Необходимата информация за Европейския съюз

  • 296 651
  • 327
  •   1
Отговори
# 90
# 91
  • Мнения: 124
Здравеопазване и осигуряване в ЕС

1. Болничен лист  (ФОРМУЛЯР Е116 )
ЗА ОСИГУРЕН ГРАЖДАНИН НА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ
ПРИ ПРЕСТОЙ/ПРЕБИВАВАНЕ ИЗВЪН КОМПЕТЕНТНАТА ДЪРЖАВА ПРИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ, МАЙЧИНСТВО

Формулярът представлява медицински доклад за удостоверяване на временна неработоспособност при общо заболяване, майчинство, трудова злополука или професионална болест. Той замества болничния лист и се издава от държавата по престой/пребиваване – за нуждите на компетентната осигурителна институция за конкретното лице.
1.Формуляр Е 116 се изпраща в компетентната държава заедно с формуляр Е 115 „Молба за парично обезщетение за неработоспособност”. В България формуляр Е 115 се издава от Централно управление на НОИ, дирекция „Европейска интеграция и международни договори” (ЕИМД).
Когато формулярът е издаден в друга държава-членка на ЕС/ЕИП, той се попълва от съответния чуждестранен лекар и институция и се изпраща до ЦУ на НОИ.
2.Аналогично се постъпва и в случаите, когато подчинено на българското законодателство лице изпадне в състояние на временна неработоспособност при престой/пребиваване в държавите от ЕС/ЕИП.
Полученият от чужбина формуляр Е 116 (обичайно той се съпровожда от Е 115) се изпраща по компетентност в ЦУ на НОИ – дирекция „ЕИМД”.
---------------------------------------------------------------------------------------
Формуляри 001-101-102…………………-127 за майчинство и нетрудоспособност. Показаните формуляри са образци.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2006/l_077/l_0772 … 315en00010084.pdf
Формулярът-документ Е-116 може да бъдат получен от съответните органи в страната (за България НОИ):
http://www.nhif.bg/downloads/E116BG.pdf

2.Обезщетения за болест и майчинство:
www.noi.bg/content/ukazania/08/uk_2.htm


По описаното по- горе означава ли, че не трябва да имам здравна  частна осигуровка, съответно и адресна регистрация за скл на тези осигуровка в съответната държава, за да мога да получа съответните документи?

# 92
Здравей, Мария!

Значи има 2  варианта за ползване здравно-осигурителния пакет в България :

1. работеща БГ мама в чужбина, която се осигурява тук в БГ. Тя ползва Е116 (болничен лист) за да вземе обезщетението което й се полага от НОИ за бременност и раждане.

2.неработеща БГ мама в чужбина, която преди да замине за ЕС се осигурявала тук.Бременността и раждането попадат в обхвата на неотложно необходимите медицински грижи, включени в Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК).
ЕЗОК се изисква за страните: Австрия, Белгия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър (Република Кипър), Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария, Швеция.
Европейската здравноосигурителна карта се издава само при непрекъснати здравноосигурителни права, според новите промени в Закона за здравното осигуряване, значи, че осигуровките за здраве трябва да са внесени за 36 месеца назад.

Много не разбрах въпроса за частната здр. осигуровка.....
Но според мен като имаш европейска здр.карта би трябвало да ти издадат необходимите документи.


# 93
  • Мнения: 124
А тази европейска здравна карта кой ч издава/ Аз има здравна карта издадена от немската здравна каса/ Май излиза, че не е трябвало да вадя такава а друга? Имам Е104 за доказване на непрекъснатите ми здравни осигуровки и здравна осигуровка от Германия/

# 94
Ако имаш карта, така ли изглежда?

# 95
  • Мнения: 124
Ако имаш карта, така ли изглежда?


Не! А тази от къде се издава/ и как?

# 96
Европейската здр.карта се издава в БГ само от една фирма:http://www.kim2000-bg.com/index.html
За 15 дена от подаването на заявлението би трябвало да излезе.В София само на две места се издава, виж на сайта на фирмата.Мисля че има и експресна поръчка.
Хубаво е че имаш Е 104, защото май  го искат за Германия.
Хубаво е че имаш и застраховка, за да може с нея да си евентуално да покриеш услуги и разходи
които не влизат в безплатния здравно-осигурителен европейски пакет.
Немската здравна карта си я пази, доколкото прочетох тази карта е задължителна за всички които отиват в Германия и тя е първото нещо което се прави за да може да се осигурят други документи,т.е. това което е задълбително и неизбежно според законите на страната ( а всяка страна си има свои закони).

# 97
# 98
  • Мнения: 124
А може ли упълномощено от мен лице да ми вземе тази карта? И може ли да имам и двете карти- и немска и европейска? И означава ли че ако имам европейска ще си получа документите?

# 99
Как се получава Европейската здравно-осигурителна карта?

(1).За издаване на ЕЗОК заинтересованите лица подават заявление по настоящ адрес на заявителя в дистрибуторските пунктове на фирмата, която е избрана за изпълнител на обществена поръчка по реда на ЗОП, за изработване и доставка на ЕЗОК ( "КИМ - 2000" ООД).
(2). Към заявлението лицето прилага цветна снимка паспортен формат.
(3). ) Заявлението се подава лично или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно.
Плаща се и такса.Не е скъпо.

Аз лично не виждам противоречие да имаш и двете карти. За документите - ако имаш някоя позната студентка в Германия, попитай какви документи са й издали. Студентките също се движат чрез безплатния пакет и със Е104.

# 100
  • Мнения: 124
Как се получава Европейската здравно-осигурителна карта?

(1).За издаване на ЕЗОК заинтересованите лица подават заявление по настоящ адрес на заявителя в дистрибуторските пунктове на фирмата, която е избрана за изпълнител на обществена поръчка по реда на ЗОП, за изработване и доставка на ЕЗОК ( "КИМ - 2000" ООД).
(2). Към заявлението лицето прилага цветна снимка паспортен формат.
(3). ) Заявлението се подава лично или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно.
Плаща се и такса.Не е скъпо.

Аз лично не виждам противоречие да имаш и двете карти. За документите - ако имаш някоя позната студентка в Германия, попитай какви документи са й издали. Студентките също се движат чрез безплатния пакет и със Е104.

Много ти благодаря за ичерпателният отговор и търпението!

# 101
Надявам се всичко да е О.К. Всичко добро!

# 102
МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ/ ЕВРОПЕЙСКОТО
ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО В СЛУЧАИТЕ НА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ


Съгласно Решение № 195 от 23.03.2004 г. на Административната комисия за социална сигурност на работници мигранти (АК), бременността и раждането попадат в обхвата на неотложно необходимите медицински грижи, поради което необходимата медицинска помощ при временен престой в друга държава-членка на ЕС се предоставя единствено срещу представяне на валидна ЕЗОК и документ за самоличност – без ограничения във вида на помощта. Същото се отнася и за студентките, на които предстои раждане в друга държава-членка на ЕС.

РАБОТА – ДЪЛГОСРОЧНА КОМАНДИРОВКА - ПЕНСИОНЕРИ

Когато работещ български здравноосигурен гражданин е командирован от български работодател за извършване на определена работа в друга държава– членка (ДЧ) за срок, не по-кратък от 12 месеца, той може да се регистрира към местната здравноосигурителна система с европейски формуляр Е 106. С Е 106 командированият гражданин, и придружаващите го членове на семейството му, се регистрират към чуждата здравна система за срока на командироването. Членовете на семейството се вписват от приемащата държава, чието законодателство определя кръга на „членове на семейството”.
ВНИМАНИЕ!Не всяка страна дава  права при съвместно съжителство (партньорство) между мъж и жена , за разлика от  правата придобити при сключване на брак.Ако по някаква причина не можете да се възползвате от правата „членове на семейството”, трябва да разполагате с ЕЗОК.

ОБРАЗОВАНИЕ - ОБУЧЕНИЕ

 Особености за ползването на медицинска помощ в ЕС/ЕИП от български ученици, редовни студенти и докторанти:
- Медицинската помощ се ползва само срещу предоставяне на валидна българска ЕЗОК. За целта учащите следва да не прекъсват своето здравно осигуряване в България. Ако те са редовни студенти до 26-годишна възраст, непълнолетни или ученици (до завършване на средното образование), здравните им вноски са за сметка на републиканския бюджет на България.

ОТНОВО В БЪЛГАРИЯ

 Удостоверяване на здравноосигурителни периоди, придобити в друга държава от ЕС/ЕИП - за български граждани, които се завръщат в България:
- С формуляр Е 104 съответната осигурителна система удостоверява пред българската система (пред Националната агенция за приходите) какви са периодите на трудова заетост в конкретната ДЧ, през които лицето е било социално и/или здравно осигурявано там. По този начин периодите на здравно осигуряване от ЕС/ЕИП ще бъдат признати и лицето отново ще „влезе” в българската здравноосигурителна система.

# 103
КОИ СТРАНИ УЧАСТВАТ

ЕЗОК се изисква за страните: Австрия, Белгия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър (Република Кипър), Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария, Швеция.
Европейската здравноосигурителна карта се издава само при непрекъснати здравноосигурителни права, според новите промени в Закона за здравното осигуряване, значи, че осигуровките за здраве трябва да са внесени за 36 месеца назад.

Здравноосигурителна институция по място на престой, Прегпед и лечение при лекар/зъболекар,Медикаменти,Болнично лечение,Временна неработоспособност.

Тази информация е систематизирана за всяка страна на ЕС, в зависимост къде се намирате, може да направите справка за конкретната страна:
www.kim2000-bg.com/participants.html


Еднакво ли изглежда европейската здравноосигурителна карта във всички държави членки, които я издават?

Да, всички държави-членки използват един и същ дизайн, който включва европейски символ. Целта е да се гарантира лесното разпознаване на картата от лекари или здравни центрове.

По време на посещението си внезапно разбирам, че съм загубил или забравил своята европейска здравноосигурителна карта. Какво да направя?

Ако сте забравили или изгубили своята европейска карта, можете да помолите вашата здравноосигурителна институция да ви изпрати по факс или по електронна поща временно заместващо удостоверение. То е еквивалент на европейската здравноосигурителна карта, който ви дава същите права на здравни грижи и възстановяване на свързаните с тях разходи при временно пребиваване в друга държава-членка. Това е особено важно при необходимост от хоспитализация.

B случай, че сте заплатили в брой за оказаната Ви медицинска помощ

Ако при престой в друга държава-членка на ЕС сте заплатили в брой за оказана Ви медицинска помощ, след завръщането Cи B България може да представите оригиналните платежни документи (фактури) пред районната здравноосигyрителна Kaca пo местоживеене (РЗОК). Там ще Ви информират дали (и в какъв размер) разходите Ви могат да бъдат възстановени.

ЕЗОК ЗА ДЕТЕ

За лицата до 14-годишна възраст се прилагат: заявление, актуална цветна снимка паспортен формат, копие от акта за раждане и копие от международния паспорт на детето, както и от документа за самоличност на родителя.

# 104
  • Мнения: 124
Още едно ?че- тази карта да разбирам, че ще ми послужи само за раждането, не покрива консултации? А при положение, че има немска здравна и ако използвам и немската за раждането, а европейстака само за документите....не знам дали ме разбра, а и сигурно тр тук да питам/

Общи условия

Активация на акаунт