Необходимата информация за Европейския съюз

  • 296 065
  • 327
  •   1
Отговори
# 75
Гърция

Регистрация и установяване
В Гърция можете да влизате само с лична карта или паспорт. Ако желаете да останете в Гърция за повече от 3 месеца, Вие ще трябва да се регистрирате в полицейското управление по местоживеене – за целта трябва да сте нает на работа или да притежавате достатъчно средства да се издържате сам, за да не сте в тежест на държавата. Разрешението за пребиваване се издава за срок от 5 години и може да бъде подновявано. Всеки живущ в страната получава един личен регистрационен номер – AFM, с който се представя пред данъчните служби и друг регистрационен номер, който се ползва за социални услуги.
 
Търсене на работа
От 1 януари 2009г. българските граждани имат свободен достъп до пазара на труд, т.е. не се нуждаят от разрешение за работа, за да могат да упражняват заетост по трудов договор на територията на Гръцката република.
Обществената служба за заетост – OAED играе активна роля на пазара на труда. Безработните могат да намерят работа и с помощта на частни трудови офиси, които са получили съответното разрешително от Министерството на труда и социалната сигурност. Тези офиси посредничат при намиране на работа за определени професии, в частност за художници, надзиратели, менажери, за заемащи длъжности в правосъдието, счетоводители и данъчни експерти, чистачи, строителни работници, техници и др. Вестниците също са важен източник, особено за офис работници и за работа на средно ниво. Обявите за ръководни длъжности и длъжности за специалисти обикновено се публикуват и на гръцки, и на английски език.
 
Социална сигурност:
Отговорната институция за социално осигуряване на наетите лица /работници и служители/ е Социалният осигурителен институт – IKA. Осигуряването чрез IKA е задължително и започва от първия ден на работа. Самонаетите лица се осигуряват чрез Осигурителната организация на самонаетите професионалисти /О.А.Е.Е/, а земеделските производители – чрез Земеделската осигурителна организация /OGA/. На всяко осигурено лице се издава извлечение от индивидуалната осигурителна сметка, от която е видна цялостната схема на осигуряване на съответното лице. Извлечението се изпраща на всеки 4 месеца до работодателя, който е длъжен да го представи на работника. На всяко осигурено лице се издава и здравна книжка, която се подновява всяка година.

Данъци
Доходът от възнаграждението Ви е обект на данъчно облагане. Годишен личен доход до 12 000 евро годишно не се облагат с данък. Не се облага с данък и доход до 14 000 евро за лица, отглеждащи 2 деца и до 22 000 евро за лица, отглеждащи 3 деца. Данъкът в/у доход, по-висок от посочения, е прогресивен /от 27% до 37%/.
Притежателите на моторни превозни средства плащат годишен данък от порядъка на 150 евро.

Живот
Около 78% от жилищата в Гърция са собствени и само 22% са наети.
В Гърция можете да намерите както необзаведени, така и обзаведени жилища /в повечето случай са само частично обзаведени/. Обяви за жилища под наем се публикуват в пресата в рубриката "Enikiassis Akiniton". Най-често такива обяви,както и обяви за продажба на жилища, можете да намерите във вестниците Chrysi Efkeria, Ta New, Eleftheros Typos, Apoyevmatini, Souper Angelies, Athens News и Makedonia. Средният наем на апартамент в средно голям град е 350-400 евро на месец. Ако решите да купувате жилище е препоръчително да наемете адвокат, който да уреди покупката.

Образование
Предучилищното образование в Гърция започва от две и половина години. Задължителното образование обхваща децата от 6 до 15-годишна възраст и включва начално и първо ниво на средно образование /Gymnasio/. След приключване на задължителното първо ниво на средно образование, децата могат да продължат обучението си във второ ниво на средно образование /не е задължително/, което се предлага в 2 типа училища: унифицирани училища - eniaia lykeia, където обучението трае 3 години, и технически професионални училища - TEE, където обучението трае 2 години за придобиване на 1-во ниво и 3 години за придобиване на 2-ро ниво. Възможно е прехвърляне между двата типа училища.
Общественото висше образование се разделя между университети и технологични образователни институти. За допускане до тези учебни заведения студентите полагат държавни изпити през втората и третата година от обучението си в училищата, предлагащи второ ниво на средно образование.
За повече информация: Министерство на образованието и религиите: www.ypepth.gr
 
Признаване на диплома
С цел преодоляване на множеството различия в квалификационните стандарти на отделните Европейски страни, Европейската Комисия предоставя няколко инструмента, целящи да осигурят повече прозрачност и яснота при признаване на дипломи и квалификация.
1. Европейската мрежа NARIC обхваща Национални центрове за информация при признаване на академично образование във всички страни, членки на ЕИП: www.enic-naric.net . Националния център /DOATAP/ в Гърция можете да намерите на : http://www.doatap.gr/.
2. Europass също е инструмент, осигуряващ прозрачност на професионалните умения. Системата Europass осигурява яснота при разглеждане и признаване на професионалната квалификация в различните части на Европа. Във всяка държава са установени места за информация относно системата Europass – за повече информация: www.europass.sedefop.europa.eu.

# 76
Гърция
Разрешение за пребиваване:


Молба/заявление (адия диамони) за престой в Гърция:
http://www.e-patras.gr/portal/c/document_library/get_file?p_l_id … name=DLFE-927.pdf
Полезна информация от листовката”Общи условия за издаване на
разрешения за престой”
(www.diavatirio.net/diavat/e107_files/downloads/n3386/1.doc)

Какво се изисква за издаване на разрешение за пребиваване?
1.Разрешение за краткосрочно пребиваване:
а) молба-заявление
б) валиден паспорт
в) доказателство за съществуването на основания за удължаване на престоя, както и доказателства, че кандидатът разполага с достатъчно средства за издръжка в страната.
2.Свидетелството за регистрация на гражданите на ЕС за самостоятелно наети:
а) молба-заявление
б) документът с който кандидатът е влязъл в Гърция
в) документ, доказващ самостоятелна дейност
г) три (3) снимки
3.Свидетелството за регистрация на гражданите на ЕС за упражняване платена дейност:
а) молба-заявление
б) документът с  които заявителят е влязъл  в Гърция
в) сертификат за наемане от работодателя или други доказателства, че са наети
г) три (3) снимки
4. Свидетелството за регистрация на гражданите на ЕС - членове на семейства:
а) молба-заявление
б) документът,с който кандидатът е влязъл в страната
в) официален документ, удостоверяващ наличието на тези отношения
г) уверение от лицата които  придружават или с които ще се срещнат
д) свидетелство за раждане на дете или друг документ за доказване на възраст(непълнолетни лица)
е) за деца над 21 години деца и родственици по възходяща линия се изисква  документ, издаден от компетентния орган на държавата от която идват, който показва, че тези лица са на издръжка на гражданина на ЕС (или че те живеят под един покрив в тази държава )
ж) три (3) снимки
5. Удостоверение - регистрация за обучение:
а) молба-заявление
б) документът, с който кандидатът е влязъл в страната
в) доказателство за записване в учебно заведение + пълно осигуряване и наличие на средства
г) три (3) снимки
6.Свидетелството за регистрация на гражданите на ЕС по други причини:
а) молба-заявление
б) документът, с който кандидатът е влязъл в страната
в) доказателства, че те и членовете на техните семейства имат здравна застраховка и достатъчно финансови средства
г) три (3) снимки

(източник:http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1086&Itemid=133&lang

# 77
Солун разполага с два дежурни 24-часови телефонни номера 2 февруари 2010

С оглед подобряване обслужването на гражданите, пътуващи за Р Гърция, дирекция „Консулски отношения” съобщава, че Генералното консулство в Солун разполага с два дежурни 24-часови телефонни номера за връзка с гражданите при спешни случаи: 0030 2310 829 210 и 0030 6973 550 133.

# 78
Искам да попитам някой знае ли нещо за пенсионирането в Германия- какви са условията? Съпругът ми има адресна регистрация започва работа там и доколкото разбрахме от позната, която живее в Германия е нужно да имаш най- малко 6 години трудов стаж (независимо кога са придобити) от Германия , признава се стажът от БГ и можеш да се пенсионираш там а не в БГ. Но ми изглежда прекалено хубаво, за да е истина. Някой има ли представа как стоят нещата?

Имигранти от съседните на Гърция страни с краткосрочно осигуряване в Гърция, които са навършили възрастта за пенсиониране, могат да вземат минимална пенсия от ИКА в размер на 486 евро съгласно новите закони на ЕС. Броят на молбите-заявления за пенсиониране на български работници се е утроил за последните месеци, предизвиквайки недоумението на директора на ИКА. Българи и румънци като пълноправни членове на ЕС имат право на свободно придвижване в Гърция от 01.01.2009 г. и имат същите трудови и пенсионни права с останалите европейски граждани. По тази логика дори и с няколко месечно осигуряване в Гърция, един българин или румънец който е работил 14-15 години в родината си, може при навършване на определена възраст (65 г-за мъже, 60 г.- за жени) да вземе пенсия 486 евро, както и да подаде заявление за отпускане на ЕКАС в размер на 230 евро.
(06-01-2010 източник: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=70926)

# 79
Здравеопазване и осигуряване в ЕС

1. Болничен лист  (ФОРМУЛЯР Е116 )
ЗА ОСИГУРЕН ГРАЖДАНИН НА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ
ПРИ ПРЕСТОЙ/ПРЕБИВАВАНЕ ИЗВЪН КОМПЕТЕНТНАТА ДЪРЖАВА ПРИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ, МАЙЧИНСТВО

Формулярът представлява медицински доклад за удостоверяване на временна неработоспособност при общо заболяване, майчинство, трудова злополука или професионална болест. Той замества болничния лист и се издава от държавата по престой/пребиваване – за нуждите на компетентната осигурителна институция за конкретното лице.
1.Формуляр Е 116 се изпраща в компетентната държава заедно с формуляр Е 115 „Молба за парично обезщетение за неработоспособност”. В България формуляр Е 115 се издава от Централно управление на НОИ, дирекция „Европейска интеграция и международни договори” (ЕИМД).
Когато формулярът е издаден в друга държава-членка на ЕС/ЕИП, той се попълва от съответния чуждестранен лекар и институция и се изпраща до ЦУ на НОИ.
2.Аналогично се постъпва и в случаите, когато подчинено на българското законодателство лице изпадне в състояние на временна неработоспособност при престой/пребиваване в държавите от ЕС/ЕИП.
Полученият от чужбина формуляр Е 116 (обичайно той се съпровожда от Е 115) се изпраща по компетентност в ЦУ на НОИ – дирекция „ЕИМД”.
---------------------------------------------------------------------------------------
Формуляри 001-101-102…………………-127 за майчинство и нетрудоспособност. Показаните формуляри са образци.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2006/l_077/l_0772 … 315en00010084.pdf
Формулярът-документ Е-116 може да бъдат получен от съответните органи в страната (за България НОИ):
http://www.nhif.bg/downloads/E116BG.pdf

2.Обезщетения за болест и майчинство:
www.noi.bg/content/ukazania/08/uk_2.htm

# 80
  • Мнения: 481
В линка се  съдържа ценна информация за желаещите да живеят и работят в Холандия.
Ще намерите отговори на всички интересуващи ви въпроси.
На български език е, и е брошура на холандското Министерство на труда и социалната политика.

http://docs.minszw.nl/pdf//75/2009/75_2009_6_19248.pdf

# 81
22 въпроса и отговора за Гърция

1.Къде мога да се получа информация и да кандидатствам за пребиваване
и за работа?
В общината на вашето пребиваване. Там ще бъде направена проверка на пълнотата на документите ви, и след като се проверят, те ще бъдат предадени на компетентния областен имиграционен отдел в рамките на 15 дни за издаване на разрешителното. В някои случаи, заявлението може да бъде подадено пред Генералната дирекция за имиграционната политика и социална интеграция на Министерството на вътрешните работи.
2.Какви  документи се изискват за издаване на разрешително или подновяването му?
Изискват се:
• заявление (в два екземпляра)
• три актуални цветни снимки;
• фото-копие на всички страници на валиден паспорт или други документи, при влизането в страната;
• здравен сертификат, удостоверяващ, че не страдате от инфекциозно заболяване, което може да застраши общественото здраве;
•Бележка за платена такса.
Внимание: Формулярите за кандидатстване се предоставят безвъзмездно на общините и кметствата. Здравни удостоверения се издават от Гръцки Национален Здравен институт.
3.Какви са таксите за заявления?
За разрешения, валидни до една година, дължимата такса е € 150; за разрешителни валидност до две години е € 300 и разрешителни валидни до три години тя е € 450. Бележката за платена такса се издава от компетентните служби на общината.
4. Тези, които са получили разрешение за престой могат ли да работят?
Да, при условие, че те притежават валидно "разрешение за пребиваване с цел трудова заетост ", което варира в зависимост от вида на заетостта. По-конкретно:
А.
*заверено фотокопие на съответния трудов договор или на опростена декларация
от работодателя, надлежно заверени. Що се отнася до оригиналността на подписа на работодателя, той удостоверява, че " получавате възнаграждение ( месечна заплата) за неквалифициран работник" и определя срока на вашата работа;
*удостоверение, че вие или вашият работодател са подали заявление до агенцията за социално осигуряване Национална осигурителна организация ( "ИКА"), а за самостоятелно заетите в здравен осигурителен фонд ( "ΟΑΕΕ") или гръцкия фонд за занаятчии и дребни търговци "ΤΕΒΕ" и др. Прави се с цел възстановяване на разходи при хоспитализация, за връщане на пари за медицински разходи, направени при лечение поради трудова злополука .Внимание: За да си подновите разрешителното, ще ви е необходимо нотариално заверено копие на трудов договор / декларация от работодателя, както и копие за социалното осигуряване и документ че нямате данъчни задължения, както и заверено копие на вашата здравна карта.
Б. По отношение на разрешенията за пребиваване, издадени за предоставяне на услуги (домашни работници, градинари, детегледачки и т.н.) се прилагат същите изисквания, съчетани с допълнително изискване за заверено копие на Споразумение (договор) за услуги или декларация от работодателя, че вие сте "наети за конкретна работа и определен срок", с оригинален подпис на работодателя.
Внимание: За да подновите разрешителното, се изискват същите документи
С.За разрешение за пребиваване, издадено за упражняване на стопанска дейност (работа на еднолична фирма или на вътрешния пазар по друг начин), се изискват
следните допълнителни документи, в допълнение към по-горе споменатите (снимки, паспорт, здравен сертификат, както и прилагането на социалната осигуровка):
• 1 фотокопие на лична банкова сметка в гръцка банка или друга призната
финансова институция (например Пощенска спестовна банка), с минимален депозит от € 60,000;
• проучване за определяне на размера на инвестицията, оборудване, броя и специализацията на работниците и служителите и удостоверяване, че вие притежавате необходимите научни, технически и професионални умения (степени, сертификати за проучвания, работни опит и т.н.).
За подновяване на разрешителното, ще трябва да се направи заявление, че продължавате да извършвате конкретната дейност, както и на следните документи:
• разрешително за вашите бизнес-операции;
• свидетелство за регистрация в компетентната камара;
• Данъчна проверка и  социална осигуровка;
• Копие от данъчната декларация (че нямате задължения), издава се  от компетентните данъчни служби за предходната година;
• Копие на здравна карта.
Внимание: Вие също така ще бъде поискано да представите ваучери, удостоверяващи плащането на сумите, посочени в бизнес-плана.
5.Мога ли да започна собствен бизнес, ако притежавам валидно разрешение  за пребиваване за "зависима заетост(dependent employment )" или за "предоставяне на услуги / труд "?
Промяната на вашето разрешение трябва да бъде предварително одобрена. Ето защо,
се изискват следните документи:
•декларация, че ше извършвате независима икономическа дейност за първи път;
• Данъчна проверка и социална осигуровка;
• Копие на здравни карти;
• Копие от банкова сметка на ваше име с минимален депозит от € 60,000;
• Предпроектно проучване (виж по-горе)
Внимание: заявление за разрешение  за промяна трябва да бъдат представено в
общината или кметството, където постоянно пребивавате .
6. Мога ли да доведа съпруга (та) ми в Гърция и да работи?
Да, долкото е спазена законовата процедура за издаване на разрешително за пребиваване за събиране на семейства. Като цяло, необходимата документация, е същата като тази, която се изискава за вас(виж по-горе).Допълненително се изискват документи  за семеен статут и договор за покупка на жилище или наем.
7.Студенти или спортисти подлежат ли на същата процедура за издаване на разрешение за пребиваване или работа?Закон № 3386/2005 (Държавен вестник "212 Α/23/8/05) точно определя предпоставки за издаване на пребиваване и разрешения за работа на спортисти, ръководители / служители на компании със седалище в трети страни (т.е. извън ЕС), министри на известни религии,начуни работници , ръководители на организирани туристически групи, служители на дипломатически мисии, студенти
(университети, колежи и т.н.) и членове на творчески групи.
8.Кога  трябва да започне да подаването на  документите за подновяване на моето разрешително за пребиваване в Гърция?Минимален  срок от един месец преди изтичането на срока му. Държавна глоба е равна на 1 / 3 от таксата дължима за издаване на разрешително от съответната категория.
9-10. Постоянно пребиваване в Гърция
11. Може ли разрешението за пребиваване и за работа да бъде отменено?
Само за нуждите на обществения ред, националната сигурност и общественото здраве, или в случай на подправени документи. Според закона, гражданите на други страни са принудени да напуснат гръцка територия в срок от тридесет дневен срок от уведомяването за съответното решение.
Внимание: Точните данни за всички лица, които имат разрешения за пребиваване се обновяват и  това се отбелязва всеки месец от компетентните служби към полицията.
12.Депортация
13.Санкции за нелегално преминаване на гръцката граница.
14.Какво да направя ако загубя разрешителното си или документите, които се изискват за неговото издаване?
Вие трябва незабавно да обявите загубата на паспорта или разрешителното за пребиваване пред компетентните имиграционните служби на общината, където живеете.
15.Средства за минимален 5 дневен престой в страната - € 50 на ден и € 300 за минимален престой до пет дни.
16. Социалната осигуровка съществена предпоставка ли е за работа?
Всички служители, или имигранти, или гръцки граждани, трябва да бъдат осигурени със социална осигуровка в зависимост от тяхната професия. Ако сте служител на заплата или домашен работник или ако работите за повече от един работодател, тогава трябва да бъдете застраховани в  "ΙΚΑ -ΕΤΑΜ ".А ако сте самостоятелно заети (търговец, занаятчия, или хотелиер), тогава вашата агенция е фондът на самостоятелно заетите и
гръцкия фонд на занаятчии и дребни търговци ( "ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ"). Ако се занимавате с
сектор от селскостопанското производство, тогава трябва да бъдат осигурени в гръцката земеделска осигурителна организация ( "ΟGΑ").
17. Какви права имам като се осигурявам?
Вие имате същите права като гръцките граждани : безплатна медицинска помощ и хоспитализация, годишен отпуск , отпуска по болест, отпуск по майчинство, родителски отпуск и т.н. Освен това, имате право на обезщетение, ако има съкращения и
на обезщетение за безработица от гръцката осигурителна организация на работна сила
( "ΟΑΕD"),при условие разбира се, че отговаряте на изискванията.
18. Какви документи са необходими за издаване на здравна карта?
За да имате здравна карта, издадена ИКА трябва да представите:
• "Резюме на вашата лична застрахователна сметка" или удостоверение от работодателя си от местните "ΙΚΑ-ΕΤΑΜ" клон на вашия район или седалището на работодателя, който удостоверява, че сте били осигурени за най-малко петдесет (50) дни през предходната година. (Можете да получите този форма от Вашия работодател);
• копие на лична карта;
• паспорт или друг документ за пътуване;
• Документ, удостоверяващ пребиваването ви на адрес (сметка за ток - компания"DEH", или за телефон на Telecom ( "ОТЕ") и др.)
Ако имате деца или членове на семейството (съпруг/а), може да ви бъде издадена Семейна здравна карта. Необходими документи: удостоверение за сключен брак, удостоверение за раждане за дете, копие от данъчна декларация, и една актуална снимка на всеки член на семейството.Внимание: здравна карта, издадена от агенция за социално осигуряване е валидна за една година.
19. Длъжен ли съм да иман данъчен номер ( "ΑFΜ")и да подам данъчна декларация?
Според действащото законодателство, всички физически лица, които имат годишен доход от над € 3,000 са задължен да подават данъчна декларация, освен ако вашият доход е изключително от услуги и не надвишава € 6,000. Данъчен идентификационен номер"ΑFΜ"се изисква при всяка операция (транзакция) с данъчните власти. За да се получи ΑFΜ, трябва да подадете специална декларация,която може да бъде получена във всяка данъчна служба, заедно с разрешението за пребиваване, както и копие на вашия паспорт.
20.Могат ли  децата ми да  посещават всяко училище?
Според закона, децата се записват в детска градина, основно училище или гимназия
в зависимост от мястото на пребиваване. Детската градина е задължителна след 5-та година на детето(до 31 декември е записването). Записването в начално училище е на 6 години  и три-годишно гимназиално образование са задължителни. Само децата навършили 6- годишна възраст до 31 декември в годината на записване се допускат. Необходими документи: акт за раждане на детето или декларация от родителите посочващи данните на детето и валидно доказателство за пребиваване на адреса на детето ( сметки за ток"DΕΗ" или "ОТЕ" т.н.).
Внимание: деца се приемат, независимо от статута на пребиваване на техните родители или независимо дали те притежават или не разрешение за пребиваване.
21. Какви документи са необходими, за да запишем детето си в
училище, когато той / тя е посещавл/а училище в друга държава?

Вие трябва да представи сертификат, издаден от тази страна и преведен от министерството на външните работи и заверен от посолството на страната на детето, така че той / тя да могат да бъдат включени в съответния клас. Съответствието на класове е определено от Министерството на образованието.
22.Кандидатстване за гръцко гражданство
Ако имате десет години легален престой в Гърция за последните дванайсет години, можете да  кандидатствате за гражданство. Всеки от имигрантите без гражданство или имигранти, декларирани като бегълци могат да кандидатстват при навършване на пет години легален престой за  последните дванадесет години.

Информацията  е от брошурата „Какво трябва да знам за Гърция”
на Гръцкия институт по миграционна политика (IMEPO) е юридически субект изпълняващ ролята на консултант на правителството по въпроси на миграционната политика на решения. Създаден през 2002 г. и е под контрола на министъра на вътрешните работи.
Изтеглете брошурата „I live in Greece: What should I know?”
http://www.netmechanics.gr/images/IMEPO_ZwSthnEllada_English_mockup.pdf
Изтеглете брошурата”Я живу в Греции. Что я должен знать?”
http://www.netmechanics.gr/images/IMEPO_ZwSthnEllada_Russian_mockup.pdf

Полезни информационни центрове:
Citizen Service Centres
www.kep.gov.gr
1564
The Greek Ombudsman
www.synigoros.gr
5, Hatziyianni Mexi Street, Athens
210 7289 600
Работа-осигуряване-здравеопазване
Ministry of Internal Affairs
www.ypes.gr
210 3744 000
General Directorate for Immigration
Policy and Social Integration
210 3741 262
Ministry of Employment
& Social Protection
www.ypakp.gr
40, Piraeus Street, Athens
Citizen Service Centre
210 5295 101-2, 136
G.D. for Social Security
www.ggka.gr
29, Stadiou Street, Athens
210 3368 000
Social Security Institute (ΙΚΑ)
www.ika.gr
8, Ag. Konstantinou Street, Athens
Open contact line
210 5200 555-7, 210 5279 882-3
Ο.G.Α.
www.oga.gr
30, Patission Street, Athens
210 3322 100, 210 3322 357, 210 3322 360-61
ΟΑΕD
www.oaed.gr
8, Ethn. Antistaseos Street - Alimos
210 9989 000
Ministry of Health and Social Solidarity
www.mohaw.gr
Citizen Service Centre
17, Aristotelous Street
210 5239 328

# 82
  • Мнения: 52
ние живеем в 4ехия,мъжа ми работи,аз не имаме дете на 3 години.искам да попитам(и дано някой може да ми отговори)какво трябва да направим,4е мъжа ми да може да осигорявя детето.

# 83
Здравейте!

1.Ако съпруга ви работи в Чехия, а се осигурява в БГ, сте длъжни да се регистрирате в здравноосигурителната институция по местоживеене със формуляр Е 106 от НОИ.
http://www.mlsp.government.bg/bg/integration/agreements/E106BG-N.Andreeva.doc.
Принципно в ЕС са валидни следните формуляри :
-формуляр E 106 за наети или самостоятелно заети лица, както и за членове на техните семейства, които живеят с тях в същата страна (т.е. ако живеете в чужбина цялото семейство);
-формуляр E 109 за членове на семействата на наето или самостоятелно заето лице, живеещи в друга страна ( т.е. за семейства които живеят разделено).
2.Ако живеете в Чехия и съпруга ви здравно се осигурява там, семейството има право да ползва  държавното здравеопазване.

Пускам този сайт за всички други случаи (туризъм-работа/командировка-обучение)
на здравноосигурителни права на български граждани в Европейския съюз:
http://www.kim2000-bg.com/rights.html
http://www.nhif.bg/bg/med_euro.phtml

# 84
Информация за граждани на ЕС  в Република Кипър

Законовите изисквания за посещение или пребиваване в Кипър зависят от:
1.Гражданството - Европейски съюз (ЕС) или извън Европейския съюз (ЕС)
2. Причина за влизане в Кипър
3. Планираната продължителност на престоя.
Кипър е член на Европейския съюз и всички граждани на други държави в ЕС и страните от ЕИП (Европейско икономическо пространство) не се нуждаят от виза за влизане и имат  същите права на пребиваване като гражданите на Кипър и имат право на същите условия на трудова заетост и социалното осигуряване. Ако съпруга/ата на  гражданите на ЕС не са от държава-членка на общността, те имат същите тези права.
Информацията по-долу е общо ръководство за това как един гражданин на ЕС и членовете на техните семейства могат да кандидатстват за постоянно пребиваване и да получи разрешение за пребиваване в Кипър.
Влизане в Кипър
Гражданите на ЕС и страните от ЕИП (което включва Швейцария, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия), може да влезе Кипър използвайки валиден паспорт на ЕС или лична карта. На членовете от семейството на гражданите на ЕС, които не са граждани на ЕС, може да изисква входна виза.Правителството препоръчва влизане в Република Кипър се направи чрез една от легалните пристанища в държавно-контролираната зона. Това са летищата на Пафос и Ларнака и морските пристанища на Ларнака, Лимасол, Латци и Пафос.

Ако планирате да се установите:

1.Alien Registration Certificate (ARC)
Гражданите на ЕС планирали да останат в Кипър за по-дълъг период от три месеца или да работят, трябва да се регистрират в местните имиграционни отдели на полиция за придобиване на регистрационен сертификат  (ARC). Това е една малка книжка и се издава автоматично срещу малка такса.
2.Registration Certificate & Residence Card
Заявление за разрешение за пребиваване (Registration Certificate), трябва да бъде поискани в срок от четири месеца от датата на влизане в Кипър. Тя може да бъде направена по едно и също време с   Alien Registration Certificate (ARC). Нужни са доказателства за трудова заетост или достатъчно финансови средства, а ако не са наети на работа документ за здравно осигуряване е от съществено значение. Молбата се подава лично.Формуляри за кандидатстване за Registration Certificate могат да бъдат получени от гражданския регистър и миграционен отдел  на министерството на вътрешните работи, а в някои области от местния имиграционен отдел на полицията.
Електронен формуляр за кандидатстване MEU1 за гражданите на ЕС и членове на техните семейства:
http://moi.gov.cy/new/admin/sections/filedepot/uploaded/file/PDF … ILES/FORMMEU1.pdf
Residence Certificate често наричан "розов / pink slip " (въпреки, че документът е жълт), се издава в срок от шест месеца след кандидатстването (но много хора чакат по-дълго). Имайте предвид, че можете да не бъдете уведомени, че документът е готов и се очаква от заявителя да отиде на място за да разбере. Препоръчително е да се уговорите за това на място при кандидатстването.
Забележка: разрешението за пребиваване Residence Certificate не е задължително за да започнете работа в Кипър.Гражданин на ЕС може да започне работа, докато документите за постоянното пребиваване са в процес на подготовка - все пак работодателя и работника може да бъдат глобени, ако не се кандидатства никога за регистрация.
Документи, необходими за Residence Certificate:
• Валиден паспорт или документ за самоличност със снимка, както и копия
• Договор за наемане на работа или потвърждение на ангажимента от страна на работодателя, или ако е самостоятелно заето лице, удостоверение за регистрация в службите за социална сигурност
• Две паспортни снимки
Преди да се установите в Кипър за стартиране на бизнес и предоставяне на услуги, се препоръчва да проверите дали е нужно професионално разрешение за тази дейност. Ако е нужно, трябва да имате удостоверения и документи, необходими за удостоверяване на квалификация.
Студенти:
Освен паспорт или документ за самоличност и две снимки, за студентите се изисква да имат:
• доказателство за тяхното записване в университет или колеж
• доказателство за цялостна здравна застраховка
• доказателство (чрез декларация) на финансови средства
За членове на семейството се считат съпруг / а, деца на възраст под 21, други зависими лица, както и всички преки членове на семейството. Таксата за заявлението такса се заплаща в момента на подаване, заедно с таксата за всеки член от семейството. Ако едно лице не кандидатства за пребиваване то ще бъде глобено.
Когато членовете-семайства на гражданин на ЕС имат европейски паспорти, трябва да бъде предоставени следните документи заедно с попълнения формуляр за кандидатстване MEU1 (за граждани на ЕС):
-Валиден паспорт или лична карта, както и няколко копия
-Доказателство за семейната връзка (заверени копия на удостоверение за сключен брак, за деца – акт за раждане)
-Две паспортни снимки
3.Постоянен престой - Permanent Registration Certificate
Гражданите на други страни от ЕС, които са пребивавали в Кипър най-малко пет години без прекъсване могат да кандидатстват за  удостоверение за постоянна регистрация. Заявлението за издаване на Карта за постоянно пребиваване трябва да бъдат представено в рамките на един месец от срока на изтичане на Residence Card.


Република Кипър е пълноправен член на ЕС. Но страната продължава да бъде разделена от "зелената линия", която разделя "Турската република Северен Кипър" от останалата част на острова. "Турска република Северен Кипър" не е международно призната. Частичната отмяна на ограниченията за преминаване на "Зелена линия" позволява на кипърските граждани и граждани без виза да преминават в двете посоки в определените за целта пунктове. Възможно е да пътуват до северната част на Кипър от юг чрез преминаване на няколко контролно-пропускателни пунктове, включително Ледра Палас и Ледра стрийт - контролно-пропускателни пунктове само за пешеходци. Кипър имиграционните власти са потвърдили, че притежателите на ЕС паспорт с  печат TRNC в паспорта няма да имат проблеми при влизане в Република Кипър. Има контрол върху количеството и вида на стоките, които могат да бъдат закупени в северната и приведени в южната. Стоки, включително цигари, може да се конфискува в контролно-пропускателен пункт и наложени глоби.
Чужди граждани, които са влезли през Кипър от север според правителството на Република Кипър са влезли незаконно. Правителството на Република Кипър си запазва правото да глобява граждани на ЕС за незаконно влизане.
Здравеопазване
Има достатъчно обществени и частни болници и клиники. Като цяло, грижите и помещенията в частни болници и клиники са по-добри обществени болници. Ако нямате частна медицинска застраховка, можете да ползвате  държавна болница (където спешното лечение за притежателите на Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) е безплатно.Срещу картата те могат да получат спешна и неотложна медицинска помощ от лекари, работещи в публичната система на здравеопазване и в обхвата на местния задължителен здравноосигурителен пакет.
Социална сигурност
Социално-осигурителната схема в Кипър се финансира чрез вноски, които се разпределят между работника, работодателя и държавата. Размерът на осигурителните вноски е 16,6%, като 6,3% са за сметка на работника, 6,3% за сметка на работодателя и 4% се заплащат от държавата. В случай, че сте самоосигурено лице, размерът на вноските е 15,6% върху дохода, от които 11,6% се плащат от самоосигуреното лице и 4% от държавата.
Социалното осигуряване предвижда редица обезщетения и плащания – в случай на женитба, раждане, смърт, погребение, майчинство, болест, безработица, инвалидност, при временна нетрудоспособност, при професионална злополука, пенсионно осигуряване. Периодът на обезщетението за временна нетрудоспособност не може да надвишава 156 дни. Ако сте нает работник/служител, трябва да изчакате 3 дни, а ако сте самонаето лице – 18 дни, преди да започнете да получавате обезщетението. 
За повече информация - Отдела за социално осигуряване –  www.mlsi.gov.cy/sid
Образование:
Предучилищното образование в Кипър включва деца от 3-годишна възраст до 5г. и 8м., но е задължително за децата след навършването им на 4г. и 8 м. Началното образование е безплатно в държавните училища и обхваща ученици на възраст от 5г. и 8м. до 11г. и 8м. За да могат да се запишат в средно училище, децата трябва да имат сертификат за завършено начално училище.В Кипър ходенето на училище е задължително до 15 годишна възраст. Същото важи за всички деца, които живеят в Кипър, независимо от тяхното гражданство или вероизповедание.Второто ниво на средното образование е за лица между 15 и 18 години. Тези, които желаят, могат да се запишат в технически средни училища. Училищната година е разделена на три срока, всеки по 3 месеца.
Съществуват и множество частни предучилищни, начални и средни училища, предлагащи обучение както на гръцки, така и на английски и френски. Обучението в тях се заплаща.В Кипър има 3 университета и голям брой частни колежи.
За най-малките има голям избор от училища за предучилищна възраст: държавни, общински и частни. В началното училище (dimotiko) обучението е 6 години. Изучават се четене, писане, математика, след което в програмата постепенно се добавят чужди езици, музика, гимнастика и различни хуманитарни дисциплини. Следващият етап  е 3-годишно обучение в гимназия (gymnasio). Тук децата задълбочено изучават основните предмети и чужди езици. Крайният етап на средното образование - 3-годишно обучение в lykio. По-големите ученици, които все още не са избрали професия, могат за кратък период от време, за да получат специално обучение, с които те ще намерят интересна работа, а след това могат да изберат университет. В училищата за професионалното обучение (techniki scholi) подготвят квалифицирани кадри за производството и туристически услуги.
Описание на ваксини за деца:
http://www.ssi.dk/graphics/euvac/vaccination/cyprus.html
Банкова сметка:
Откриването на банкова сметка в Кипър не е сложна процедура. За откриване на банкова сметка ще трябва да представите следните документи:
*паспорт
*удостоверение, доказващо настоящия Ви адрес
Най-големите банкови институции в Кипър са:
Bank of Cyprus – www.bankofcyprus.com
Hellenic Bank – www.hellenicbank.com
Sociate Generale Cyprus – www.sgcyprus.com
Комуникации:
- телефон – В Кипър обществените телефони работят с монети или с фонокарти. Фонокарти могат да бъдат закупени от всеки магазин, павилион за вестници, пощенска служба. Цените на фонокартите варират от 3 до 10€. Всички обществени телефони могат да се използват за местни и международни разговори.
- интернет – Най-големият интернет доставчик в Кипър е Cytanet – www.cytanet.com. Други доставчици на интернет са PrimeTel – www.priem-tel.com и Cablenet – www.cablenet.com.cy.
Транспорт:
Пътната мрежа се подобрява непрекъснато, с цел намаляване на злополуките и за осигуряване на безопасен достъп до всички области на страната. Градовете са свързани с четири-лентова магистрала, и като цяло пътищата са на много високо ниво.
В рамките на градските зони, автобусите се движат по редовни маршрути приблизително на всеки половин час, с услуги до около 18:00 часа от понеделник до петък и по-рано в събота. Някои маршрути не работят в неделя. Часовете се удължават до полунощ по време на туристическия сезон. Страната не разполага с железопътен транспорт. В Кипър има около 15 летища. Най-големите летища, които са и единствените международни в страната са:  Летището в Ларнака – www.larnaca-airport.info
Летището в Пафос – www.paphosinternationalairport.com

# 85
  • Мнения: 52
искам да ви попитам ние нямаме брак, и ни казаха,4е това е проблем за да не може да осигорява детето ни.той се осигорява тук в 4ехия има 4ехска здравна карти4ка.

# 86
Справочни брошури за ЕС:

Справочник за работници имигранти в Ирландия на български език (издание 2009 г.).
Работа, социални помощи и осигуровки,жилищни и трудови права, здравеопазване,човешки права, граждански свободи,образование, право на глас:
http://www.lawcentreni.org/publications/Migrant%20Workers/A2%20Bulgarian.pdf

Работа, признаване на квалификация,кандидатстване за работа,трудови договори,данъци, социална сигурност,безработица,пенсии, квартири,здравеопазване, образование,транспорт, култура и обществен живот,личен живот,полезна контактна информация – справочник за Чехия на английски език ( издание 2009 г.):
http://portal.mpsv.cz/eures/dokumenty/us!2009-04_zapp_aj.pdf

Наръчник за живота в Обединеното кралство на Великобритания на български език --жилищно настаняване , работа,образование, здравеопазване,транспорт, закони, лична безопасност:
1.http://www.hullcc.gov.uk/pls/portal/docs/PAGE/HOME/LANGUAGE%20LI … S/BULGARIAN_0.PDF
2.www.az.government.bg/eures/download.asp?file=life-gb.pdf

# 87
# 88


Справочни брошури за Германия:
(изисква се програмата Adobe Acrobat Reader)

I.Германия-брошура на немски и английски език.:
Описание на федералните щатове,
стр.26 -Достъп до работния пазар,Търсене на работа, кандидатстване,Договор за работа,квартири, разходи,Здравеопазване,културен и социален живот
http://www.arbeitsagentur.de/zentraler-Content/Veroeffentlichung … ob-in-Germany.pdf

II.Книгата „Факти за Германия”.:
1.   на руски http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/ru/content-home/book.h … 00&no_cache=1
2.   на английски: http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/en/content-home/book.htm

III.„Добре дошли в Германия” – информационна брошура на английски език  за имигранти на федералното министерство на вътрешните работи:Права за пребиваване и натурализация,Квартири,Шопинг,Работа и професия,Училища-обучение,Деца и семейство:
http://www.en.bmi.bund.de/Internet/Content/Common/Anlagen/Brosch … _Hauptteil_en.pdf

# 89

Книгата „Живот във Франция”,издание 2008 г.на английски език , 325 страници,практически гид за новодошлите във Франция – описание на страната, преместване,език, ежедневен живот,пощи, доставки на газ,ток,вода и др.,телефон,интернет,медии,домашни любимци,градинарство,
Шофиране,обществен транспорт, валута,здравеопазване,данъци,образование,работа,отглеждане на деца,пенсиониране
http://depositfiles.com/ru/files/fc37gxtj0
http://www.alliancefr.org/pdf/venir_vivre_paris/Working_in_France_2009.pdf


Норвегия - на английски език
http://www.nav.no/_binary?download=true&id=805406680


Австрия – англ.език:
http://www.ams.at/_docs/eurespubl_en_1108.pdf


Финландия
http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/06_julkaisut … kinginfinland.pdf
http://www.mol.fi/mol/en/99_pdf/en/02_working/quide_finland.pdf


Швеция
http://www.arbetsformedlingen.se/admin/Documents/utland/worksweden.pdf
http://www.businessregiongoteborg.com/download/18.8afae6210a7037 … iving_mar2006.pdf

Общи условия

Активация на акаунт