Защо не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа?

  • 5 125
  • 114
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава?
Много често чувам и чета и тук и в нета, че не било хубаво да се пита за заплатата. Питам - защо? Когато си търсим работа, колкото и да си я харесваме, все пак е важно да знаем какво е заплащането и ако то не е упоменато в обявата, би следвало да попитаме. Така разсъждавам аз, ще ми бъде интересно да прочета и вашите мнения, особено ако сред вас има и работодатели!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
И аз това се чудя. Пък и аз питам.

# 2
  • Мнения: 741
Аз пък винаги съм питала,не виждам защо не!

# 3
  • Мнения: 391
Естествено ,че трябва да се пита. Не е прието да питат младите ,ако отиват някъде да  карат стаж .Предполага се ,че са там ,за да учат ,а не да печелят.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Въпросът по-скоро е в това, че работодателите често се държат все едно ти правят услуга и е едва ли не нагло да питаш за пари. Правят го да изглежда маловажно, искат някаква идеализирана мотивация за труд, а всеки в крайна сметка работи за пари.

# 5
  • Мнения: 5 370
Въпросът по-скоро е в това, че работодателите често се държат все едно ти правят услуга и е едва ли не нагло да питаш за пари. Правят го да изглежда маловажно, искат някаква идеализирана мотивация за труд, а всеки в крайна сметка работи за пари.
Това обикновено го правят работодатели българи.
Винаги досега е ставало задължително въпрос за плащането.
И как иначе-аз трябва да знам дали има смисъл въобще, а той трябва да знае дали да ми пусне учтивия мейл, "че са намерили по-подходящи от мене за длъжността".
На сегашното ми работно място си казах директно на интервюто, че за по-малко от еди-колко си няма да си сменя работата. Честна дума.

# 6
  • Мнения: 3 743
Защо да не трябва да се пита?! Е, разбира се, че това не би трябвало да ти е първия въпрос. Винаги до сега, когато съм ходила на интервюта за работа са ми задавали въпроса - каква заплата очаквате/бихте искали да получите?

# 7
  • UK
  • Мнения: 1 334
Ами не би трябвало да се пита, за да не изглежда все едно само това те интересува  Grinning Но от друга страна нормалната практика е работодателят да спомене каква е заплатата в обявата за работа. Ако пък  сумата варира в зависимост от опит/образование трябва да посочи границите(пр. 400-600 лева) заедно със своите изисквания. Аз не бих кандидатствала за работа, за която не знам колко ще ми платят. АКо работата все пак ме интересува ще се обадя и ще питам  Grinning А ако се държат все едно ми правят услуга изобщо не бих се занимавала с тях, това показва понатам как ще се представят.

# 8
  • Мнения: 721
Как так да не трябва??? Аз си знам цената и знам какво искам Crossing Arms Отивам, за да се продам и гледам да се продам добре. Да не би да отивам на приятелска среща, че да се снискам..

# 9
  • Мнения: 3 423
Разбира се, че трябва да се говори за пари
на едно интервю. Обикновено, ако вече са
те харесали, самите работодатели отварят
дума за това. Парите не миришат.

# 10
  • София
  • Мнения: 900
При мен има анкетен лист и има въпрос
"Какво е очакваното от Вас възнаграждение"

До сега, в 90% от случаите става голям цирк
или не го попълват, или искат безумни заплати, ако мине, дори съм имала и отговор с въпрос

"А ти за виШис"(правописа е автентичен) колко даваш"

За мен е нормално и оправдано да се коментира заплатата,
но на секундата си казвам довиждане,
с хора стартиращи с
"А каква е заплатата, за да знам дали си струва"

А аз дори и не зная дали си струва да си губя времето с този човек?!
Все пак, аз управлявам фирмата, кой ли е по-зает?!

За мен е редно първо да опишеш какво можеш и много важно, как се оценяваш?!
Всички работим за пари  Peace


# 11
  • Мнения: 6 167
никога не питам  Naughty
на първо интервЮ е изклЮчено да попитам, на второ или трето ве4е не се налага да питам, защото те ми казват.
мисля, 4е на първото интервЮ те ме избират, а на второто ( трето) аз тях.
според мен да попитаШ за заплатата не е по етикет и затова не го правя.
допълнително, съм от кретените, за които наистина заплаЩането не е от първостепенно зна4ение, то е следствие на труда. тоест, важно е да попадна в среда, в която рабтоата ми Ще се оценява и заплаЩа адекватно. в на4алото винаги съм готова да запо4на и за по малко пари, стига да съм сигурна, 4е има обективна база за развитие.

# 12
  • Мнения: 3 491
Във всяко нормално интервю за работа в един момент би трябвало да се стигне до въпроса за заплащането. Аз обратна ситуация съм нямала. И обикновено не съм започвала аз този разговор. Случвало се е или заплатата да е предварително формулирана и обявена, или работодателят да попита "Какви за Вашите очаквания към заплащането?" Тогава трябва да си наясно със себе си, с това колко струваш, и с това какво е заплащането за този вид труд, а не с това колко пари ти се харчат.
Отблъскващо е, когато първият въпрос от страна на търсещия работа е какви са парите, и когато разговорът започне с финансовите претенции, нищо чудно и дотам да спре.

# 13
  • Мнения: 721
Мина, много си права. Такива хора идват да "работят" само за пари, защото те всъщност си клатят краката или нищо не разбират. Затова казах, че на интервю се продавам, защото предлагам това, което знам и когато стане въпрос за възнаграждението, обявявам това, което искам!

# 14
  • Мнения: 677
Не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа,за да може работодателя да ти даде 250 лева с чиста съвест!  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт