подава молба...а за яслите... след като излезнете от родилното отивате в яслата и го записвате... иначе не става... hahaha

# 3
  • София
Така, ако не знаете от тази година има нова инструкция от столична община и молби за прием в детските градини се подават за следваща учебна година от 1 януари на текущата календарна година. Иначе и аз бях подала молба още миналата година, но този януари трябваше да подам отново и понеже не спах пред детската градина съм с входящ номер 56. Би трябвало да съм с предимство, понеже баткото ни е в тази детска градина, но не е съвсем ясно какъв ни е статута, защото той е в предучилищната група, която свършва през май и няма да се учудя, ако ми кажат, ами той не се води второ дете. Лошото е, че нямаме и баба на която да го оставим и вече търсим детегледачка

# 4
  • На черешата
  Ние за щастие нямаме този проблем,малката посещава ясла в едно ОДЗ с кака си.Директорката каза,че първо приема молбите на всички деца от яслата,които искат да продължат там в градинска група и след това са всички останали,които са подали молби.Другото предимство е,че малката е второ дете. Hug

# 5
  • София
ооо, да определено има проблем както с недостига за места, така и с коректни директорки - при положение че при подаването на молбата бяхме записани под номер 5, тя ми се обажда и ми заявява че места няма и няма да може да приема детето ми Shocked - и аз и викам е как така нали сме 5ти номер и тя започна да увърта и накрая се стигна до думата ПАРИ и аз твърдо и заявих че пари няма да дам за да ми бъде прието детето #Cussing out

# 6
  • В светлината на слънцето
На нас ни предстои тръгване на детска градина наесен. Тъй като за тази градина, която харесвам и искам за дъщеря ми има голям наплив, наложи се да запиша детенце още през есента на 2005 г. Тогава беше номер 278 в списъка. С новата наредба се наложи в началото на януари да я запишем наново. Тъй като не го направихме точно на 3 януари като повечето родители смятах, че вече нямаме шанс. Но се оказа, че не са се записали чак толкова деца и извадихме късмет - в списъците сме 40-и. В този случай е почти сигурно влизането ни, освен ако не се намесят странични фактори. А ако трябваше да се спазва реда според датата на записването най-вероятно щяхме да сме първи или втори номер.
Не приемам това ранно записване (имам приятелка, която записа детето си на градина веднага след раждането му и така си гарантира сигурно приемане), нито пък истеричното висене на родата цяла нощ в нощта на първи срещу втори януари, за да успее да осигури място в харесаната градина. Но всички се принуждаваме да реагираме според нововъведенията.
В нашия квартал - "Гео Милев", има доста детски градини, така че до кошмарни ситуации не се е стигало. Но пък хубавите се броят на пръсти и всеки иска да запише детето си там. В крайна сметка като не успееш, се принуждаваш да търсиш компромисен вариант. Мисля че точно това кара доста родители да се презастраховат и изберат поне още две алтернативи за децата си. Аз лично съм записала дъщеря си само в тази, в която искам. Надявам се, че няма да ни мине котка път. Но ако се случи ще търся друг вариант - вероятно една от частните градини наблизо, в която таксите са почти като на държавните, но подборът на децата се прави по специални критерии, или пък просто детенце ще остане при баба си.

# 7
  • София-България, Израел - където си поискам
Подадох молби в две детски градини. В едната имам входящ номер 30, а в другата 36 и ми казаха, че нямам почти никакъв шанс , защото приемат 25 деца, а в едната още не са подали молба децата от яслата, които са с предимство. Честно казано незнам какво ще правя септември,ако не го приемат на градина.

# 8
  • Варна
Вероятно ще правите проверка само за София - не зная как е там. Идете в някоя централна ДГ във Варна, Звездичка, да речем и питайте по колко деца са в група и дали си решават проблема с мястото като слагат по две деца да спят на едно легло.
Но няма смисъл.
Задайте въпрос на кметове или не знам на кого, защо за последните седем-осем години не отделиха средства за нови ДГ, въпреки че беше ясно доста отдавна, че след реституцията  местата няма да стигат?
Иначе нормативите не са изменени - 16 деца в група за ясла, (за ДГ 25, доколкото знам). Идете и вижте какъв зверилник е една яслена група с 40 деца.

P.S. Във Варна няма голяма конкуренция на частни ДГ и цените се въртят около една средна заплата и отгоре.

# 9
  • София
Ние вече сме на градина, но доста драматично. На 3.01.2006 г. моята леля отиде в 3 ч. през нощта пред прословутото 8 ОДЗ и е чакала до 7.30, за да ни запишат под наистина преден номер. После стискахме палци и се молехме горещо да има място за малката. Но не ми се иска никога повече да преживявам подобни драми, които ми напомнят силно на "прекрасните години на развития социализъм" и опашките за всяка дефицитна стока!

# 10
Проблемите,които се поставят е добре,само с тази разлика,защо някой от дадените частни парцели за блокове не станаха детски градини и училища,имам пред вид квартал Борово,Манастирски ливади.Сигурно реакцията на собствениците щеше да бъде като за Натура 2000,че и още по жестоки.Предлагам от тези квартали ,за да не спим повече пред детските градини общината да организира транспорт и децата ни да посещават свободните места в градините на Владая,Мърчаево и други такива,към центъра вместо да стоят празни.Това мисля,че е добро решение.Средствата за транспорт ще си плащаме ние.

# 11
  • Sofia
Пред 8-мо ОДЗ опашката за записване през първия работен ден, е започнала от предния ден в 17:00.
Мъжа ми отиде в 1:00 през нощта и бяхме на 58-мо място, като ще приемат 54 деца. "Самотни" майки (повечето от които живеят с бащата на детето си на семейни начала) са с предимство. Ние нямаме шанс.

# 12
  • Варна
Двамата с мъжа ми се наредихме на две опашки на 3ти януари сутринта /в 7,30/. Аз успах да подам молба около 14 часа, след това отидох да го сменя в другата градина. Там подадох молба в 16 без пет мин. Добре, че денят не беше много студен. Няма да ви обяснявам как се чувствах след цял ден висене по опашки . Нядявам се да ни приемат в една от двете градини /в едната Ники ходи на ясла, а на другата се водим в района/ Инъче не сме особено предни номера. Все пак много родители са спали там. Човека с първи номер беше там от прединя ден на обяд #Crazy Ситуацията е повече от абсурдна, но така е в много сфери от ежедневието ни Rolling Eyes
Пожелавам си да не ми се налага пак да изживея този кошмар! Rolling Eyes

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт