Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 4 част

  • 27 484
  • 292
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 729
Простете, но последния месец спрях да следя темата и се извинявам ако сте го коментирали.

Аз съм от заварените майки, които могат да ползват остатъка до 315 дни до навършване на 9 месеца на детето. Ние ги навършваме на 22-ри март.

Следвайки вашите съвети от всичко което бях прочела, още на 03-ти януари подадох молба свободен текст, приложение 7 от Наредбата за отпуските... и копие от акта за раждане до работодателя.
/дотук си мислех, че тези 90 %, ще ги получавам от работодателя/


Обаче преди две седмици ми се обадиха от работа да подам Приложение 2 от НИИПОД.. + копие от номера на IBAN номера на сметката на дебитната ми карта, които документи трябвало работодателя да подаде в НОИ?! newsm78 И от там да си получавам парите.

Последните постъпления по картата /и детски и майчинство/ са от  декември, от тогава нищо...

Кое от двете положения е вярно и кога да очаквам някакви пари. Доколкото разбрах с новите промени, когато ще се изплащат от НОИ, чак през март.

П. С. Когато отидох да подам и втория комплект документи, видях че исканата от мен отпуска /с молбата свободен текст, при първото подаване на документи/ ми е пусната от 01.01 до 18-ти март? Защо е така? Аз в молбата бях написала, считано от 01.01 до навършване на девет месеца на сина ми /т.е. 22-ри март/!

Предварително ви благодаря и съжалявам ако вече е обсъждано и съм могла да намеря отговор на въпросите си и сама!  bouquet

# 76
  • Мнения: 9 050
Простете, но последния месец спрях да следя темата и се извинявам ако сте го коментирали.

Аз съм от заварените майки, които могат да ползват остатъка до 315 дни до навършване на 9 месеца на детето. Ние ги навършваме на 22-ри март.

Следвайки вашите съвети от всичко което бях прочела, още на 03-ти януари подадох молба свободен текст, приложение 7 от Наредбата за отпуските... и копие от акта за раждане до работодателя.
/дотук си мислех, че тези 90 %, ще ги получавам от работодателя/


Обаче преди две седмици ми се обадиха от работа да подам Приложение 2 от НИИПОД.. + копие от номера на IBAN номера на сметката на дебитната ми карта, които документи трябвало работодателя да подаде в НОИ?! newsm78 И от там да си получавам парите.

Последните постъпления по картата /и детски и майчинство/ са от  декември, от тогава нищо...

Кое от двете положения е вярно и кога да очаквам някакви пари. Доколкото разбрах с новите промени, когато ще се изплащат от НОИ, чак през март.

П. С. Когато отидох да подам и втория комплект документи, видях че исканата от мен отпуска /с молбата свободен текст, при първото подаване на документи/ ми е пусната от 01.01 до 18-ти март? Защо е така? Аз в молбата бях написала, считано от 01.01 до навършване на девет месеца на сина ми /т.е. 22-ри март/!

Предварително ви благодаря и съжалявам ако вече е обсъждано и съм могла да намеря отговор на въпросите си и сама!  bouquet

Това е извлечение от указанията на НОИ. Вашето обезщетение ще се изплаща от работодателя.


При определянето на реда за изчисляване и изплащане на обезщетенията и помощите за заварените случаи се прилагат разпоредбите на § 22б от ПЗР на КСО и § 2 от ПЗР на посочената наредба. По прилагането на тези разпоредби да се има предвид, че във всички случаи, когато лицата са започнали ползването на отпуск за временна неработоспособност, бременност и раждане или отглеждане на малко дете или трудоустрояване поради временно намалена работоспособност преди 1 януари 2007 г., паричните обезщетения се изчисляват и изплащат по “досегашния ред”, независимо от обстоятелството дали е започнало плащането на паричното обезщетение и коя е правопораждащата му дата. По досегашния ред се изплащат и всички неизплатени обезщетения и помощи, отнасящи се за периода до 1 януари 2007 г., както и обезщетенията за бременност и раждане в случаите на § 22е от ПЗР на КСО.

Допълнителният отпуск не е до навършване на 9 месеца на детето, а до изтичане на 315 дни от първия ви болничен за бременност и раждане. Ако сте родила след термин, тези 315 дни изтичат преди детето да навърши 9 месеца.

# 77
  • Мнения: 729
Благодаря за бързия и точен отговор!  bouquet

Сега остава и ЧР при работодателя ми да го разберат.. ooooh!

# 78
  • Мнения: 69
ако може и аз да си задам моя въпрос дано да можете да ми датете яснота
работя по трудов договор до завръщане на титуляра. до 27 май съм в 315 дни беменост и раждане. На 27 март титуляра на мястото трябва да се върне ва работа.
въпросите ми са
................
3. ако титуляра не се върне а напуне може ли да бъда назначена на постоянен договор в предприятието при положение че към датата на напускане ще съм в периода на 315-то дни
БЛАГОДАРЯ предварително
Страхотно е че ви има
..................................
3. При напускане на титуляра, работодателя има право на подбор. Включително има право да направи нов конкурс. Може да назначи и вас, но не е длъжен. Още повече, че ако вие продължите да ползвате отпуска за бременност и раждане, няма как да работите и ако работодателя назначи вас, ще трябва след това да ви търси заместник, докато се върнете на работа.

Много благодаря за бързият отоговор на ZinaSt.
Пак ще питам.
Т.к със сигурност титуляра напуска /това научих днес/, а на нейно и съответно на мое място от както съм в болнични работи една пенсионерка, която ще си продължи да си работи по заместване имали причини работодателя да не ми направи договора постоянен /желание не липсва/ при условие че аз по време на промяната на основанието на договора ще съм в 315 дни бременност и раждане
И една молба, ако не Ви затруднява много може ли да ми кажете това пише ли го в някой закон, кодекс, наредба и т.н. за да го покажа на работодателя си.
Пак благодаря   bouquet

# 79
Здравейте Мили Момичета....
Дано не се натрапвам с "Мъжкото си присъствие".... Embarassed
От толкова четене и прехвърляне от тема в тема чак ме заболя главата...Предполагам позната картинка за повечето от Вас покрай вашите половинки....
Та така......Бъдещ татко съм....и съответно бих желал да предоставя всичко най-добро и необходимо на майката и детето ми,поради което от доста време се опитвам да се интересувам от неща които не разбирам. И конкретно:

Въпрос 1........:
 Приятелката ми е осигурена на МРЗ,но говорих с шефа и той се съгласи да се осигурява на по висока заплата съответно,някъде около 600 лв.Разбира се разликата я покриваме ние.....
Какво става след това...!!???

Въпрос 2........:
Нямаме Граждански Брак.............!!!???
Какво става след това...!!???Какви са недостатъците пред държавата за бъдещата Майка..??!!!

Въпрос 3........:
Приятелката ми работи във Фотостудио,което означава-"вредни"......Имам в пред вид ще окаже ли това,някакво влияние в/у евентуален болничен или майчинство.

Ами засега е това...Бих помолил по-компетентните,а аз знам че неволно сте такива да Ни ориентирате в това кое е най-добре за нас и по какъв начин да процедираме за в бъдеще.Ако Имате някой полезни съвети,моля споделете.....



Искрени Благодарности......!!!

 smile3525 smile3525 smile3525

# 80
Пак съм Аз...... newsm12.........
Още нещо за което искам да попитам....ЦИГАРИТЕ.......
Приятелката ми ги намали драстично,пуши възможно най-леките,но аз все пак продължавам да се притеснявам.......

Помогнете някак.....Моля.........
 newsm17

# 81
  • Мнения: 9 050
Здравейте Мили Момичета....
Дано не се натрапвам с "Мъжкото си присъствие".... Embarassed
От толкова четене и прехвърляне от тема в тема чак ме заболя главата...Предполагам позната картинка за повечето от Вас покрай вашите половинки....
Та така......Бъдещ татко съм....и съответно бих желал да предоставя всичко най-добро и необходимо на майката и детето ми,поради което от доста време се опитвам да се интересувам от неща които не разбирам. И конкретно:

Въпрос 1........:
 Приятелката ми е осигурена на МРЗ,но говорих с шефа и той се съгласи да се осигурява на по висока заплата съответно,някъде около 600 лв.Разбира се разликата я покриваме ние.....
Какво става след това...!!???

Ами след това, обезщетението и се изплаща на баа дохода 6 месеца назад. Ако през тези 6 месеца се осигурява на 600 лева, ще се изчислява на база 600 лева.
Въпрос 2........:
Нямаме Граждански Брак.............!!!???
Какво става след това...!!???Какви са недостатъците пред държавата за бъдещата Майка..??!!!

След кое какво става? След това, че нямате брак? Ами или сключвате такъв, или не сключвате такъв.

Въпрос 3........:
Приятелката ми работи във Фотостудио,което означава-"вредни"......Имам в пред вид ще окаже ли това,някакво влияние в/у евентуален болничен или майчинство.

Какво точно влияние очаквате да окаже върху болничния и майчинството? Изобщо не е задължително работата и да е " вредна ". Зависи какво работи в това фото студио. Така или иначе, щом още работи там и работодателя не я е трудоустроил, значеи не е вредно.Ами засега е това...Бих помолил по-компетентните,а аз знам че неволно сте такива да Ни ориентирате в това кое е най-добре за нас и по какъв начин да процедираме за в бъдеще.Ако Имате някой полезни съвети,моля споделете.....



Искрени Благодарности......!!!

 smile3525 smile3525 smile3525

# 82
  • Мнения: 9 050
Пак съм Аз...... newsm12.........
Още нещо за което искам да попитам....ЦИГАРИТЕ.......
Приятелката ми ги намали драстично,пуши възможно най-леките,но аз все пак продължавам да се притеснявам.......

Помогнете някак.....Моля.........
 newsm17

Това не е за тази тема.

# 83
здравейте,бих искала да ви попитам дали може да ми обясните-вече съм в 8 месец и скоро наближавам 45-те дни преди раждане и до колкото разбрах имам право на еднократна помощ при бременност 150лв. отидох в социалното и от там ме пратиха в пенсионото на Стамболийски защото съм с ТЕЛК ІІ група (осигурена съм и с трудов договор)...Въпросите са ми дали наистина там трябва да си подам молбата,защото вече ме разкарваха достатъчно и като инвалид същите ли неща важат и за мен за майчинството...Благодаря ви предварително!

# 84
  • Мнения: 4 370
На мен 315 сни за бременност и раждане по новия закон ми изтичат на 8.02.2007г. Последно , което бях чела мислех че ще получавам обезщетение от 90% от осигурителния ми доход до 08.02.2007г, но днес една счтоводителка ми каза , че имам право да ми изплатят обезщететнието и за 2006г,т.е. да да получавам такова обезщетение до месец май? Вярно ли е това?

# 85
  • Мнения: 9 050
На мен 315 сни за бременност и раждане по новия закон ми изтичат на 8.02.2007г. Последно , което бях чела мислех че ще получавам обезщетение от 90% от осигурителния ми доход до 08.02.2007г, но днес една счтоводителка ми каза , че имам право да ми изплатят обезщететнието и за 2006г,т.е. да да получавам такова обезщетение до месец май? Вярно ли е това?

Не.

# 86
Здравейте! Обръщам се към Вас с надеждата че ще ми помогнете и ще ми разясните моята малко заплетена ситуация. Искам да ви благодаря предварително. Историята ми е малко дълга, но ще се опитъм да я съкратя максимално- след като разбрах че съм бременна намерихме фирма с мъжът ми, в която да започнат да ме осигоряват 6 месеца за да мога да получа майчинство за 2 год.. Привидно всичко беше наред, но в последствие се оказа че поради някаква грешка запо4нали да ми внасят осигуровките малко по-късно-от месец февруари, когато бях в края на 7 месец. И така не взех никакав болничен(който по закон ми се полага) с обяснението 4е въпреки 4е съм родила нямам 6 месеца стаж и 6те запо4на да си взимам май4инството 4ак от септември защото тогава ще ми  са внесени вси4ките пари за осигоровките за 6 месеца. На мен ли4но ми стана интересно как така държавата не прави справка за това кога раждаш и кога 6те започне да ти изплаща май4инството. Искам да попитам по принцип това вазможно ли е или просто от фирмата блъфират, защото са наши близки и няма по какъв друг на4ин да реагират.   

# 87
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте! Обръщам се към Вас с надеждата че ще ми помогнете и ще ми разясните моята малко заплетена ситуация. Искам да ви благодаря предварително. Историята ми е малко дълга, но ще се опитъм да я съкратя максимално- след като разбрах че съм бременна намерихме фирма с мъжът ми, в която да започнат да ме осигоряват 6 месеца за да мога да получа майчинство за 2 год.. Привидно всичко беше наред, но в последствие се оказа че поради някаква грешка запо4нали да ми внасят осигуровките малко по-късно-от месец февруари, когато бях в края на 7 месец. И така не взех никакав болничен(който по закон ми се полага) с обяснението 4е въпреки 4е съм родила нямам 6 месеца стаж и 6те запо4на да си взимам май4инството 4ак от септември защото тогава ще ми  са внесени вси4ките пари за осигоровките за 6 месеца. На мен ли4но ми стана интересно как така държавата не прави справка за това кога раждаш и кога 6те започне да ти изплаща май4инството. Искам да попитам по принцип това вазможно ли е или просто от фирмата блъфират, защото са наши близки и няма по какъв друг на4ин да реагират.   

Нямате ли договор, за да видите от коя дата сте назначена?
Фирмата може да ви е назначила от месеца през който сте се разбрали, но да е внесла самите осигуровки със закъснение.

# 88
  • Мнения: 9 050
Здравейте! Обръщам се към Вас с надеждата че ще ми помогнете и ще ми разясните моята малко заплетена ситуация. Искам да ви благодаря предварително. Историята ми е малко дълга, но ще се опитъм да я съкратя максимално- след като разбрах че съм бременна намерихме фирма с мъжът ми, в която да започнат да ме осигоряват 6 месеца за да мога да получа майчинство за 2 год.. Привидно всичко беше наред, но в последствие се оказа че поради някаква грешка запо4нали да ми внасят осигуровките малко по-късно-от месец февруари, когато бях в края на 7 месец. И така не взех никакав болничен(който по закон ми се полага) с обяснението 4е въпреки 4е съм родила нямам 6 месеца стаж и 6те запо4на да си взимам май4инството 4ак от септември защото тогава ще ми  са внесени вси4ките пари за осигоровките за 6 месеца. На мен ли4но ми стана интересно как така държавата не прави справка за това кога раждаш и кога 6те започне да ти изплаща май4инството. Искам да попитам по принцип това вазможно ли е или просто от фирмата блъфират, защото са наши близки и няма по какъв друг на4ин да реагират.   

Как така държавата да проверява кога раждаш? То си има болнични. Ако имаш 6 месеца стаж - ти се изплащат. Ако нямаш - не ти се изплащат. Нещо не разбирам каква е идеята ви с това проверяване. Ако може да обясните.

Колкото до това как са ви осигурявали, ами може и да не са ви осигурявали. Те ще кажат. Вие можете да проверите в НАП дали е подавана информация за вас, но нищо друго. Попитайте ги дали са ви подали уведомление. Ако са го подали през миналата година, могат да ви осигурят със задна дата с корекция. Но ако не са.....нищо не можете да направите.

Иначе, за болничния, който ви се полага по закон. По закон ви се полага, ако имате 6 месеца стаж. Ако нямате по закон не ви се полага.

# 89
  • Мнения: 4 370
На мен 315 сни за бременност и раждане по новия закон ми изтичат на 8.02.2007г. Последно , което бях чела мислех че ще получавам обезщетение от 90% от осигурителния ми доход до 08.02.2007г, но днес една счтоводителка ми каза , че имам право да ми изплатят обезщететнието и за 2006г,т.е. да да получавам такова обезщетение до месец май? Вярно ли е това?

Не.

И аз така си мисля, но въпросната счетоводитека има такъв случай във фирмата и мисли да изплати парите. На какво основание ще ги изтегли от ДОО и ще има ли после последствия за майката , която ще ги поучи, защото предполагам че тя няма да ги откаже.

Общи условия

Активация на акаунт