Майчинството счетоводно - 2

  • 34 367
  • 281
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 40
Здравейте, мами!
Моля за съвет- интересува ме след като изтекат 2-те г. майчинство
и се върна на работа вярно ли, е че работодателят не може да ме съкрати в следващата 1 година, т.е. до навършване на 3год. възраст на детето ( и изобщо имат ли някаква закрила от закона майките с малки деца)?
Благодаря ви предваритвлно!
  bouquet  bouquet  bouquet

# 2
  • Мнения: 133
--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте мами. Тъй като нищо не разбирам от счетоводство имам един въпрос към вас. Родих дъщеря си на 30.10.2006 г. . Осигуряват ме на 195 лева. За месеците октомври и ноември взех по 176 лева, а днес взех за декември 157,47 лева. Моля ако някоя от вас знае да ми отговори дали това е правилно и ако е така защо се получава така. Благодаря ви много предварително.

# 3
  • Мнения: 133
                                                              Здравейте,мили мами!   Майка съм на 2г. и 5м. детенце.Работя на постоянен трудов договор и в момента съм неплатена отпуска за гледане на детето.То ми е второ дете.Но в момента се разболях и съм болнични.Искам да попитам дали ще ми платят сега някаква сума болнични.Прекратява ли ми се неплатеното майчинство с тоя болничен? newsm78

# 4
  • Мнения: 9 050
Здравейте, мами!
Моля за съвет- интересува ме след като изтекат 2-те г. майчинство
и се върна на работа вярно ли, е че работодателят не може да ме съкрати в следващата 1 година, т.е. до навършване на 3год. възраст на детето ( и изобщо имат ли някаква закрила от закона майките с малки деца)?
Благодаря ви предваритвлно!
  bouquet  bouquet  bouquet

Майките с деца до 3 годишна възраст се ползват със закрила при уволнение. Това обаче не означава, че работодателя по никакъв начин не може да прекрати правоотношението.
При закриване на предприятието или закриване на позицията, ако няма друга подходяща позиция, можете да бъдете съкратена.
Просто, за да прекрати правоотношението ви, работодателя трябва да получи разрешение от Инспекцията по труда. Без това разрешение - не може.

# 5
  • Мнения: 9 050
--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте мами. Тъй като нищо не разбирам от счетоводство имам един въпрос към вас. Родих дъщеря си на 30.10.2006 г. . Осигуряват ме на 195 лева. За месеците октомври и ноември взех по 176 лева, а днес взех за декември 157,47 лева. Моля ако някоя от вас знае да ми отговори дали това е правилно и ако е така защо се получава така. Благодаря ви много предварително.

Не, не е правилно. Трябва да получавате не по-малко от минималната работна заплата. За декември би трябвало да получите 160 лева. Иначе за другите два месеца, по груби сметки, обезщетението е коректно.
От януари нататък, трябва да получавате по 180 лева на месец.

# 6
  • Мнения: 9 050
                                                              Здравейте,мили мами!   Майка съм на 2г. и 5м. детенце.Работя на постоянен трудов договор и в момента съм неплатена отпуска за гледане на детето.То ми е второ дете.Но в момента се разболях и съм болнични.Искам да попитам дали ще ми платят сега някаква сума болнични.Прекратява ли ми се неплатеното майчинство с тоя болничен? newsm78

Болничния прекратява отпуска за отглеждане на дете. Във вашия случай ( ако изобщо не сте се връщала на работа ) ще получавате обезщетение в размер на 80% от минималната работна заплата.

# 7
  • Мнения: 7
--------------------------------------------------------------------------------

Благодаря за бързия отговор в предишната тема, но не ми стана ясно  коя ще е базата за която се изчислява обещетението : за периода  на болничния ми от 10.2006-03.2007 или преди това.За предишния период съм получавала следните суми:
     май 2006 - 385лв (била съм в платен отпуск 13 дни)
      юни 2006 -236 лв (болничен 5 дни,5 дни пл.отпуск и 2 работни,останалите сая неплатен отпуск)
      Юли ,август,септември -неплатен отпуск
      октомври 2006 -   210 лв(болничен)
      ноември 2006   -210 лв
      декември 2006 -155лв болничен(счетоводителката ми каза че е толкова малка сумата ,защото се изчислявало като 80 % от МРЗ за което аз не съм много съгласна
Предварително благодаря
PS.Извинявам се но първоначално изпратих лично съобщение до zinaSt но не бях записла темата и може да съм объркала нещо защото не мога да си го намеря но съм още новак и ще ми простите

# 8
  • Мнения: 1 225
При изчисляването на обезщетението  за бременност и раждане, ако има месец без осигурителен доход - поради болничен, коя сума се взема пред вид?

# 9
  • Мнения: 9 050
--------------------------------------------------------------------------------

Благодаря за бързия отговор в предишната тема, но не ми стана ясно  коя ще е базата за която се изчислява обещетението : за периода  на болничния ми от 10.2006-03.2007 или преди това.За предишния период съм получавала следните суми:
     май 2006 - 385лв (била съм в платен отпуск 13 дни)
      юни 2006 -236 лв (болничен 5 дни,5 дни пл.отпуск и 2 работни,останалите сая неплатен отпуск)
      Юли ,август,септември -неплатен отпуск
      октомври 2006 -   210 лв(болничен)
      ноември 2006   -210 лв
      декември 2006 -155лв болничен(счетоводителката ми каза че е толкова малка сумата ,защото се изчислявало като 80 % от МРЗ за което аз не съм много съгласна
Предварително благодаря
PS.Извинявам се но първоначално изпратих лично съобщение до zinaSt но не бях записла темата и може да съм объркала нещо защото не мога да си го намеря но съм още новак и ще ми простите

Отговорих ти на лични

# 10
  • Мнения: 9 050
При изчисляването на обезщетението  за бременност и раждане, ако има месец без осигурителен доход - поради болничен, коя сума се взема пред вид?

Когато лицето е в отпуск по болест не се говори за месец без осигурителен доход. Месец без осигурителен доход е месец, през който лицето не е упражнявало дейност например и тогава за база се взима МРЗ.
Когато обаче лицето е било в болничен, за база се взима осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението, което е изплащано за този болничен.

# 11
  • Мнения: 1 225
Много благодаря за бързия отговор.

# 12
  • Мнения: 3 695
--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте мами. Тъй като нищо не разбирам от счетоводство имам един въпрос към вас. Родих дъщеря си на 30.10.2006 г. . Осигуряват ме на 195 лева. За месеците октомври и ноември взех по 176 лева, а днес взех за декември 157,47 лева. Моля ако някоя от вас знае да ми отговори дали това е правилно и ако е така защо се получава така. Благодаря ви много предварително.

Не, не е правилно. Трябва да получавате не по-малко от минималната работна заплата. За декември би трябвало да получите 160 лева. Иначе за другите два месеца, по груби сметки, обезщетението е коректно.
От януари нататък, трябва да получавате по 180 лева на месец.

Не е ли възможно сумата за декември да е по-ниска поради преизчислението за ДДФЛ ???

# 13
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте.Искам да попитам,ситуацията е следната:скоро ми свършва платеното майчинство,искам да си пусна неплатената отпуска.Ходих до офиса на фирмата,счетоводителката ми каза,че не знае колко ми се полага,защото детето е на мое име(не е припознато),но с таткото живеем на семейни начала.И така,6 месеца или 12 месеца?
Благодаря ви.

# 14
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте мами. Тъй като нищо не разбирам от счетоводство имам един въпрос към вас. Родих дъщеря си на 30.10.2006 г. . Осигуряват ме на 195 лева. За месеците октомври и ноември взех по 176 лева, а днес взех за декември 157,47 лева. Моля ако някоя от вас знае да ми отговори дали това е правилно и ако е така защо се получава така. Благодаря ви много предварително.

Не, не е правилно. Трябва да получавате не по-малко от минималната работна заплата. За декември би трябвало да получите 160 лева. Иначе за другите два месеца, по груби сметки, обезщетението е коректно.
От януари нататък, трябва да получавате по 180 лева на месец.

Не е ли възможно сумата за декември да е по-ниска поради преизчислението за ДДФЛ ???

Ако е имала преизчисления на данъка трябва да вземе дори по-голяма сума, защото е била в болничен поне от средата на м. октомври 2006 г.

Общи условия

Активация на акаунт